Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Geltonas namas lyg saulės gabalėlis

 
2010 09 07 0:00
Net ir šalta žiema nebaisi prie tokio židinio.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
Net ir šalta žiema nebaisi prie tokio židinio.
Asmeninio albumo nuotrauka

Tėvai savo vaikams viską atiduotų, kad jie būtų laimingi, nieko jiems netrūktų ir turėtų savo pastogę. Bet yra tokių vaikų, kurie suaugę savo tėvų nepalieka ir jais rūpinasi, kad šie galėtų džiaugtis gyvenimu, sulaukę nerūpestingos senatvės.

Šiauliečiai Zinaida ir Zenonas Paulauskai dar ne pensininkai, abu dirba ir sveikata nesiskundžia. Tačiau savo tėvais jau dabar pasirūpino jų vaikai. Daugiau nei metai šiauliečiai gyvena naujame name, kurį jiems suprojektavo sūnus architektas Lauras.

Ginčas dėl raudonos spalvos.

Šviesus ir modernus namas Verdukliukų gyvenvietėje išsiskiria neįprasta spalva ir savita architektūra. Geltonos spalvos pastatas raudonu stogu - ne kas kita, kaip "saulės" namas Saulės mieste. Aplink tokio būsto nėra - šviečiančio lyg saulė net ir ūkanotą dieną.

Architektas L.Paulauskas šypteli sakydamas, kad toks menkas dalykas kaip pastato spalva buvo vos ne esminis ginčo objektas su tėvais. Gan ilgai juos įtikinėjo, kad būtent šitoje vietoje, kur jie gyvens, turi stovėti šviesus spalvotas namas lyg saulės gabalėlis. Tradiciškai kaimo sodybose dar galima pamatyti geltonos spalvos namų. Bet prie miesto esančiose gyvenvietėse tokių pastatų beveik nėra. "Po ilgų svarstymų tėvai nusileido, bet nė už ką nenorėjo sutikti, kad lietaus vamzdžiai, kaip ir stogas, būtų tamsiai raudoni. Toks ryškus spalvų kontrastas jiems nepatiko. Tėvas net buvo užsakęs baltus lietvamzdžius. Tokie lietvamzdžiai netiko prie namo fasado stiliaus", - teigė 29 metų architektas.

Architektas neapsiriko - geltonos spalvos namą tik dar labiau pagyvino tamsiai raudonas stogas ir tokios pat spalvos lietaus vamzdžiai. Aplink namą - tokia pati raudona tvora. Tačiau Lauro tėvai vos ne šoką gavo, kai tą tvorą pamatė.

Dabar jau ne taip viskas ryšku. Tvorą uždengė margaspalvės gėlės. Žydinčių augalų netrūko ir už sodybos tvoros. Tvarkingi šeimininkai neapsikentė, kai šalia jų namų pradėjo želti piktžolės.

Užaugo daugiabutyje

Tėvų namo projektas - L.Paulausko kūrybos vizitinė kortelė. Jo tėvai liko patenkinti galutiniu rezultatu - jiems patinka gyventi naujame name, bet šiek tiek liūdna, nes nėra šalia vaikų. Abu sūnūs baigė mokslus ir gyvena savarankiškai. "Aš užaugau daugiabutyje. Mūsų šeima gyveno trijų kambarių bute, antrame aukšte. Tai - tipinė blokinė dėžutė. Standartinis butas tėvams niekada neprilygo jų gimtiesiems namams kaime, iš kurių jie kadaise išėjo. Vis dėlto tėvai tikėjosi, kad kada nors gyvens nuosavame name nedideliame sklype", - pasakojo Lauras.

Toks metas pribrendo, kai netoli Šiaulių buvo parduodami šešių arų sklypai, kuriuose buvo galima pastatyti gyvenamąjį namą. "Mano tėvas - statybininkas. Tačiau sau iki šiol namo nepasistatė. Prieš trejus metus baigiau architektūros studijas ir buvau įgijęs praktikos, tad tėvams galėjau padėti. Jie džiaugėsi, kad ne svetimas žmogus, o sūnus jiems suprojektuos būstą", - užsiminė jaunas architektas.

Tačiau L.Paulauskas tuo metu dar nežinojo, jog šis projektas jam bus gan atsakingas kūrybinis išbandymas. "Tėvams visų pirma esu sūnus, bet ne architektas, nors ir turiu diplomą. Man teko įrodyti, kad savo darbą išmanau ne blogiau kaip mano tėvas. Šis būstas turėtų atitikti tėvų poreikius, kai jie sulauks brandžios senatvės. Tačiau statyti namą savo tėvams nėra taip paprasta", - pasakojo Lauras.

Pakeitė sklypo vietą

Šiauliečiai nepasitarė su sūnumi ir patys be jo žinios išsirinko sklypą, kuriame ketino statyti namą. Ši vieta nepatiko jaunam architektui dėl keleto esminių priežasčių. "Visas priežastis išdėsčiau tėvams, bet jie nenorėjo su manimi sutikti", - aiškino Lauras. Jei kiemas bus šiaurinėje pusėje, trūks saulės šviesos. Jo tėvų pasirinktas sklypas buvo orientuotas būtent į šiaurę, nors siauroje gatvelėje - galutinis. Ką daryti? Šalia dar buvo laisvų sklypų, tad tėvai suskubo pakeisti vietą. Naujas sklypas atitiko jauno architekto reikalavimus.

Šiaurinėje siauros gatvelės pusėje - garažas ir virtuvė. Į pietų pusę - vidinis kiemas su poilsio zona. O koks nuostabus vaizdas pro erdvius svetainės langus - žėri vien gėlių spalvos.

"Mano mama negalėtų gyventi name be gėlių. Net už tvoros žydi augalai, kad aplink būtų gražiau", - pasakojo Lauras.

Garažas su langu

Bet tai - dar ne pabaiga. Svarstymai ir ginčai su tėvais nesibaigė, kai architektas projektavo namą. Garažas - su langu? Bus ne koks nors mažas langelis, bet langas iki pat grindinio! Kur tai matyta? "Mano tėvai gyveno standartinėje aplinkoje. Jiems galbūt yra svetimos kai kurios architektūros naujovės. Kodėl jie turi klausyti sūnaus?! Tėvo balsas visada buvo lemiamas sprendžiant statybų reikalus. O dabar viskas buvo kitaip. Tėvas turėjo man paklusti. Kai tarp mūsų kildavo ginčų, mama atsisėsdavo viduryje, kad rimtai nesusibartume. Manau, toks procesas yra natūralus dalykas. O savam žmogui juk galima daug ką atviriau pasakyti, tuo labiau savo sūnui. Bet be langų garaže neįsivaizdavau tėvų namo", - prisiminė architektas.

L.Paulauskas neapsiribojo vieno projekto variantu - tėvams pateikė net penkis būsimo namo pavyzdžius. Jo nuostabai, jie išsirinko tą projektą, kuriame yra garažas su langais iki pat žemės. Garažas tarsi įaugęs į namo erdvę. Ta siena, kuri sujungta su namu, jei būtų be langų - styrotų lyg tuščia, aklina erdvė. Ją reikėjo kažkuo užpildyti.

Miegamasis pirmame aukšte

Pasak architekto, vienoks namas, kai šeimininkai yra jauni žmonės ir augina vaikus, kitoks - kurių amžius, tarkim, kaip jo tėvų. Kokio namo šiems reikėtų? Be abejo, nedidelio ir patogaus. Vaikai užauginti, lyg ir rūpesčių mažiau. Tik gyvenk ir džiaukis, jog neužmiršo vaikai ir anūkai. Dažnai miegamieji yra antrame aukšte. Bet šiauliečiai Paulauskai savo miegamąjį nukėlė į apačią. "Taip pageidavo tėvai. Mat sulaukus senatvės vis sunkiau bus užlipti laiptais. Jų tėvams taip atsitiko, kai gyveno nuosavame name. Tad manieji iš anksto numatė, kur turėtų būti miegamasis ir vonios kambarys", - pasakojo Lauras.

Prie miegamojo - jauki svetainė, kurioje pagrindinis akcentas - ryškios spalvos ir neįprastos formos židinys. Net ir šalta žiema nebaisi prie tokio židinio. Vietoj miegamojo antrame aukšte - svečių kambarys, šalia - atskira nedidelė patalpa darbui prie kompiuterio. Kai atvažiuoja abu sūnūs su savo antrosiomis pusėmis, visi apsistoja antrame aukšte.

Virtuvė ir svetainė - atskirose erdvėse

Koks namas - be pirties? Tai Zenono Paulausko sena svajonė. Tą svajonę jam padėjo paversti realybe sūnus architektas. Nedideliame name yra pirtelė, bet be baseino. "Tėvų miegamąjį teko šiek tiek sumažinti, kad šalia būtų patogus vonios kambarys. Lova turėjo stovėti galu į langą, kad prabudus matytųsi, kaip pateka saulė. Be to - nebuvo vietos kitaip baldą pastatyti. Tačiau yra pirtelė", - smagiai pasakojo Lauras. Džiaugtis gali ir Zinaida. Kokia šiuolaikinė virtuvė be tamsaus kambariuko? Prie virtuvės buvo įspraustas toks kambariukas, kuriame galima laikyti vaisius ir daržoves, įvairius buitinius rakandus.

"Mama patenkinta, kad įsiklausiau į dar vieną jos pageidavimą. Virtuvė turi būti atskirta nuo svetainės. Jokių bendrų erdvių. Iš dalies pasitvirtino sumanymas, kai vienoje zonoje yra virtuvė, sandėliukas ir svečiams skirtas vonios kambarys. Daugelis užsakovų pageidauja būtent tokio projekto savo namui", - užsiminė architektas.

Jaučiasi kaip naujakuriai

Jaunas architektas projektavo namą savo tėvams, tikėdamas, kad pats čia kada nors gyvens. "Ką gali žinoti, kaip bus ateityje. Juk tai ir mūsų namai. Labai stengiausi, kad tas namas patiktų tėvams", - sakė L.Paulauskas. Jis pats gyvena Vilniuje. Norėtų turėti panašų namą, kokį suprojektavo tėvams. "Beveik tuo pačiu metu, kai tėvai kėlėsi gyventi į naują namą, aš įsigijau butą Vilniuje. Vienu metu įrenginėjau būstą tėvams ir sau. Antrame aukšte svečiams skirtame vonios kambaryje yra tokios pačios keraminės plytelės kaip ir mano bute. Tų plytelių raštas ir spalva lėmė namo ir buto interjero dizainą. Kai esu savo bute, jaučiuosi, tarsi būčiau tėvų name, ir priešingai", - šypsojosi pašnekovas.

Kol kas šiauliečiai Paulauskai naujame name jaučiasi kaip naujakuriai. Toks jausmas suprantamas. Juk čia viskas nauja, daug erdvės. Jie norėjo gyventi, kaip ir jų tėvai, nuosavame būste su nedideliu žemės lopinėliu. Jų svajonė išsipildė pačiu laiku, kol yra sveiki ir gali džiaugtis gyvenimu. "Tėvų naujas namas yra ir mūsų namai, tokie pat šilti ir jaukūs lyg seniai juose būtume gyvenę", - pasidžiaugė Lauras.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"