Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Iš olimpinio baseino - į namų rūpesčius

 
2012 09 11 14:34
Erlendo Bartulio nuotraukos/Treneris Ž.Ovsiukas neprikalbino dukrelės Žiedės ateiti į baseiną.
Erlendo Bartulio nuotraukos/Treneris Ž.Ovsiukas neprikalbino dukrelės Žiedės ateiti į baseiną.

Anykščiuose gyvenančių Londono olimpinių žaidynių dalyvių Lietuvos plaukimo rinktinės vyriausiojo trenerio Žilvino Ovsiuko ir jo auklėtinio plaukiko Giedriaus Titenio namus skiria vos kelios gatvelės.

Treneris ir plaukikas vienas pas kitą į svečius gali nueiti pėsčiomis. Netoli abiejų namų yra Anykščių kultūros ir sporto centras su plaukimo baseinu. Tokie mažo, bet jaukaus miestelio, šiemet paskelbto Lietuvos kultūros sostine, pranašumai - viskas čia pat ir arti.

Nesidairo svetur

Nedidelis atstumas nėra esminis dalykas. Daug svarbiau tai, jog kartu dirbdami abu anykštėnai daug nuveikė plaukimo sporte garsindami savo nedidelį miestą visame pasaulyje.

Treneris ir jo mokinys - puikus pavyzdys, kiek galima daug gyvenime pasiekti, kai atsiranda glaudus dvasinis ryšys, kuris perauga į vyrišką draugystę. Pagal savo amžių - Giedriui vos 23 metai, Žilvinui - 35-eri - jiedu gali būti pačiais geriausiais draugais, nors profesinis statusas skirtingas.

Treneris Ž.Ovsiukas ir jo geriausias mokinys plaukikas G.Titenis, Pekino ir Londono olimpiadų dalyvis (Londone 100 metrų plaukimo krūtine rungtyje finale iškovojo aštuntąją vietą), daug metų dirbdami kartu plaukimo baseine, pateko tarp plaukimo lyderių.

Tiesa, Ž.Ovsiukas ir G.Titenis turėjo ne vieną galimybę nerti į platesnius baseino vandenis, jiems buvo siūlomos geros darbo sąlygos kitose šalyse, tačiau jiedu kol kas nesidairo svetur. Abu puikiai supranta, kad vienas be kito vargu ar pasiektų tokių sporto aukštumų. Jiems sekasi kartu dirbti, jie vienas kitą papildo kas dieną daug laiko kartu praleisdami baseine. Trenerį ir plaukiką suartino bendras tikslas - noras būti tarp geriausiųjų pasaulio plaukikų.

Sieja ne tik baseinas

Kai lankėmės trenerio ir plaukiko namuose, abu lyg susitarę teigė, jog dabar, kai tiek daug abu nuveikė sporte, būtų didžiausia kvailystė atsisakyti tolesnio darbo kartu vien todėl, kad kažkur jiems žadamos geresnės sąlygos ir viliojama įvairiais pažadais.

Olimpietis G.Titenis neslėpė, kad Anykščiuose nėra pačios geriausios sąlygos plaukti - po olimpiados plaukikas dar nė karto nebuvo "namų" baseine, nes visą vasarą jis uždarytas. Be to, Anykščiuose baseinas yra tik 25 metrų, tad vis tiek tenka vykti į treniruočių stovyklas, kur yra 50 metrų ilgio baseinas.

"Anykščiai yra mano gimtasis miestas. Čia užaugau, tapau plaukiku savo trenerio Ž.Ovsiuko dėka. Iš Anykščių niekur nesitrauksiu, kol čia gyvena mano treneris", - tvirtino Giedrius.

Treneris Ž.Ovsiukas ne kartą kartojo, kad šiais laikais vieta, kur gyventi ir dirbti, nėra esminis dalykas. "Virtualus pasaulis tapo toks atviras ir lengvai pasiekiamas bet kuriame pasaulio krašte, informacija internetu skrieja žaibišku greičiu. Anykščiuose gyvena mano šeima. Čia yra mano namai", - sakė treneris.

Jis užsiminė, kad kita jo šeima - jo mokiniai, būsimieji plaukikai. "Giedrių, kaip plaukiką, užauginau nuo mažens. Jis yra tarsi mano šeimos narys. Viską mesti ir lėkti į nežinią, kur nežinau ką rasiu ir kur tektų daug ką pradėti nuo pradžių, man dabar nėra būtina", - prisipažino jis.

Kai lankėmės Anykščiuose pas olimpiečius, tądien vakare treneris  turėjo skristi į tarptautinį trenerių seminarą JAV. Į Vilnių savo automobiliu jį rengėsi nuvežti jo garsus auklėtinis. Jis ir pasitiks mokytoją, kai šis grįš iš tolimos kelionės.

Giedrius pasakė: "Privalau padėti treneriui. Mes esame kaip šeima." Jis užsiminė, kad su treneriu dažnai bendrauja, tariasi įvairiais gyvenimo klausimais. "Kai paneriu į baseiną, trenerio žodis man yra viskas, su juo nesiginčiju ir jam neprieštarauju. Gyvenime visko būna, bet visada žinau, kad galiu kreiptis į trenerį, jei man reikia patarimo. Juo galiu pasitikėti. Mano tėvas ir brolis išvykę

dirbti į užsienį. Vyriškai pabendrauti nėra su kuo", - dalijosi mintimis G.Titenis.

Permainos - dėl augintinio

Po olimpiados G.Titenį ir jo draugę nuo mokyklos laikų Armintą Samuilytę užgriuvo naujakurių rūpesčiai. Mat tuo metu, kai Giedrius rengėsi olimpiadai ir daug treniravosi, Arminta viena nesiryžo apstatyti baldais neseniai jų abiejų pastangomis įsigyto trijų kambarių buto daugiabutyje pačiame Anykščių centre.

Giedriui prieš olimpiadą tikrai nerūpėjo, kokie turėtų būti baldai svetainėje. Be to, jis sako tiek daug neuždirbantis, kad galėtų viską iš karto įsigyti savo namams vos tik burtų lazdele mostelėjus.

Kol kas butas stovi tuščias, nesijaučia, kad kažkas jame gyventų. Kai pora čia atsikėlė, turėjo tik dvi savo pagalves. Ant grindų tą naktį miegojo. Bute nematyti nė vieno sportinio trofėjaus, nors Giedrius per savo karjerą plaukimo baseine jų tikrai turi.

Vėliau anykštėnas, kuriam dar nuo mokyklos laikų prilipo ekstravagantiško sportininko etiketė, vyriškai ir nė kiek nesipuikuodamas pasakė, kad plaukimą pasirinko ne dėl medalių ir iš jų nedaro altoriaus. Apdovanojimai - jau praeitis, tad atgal nesidairo - visus trofėjus paliko tėvų namuose.

Abudu naujakuriai patys netikėjo, kad bus gana sunkoka šiais laikais apstatyti savo butą naujais baldais. "Kai pradėjome skaičiuoti, kiek mums reikėtų pinigų butui įrengti, susigriebėme už galvos. Tiek lėšų kol kas neturime. Teks palaukti", - vylėsi naujakuriai. Bet abu labai džiaugiasi, kad turi savo namus, į kuriuos visada smagu sugrįžti po kelionių. Giedriui šis jausmas itin gerai žinomas. Dabar, kai atsidūrė plaukimo sporto elite, jis vis mažiau būna namie. Netrukus olimpietis vyks į treniruočių stovyklą, mat ir taip per ilgai ne savo noru užtruko jo atostogos po olimpiados.

"Ilsėjausi beveik dvi savaites. Tiek laiko pakako, kad atgaučiau jėgas. Pradėjau treniruotis salėje. Jau pasiilgau vandens, noriu plaukti", -  prisipažino olimpietis.

Giedriui užsiminiau, kad tikriausiai jam būtų buvę daug paprasčiau, kol dar aktyviai sportuoja, gyventi be savo namų. Juk Anykščiuose yra jo tėvų namas. Čia gyvena ir draugės Armintos tėvai. Tikriausiai iš namų nebūtų jų išvarę tėvai, kad galėtų būti abu kartu?

Jaunuoliai šypsojosi sakydami, kad jų gyvenimą pakoregavo jų augintinis Labradoro retriveris Pegasas. "Žinoma, galėjome gyventi pas tėvus. Mūsų niekas nevarė iš namų. Bet mums labai norėjosi turėti savo pastogę. Kurį laiką nuomojomės butą. Tačiau jame negalėjome laikyti savo augintinio. Dabar Pegasui yra kur lakstyti - čia jam daug vietos", - atskleidė paslaptį Arminta, nors tikėjausi kitos priežasties - gal pora ketina kurti šeimą?!

Ieškos kompromisų

Kol kas jauna pora nesirengia sumainyti žiedų. Jų draugystė trunka jau beveik dešimt metų - per tiek laiko apsigludino jų charakteriai, dar labiau vienas prie kito priprato.

Arminta užsiminė, kad būtent dabar, kai gyvena savo bute, jų nuomonės vis dažniau susikerta dėl paprastų buitinių dalykų, tarkim, kokiais baldais reikėtų apstatyti svetainę ar miegamąjį.

Prie lango stovi senas apskritas medinis stalas. Vien jo paviršius rodo, kad baldas matė įvairių laikų - medis subraižytas, kai kur įskilęs. Armintai stalas primena jos protėvius. Mergina vien dėl pagarbos jiems nenorėtų baldo išmesti.

O Giedriui nepatinka senienos. Senas baldas jam nekelia jokių emocijų. Plaukikas žavisi moderniu interjeru, Arminta - klasikiniu dizainu.

Prie stalo dar nepastatytos kėdės. Kavą teko gerti stačiomis. Giedrius trumpam prisėdo ant palangės. Ar pora ras kompromisą ir nesusipyks, kai reikės apsispręsti, kokius vis dėlto baldus verta pastatyti bute? Arminta ir Giedrius tik susižvalgė ir nieko nepasakė, kaip bus ateityje, bet patikino, kad pyktis dėl tokių dalykų neketina.

Virtuvės erdvė - atvira, kartu su svetaine. Giedrius iš čiaupo pripylė vandens į virdulį. Jis skubėjo užkaisti kavą. Virtuvės baldai - kuklus jaunos poros turtas. Spinteles jiedu nusipirko, kai gyveno nuomojame bute. Dabar jų naujoje erdvėje - per maža. Teko papildyti seno komplektą. Tokios pačios žalios spalvos spintelių nerado, nupirko rudas.

Arminta pasiguodė, kad be vyriškų rankų negalėjo į kampą ties langu pastatyti vienos virtuvės baldų dalies. Dabar ji kyšo svetainėje.

Pažintis baseine

Kol šeimininkas kaitė kavą, įsišnekėjome apie plaukimą. Kada Giedrius atėjo į baseiną? Jis pasakojo, kad būdamas devynerių metų pradėjo plaukti dėl sveikatos ir savo malonumui. Jaunuolis pateko į jauno trenerio Ž.Ovsiuko rankas. Tai buvo posūkis į naują gyvenimą.  Po trejų metų plaukimo jis pajuto, kad gali siekti daugiau - norėjo tapti geru plaukiku. Krepšinis ar futbolas - ne jam. Vien todėl, kad tai masinis sportas. Dar būdamas vienuoliktoje klasėje jis jau žinojo, kad nenori būti pilka pelytė tiek sporte, tiek gyvenime, toks kaip visi.

Plaukimo baseinas svarbus ir tuo, kad čia susipažino su Arminta. Mergina pasakojo, jog kai susipažinau su Giedriumi, jis buvo toks kaip ir kiti jaunuoliai, kurie lankė baseiną. Paprastas ir draugiškas. "Toks jis yra ir dabar. Mūsų bendravimas pasikeitė vien todėl, kad jis vis rečiau būna namie - tai išvykęs į treniruočių stovyklas, tai į varžybas. Man liūdna ir ilgu be Giedriaus. Labai laukiu jo sugrįžtančio į mūsų namus. Tas laukimo valandas praskaidrina mūsų augintinis Pegasas", - pasidžiaugė olimpiečio draugė.

Arminta olimpiadą žiūrėjo per televizorių, tik po to, kai Giedrius baigė savo plaukimą, ji nuskrido į Londoną.

Nėra kada užsisėdėti

Treneris Ž.Ovsiukas rengėsi išvykai į JAV. Valgomajame prie didelio stalo kampe sudėti lagaminai. Žilvinas šyptelėjo sakydamas, kad tie lagaminai dar stovi neiškrauti po olimpiados. Vis nebuvo kada tai padaryti, o jau laukia kita kelionė.

"Toks mano gyvenimas. Jei noriu tobulėti kaip treneris, privalau nepraleisti rengiamų tarptautinių seminarų. Vykstu už Atlanto pasisemti žinių. Plaukimas yra sporto šaka, kuri skatina ieškoti naujovių. Už pasiekimus olimpiadoje gautą premiją paskyriau savo profesijai tobulinti", - pasakė jis.

Tąsyk nebuvo namiškių - žmona Rasa darbe, sūnus Mantas ir duktė Žiedė - mokykloje. Prie didelio apskrito stalo vakarais susėda visa šeima, kai visi sugrįžta po darbų. Trumpam prisėdome ir mes. Treneris kone žaibiškai įpylė į puodelius kavos, tiesiog nepastebėjome, kaip ją paruošė, greitai ir be jokio vargo, žinodamas, kur virtuvėje yra puodeliai ir šaukšteliai, kava ir cukrus. Virtuvėje treneris nesijautė svečias.

Remontą vėl atidėjo

Gurkšnodamas kavą Žilvinas užsiminė, kad namie nuolat vyksta remontas - tų darbų jam niekaip nepavyksta baigti, nes laukia daug svarbesni, susiję su profesija. Šeima jau priprato gyventi remonto sąlygomis. Niekas dėl to nesiskundžia - vis dėlto darbai pamažu juda, namas pasikeitė ne tik iš išorės, bet ir viduje. Viskas padaryta Žilvino rankomis. Jis yra rūpestingas ir darbštus šeimos tėvas, stengiasi, kad žmonai ir vaikams patiktų gyventi sename uošvių name.

Maždaug prieš dešimt metų plaukimo treneris su žmona Rasa įsikėlė gyventi į uošvių namą. Pastatas nebuvo prijungtas prie miesto komunikacijų tinklų. Gyventi be patogumų, kai dar buvo maži vaikai - sūnus Mantas ir duktė Žiedė, menkas malonumas. Be to, sienos nelaikė šilumos.

Dabar namas išgyvena naujus laikus, kai šeimos būstu ėmė rūpintis žentas. Ramioje gatvelėje daug metų stovintis namas beveik iš esmės renovuotas - sienos apmūrytos ir apšildytos, vanduo teka iš čiaupo, radiatoriai skleidžia šilumą.

Tai dar ne viskas - antrame aukšte įrengta moderni atvira mansarda. Čia kur kas daugiau vietos nei viduje - erdvė kviečia šokti ir dainuoti. Kad vėjas į stogą neįsisuktų ir jo nenukeltų, atramose įrengti specialūs įtvirtinimai.

Žilvinas suprato užuominą apie šokius ir dainas ir pasakė, kad mansardoje jau buvo įkurtuvės - čia gimtadienį šventė mažoji dukrelė Žiedė. Visa gatvė skendėjo šokių muzikos garsuose, net kaimynai stebėjosi, kas gi čia vyksta.

Žilvinas šypsojosi sakydamas, kad linksmybės jų namuose nėra dažnos. Tad kaimynai nelabai pyko, kad jaunimas šiek tiek pasilinksmino.

Kai iš mansardos nulipome į kiemą, iš mokyklos sugrįžo dukra. Mergaitė švelniai apkabino savo tėtį, kuris toks pat rūpestingas ir darbštus tiek namie, tiek plaukimo baseine.

Žilvinas rūpestingai apžiūrėjo savo kiemo valdas - šį kartą ir vėl teks atidėti iš kitos namo pusės kieme pradėtus remonto darbus. Laukė tolima kelionė už Atlanto, o paskui - nauji plaukimo startai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"