Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Gėlynai prie daugiabučių - poilsio ir grožio šaltinis

 
2012 06 19 0:00

Daugiabučių kiemai gražėja - į niūrią, monotonišką aplinką padvelkė gaivesni vėjai. Tokiam reikalui nereikėjo didelių investicijų. Patys gyventojai imasi iniciatyvos - jie sodina gėlynus po savo langais. Miestiečiai nori susigrąžinti gamtą į savo kiemus.

Galime gyventi gražiau ir jaukiau miestuose, kur pilna triukšmo ir aplink betonas. Tai tapo akivaizdu, kai viešoji įstaiga "Mūsų kiemas" kartu su Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir kitų miestų daugiabučių namų administratoriais surengė gražiausio gėlyno prie daugiabučio namo konkursą. Renginio rezultatai pranoko ne tik organizatorių, bet ir miesto gėlių sodintojų lūkesčius.

Vienijosi kaimynai

Kokiame mieste yra gražiausi daugiabučio gėlynai, paaiškėjo po konkurso, kurio laimėtojus rinko "Facebook" lankytojai.

Vilniuje gražiausiais pripažinti net du gėlynai, esantys prie to paties Taikos gatvės 26 numeriu pažymėto namo. Gėlyną puoselėja namo gyventojai vilniečiai Liudmila Dzinkevič ir Jekaterina, Kristina bei Česlovas, nepanorę sakyti savo pavardės. Vilnietės Liudmila ir Jekaterina gėles čia pradėjo sodinti jau 1990 metais.

Gražiausiu Lietuvoje pripažinto gėlyno kūrėjams bei puoselėtojams Kristinai ir Česlovui rūpi aplinka, kurioje jie gyvena. Šie sostinės Justiniškių gyventojai net dvejus metus darbavosi, kad gėlynas atrodytų taip, kaip dabar.

Kaune tarp lyderių taip pat yra du gėlynai. Vienas - Partizanų gatvėje prie namo, pažymėto 74 numeriu, 4 laiptinės. Gėlyną įrengė ir puoselėja 46 buto gyventojai, jiems talkina visos laiptinės kaimynai.

Kitas gėlynas - Krėvės prospekte prie 94-ojo namo. Čia žydinčia žaluma rūpinasi Laima ir Ernestas Obolevičiai.

Klaipėdoje gražiausiais gėlynais gali didžiuotis Liubeko g. 13 namo ir Alksnynės g. 21 namo gyventojai.

Liubeko gatvės namas - išskirtinis. Gėlės žydi ir žaluma žaliuoja po visų gyventojų langais. Klaipėdietė Kazimiera Kasperavičienė su dukra Reda, pradėjusios auginti

gėles prie namo, paskatino kaimynus prisidėti prie gražios iniciatyvos ir šie patys pradėjo tvarkyti bei gražinti aplinką.

Jei būsite Šiauliuose, būtinai užsukite į Tilžės gatvę prie namo, pažymėto 169 numeriu. Šiaulietė Milda Valiulė kuria grožį po savo langais ne vien tik sau, bet ir kitiems, kurie praeina pro šalį.

Po langais - automobiliai

Kas tie paslaptingieji miesto gėlininkai, kuriantys grožį kukliomis priemonėmis, kaip kas išmano ir sugeba? Daugelis gėlių mylėtojų yra pensininkai arba dėl sveikatos negalintys dirbti daugiabučių gyventojai. Gėlynas po langais - jiems laisvalaikis ir malonumas.

Kaunietė L.Obolevičienė nustebo, kai sužinojo, kad sūnus, kuris gyvena Anglijoje, nieko nesakęs tėvams, nusiuntė konkurso rengėjams jų prižiūrimo gėlyno nuotrauką. Dar labiau nudžiugo moteris, kai sužinojo, kad jos gėlyną gyrė portalo lankytojai.  

Kaunietei prie namų esantis gėlynas yra tarsi sveikatos šaltinis. Jai pagerėja nuotaika vien nuo regimo gėlių grožio.

Anksčiau žmonės po jos langais statė automobilius. Moteriai nepatiko keliamas automobilių triukšmas ir benzino dvokas, tad nedidelį žemės plotą sumanė apželdinti žaluma ir jame pasodinti gėlių. L.Obolevičienės sumanymui pritarė vyras Ernestas.

"Mano sveikata buvo sušlubavusi. Gydžiausi ir negalėjau dirbti. Kai rytais pažvelgdavau pro langą iš ketvirto aukšto, mane apimdavo slogi nuotaika vien nuo triukšmo ir benzino kvapo. Šiek tiek su vyru pasidarbavome ir dabar abu džiaugiamės gėlių darželiu. Medeliai per tuos metus užaugo, pavėsis atsirado. Žalumos grožis mane atgaivina ir praskaidrina gyvenimą, jaučiu, kaip net sveikata pagerėjo", - džiaugėsi kaunietė.

Laima kiekvienais metais pagalvoja, kokias norėtų sodinti gėles miesto darželyje. Kai kurie augalai neprigijo, mat žemė buvo prasta. Vos ne pačiame gėlyno centre atsirado akmenėlių kompozicija, kurios viduje įstatė vazonėlį. Kad augalas augtų ir nenudžiūtų nuo saulės, akmenų kolonos viduje įstatė vamzdelį, kuris drėkina gėlę.

Laima užsiminė, kad be vyro Ernesto pagalbos viena nebūtų galėjusi prižiūrėti gėlynėlio. "Nors šis žemės lopinėlis nedidelis, bet darbo, ypač pavasarį, prie gėlių yra gan daug. Vyras atvežė geros žemės, kad augalai žaliuotų. Kai čia stovėjo automobiliai, žemė prisigėrė tepalų ir benzino. Pirmaisiais metais kai kurie augalai net neprigijo", - užsiminė kaunietė. Dabar po pat langais žmonės nedrįsta statyti mašinų.

Šiek tiek įgūdžių reikia

Kaunietė Angelė, gyvenanti Dainavos rajone, gėlyną prižiūri ir tvarko ne vienus metus. Moteriai šis užsiėmimas yra malonus hobis, kaip vyrams žvejyba. Ji daug laiko praleidžia savo darželyje. Kiekvienais metais Angelė augina vis kitokias gėles, aplinką siekdama pragražinti vis gražesnėmis spalvomis ir įmantresnėmis kompozicijomis.

Šiaulietei Reginai patinka prižiūrėti darželį po langais. Sodindama gėles ji ne tik pailsi, bet atlikdama šį malonų darbą tarsi medituoja, pabūna su savimi.

Gėlyno savininkė patarė kitoms moterims taip pat pradėti auginti gėles prie namų, jei gyvena daugiabutyje.

"Ne visi turi galimybę gyventi privačiame name už miesto. Gamtą galime susigrąžinti į daugiabučių kiemus. Gėlių žiedai - tikra atgaiva miesto žmogui. Nors trumpam galime pajusti gamtos artumą. Žalumos grožiu gali pasidžiaugti kaimynai. Man tai yra tam tikra meditacijos forma", - sako šiaulietė.

Regina jau kelerius metus rūpinasi gėlėmis po langu. Miesto gėlininkė sako, kad įrengti darželį nėra itin sudėtinga, bet vis dėlto reikia šiek tiek įgūdžių ir patirties. Iš pradžių nebūtina plačiai užsimoti, kad neišblėstų entuziazmas. Pasak šiaulietės, gėles reikia parinkti pagal jų žydėjimo laiką, rinktis nedaug skirtingų gėlių rūšių, prieš sodinant nusibraižyti gėlyno ribas.

Klaipėdietė Reda Kasperavičiūtė yra viena jauniausių konkurso dalyvių. Jauna mergina padeda savo mamai Kazimierai prižiūrėti gėlyną prie namų. Ji neabejoja, kad miesto grožis pamažu pasikeis, jei prie kiekvieno daugiabučio žydės kuo daugiau gėlių. Reda pasidžiaugė, kad gėles prie namo padeda sodinti kaimynai.

"Visi gyvename po vienu stogu. Visiems turi rūpėti aplinka prie namo. Dabar mūsų pastogė pražydo gėlėmis. Ties kiekvienu langu skleidžiasi vis kitokie gėlynai", - pasakojo jauna vadybininkė Reda.

Merginai patinka orchidėjos. Šios gėlės yra lepios, tad jas augina namuose. "Man gražios visos lauko gėlės. Nieko negalėčiau išskirti. Net pakelėse augantys lubinai žavi savo grožiu. Po mūsų langais žydi gvazdikėliai (serenčiai), smulkiažiedės našlaitės ir daugiamečiai augalai, kurių pavadinimų dabar neprisimenu", - pasidžiaugė Reda.

Ji užsiminė, kad gėlynus ji su mama sodina savo malonumui, ir abi neskaičiuoja, kiek tam malonumui išleidžia pinigų.

"Žinoma, gėlyno priežiūra atima šiek tiek laiko, bet tai su kaupu atlygina malonumas liesti rankomis žemę! Dar didesnis, kai pražysta gėlės", - džiaugėsi mergina.

Panašu kaip privačiame kieme

Konkursą visoje Lietuvoje rėmė "City Service" grupės įmonės. "City Service" komunikacijų vadovas Vilius Mackonis teigė, kad šiuo konkursu buvo siekiama

skatinti gyventojus rūpintis aplinka, kurioje jie gyvena.

"Šiuo konkursu norėjome parodyti, kad kartais pakanka visai nedaug pasistengti, kad daugiabučių kiemai taptų tokie pat jaukūs ir gražūs kaip ir privačių namų. Mes norėjome paremti gražias gyventojų iniciatyvas. Tų žmonių pastangomis gražėja aplinka, tampa jaukesni ir tvarkingesni kiemai", - sakė V.Mackonis.

Pasak konkurso organizatoriaus, visi Lietuvos gyventojai buvo kviečiami fotografuoti tiek savo sukurtas gėlyno kompozicijas, tiek pastebėtas aplinkiniuose kiemuose ir jas viešinti socialiniame tinklalapyje "Facebook" puslapyje "Mūsų kiemas". Be to, jiems buvo suteikta galimybė patiems išrinkti gražiausio gėlyno nugalėtojus.

"Galime pasidžiaugti, kad gan aktyviai dalyvavo miestų daugiabučių gyventojai. Jų motyvacija suprantama - daugelis siekia gražinti namų aplinką. Konkursui buvo pristatyta apie 50 nuotraukų. Balsavo daugiau nei 3 tūkst. žmonių. Sulaukėme ir unikalių istorijų apie žmones, kurie užsiima gyvenamųjų rajonų puošimu", - aiškino pašnekovas.

Pasak V.Mackonio, kai kurie daugiabučių gyventojai gėlynus po savo namų langais prižiūri septynerius metus. "Šis konkursas rengiamas palyginti neseniai, ir norėjome atskleisti tuos žmones, kuriems ne tas pats, kokia yra jų gyvenamoji aplinka. Kai kurie gyventojai konkurse varžėsi labai azartiškai, lyg tai būtų krepšinio varžybos. Toks entuziazmas mus itin džiugino", - sakė konkurso organizatorius.

"City Service" grupei priklausančios daugiabučius namus prižiūrinčios bendrovės Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose įsteigė prizus savo prižiūrimų namų gyventojams. Kiekvienam nugalėtojui buvo įteikti 200 litų čekiai, paskatinamieji prizai - 100 litų čekiai.

V.Mackonis aiškino, kad viešoji įstaiga "Mūsų kiemas" skatina daugiabučių namų gyventojų iniciatyvas, siekia bendromis jėgomis atgaivinti miesto kiemų aplinką ir saugoti bendrą turtą. Šios įstaigos pastangomis įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, treniruokliai, atnaujinamos lauko krepšinio lentos įvairiuose Lietuvos miestuose.

Stabteli pasigėrėti

Kai kurie gėlynai yra puikus kaimyniškumo ir draugiškumo pavyzdys. Vilniuje, Trakų Vokėje, J.Tiškevičiaus g. 10 numeriu pažymėto namo kelios gyventojos kartu rūpinasi kiemo aplinka - kaimynės puikiai sutaria, kokias reikia sodinti gėles ir kaip jas prižiūrėti. Gėlyno neapsitvėrė tvorelėmis ir neapsistatė akmenukų sienelėmis. Moterys džiaugėsi, kad jų puoselėjamo gėlyno nuotrauka pateko į konkursą.

Gėlynuose paskendę ir kiti Vilniaus daugiabučiai, kuriuose gyvena gėlių mylėtojai. Tačiau jiems šiek tiek pritrūko balsų ir jų gėlynai nepateko tarp lyderių. Tačiau tie darželiai nė kiek nenusileidžia grožiu ir jaukumu bei verti pagyrimo ir dėmesio.

Toks pat nuostabus vilniečių Marijos Čeredničenko ir Laimos gėlynas, esantis prie namo Taikos g. 28.

Klaipėdietė Nijolė, gyvenanti Smiltelės g. 7 name, taip pat neabejinga savo namo aplinkai. Moteris prie namų augina tokias gražias gėles, jog dažnas praeivis stabteli pasigėrėti augalais.

Kiti konkurso laimėtojai kaip vienas teigė, kad gėlyno puoselėjimas jiems - malonumas ir smagus laisvalaikio praleidimas. Gėlininkai taip pat sakė, kad jie laimingi galėdami žiedais ir spalvingomis kompozicijomis pradžiuginti save bei kitus.

Gėles nuskina praeiviai

Miesto gėlynų puoselėtojai ne visada sulaukia pagarbaus dėmesio iš kitų daugiabučio gyventojų, kuriems tas pats, kas yra po langais. Kai kada tų žmonių rūpestingai prižiūrimas grožis yra naikinamas piktavališkai. Kai kurie praeiviai išdrįsta savavališkai nusiskinti gražią gėlių puokštę, lyg tai būtų jų pačių užauginti augalai. Gėlininkai pastebėjo, kad jų gėlynai kartais nuvysta, kai žmonės leidžia savo augintiniams po langais, kur auga gėlės, atlikti gamtinius reikalus.  

Kaunietė L.Obolevičienė pasakojo, kad savo akimis negalėjo patikėti, kai pro šalį einanti moteris nuskynė net devynis bijūnų žiedus.

"Man nebūtų buvę gaila tai moteriai duoti gėlės žiedą, jei ji būtų manęs nors paprašiusi. Vyras tuo metu buvo garaže ir matė tą moterį, praeinančią pro šalį su mūsų gėlėmis rankose. Jis nieko jai nepasakė. Daugelis žmonių iki šiol mano, kad tai, kas yra valdiška, priklauso visiems. Jei visiems, tai ir rūpintis aplinka nėra reikalo.

Kai po langu pradėjome tvarkyti žemės lopinėlį, ne visi kaimynai buvo tuo patenkinti, pašaipiai sakė, jog tai ne mūsų žemė ir negalime sodinti gėlių. Manau, jog tvarkyti aplinką yra visų gyventojų pareiga. Tačiau ne visi tai supranta", - sakė kaunietė.

Klaipėdietė Reda pasakojo, kad prie namo esantis gėlynas labiausiai nukenčia nuo naminių gyvūnėlių. "Man nelabai suprantama, kodėl tie žmonės, kurie myli savo augintinius, yra tokie nedėmesingi aplinkos grožiui. Vedžiodami savo šunelius, jie leidžia jiems trypti mūsų gėles ir atlikti gamtinius reikalus. Matyt, ateityje teks gėlyną aptverti tvorele, kad apsigintume nuo keturkojų", - svarstė Reda.

Kad ir kokie būtų išpuoliai prieš miesto gėlininkus, tie žmonės pasirengę gražinti aplinką dar nuostabesniais augalais ir žydinčiomis gėlėmis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"