Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Interjero šviesos kelias: kas yra už kampo?

 
2012 07 10 8:32

Architektų sukurtas spalvų žaismas - unikalus ir iki šiol nematytas viešojoje erdvėje. Vilniečių projektas pelnė prizą 'Metų interjero' konkurse ir drąsiai galėtų pretenduoti į metų atradimą.

Vilniuje, Žirmūnuose, atnaujintas prekybos centras "Iki Minskas" nušvito visomis vaivorykštės spalvomis. Malonu ne tik apsipirkti, bet ir pasižvalgyti. Modernaus interjero vaizdas - pribloškiantis, o kokios įspūdingos šviesos linijos!

Kur dingo lubos?

Vilniečiams architektams Dariui Čekanauskui ir Mariui Mateikai kaip pats geriausias jų darbo įvertinimas nuskambėjo užsakovų žodžiai, kai šie nustebę pasiteiravo, kurgi dingo buvusios senos lubos?

Senosios lubos, likusios dar nuo sovietinių laikų, per tuos metus regėjo ne vieną pastato renovaciją, tačiau šiandien jų beveik nematyti - betonas paslėptas po moderniu ir originaliu apšvietimu, kokio iki šiol nėra buvę ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos valstybėse. Architektai D.Čekanauskas ir M.Mateika šypsosi sakydami, kad prekybos centro interjero esmė ašis - daugeliui neįprastas apšvietimas.

"Kai mums patiems tapo aišku, koks bus interjeras ir kas čia dominuos, visa kita klostėsi savaime. Šis projektas - pats sudėtingiausias iš visų mūsų iki šiol įgyvendintų projektų. Be to, spaudė laikas, darbą reikėjo atlikti vos per keletą mėnesių. Ir, žinoma, ne bet kaip, o gerai", - kalbėjo M.Mateika.

Kodėl autoriai tokiam projektui pasirinko šviesą? Marius paaiškino, kad jie filosofiškai pažvelgė į vieną svarbiausių gamtos stichijų, - juk su šviesa ateiname į šį pasaulį, su šviesa ir išeiname. "Geras prekybos salės apšvietimas yra patikimas sėkmingo verslo garantas. Šio verslo atstovai tai jau suprato. Šviesa gali suteikti prekei daugiau patrauklumo", - teigė architektas.

Kolega Darius pridūrė, kad prireikė šiek tiek laiko, kol prekybininkai suvokė to reikšmę. "Mums nereikėjo užsakovų įtikinėti, kodėl apšvietimą pasirinkome kaip esminį projekto dalyką. Svarbu buvo pagrįsti, kaip tai ketiname padaryti. Ši užduotis buvo gana sudėtinga ir nelengva", - neslėpė D.Čekanauskas.

Pateko į prestižinį konkursą

Pasirodo, nebūtina griauti sovietinių laikų pastatų ir vietoj jų statyti naujų. Tos pačios sienos gali dar ilgai laikyti, kai projektuotojai pasistengia ir viduje išradingai sukuria naują erdvę. Būtent taip atsitiko ir buvusios "Minsko" parduotuvės atveju. Architektai D.Čekanauskas ir M.Mateika padarė tai, kas, atrodė, yra neįmanoma, - tarsi prikėlė pastatą naujam gyvenimui.

Vilniečių projektas šiemet buvo pastebėtas "Metų interjero" konkurse. D.Čekanauskui ir M.Mateikai įteiktas apdovanojimas už geriausią apšvietimą. Jei būtų buvusi metų atradimo nominacija, ko gero, tokį  prizą būtų pelniusi ši darni dviejų kūrybingų žmonių komanda.

Neseniai prekybos tinklą "Iki" valdančią bendrovę "Palink" pasiekė gera žinia, kad ji pretenduoja į "Europos verslo 2012" apdovanojimą ("European Business Awards 2012") už veiklos tvarumą ir aplinkos apsaugą ("Environmental & Corporate Sustainability"). Į šią kategoriją patenka ir jaukios aplinkos interjeras. "Palink" atstovai atsidūrė tarp 15 prestižinio konkurso nacionalinių finalo nugalėtojų.

Žinomas prekybos tinklas įgyvendina programą "IKI - už geresnę rytdieną", kurioje numatytos septynios kompanijos veiklos kryptys. Viena jų - jauki, namus primenanti aplinka, kurioje norėtųsi kuo ilgiau pabūti.

Prekybos centro "Iki Minskas" unikalus interjeras yra dalis visos "Palink" veiklos ir gali būti svarbus akcentas prestižiniame Europos konkurse, kurį remia vienas didžiausių Europos bankų HSBC. Jo rezultatai paaiškės kitų metų pradžioje.

Po rekonstrukcijos prekybos centro "Iki Minskas" plotas padidėjo dvigubai ir dabar siekia 7200 kvadratinių metrų. Atnaujinimo darbai atsiėjo 6 mln. litų. Prekybos centre po vienu stogu įsikūrė apie 30 įvairių prekių parduotuvių, maisto ruošimo cechų, viešojo maitinimo įstaigų. Be to, pirkėjai čia gali gauti visą kompleksą paslaugų - nuo soliariumo studijos, cheminio drabužių valymo iki notaro bei pašto.

Sovietinio palikimo spalvos

Buvęs prekybos centras "Minskas" paveldėjo sovietinį palikimą. Tais laikais statinys pasižymėjo savita stilistika. Tačiau svarbiausia, kad jau tada pirkėjų patogumui viskas buvo po vienu stogu. Tokių centrų era sovietinėje Lietuvoje dar tik buvo prasidėjusi. "Minsko" pirmasis aukštas visada buvo skirtas prekybai, o antrasis - administraciniams reikalams. Toks erdvių padalijimas lėmė patalpų suplanavimą ir interjerą, nors tais laikais interjeras pernelyg neakcentuotas. Be to, tuomet erdvių puošybos galimybės buvo gana ribotos. Prekybos ir administracinės patalpos skyrėsi, į jas buvo įrengti atskiri įėjimai. Šie du vieno namo aukštai neturėjo jokio bendrumo ir tarpusavio ryšio.

Bėgant metams daug kas keitėsi. Pastato pirmas aukštas lyg kregždžių lizdas nuolat apaugdavo neaiškios architektūros prekybos patalpėlėmis. Antras aukštas buvo neliečiamas, nors ir jame kai kas vyko. Tuo metu niekas nė neužsimindavo apie bendrą prekybos centro per du aukštus viziją, siekiant maksimaliai išnaudoti visas erdves.

Neįprastas vaizdas į antrą aukštą

Erdvės buvo sujungtos tik pernai, kai "Iki Minskas" pagaliau sulaukė dar vienos renovacijos. Sovietinio palikimo pastato būklė netenkino nei savininkų, nei pirkėjų. "Interjero tikslas buvo aiškus - reikėjo sujungti dvi skirtingas ir nefunkcionalias erdves, įgijusias savitų, neaiškios paskirties prekybinių erdvių", - pasakojo D.Mateika.

Architektai ten atrado tokių "šedevrų", kad nieko kito neliko, kaip tik išdraskyti tuos "lizdelius". Pasak D.Čekanausko, kliūčių kilo kur kas daugiau, negu jie tikėjosi. Sovietinis pastatas buvo keletą kartų renovuotas, bet ne iš esmės. "Mūsų užduotį apsunkino sudėtinga ir skirtinga pastato struktūra. Galima sakyti, projektavimo darbai vyko tuo pat metu kaip ir statybų darbai, nes išgriovus kai kurias vidines erdves atrasdavome įvairių netikėtumų. Reikėjo daug ką tuoj pat ir vietoje keisti, iš naujo projektuoti. Tačiau tai nekeitė esminės vizijos", - dėstė architektas.

Projekto idėjos ašimi tapo unikali apšvietimo koncepcija. Taip atsirado pirkėjo kelias. Jį sudaro trys nenutrūkstamos gijos, kurių ilgis - 300 metrų. Tai pagrindinė šviesos kelio rodyklė. Gijos driekiasi skirtingame aukštyje - prasideda pirmame aukšte, prie pat įėjimo į pastatą, paskui vingiuoja į antro aukšto erdves ir vėl leidžiasi į kitą statinio pusę, kur įrengtas dar vienas įėjimas į prekybos centrą.

Šviesos kelio intriga - kas yra už kampo? Tokia mintis kyla, kai pamatai lubose vingiuojančias šviesos linijas. "Mums buvo svarbu parodyti pirkėjui ne tik kelią į parduotuvę, norėjome sukurti ir tam tikrą intrigą, kas gi laukia kiekvieno iš mūsų už kito kampo atėjus į didelį prekybos centrą. Kad žmogus nepasiklystų atsidūręs painiame labirinte, jam neakivaizdiniu gidu tampa šviesos linijų gijos. Šviesos šaltinis - kaip kelias, kuris veda į tikslą", - pasakojo D.Čekanauskas.

Įtikino belgų gamintojus

Nieko stebėtina, kad apšvietimo įrangą pagamino belgai. Tačiau net ir užsienio specialistai, turintys daug gamybos patirties, iš pradžių dvejojo, ar jiems pavyks įgyvendinti tokį sudėtingą lietuvių autorių projektą.

Bet vilniečiai buvo tikri, jog šiais laikais galima pagaminti net tai, kas, atrodo, neįmanoma. Pati sudėtingiausia apšvietimo dalis - jo sujungimas, kad driektųsi erdvėje kaip šviečiantis kelias. Belgai nežinojo, kaip tai galima padaryti. Lietuviai architektai konsultavo gamintojus ir šiems vis dėlto pavyko sukurti įdomų apšvietimą. Dabar belgai didžiuojasi savo darbu taip, lyg tai būtų jų sumanymas.

Moduliniai raštai ant lubų

Kur dingo senosios lubos? - vis dar kirba tas pats klausimas. D.Čekanauskas sako, kad jei pastatas būtų buvęs nugriautas, tokio klausimo, suprantama, niekam nė nekiltų. Dabar - tos pačios lubos, kaip ir konstrukcinės sienos, išliko, tačiau tai, kas buvo sena, paslėpta ir nematyti.

Ant buvusių "Armstrong" tipo lubų plokščių šilkografijos būdu įspausti moduliniai-linijiniai raštai. "Šis sprendimas padėjo išryškinti šviesos akcentus, be to, vizualiai panaikino montažinius lubų profilių skirtumus", - aiškino architektas. Linijinis piešinys pasikartoja tiek pirmo, tiek antro aukšto interjero detalėse. Antrame aukšte dominuoja šviesūs tonai ir vertikalios detalės.

Grindų akmens danga - patvari, saugi ir ekologiška. Tokios nenutryps jokia minia pirkėjų. Bet jei visur būtų vien akmens danga, prekybos centro aplinka atrodytų šalta ir nejauki. Todėl skirtingoms prekybos firmoms apipavidalinti buvo panaudota polimerinė medžio imitacijos danga. Ši medžiaga suteikia aplinkai minkštumo ir šilumos.

Be istorinio palikimo

Labai senais laikais žmonės būrėsi turguose ir negalvojo apie tokių vietų interjerą. Daug svarbiau buvo parduoti, ką patys užaugino savo ūkyje, pabendrauti su kaimynu, pasiteirauti, kaip jam sekasi. Turgus keitė modernesnės prekyvietės, mugės.

Jos neatsirasdavo staiga ir iš niekur. Tie prekybos taškai būdavo parenkami itin patogiose vietose, prie kelio ar vandens telkinių, kad žmonės galėtų lengvai juos pasiekti. Taip per šimtmečius susiformavęs turgus ilgainiui tapo miestelio ar net regiono prekybos ašimi. Toks unikalus darinys egzistuoja iki šiol, tik dabar atmosfera čia jau kita - šiuolaikiška ir moderni.

Iš dalies turgus pakeitė prekybos centrai. Tačiau jų atsiradimo istorija šiek tiek kitokia. Dabartiniai prekybos taškai neturi istorinių ištakų, jie iškilo staiga ir ne visada patogiose vietose, o ir tikslas jų kitas - kuo daugiau pritraukti lankytojų. Kuo jaukesnis ir modernesnis interjeras, tuo prekybos centras populiaresnis. Žmonės po senovei mėgsta tokiose vietose bendrauti, leisti laiką, net jei ir neketina pirkti.

Intriga išliko - architektai D.Čekanauskas ir M.Mateika pabandė moderniai interpretuoti "turgų". Šioje vietoje įkūrė jaukius ir patogius apsipirkimo namus. "Iki Minskas" prisitaikė prie laiko tėkmės poreikių ir vėl tarnauja tiek prekybininkams, tiek pirkėjams. Visas erdves per du aukštus jungia unikalus šviesos kelias.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"