Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Vilnius arčiausiai širdies

 
Indrė Sabaliūnaitė gyveno keliose valstybėse, tačiau niekada nebuvo atitolusi nuo Lietuvos.
Indrė Sabaliūnaitė gyveno keliose valstybėse, tačiau niekada nebuvo atitolusi nuo Lietuvos. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

'Kad ir kur būčiau pasaulyje, Vilnius - arčiausiai širdies', - sakė Indrė Sabaliūnaitė, su tėvais mokslininkais aštuonerių metų išvykusi iš Lietuvos. Šeima gyveno Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, o pastaruosius vienuolika metų - JAV, tačiau ryšiai su Lietuva niekada nebuvo nutrūkę.

Daug keliaujanti ir kitas kultūras pažinti trokštanti dvidešimt penkerių metų Indrė nuo pernai rudens dalyvauja programoje "Kurk Lietuvai", suteikiančioje galimybę studijas užsienyje baigusiems Lietuvos piliečiams profesiškai tobulėti ir savo gerąja patirtimi prisidėti kuriant modernią šalies ateitį.

"Juokinga, kai Lietuvoje mane vadina amerikiete, Amerikos lietuve. Amerikoje irgi vadina užsieniete. Esu šimtu procentų lietuvė ir tuo labai didžiuojuosi. Vilnius yra mano tikrieji namai. Patys pirmieji. Čia pas senelius aš užaugau. Vėliau kasmet du kartus su tėvais grįždavau į Lietuvą. Pas senelius Vilniuje ir Klaipėdoje praleisdavau vasaras. Amerikoje visa šeima įsitraukėme į lietuvių bendruomenės veiklą, - pasakojo Indrė. - Kai prieš porą metų vyko referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvoje, o mano balsavimo biuletenis per vėlai atkeliavo, labai pykau, kad negaliu balsuoti. Užtat didžiausias "kaifas" buvo šiemet gegužę per Lietuvos prezidento rinkimus ir rinkimus į Europos Parlamentą pirmą kartą balsuoti Lietuvoje. Nesupranta tų žmonių, kurie neina balsuoti."

Didžiausias privalumas

Indrė po antros klasės su tėvais išvyko į Švediją. Metus lankė švedų mokyklą, iš pradžių tarptautinėje klasėje kartu su amerikiečiu berniuku ir dviem vaikais iš Irano išmokusi švedų kalbos. Šeimai grįžus į Lietuvą, toliau ėjo į trečią klasę. Po metų su tėvais išvažiavusi į Londoną, tarptautinėje mokykloje peršoko į penktą klasę, kad pasivytų bendraamžius. Jungtinėje Karalystėje šeima gyveno ketverius metus. Tada išvyko į JAV. Sinsinatyje, Ohajo valstijoje, gyvena iki šiol. Jau Amerikoje gimė Indrės jaunesnė sesuo dešimtmetė Danielė ir šešerių brolis Kostas.

Indrės tėvai Inesa ir Darius Sabaliūnai - Vilniaus universiteto (VU) absolventai. I. Sabaliūnienė VU apgynė ekologijos daktaro laipsnį. D. Sabaliūnas Lundo universitete baigė ekotoksikologijos ir ekologijos doktorantūros studijas, dirbo tarptautinės JAV bendrovės "Procter&Gamble" padaliniuose Švedijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Galiausiai buvo perkeltas į JAV. Sinsinatyje yra pasaulinė bendrovės būstinė. D. Sabaliūnas vadovauja vienam "Procter&Gamble" skyrių. Mokslininkas yra ir Sinsinačio lietuvių bendruomenės pirmininkas. Kartu su žmona įsteigė sekmadieninę lituanistinę mokyklėlę.

"Man prasčiausiai sekėsi kalbėti lietuviškai penktoje - septintoje klasėje, kai gyvenau Jungtinėje Karalystėje. Lituanistinės mokyklos nelankiau, važiavau tik į lietuviškas skautų stovyklas, - prisiminė Indrė. - Nuo pirmos klasės lankiau šešias skirtingas mokyklas. Gal pripratau, bet nebuvo sunku. Kelionės ir persikraustymai - didžiausias privalumas mano gyvenime. Nežinau, kur be jų dabar būčiau. Toks globalus gyvenimas parengė ateičiai. Paveikė ir tolesnes studijas."

"Darom" Kambodžoje

I. Sabaliūnaitė Ohajo universitete studijavo tarptautinius ryšius ir prancūzų kalbą. Bakalauro studijas baigė metais anksčiau, nes dar mokykloje lankė daug sustiprintų kursų ir išlaikė egzaminus, kurie įskaitomi universitete. Prieš magistrantūrą nusprendusi padaryti metų pertrauką, parvyko į Lietuvą. Buvo priimta į trijų mėnesių stažuotę Europos Parlamento informacijos biure Vilniuje.

Dar penkis mėnesius Indrė praleido Kambodžoje. Sostinėje Pnompenyje kartu su dviem merginomis iš Norvegijos ir Rusijos, tarptautinės studentų organizacijos AIESEC narėmis, vykdė projektą "Darom", gerai žinomą ir Lietuvoje. Per bakalauro studijas Indrė buvo AIESEC viceprezidentė, atsakinga už studentų veiklą užsienio šalyse.

"Labai traukia keliauti, pažinti kitas kultūras. Dar vaikystėje susižavėjau Gambija, kai su tėvais buvome nuvykę į Vakarų Afriką. Nuo bakalauro studijų iki šiol mano svajonė - dirbti humanitarinį darbą trečiojo pasaulio šalyse. Negaliu nustygti vienoje vietoje. Rūpi aplinkosauga, traukia į pilietinių neramumų, stichinių nelaimių zonas, - sakė lietuvė. - Kambodžoje labai patiko, nors ten pavojinga ir net kelis kartus apvogė. Buvo labai sunku. Vieną dieną jauti pakylėjimą, o kitą - jau nori išvažiuoti. Tėvai sakė: "Grįžk, nupirksime bilietą. Nuvažiavai savanoriauti, padėti, o tave nuolat skriaudžia". Vis dėlto žmonės ten labai draugiški, nuoširdūs, ypač turint galvoje šalies istoriją, prieš keturis dešimtmečius vykusias didžiausias žudynes. Sutelkėme apie 2 400 savanorių studentų, kurie padėjo sutvarkyti miestą. Nuo 2011 metų projektas "Darom" tapo tradicinis, vyksta kasmet Pnompenyje."

Iš Kasablankos į Vilnių

Pitsburgo universitete Pensilvanijos valstijoje I. Sabaliūnaitė studijavo tarptautinės plėtros magistrantūrą, apimančią tarptautinius ryšius, darnų vystymąsi ir energetiką. Po pirmo kurso per Lietuvių išeivijos studentų stažuočių (LISS) programą vėl grįžo į Lietuvą atlikti dviejų mėnesių praktikos Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamente.

"Pirmą kartą Vilniuje ir Lietuvoje labai susidraugavau su savo bendraamžiais. Buvo taip smagu, mačiau tiek daug galimybių, - prisiminė Indrė. - Kaip tik tą vasarą vyko pirmoji atranka į "Kurk Lietuvai" programą. Mano draugas iš Čikagos, pakviestas joje dalyvauti, džiaugėsi vertinga patirtimi, todėl ir aš, baigusi magistro studijas, nusprendžiau pamėginti, išsiunčiau savo paraišką. Labai norėjau patekti į šią programą. Tai buvo ideali praktika po magistrantūros, nes studijuotą teoriją galėjau išmėginti tikrovėje. Ne tik parašyti kokį nors darbą, bet ir įgyvendinti."

Pernai vasarą laukdama programos "Kur Lietuvai" atrankos rezultatų, lietuvė taip pat negaišo laiko veltui. Per studentų tinklą AIESEC nuvyko į Maroką ir tris mėnesius mokė anglų kalbos privačioje mokykloje Kasablankoje. Prancūziškai kalbantis Marokas, pasak keliautojos, netoli Lietuvos ir bilietą iš Amerikos nusipirko tik į vieną pusę.

Žvelgiant pozityviai

Pakviesta į programą "Kurk Lietuvai", I. Sabaliūnaitė kartu su kitais dalyviais vienus metus keturių mėnesių rotacijos principu konsultuoja skirtingas viešojo sektoriaus institucijas dėl konkrečių projektų. Pirmas Indrės darbas Užsienio reikalų ministerijoje buvo susijęs su diplomatinių atstovybių internetinių puslapių tobulinimu, kad ateinanti informacija, reguliuojama vieno centrinio administratoriaus, būtų pateikiama greičiau, sklandžiau ir patogiau, jos būtų daugiau. Kartu gerinamas Lietuvos įvaizdis. Energetikos ministerijoje įgyvendintas projektas skirtas pritaikyti finansinio skatinimo metodus energijos vartojimo efektyvumui Lietuvoje didinti pamažu įdiegiant kai kuriose Europos Sąjungos šalyse sėkmingai veikiančią vadinamųjų baltųjų sertifikatų sistemą.

Dabar Ūkio ministerijoje trys programos "Kurk Lietuvai" dalyvės įgyvendina trečią labai aktualų projektą. Juo siekiama prisidėti prie verslo aplinkos gerinimo Lietuvoje - grįžtamojo ryšio modeliu efektyvinti verslo priežiūros institucijų veiklą. Norima suteikti verslo įmonėms galimybę pateikti atsiliepimus apie atliktą inspektavimą, kad pačios inspekcijos žinotų, kaip veikia jų inspektoriai. Tokia pertvarka, pasak Indrės, siekiama, kad inspektoriai ne smulkmeniškai baustų, o konsultuotų, paaiškintų galimą riziką. Prieš mėnesį kartu su keturiomis pagrindinėmis verslo priežiūros institucijomis - Maisto ir veterinarijos tarnyba, Valstybine ne maisto produktų, Darbo ir Mokesčių inspekcijomis - pradėtas bandomasis tyrimas. Inspektuotoms verslo įmonėms siunčiama trumpa anoniminė apklausa ir sulaukiama labai daug atsakymų. Privatus sektorius dažnai rengia tokias apklausas, kad gerintų santykius su savo klientais. Dabar šią metodiką norima pritaikyti ir viešajame sektoriuje. Po bandomojo tyrimo ją bus siekiama perduoti visoms inspekcijoms.

"Man ši darbo patirtis tikriausiai viena svarbiausių, - sakė programos "Kurk Lietuvai" dalyvė. - Turėjome galimybę ne tik dirbti tiesiogiai ministerijoms, bet kartu kaip žmonės iš šalies pristatyti savo sukurtus projektus. Tokia tarpinio žmogaus pozicija suteikė daug laisvės ir privalumų. Žinoma, buvo ir didelis iššūkis, nes iš pradžių žmonės gal ir nelabai rimtai žvelgė į tai, ką mes darome. Mūsų tikslas - per keturis mėnesius pasiekti konkrečių, apčiuopiamų rezultatų, tačiau biurokratinėje erdvėje kartais susidaro tam tikros pinklės ir sunku iš jų išlįsti. Esu atlikusi praktiką Amerikos viešajame sektoriuje, Ohajo valstijos Atstovų rūmuose. Ten viskas vyksta palyginti efektyviau ir daugiau laisvės veikti, nors intrigų visur netrūksta. Reikia gerai pasirengti, darbu pelnyti pasitikėjimą ir į viską žvelgti pozityviai."

Susiję su Lietuva

Baigiantis programos "Kurk Lietuvai" laikui, Indrė laukia atsakymo iš kelių darboviečių Amerikoje. Norėtų dirbti nedidelėje tarptautinėje organizacijoje, kad galėtų būti kuo arčiau įgyvendinamų projektų ir matytų jų rezultatus. Pasilikti Lietuvoje, Vilniuje, neišeina. Būtų sudėtinga grąžinti amerikietišką studijų paskolą gaunant lietuvišką atlyginimą.

"Turiu daug pažįstamų, kurie turi tokią pat problemą: tik susimokėję paskolą galėtų svarstyti apie rimtą darbą Lietuvoje. Tačiau tai nereiškia, kad jų kasdienis gyvenimas nesusijęs su Lietuva. Jie turi gal net daugiau pilietiškumo nei kai kurie lietuviai Lietuvoje. Nors Lietuva maža šalis, pasaulio lietuvių tinklas - didelis, ir gali rasti daug veiklos, jei tik yra noro, - kalbėjo I. Sabaliūnaitė. - Tegu jaunimas važiuoja svetur ir įgyja kitokios patirties. Laikui bėgant vis daugiau jaunų žmonių grįžta ir Lietuvoje yra tiek daug galimybių įsitraukti į kokią nors veiklą. Kad ir kur būtum, kurti Lietuvai - nuostabus tikslas."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"