Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Ginklo namuose į stalčių nepadėsi

 
2016 07 01 6:00
Ginklas namuose privalo būti laikomas saugiai – idealiu atveju ne tik minimalius reikalavimus atitinkančiame, bet ir sertifikuotame seife.
Ginklas namuose privalo būti laikomas saugiai – idealiu atveju ne tik minimalius reikalavimus atitinkančiame, bet ir sertifikuotame seife. LŽ archyvo nuotrauka

Turėdami ne pačius geriausius kaimynus, lietuviai yra ne tik mažiausiai ginkluota Europoje, bet ir viena mažiausiai apsiginklavusių tautų pasaulyje. Leidimus ginklui turi tik apie 1 proc. šalies gyventojų, o vienomis saugiausių laikomose Šveicarijoje ar Suomijoje ginklą rasite kone kiekvienuose namuose.

Nuo rugsėjo šauliai ir kariai savanoriai taip pat galės įsigyti ir namuose laikyti ginklus – ir pusiau automatinius. Kaip tai tinkamai daryti? Ir kaip nepraleisti progos papuošti, o ne sugadinti namų interjerą?

Iš esmės ginklų seifui keliami reikalavimai Lietuvoje yra labai paprasti – visos seifo sienelės turi būti ne mažiau nei 3 mm storio, o seifas pritvirtintas prie sienos ar grindų.

„Reikalavimai iš tiesų yra minimalūs. Lietuvoje seifai nė neprivalo būti sertifikuoti. Kadaise reikalavimas dėl ginklo seifo sienelių storio buvo priimtas, neatsižvelgiant į mokslinius tyrimus ar europinį sertifikavimą. Tiesiog vadovautasi mintimi, kad tokio storio sienelių iššovęs ginklas neperskros. Dalis sertifikuotų seifų, kuriais prekiaujama ir Vakaruose, būna plonesnėmis sienelėmis, pavyzdžiui, 2 mm storio, bet Lietuvoje jų naudoti negalima“, – „Lietuvos žinioms“ sakė specializuotos seifų parduotuvės „Saffort“ projektų vadovas Povilas Skrodenis.

Pasak pašnekovo, jei ginklo savininkas siekia įsigyti ne vien tik nominaliai reikalavimus atitinkantį seifą, bet ieško kokybiškos saugyklos, pasirinkimo diapazonas yra platus. Skiriasi ne tik seifų kainos – nuo 100 iki kelių tūkstančių eurų, bet ir kiti parametrai. Vis dėlto seifo saugumą geriausiai nusako atitinkami europiniai sertifikatai. Pavyzdžiui, sertifikuota raktinė spyna, kurios pašaliniai asmenys visrakčiu neatidarys, bus saugesnė nei nesertifikuota elektroninė.

„Svarbu ne tik seifo spyna, bet ir tai, kaip ji apsaugota. Labai svarbu, kad seifo užraktas būtų apsaugotas nuo pragręžimo grūdinto, o dar geriau – mangano plieno plokštele“, – aiškino P.Skrodenis.

Brangiausi seifai ginklams su specialiu apsauginiu stiklu ir apšvietimu kainuoja nuo kelių tūkstančių eurų, bet papuošia namus./„Hunt-Fishing“ nuotrauka
Brangiausi seifai ginklams su specialiu apsauginiu stiklu ir apšvietimu kainuoja nuo kelių tūkstančių eurų, bet papuošia namus./„Hunt-Fishing“ nuotrauka

Tvirtina prie betono

Nusikalstamumo statistika rodo, jog atvejų, kai Lietuvoje pagrobiami ginklai, pasitaiko dažnai. Vien pernai tokių nusikaltimų padvigubėjo. Iš viso Lietuvoje per 2015 metus registruoti 63 atvejai (2014 m. – 31), kai buvo pagrobti šaunamieji ginklai, šaudmenys ar sprogmenys. Jei tyrimo metu paaiškėja, kad ginklai buvo laikomi netinkamai, problemos gresia ne tik nusikaltėliui, bet ir ginklo šeimininkui.

Žinoma, pasaulyje nėra tokio seifo, į kurį per neribotą laiką nebūtų galima įsilaužti. Todėl dauguma vagių yra linkę paimti patį seifą ir įsibrauti į jį slaptoje vietoje. Taigi, labai svarbu, kad seifai, taip pat ir ginklų, iš vidaus būtų pritvirtinti prie grindų, geriausiu atveju – prie betoninio paviršiaus.

Kaip teigia „Saffort“ specialistai, nepritvirtintas seifas, netgi sveriantis 450 kg ar daugiau, gali būti lengvai išridentas panaudojus namuose rastas priemones. Pavyzdžiui, galima užkelti seifą ant teniso kamuoliukų arba rutulinių guolių ir išstumti pro duris. Seifui perkelti taip pat gali būti panaudoti sulūžę šluotų ir šluosčių kotai.

Atidarys su laužtuvu

Šiandien daugelis gamintojų siekia, kad jų ginklų seifai būtų kuo labiau vizualiai patrauklūs, todėl suvirinimo siūlės dažnai yra nušlifuojamos tiek, kad jos praranda dalį savo tvirtumo. Reikiamomis priemonėmis pažeidęs siūles, vagis gali įsibrauti į seifą.

Pasak P. Skrodenio, reikėtų atkreipti dėmesį, kad dalis Lietuvoje parduodamų pigiausių, dažniausiai Kinijoje pagamintų seifų neatitinka nė minimalaus 3 mm reikalavimo – iki to trūksta, pavyzdžiui, pusės milimetro. O tikrinančiam pareigūnui tiksliai išmatuoti slankmačiu yra sudėtinga.

„Nebrangių ginklų seifų duris galima lengvai atidaryti laužtuvu. Nors tokie seifai puikiai saugo ginklus nuo vaikų, jie nesustabdys užsispyrusio paauglio ar suaugusiojo“, – tvirtino P. Skrodenis.

Vis dėlto seifo konstrukcijos dizainas yra svarbiausia seifo savybė. O koks yra geriausias dizainas? Toks, kuriame nėra suvirinimo siūlių. Kitaip tariant, tai seifas, kuris yra tvirtas ir vientisas. Toks ginklų seifas yra pats patikimiausias, kokį tik galite nusipirkti, nes jis neturi pažeidžiamų vietų.

Tačiau daugelio šiuolaikinių ginklų seifų korpusas yra vientisas ir išlietas, o viršus ir apačia – suvirinta. Kitaip tariant, juos sudaro trys dalys, kurios yra suvirintos aštuoniomis siūlėmis (po keturias viršuje ir apačioje).

Iš viso Lietuvoje per 2015 metus registruoti 63 atvejai (2014 m. – 31), kai buvo pagrobti šaunamieji ginklai, šaudmenys ar sprogmenys.
Iš viso Lietuvoje per 2015 metus registruoti 63 atvejai (2014 m. – 31), kai buvo pagrobti šaunamieji ginklai, šaudmenys ar sprogmenys.

Skląsčiai – visomis kryptimis

Vertinant įsigyjamo seifo siūles, reikėtų pasidomėti, kas jas suvirino: robotizuota sistema ar žmogus. Automatinis suvirinimo aparatas daug tolygiau atlieka darbą žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą ir saugumą.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į durelių vyrius: šie yra seifo išorinėje ar vidinėje pusėje. Jei jie yra išorėje, gali būti bandoma kėsintis į seifą išlaužiant vyrius. Jeigu vyriai viduje, tuomet jo nebus galima pažeisti. Dabar daugelis bendrovių, gaminančių seifus su išorėje esančiais vyriais, suteikia informacijos apie jų tvirtumą, storį, kietumą ir pan. Tačiau bet kuriuo atveju geriau, kad vyriai būtų vidinėje seifo pusėje.

Taip pat reikia įsitikinti, ar durys turi skląsčius iš visų keturių pusių, mažiausiai 4 skląsčius dviejose pusėse ir bent po vieną viršuje ir apačioje. Jeigu seife skląsčiai yra tik kairėje pusėje (kiekis nesvarbu), o vyriai išorėje, šie vyriai gali būti nukirsti arba nudeginti, o durelės išimtos. Jeigu skląsčiai rakina visomis kryptimis, pašalinus išorinius vyrius, durelės vis tiek bus pritvirtintos. Seifai, kuriuose skląsčiai yra tik vienoje pusėje, iš esmės nėra saugūs.

Kuo daugiau skląsčių – tuo geriau. Tačiau nereikėtų persistengti. Pavyzdžiui, ginklų seifui tikrai nebūtina 20 skląsčių sistema. Nemažo seifo durelėms pakanka šešių – aštuonių skląsčių, jei yra 12 – dar geriau. Trumpai tariant, seifo vyriai turi būti vidinėje pusėje, o tvirtinimo skląsčiai, išsidėstę aplink dureles, turėtų būti bent 20 mm storio.

Tinkamai sugeria drėgmę

Jei ketinate ginklų seife laikyti brangius medžioklinius šautuvus, o juo labiau lengvai degančius vertingus dokumentus, būtina rimtai apsvarstyti būdus, kaip tinkamai apsaugoti minėtus objektus nuo gaisro.

Dar sovietiniais laikais pagamintuose seifuose ir saugyklose dažnai izoliacinė medžiaga yra pagaminta iš betono ir ji puikiai apsaugo nuo ugnies. Tačiau betonas nėra tinkamiausia apsauginė medžiaga ginklų seifui. Betonas yra gana akytas ir sulaiko drėgmę. Tikriausiai nenorėtumėte, kad jūsų ginklai ilgą laiką būtų drėgnoje aplinkoje.

Šiais laikais ginklų gamintojai naudoja kur kas pažangesnes medžiagas nei betonas. Nuo drėgmės šiais laikais seifą apsaugo seifo drėgmės sugėriklis. Suprantama, kad seifo drėgmės sugėriklis labiausiai reikalingas būtent ginklų seifui, kuris po medžioklės į saugojimo vietą dažnai grąžinamas drėgnas.

Randa pažeidimų

Kaip „Lietuvos žinias“ informavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistas Paulius Radvilavičius, 2016 metais per pirmą pusmetį pareigūnai nustatė 6 ginklo ir šaudmenų saugojimo, laikymo, nešiojimo ar gabenimo tvarkos pažeidimus ( LR ATPK 196 str.).

„Šiais atvejais buvo pažeistos ginklų laikymo sąlygos, pavyzdžiui, ginklas buvo laikomas ne seife, seifas neatitiko nustatytų reikalavimų arba buvo nustatyta tvarka nepritvirtintas“, – sakė P.Radvilavičius.

Pasak specialisto, viešosios policijos tyrėjas (apylinkės inspektorius) arba licencijavimo padalinio pareigūnas asmens prašymu atlieka ginklų laikymo sąlygų patikrinimą prieš asmeniui gaunant leidimą laikyti ar nešiotis ginklus, prieš leidimo laikyti ar nešiotis ginklus galiojimo termino pratęsimą arba pasikeitus asmens ginklų laikymo vietai.

„Taip pat tyrėjai atlieka planinius ir neplaninius ginklų laikymo sąlygų patikrinimus, kurių dažnumas teisės aktų nėra nustatytas“, – pažymėjo policijos atstovas.

Vilniaus aps. VPK teritorijoje šiuo metu yra 22365 asmenų, turinčių ginklus, kuriems laikyti ar nešiotis reikalingas leidimas. Per pastarąjį pusmetį ginkluotų asmenų skaičius išaugo daugiau nei tūkstančiu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"