Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Be jaukaus šeimos židinio nėra namų

 
2011 06 21 0:00

Kiek turėtum sukurti scenoje vaidmenų, kad galėtum šiek tiek atsitraukti nuo teatro ir pradėti ramiai rūpintis savo namais? Gal tokiam kasdieniam reikalui artistui prireiktų viso gyvenimo?

Kauno muzikinio teatro solistė Raminta Vaicekauskaitė tarsi iš naujo pradėjo savo gyvenimą, kai po kelerių metų vokalo studijų Vilniuje ir Austrijoje likimas jai lėmė sugrįžti į gimtąjį miestą.

Apie save kukliai nutyli

Kurį laiką Raminta blaškėsi tarp Vilniaus ir Kauno, po spektaklių vakarais skubėdavo į sostinę. Tiesa, tie namai tušti, ten jos niekas nelaukė - dainininkės santuoka jau buvo nutrūkusi. Didelio vargo, kur gyventi Kaune, ji neturėjo. Čia yra vaikystės namai, kuriuose visada laukia mama.

Dainininkė R.Vaicekauskaitė dar tik kuria savo būsto viziją. Mat žengti tokį žingsnį yra didelė asmeninė paspirtis - jos gyvenime atsirado artimas žmogus ir ši labai svarbi permaina gali daug ką pakeisti. Tačiau Raminta kukliai nutyli, kokie bus tie namai ir su kuo ketina juose gyventi.

"Savo namų lyg ir neturiu, tad nėra ko rodyti. Mano namai visada buvo ir bus scena, kuriai skiriu visą savo talentą ir negailiu jėgų", - pabrėžė Raminta, su nuoširdžia meile daugiau pasakodama apie sceną nei apie namus.

Kas asmeniška - po užsklanda

Iš kelių R.Vaicekauskaitės užuominų galima suprasti, kad šalia esantis žmogus yra, kaip ir ji, dainininkas, kilęs iš Ukrainos, daug metų dainavęs Prahos operos teatre. LŽ duomenimis, tai operos solistas Andrejus Besčastnas, kuris buvo vedęs dainininkę iš to paties Kauno muzikinio teatro.

Gal Raminta, vedama meilės, vėl pakels sparnus ir išvažiuos iš Kauno? Pašnekovė šypsojosi sakydama, kad vargu ar taip atsitiks, nes ekonominė krizė smarkiai palietė ir Prahos teatrus. Teatras, kuriame dainavo ukrainietis, buvo uždarytas ir visa kūrybinė trupė bei administracijos personalas neteko darbo. "Didesnė tikimybė, kad į Kauną atvažiuos mano draugas. Dabar jis liko be scenos", - vylėsi R.Vaicekauskaitė.

Dainininkei, kaip ir kiekvienai moteriai, labai svarbu turėti jaukius namus, darnią šeimą ir vaikų. "Ateina toks metas, kai reikia pagalvoti apie save. Teatras, scena - visa tai labai svarbu artistui. Tačiau be šeimos būtų sunku pajusti gyvenimo vertę", - neabejojo scenos moteris. Dosnią grąžą - svarius teatro apdovanojimus už įtaigiai sukurtus operečių vaidmenis (Maricą "Grafaitėje Maricoje" ir Haną Glavari "Linksmojoje našlėje") - ji jau gavo. Dainininkė du kartus pelnė "Auksinį scenos kryžių".

R.Vaicekauskaitė jokiu būdu nesutiko įsileisti į namus, esančius Kauno senamiestyje, kur gyvena su mama. Tačiau sakė galinti daug pasakoti, kokie tie namai yra brangūs, ką jai davė patys artimiausi žmonės - tėvai, kaip jie padėjo siekti tikslo. "Kartą, kai gyvenau Vilniuje, sutikau žiniasklaidai parodyti savo namus. Paskui labai gailėjausi. Daviau sau žodį, kad daugiau niekam neatversiu nuosavų namų durų. Galiu parodyti savo dabartinius namus - teatro užkulisius, grimo kambarį ir sceną. Tai mano gyvenimas. Visa kita, kas yra už scenos, labai asmeniška", - paaiškino dainininkė.

Ką gi, belieka apgailestauti, kad negalime pamatyti R.Vaicekauskaitės namų aplinkoje ir tą įspūdį mums tenka susidaryti iš jos atviro bei nuoširdaus pasakojimo.

Smuiko atsisakė dėl rankų

Grimo kambaryje Raminta atsisėdo prie veidrodžio - tarsi tuoj turėtų nuskambėti skambutis, kviečiantis eiti į sceną, o ji dar nepasirengusi vaidmeniui. Stebiu dainininkę: ta pati artistiška maniera, kai kalba, tas pats užkrečiantis juokas, ta pati atvira ir linksma šypsena kaip scenoje. Vis dėlto scenoje R.Vaicekauskaitė - kita moteris. Čia ji tampa Ninon operetėje "Monmartro žibuoklė" ar Violeta operoje "Traviata" - ekstravagantiška, gundanti, kerinti ir viliojanti, impulsyvi ir ryžtinga. Kai reikia - koketuoja, kai reikia - tragiškai liūdi. Tokios įspūdingos artistės scenoje negalima nepastebėti. Kokią R.Vaicekauskaitę išvysime kitą teatro sezoną

operos "Liučija di Lamermur" premjeroje, kurią stato režisierė Dalia Ibelhauptaitė, teks šiek tiek palaukti.

Solistė mintimis nukeliavo į studijų laikus Vilniuje, Muzikos ir teatro akademijoje. Prisiminė J.Naujalio muzikos gimnaziją, kurioje mokėsi griežti smuiku. Apie dainavimą tada dar negalvojo. Ramintos vaikiškos rankos neišlaikė sunkaus muzikavimo krūvio, pradėjo jas stipriai skaudėti. Teko keisti specialybę - rinktis chorinį dirigavimą.

"Bėda buvo ta, kad mokytojas blogai "pastatė" rankas. Ką tai reiškia, profesionalūs muzikantai žino. Taip atsitiko ir man. Mano rankos buvo patemptos ir daugiau nebegalėjau paimti smuiko. Laimė, anksti tai supratau, tad galėjau pasirinkti kitą muzikos specialybę. Mano sesuo taip pat metė smuiką ir dabar negriežia dėl tos pačios priežasties. Tiesa, ji mokėsi iš naujo taisyklingai "pastatyti" rankas, bet nieko iš to neišėjo", - pašnekovės balsas išdavė nuoskaudą, tačiau tai truko labai trumpai. Raminta stengiasi negyventi praeitimi. Ją labiau domina rytdiena.

Pavėlavo į egzaminus

- Esate drąsi ir ryžtinga. Studijų metais drįsote pasakyti, kad nesimokysite operos dainavimo. Pasirinkote kamerinį dainavimą, o dabar ryžtingai kibote į operą - sukūrėte Violetos vaidmenį "Traviatoje", netrukus pamatysime jus dar ir operoje "Liučija di Lamermur".

- Operos žanro niekada nesu atsisakiusiu. Akademijoje buvau įstojusi į operinio dainavimo specialybę. Darbas operos studijoje įėjo į programą ir buvo visiems privalomas, tačiau realiai jis vyko tik likus savaitei iki egzaminų. Galite įsivaizduoti dainavimo specialybės studentų būseną - visi eina iš proto, jų balsai neatlaiko tokio krūvio. Supratau, kad mane gali ištikti panašus likimas kaip ir muzikos mokykloje dėl blogo rankų "pastatymo".

Mano užsispyrimas nebuvo kaprizingos panelės noras šiaip atsikratyti operos. Tiesiog man nepatiko tvarka akademijoje. Jei viskas būtų buvę taip, kaip numatyta mokymo programoje, jau tada būčiau su džiaugsmu vaidinusi operoje. Turėjau saugoti savo balsą.

Man pasisekė, kad kamerinės muzikos dainininkė ir dėstytoja profesorė Regina Maciūtė pritarė mano apsisprendimui studijuoti kamerinį dainavimą. Žinoma, daug kam atrodė, jog toks žingsnis užvers man duris į operą. Juk diplome bus parašyta, kad esu ne operos, o kamerinė dainininkė. Tačiau iki šiol manęs niekas nepaprašė diplomo. Kiekvienas išėjimas į sceną man yra daugiau negu egzaminas, nes turiu parodyti, ką sugebu dabar, o ne tai, ką kadaise mokiausi. Man tik į naudą išėjo, kad nesimokiau toje operos studijoje. Su profesore R.Maciūte paruošėme labai plačią programą, dažnai dalyvaudavau konkursuose, daug koncertuodavau ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

- Štai kodėl nematėme jūsų lietuviškoje scenoje. Be to, buvote išvykusi studijuoti į Gracą Austrijoje, pas žinomą vokalo pedagogą Josefą Loiblį. Ar tuo metu, kai lavinote balsą, jums tikrai nereikėjo nuolatinio būsto?

- Ar studentai kada nors turėjo prabangius būstus (juokiasi)? Nors geros gyvenimo sąlygos būtų buvusios ne pro šalį... Kas domisi kameriniu dainavimu, tas žino, kad norint išmokti muzikinio žanro "Lied" (dainos - aut.) dainavimo technikos, turi rinktis tik vokiškai kalbančius kraštus. Tad ir nuvykau pas profesorių į Gracą, kuriame jis tuo metu dėstė. Kai profesorius išvažiavo dirbti į Miuncheną, bandžiau sekti iš paskos - įstoti studijuoti ten. Tačiau įvyko keistas dalykas, o gal kas nors pakoregavo iš aukščiau, - tris kartus pavėlavau į egzaminą.

- Kaip tai atsitiko? Pramiegojote visus tris egzaminus?

- Nepramiegojau, buvo dar blogiau. Du kartus pavėlavau į egzaminą absurdiškai. Buvau šimtu procentų įsitikinusi, kad

užsirašiau tikslų egzamino laiką užrašų knygelėje. Kai atėjau jo laikyti, kolegos jau laukė savo rezultatų. Maldavau komisijos, kad mane išklausytų, bandžiau paaiškinti, kodėl taip atsitiko. Bet nustatytas laikas jau buvo praėjęs ir niekas nesileido į jokius kompromisus.

Trečią kartą sutapo mano bakalauro egzaminų Vilniuje ir stojamųjų egzaminų Miunchene laikas. Rizikuoti negalėjau - norėjau gauti diplomą. Į Miuncheną taip ir neišvykau. Paskui dar ilgai svarsčiau, kodėl taip atsitiko. Vis dėlto ta nesėkmė man išėjo tik į gera. Patekau pas puikią pedagogę profesorę R.Maciūtę. Po kūrybinių klaidžiojimų galutinai apsisprendžiau, kad noriu studijuoti kamerinį dainavimą. Kai manęs klausia, kas esu - operos ar kamerinės muzikos dainininkė, atsakau, jog negaliu gyventi be teatro ir koncertų. Apsistoti vien prie operetės žanro taip pat nenoriu. Kūrybos įvairovė skatina tobulėti. Tai būtina teatre, kad pasiekus vieną viršūnę galėtum siekti kitos.

Permainų laikas

R.Vaicekauskaitės suvaidintos herojės - žavios ir ekspresyvios moterys, trokštančios nepakartojamos ir vienintelės meilės, šeimos šilumos ir artumo.

Ar gyvenime artistė nejautė meilės trūkumo, kai buvo viena? Raminta gana paprastai reagavo į šį klausimą. Ji atsakė, kad viskam ateina savas laikas. "Šeimą suprantu tradiciškai. Jos ašis - vaikai. Kadangi neturiu vaikų, nėra ir šeimos, ir namų. Tačiau viskas akimirksniu gali pasikeisti. Gyvenu dabartimi, permainų mano kasdienybėje - su kaupu. Tikiuosi, bus taip, kaip svajoju", - savo poziciją apie namus ir šeimą išdėstė dainininkė.

Raminta džiaugiasi, kad Kaune gyvena su mama. Abi moterys yra laimingos, būdamos viena šalia kitos. Dainininkė užsiminė, kad mama po keletą kartų matė visus spektaklius, kuriuose ji vaidina. Ramintai patinka šeimininkauti namie. Kai turi laiko, pati kepa naminę duoną. Iš mamos yra gavusi dovanų kubilą duonai minkyti. Šis daiktas - šeimos relikvija. Jis keliauja iš vienų namų į kitus.

"Neturiu erdvaus būsto. Tačiau tie namai, kuriuose gyvenu, yra jaukūs ir šilti. Juose būti man patinka. Čia vyrauja tokia ramybė, kad net muzikos centras stovi išjungtas. Muzikos namie kuo toliau, tuo labiau nepasigendu", - apie dabartinius namus pasakojo dainininkė.

Tačiau yra teatras. Jei būtų šeima, ar atsiradę rūpesčiai nepakenktų solinei karjerai? "Scenoje darau tai, ką sugebu. Dainuoju. Dar ir šoku, kai reikia. Karjera tai nepavadinčiau. Šeimos niekada neaukočiau dėl scenos. Mano šeima iširo tikrai ne dėl to, kad norėjau vien dainuoti", - be jokių išsisukinėjimų paaiškino Raminta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"