Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Akmenukai ir skudurinės lėlės žėri kaip brangenybės

 
2009 03 03 0:00
Dizainerė V.Petkuvienė teigia, kad akmuo gamtoje toks pat grožis, kaip ir pievoje žydinti gėlė.<br>Autorės nuotraukos
Dizainerė V.Petkuvienė teigia, kad akmuo gamtoje toks pat grožis, kaip ir pievoje žydinti gėlė.
Autorės nuotraukos

Kaip užbaigti įsirengti namą, jei atsitiko taip, kad pritrūko pinigų tokiems darbams? O ir paprasčiausiam remontui jų beveik nėra. Šiais laikais namų vaiduoklių gali atsirasti daugiau - daug kur pradėti statyti namai stovi tušti ir apleisti. Į tokią bėdą pateko tie, kurie nespėjo įsirengti savo pastogės, kol dar nebuvo įsisiūbavusi ekonominė krizė.

Dvi kūrybingos kaunietės interjero dizainerė Viktorija Petkuvienė ir tekstilininkė lėlininkė Lina Drižiūtė pasirengusios padėti tiems, kas pakliuvo į bėdą. Abi gan išradingai ir optimistiškai nusiteikusios, teigdamos, kad gražius daiktus namams galima patiems pasigaminti iš labai paprastų dalykų, ir tai beveik nieko nekainuoja.

Nujautė artėjančius sunkumus

"Gyventi tarp pastolių ir laukti geresnių laikų - ne pati geriausia išeitis. Truputis išradingumo ir namai gali būti labai gražūs, nors interjerui neišleidote nė cento. Tik reikia apsidairyti aplink, ką galima panaudoti ne pagal "paskirtį", senam daiktui suteikus naują patrauklią formą", - teigė V.Petkuvienė.

Prieš kelerius metus interjero dizainerė V.Petkuvienė, įsirengdama naują būstą, tarsi nujautė artėjantį sunkų metą. Moteris su šeima įsikūrė ne miesto centre, bet už miesto, sodų bendrijoje "Netoniai".

Vietoj vasarnamio toje vietoje iškilo dviejų aukštų pastatas. Nors statinys šiek tiek išsiskiria iš sodų bendrijoms būdingos medinių, nedidelių vasarnamių aplinkos originalumu ir naujoviškumu, tačiau nėra svetimkūnis. Iš išorės apkaltas šviesiai rudos spalvos medinėmis lentelėmis. Skoningai, jaukiai ir gražiai.

Jos manymu, būstas visų pirma turi būti ekonomiškas, kad prasidėjus šildymo sezonui nereikėtų brangiai mokėti už paslaugas. Antra, dalį santaupų galima sutaupyti išradingai apstatant kambarius, daug ką panaudojant iš seno buto. Kai kurias interjero detales galima patiems pasidaryti iš akmenukų, sudžiūvusios medžio šakos ar kitokių gamtos grožybių.

Vertina, kas natūralu

V.Petkuvienė užsiminė, kad japonai labai vertina tai, kas yra natūralu. "Akmuo gamtoje toks pat grožis, kaip pievoje auganti žolė. Man labai patinka akmenukai ir jų turiu daug savo namuose. Juos renku važinėdama po Lietuvą", - pasakojo ji.

Šešių arų plote nėra daržo agurkams ir pomidorams auginti. Vietoj jo - alpinariumas, įrengtas prie pat įėjimo į namus, ir akmenimis grįstas keliukas, vingiuojantis kaip upelis. Tiesa, dabar apsnigta ir to grožio nematyti.

Kompozicijų iš akmens yra ir namo viduje. Dizainerė akmenis sutupdė ant laiptų, ant palangės vazoje, kambario kampe. Bet ne bet kaip, o meniškai ir patraukliai. Iš pirmo žvilgsnio tie akmenukai nepastebimi erdviuose, baldais neužgriozdintuose kambariuose tiek pirmame, tiek antrame aukšte.

Varpeliai, kaip ir akmenėliai, kukli interjero detalė, bet pačiai šeimininkei labai svarbi. Varpeliai atkeliavo iš įvairių šalių - vienus Viktorijai draugai padovanojo, kitus ji pati atsivežė. "Garsas turi energetinę prasmę, apvalo erdvę nuo blogų minčių, užterštumo ir kitų neigiamų dalykų. Bet šie daikčiukai neturi trikdyti ramybės namie", - perspėjo dizainerė.

"Nebūtina daug išlaidauti, kai tam nėra būtinybės. Tai, kas yra gražu, nebūtinai turi daug kainuoti", - tikino dizainerė.

Kukli "dėžutė"

Savo būstą dizainerė pavadino kuklia dėžute. Tai sakydama, ji turi omenyje namus, kurie stūkso lyg dvarai ir prabangios pilys.

Namą nuo pradžios iki pabaigos pati gražino ir dailino savo jėgomis. "Pabandžiau save patikrinti, kad galėčiau kitiems daug ką pasiūlyti", - sako ji.

Jai patinka apytuščiai kambariai, kuriuose yra tik būtiniausi baldai, - svetainėje sofa, kad būtų kur atsisėsti, o miegamajame lova - poilsiui.

Ar kada nors apskaičiavote, kiek kainuoja užuolaidos? Dizainerė sako, kad gyvenant sodų bendrijoje nebūtina langų dangstyti, tad ir užuolaidų jai nereikėjo pirkti. "Kiek susitaupo pinigų! - sako ji. - Mano kambario langus dengia aplink namą augantys medžiai. Koks tai nuostabus grožis", - šypsosi dizainerė.

Sienų apmušalai - pastelinio rusvo atspalvio. Namie tarsi padvelkė rudenėjančiu mišku. Gamtos atspalviai beveik visuose kambariuose.

Virtuvė nedidelė, sujungta su gyvenamąja erdve. Bet čia yra viskas, ko reikia šeimininkei, kad būtų galima gardžius valgius pagaminti.

Gyvenimo atspindys

Dar viena detalė - oranžinės spalvos atraminė medinė sija svetainėje prie virtuvės. Ši spalva neišnyko, bet, priešingai, tapo pagrindiniu interjero akcentu. Oranžiniai atspalviai tarsi užkilo į antrą aukštą - miegamąjį, darbo ir poilsio kambarius.

Pastarasis kambarys - į pietų pusę, su dideliais dviem langais, kurie įstatyti kampu tarp dviejų sienų. Šiame kambaryje itin daug šviesos, o pro langus matyti miškas. Tik ir klausykis gyvos gamtos muzikos!

Darbo kambarys ir miegamasis - į šiaurę. Čia mažiau šviesos, tad dirbti ir miegoti saulės spinduliai netrukdo.

"Manau, kad žmogus turi pats kurti savo namus, - sako V.Petkuvienė. - Namai - mūsų dvasinio gyvenimo atspindys. Viskas turi juose harmoningai derėti."

Kaip išsirinkti geriausią prekę?

1. Atsižvelkite ne tik į kainas, bet ir į prekės kokybę. Pabandykite įsivaizduoti, kokie jūsų namai bus po kelerių metų. Ar norėsite greitai daryti remontą, jei nekokybiški sienų dažai pernelyg greitai apsilupo, nubluko? Nepirkite iš karto pirmoje pasitaikiusioje parduotuvėje. Šiek tiek pasidairykite kitur, kad galėtumėte palyginti kainas ir prekės kokybę. Specializuotose parduotuvėse yra didesnis pasirinkimas, gaminiai aukštesnės kokybės ir kainos prieinamos.

2. Pasinaudokite akcijomis ir nuolaidomis. Nepagailėkite laiko ir atidžiau pasidairykite parduotuvėje. Pabandykite patys paderinti tapetų pavyzdžius čia pat, vietoje. O galbūt nusprendėte nudažyti sienas, o tapetą panaudoti kaip akcentą. Jei kilo abejonių, pabandykite pasikonsultuoti su parduotuvėje dirbančiu specialistu.

3. Kūrybingai įvertinkite esamas kambarių sienas. Gal dabar, kai atėjo sunkesni laikai, neverta nieko namie keisti. Pabandykite "užlopyti" negražius kampus kuo mažesnėmis išlaidomis.

Šeimos hobis - namams lobis

Jei kas nors šeimoje turi gabumų piešti, fotografuoti, marginti, nerti ar siūti - leiskite jiems pasireikšti. Jūsų namai bus labai originalūs, namiškių kūrybiniais darbais papuošus interjerą. Jūsų vaikas, būsimasis menininkas, tik apsidžiaugtų, jei jo kambaryje jam leisite nupiešti ant sienos gamtos peizažą. Senos užuolaidos atsinaujintų, jei paviršių išmargintumėte nauju raštu arba ranka gražiai užrašytumėte jums patikusią mintį. Gera didelė fotonuotrauka gali būti panaudojama kaip fototapetas. Jūs jau sutaupėte!

Pertvarų funkcionalumas

Savo bute būtinai pasinaudokite pertvarų funkcionalumu. Tarkime, jei įrengta žema pertvara, apatinė dalis gali būti panaudojama kaip knygų lentyna, o viršus - kaip baro stalelis.

Apšvietimas

Kad kambaryje būtų daugiau natūralios dienos šviesos, ant sienos kaip interjero akcentą pakabinkite didelį veidrodį ir panaudokite originalias stiklo instaliacijas. Šviesos atspindžiai pagyvins aplinką. Galbūt jūsų vaikas bijo tamsos. Jums nereikės deginti lemputės prie vaiko lovelės, jei lubose instaliuosite tamsoje švytintį žvaigždėtą dangų.

Vaiko kambarys

Mūsų atžaloms nuolat knieti savais vaikiškais piešiniais išmarginti kambario sienas. Na, jums teks su tuo susitaikyti. Tačiau savo vaiką pergudraukite: pasirinkite kamštinę sienų dangą ar kitą panašią, kurią galima lengvai nuplauti. Jei mažylis priteplios, jokio pavojaus, kad sienos bus murzinos ir nešvarios. Jūs ir vėl sutaupėte!

Dar vienas pasiūlymas. Vaiko kambario remonto išvengsite, jei sienas išmarginsite įvairaus dydžio rėmeliais. Juose drąsiai įrėminkite nuotraukas, vaikų piešinius. Tokiu būdu vaiko kambarys nebus monotoniškas ir santykinai palaikysite jame tvarką.

Baldai

Seni baldai jums nusibodo iki begalybės. Neskubėkite jų išmesti! Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad visiškai nesunku patiems baldų gobeleną pakeisti. Jei tai jums per sunku, gal šalia gyvena kaimynas stalius, kuris yra ne brangininkas ir tą darbą atliks gan pigiai. Ir vėl sutaupėte!

Dar galima senus baldus pagyvinti kokia nors originalia detale, ir jie taps kitokie nei buvo. Jei baldo neverta restauruoti, tačiau jis vertingas kitu aspektu - pritaikykite naujoje aplinkoje taip, kad iš karto nekristų į akis kambaryje, bet jums tas baldas būtų matomas. O pasitelkę fantaziją galite pakeisti seno baldo funkciją, tam panaudoję, tarkime, iškyloje gamtoje rastą sausą šaką.

Kolekcijos

Jūsų namai bus išskirtiniai, ir dar sutaupysite pinigų, jei tinkamai eksponuosite savo šeimos kolekcijas. Viskas priklauso nuo jūsų išradingumo! Tuos daiktus galima originaliai pritaikyti prie aplinkos kaip dekoro elementus.

Jei dabar neturite lėšų iš karto įrengti viso būsto, iš pradžių įsigykite tai, kas yra būtina. Jei trūksta lėšų tik šviestuvams, laikinai galite išsiversti ir be jų. Tai ne būtiniausia prekė namams. Nepirkite to, kas pakliuvo po ranka. Po mėnesio to daikto ar baldo jau nenorėsite turėti.

Nuo boružėlės iki įsimylėjėlių porelės

Daugelis jų iškeliavo į kitus namus ir tapo unikalia interjero dalele. Lėlių siuvimo manija apėmė ir kaunietes, kurios iki tol nėra pasiuvusios nė vienos lėlės.

Pasak Linos, rankų darbo dirbiniai labai vertinami visame pasaulyje. "Džiugu, kad tokios tradicijos atgyja mūsų krašte. Tiesa, mūsų prosenelės dekoratyvinių lėlių nelabai siuvo. Jos atkeliavo iš kitų kraštų - Japonijos, Rusijos. Dabar ir lietuvės pramoko lėlių siuvimo meno. Tai taip pat kūriniai", - pasakojo tekstilininkė, "užkrėtusi" šia "bacila" kitas moteris.

Pasirodo, skudurines lėles pagaminti nėra sunku, reikia tik šiek tiek įgūdžių, kruopštumo ir atidumo. "Kiekviena moteris, norėdama pagražinti savo namus, gali pati tokias lėles pasisiūdinti. Kai manęs paprašo, neatsisakau padėti - pamokau ir patariu. Į darbščiųjų rankų būrelį susibūrusioms moterims jokia krizė nebaisi - siuvimas - kaip psichologinė terapija", - užsiminė Lina.

Kokias lėles paprastai siuva moterys - raganas, princeses ar angelus? Užtektinai yra raganiukių. Tad tekstilininkė patarė moterims pasidairyti originalesnių personažų. Ir štai būta daug išradingumo. Ko tik jos nepadarė - ir boružėlę, ir įsimylėjėlių porelę, ir žydrąją gėlelę, ir kaubojų, ir čigonę, ir net koketišką musmirėlę.

Lėlės labai tinka minkštų baldų interjero fone. Taip ir norisi šias gražuoles patupdyti ant baltos sofos. Tik kad koks augintinis namie tos lėlės nepačiuptų ir neapkandžiotų kaip jam skirto žaisliuko. Juk tokiam grožiui ar galima atsispirti!

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"