Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

VALSTYBĖS PASKOLOS AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ STUDENTAMS: Kas? Kur? Kada? Kaip?

 
2006 08 21 0:00
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Pagal šiuo metu galiojančią 'Valstybės paskolų aukštųjų mokyklų studentams suteikimo, administravimo ir grąžinimo tvarką' paskolas gali gauti visi valstybinių ir nevalstybinių aukštųjų mokyklų pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos studentai, kurie pirmą kartą studijuoja atitinkamoje studijų pakopoje.

Paskolos lengvatinėmis sąlygomis teikiamos nuo 1998 metų. Iki 2002 metų buvo teikiamos tik vienos rūšies paskolos - paskolos gyvenimo išlaidoms ir tik valstybinių aukštųjų mokyklų studentams. Nuo 2003 metų pradėtos teikti trijų rūšių paskolos tiek valstybinių, tiek nevalstybinių aukštųjų mokyklų visų studijų formų studentams.

Kokios paskolos teikiamos?

Kiekvienas studentas gali gauti tris paskolas:

  • studijų įmokoms mokėti, jeigu jos nebuvo sumokėtos valstybės lėšomis;
  • gyvenimo išlaidoms;
  • dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus (skiriamos vienam studijų užsienio aukštojoje mokykloje semestrui).

Paskolos studijų įmokoms mokėti suma vienam studentui per semestrą negali būti didesnė kaip Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatyme nustatyta studentų studijų įmoka už vieną semestrą (šiuo metu 500 Lt). Paskolų gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus dydis vienam studentui per kalendorinius metus negali viršyti Lietuvos Respublikos minimalaus gyvenimo lygio 36 dydžių sumos (šiuo metu 4500 Lt). Studentas, norintis gauti paskolą dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus, turi studijuoti vienoje iš Lietuvos aukštųjų mokyklų ir tik laikinai išvykti dalinėms studijoms užsienio aukštojoje mokykloje.

Studentams - lengvatinės palūkanos

Palūkanų dydis - 5 procentai. Tai vienos mažiausių metinių palūkanų šalyje. Palūkanos mokamos proporcingai grąžinamai atitinkamai paskolos daliai, kartu su ja. Paskolas gavę asmenys turi pradėti mokėti palūkanas ne vėliau kaip po dvejų metų nuo studijų baigimo ar nutraukimo dienos.

Pirmenybė - socialiai remtiniems

Skiriant paskolas konkurso būdu, pirmenybė prioriteto tvarka teikiama studentams, kurių šeimoms pagal įstatymus priklauso socialinė pašalpa; kurių pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui, neviršija Lietuvos Respublikos nustatyto remiamų pajamų dydžio; turintiems geresnį pažymių vidurkį; mokantiems už studijas visą kainą.

Kur ir kada reikia kreiptis norint gauti paskolą?

Lietuvos valstybiniam mokslo ir studijų fondui paskelbus konkursą, studentai (arba jų įgalioti asmenys), norintys dalyvauti konkurse paskoloms gauti studijų įmokoms mokėti ir gyvenimo išlaidoms, dokumentus pateikia savo aukštajai mokyklai, o paskolai dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus - Lietuvos valstybiniam mokslo ir studijų fondui.

Konkursas paskoloms gauti skelbiamas kiekvienų kalendorinių metų pradžioje.

Paskolai gyvenimo išlaidoms gauti gali būti skelbiamas papildomas konkursas. Šiais metais papildomas konkursas paskoloms gyvenimo išlaidoms gauti ir konkursas paskoloms studijų įmokoms mokėti bei dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus skelbiamas nuo rugpjūčio 19 dienos.

Reikiamais dokumentais gauti paskolą rekomenduotina pasirūpinti iš anksto, kad paskelbus konkursą galėtumėte iš karto pateikti prašymą.

Kada turi būti pradėta grąžinti ir per kiek laiko turi būti sugrąžinta paskola?

Paskola turi būti pradėta grąžinti ne vėliau kaip po dvejų metų nuo studijų baigimo ar nutraukimo arba pašalinimo dienos. Paskolos studijų įmokoms grąžinamos per laiką, ne daugiau kaip trigubai ilgesnį už studijų, kurių įmokoms buvo suteikta paskola, trukmę. Pavyzdžiui, jei studentas gavo paskolą vieno semestro studijų įmokai, jis turės grąžinti paskolą per 18 mėnesių, praėjus 2 metams nuo studijų baigimo ar nutraukimo. Paskolos gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus grąžinamos per 15 metų. Paskolos grąžinamos lygiomis dalimis, kasmet, vieną kartą per ketvirtį.

Negrąžinus paskolos, jos dalies ar palūkanų pagal nustatytą grafiką pradedami skaičiuoti delspinigiai nuo visos laiku negrąžintos sumos.

Paskola laikoma grąžinta, kai grąžinama visa jos suma, priskaičiuotos palūkanos ir delspinigiai, jeigu jie yra.

Kada paskola negrąžinama?

Nuo paskolos ar negrąžintos paskolos dalies grąžinimo Fondo valdybos sprendimu gali būti atleidžiami visiškai nedarbingi asmenys, pateikę Fondui teisės aktų nustatytus tai patvirtinančius dokumentus. Paskola negrąžinama mirus paskolos gavėjui.

Ar paskolą galima grąžinti vėliau?

Dėl invalidumo, ligos, gimdymo atostogų, karo tarnybos, tolesnių studijų ir kt. paskolos grąžinimas Fondo valdybos sprendimu gali būti pratęstas atidedant paskolos mokėjimą. Apie priežastis dėl tokio pobūdžio paskolos grąžinimo atidėjimo Fondą pareiškimu informuoja pats paskolos gavėjas.

Konkrečios paskolos grąžinimo sąlygos ir sankcijos nurodomos su paskolos gavėju pasirašomoje sutartyje.

Studentų, gaunančių paskolas, skaičius didės

Per pastaruosius metus (1998-2006) iš biudžeto skiriamos lėšos paskoloms ir studentų, gaunančių jas, skaičius smarkiai didėjo ir toliau didės, kadangi be lėšų, gaunamų iš biudžeto, naujoms paskoloms išmokėti jau yra panaudojamos ir grąžinamų paskolų (skola, palūkanos, delspinigiai) lėšos.

Jeigu 1998 metais iš biudžeto buvo skirta 2,022 mln. litų ir buvo sudarytos 722 sutartys su studentais, tai 2005 metais studentų paskoloms iš valstybės biudžeto jau buvo skirta 20 mln. litų (pasirašytos 9809 sutartys). Iš viso valstybė studentų paskoloms skyrė jau daugiau kaip 100 mln. litų.

Primename, kad lėšos studentui pervedamos tik tada, kai jis su Fondu pasirašo paskolos gavėjo sutartį.

Nepamirškime pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata.

Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 str. nuostatus nuolatinis Lietuvos gyventojas iš savo metinių apmokestinamųjų pajamų gali atimti per mokestinį laikotarpį (mokestinis laikotarpis - kalendoriniai metai) sumokėtas ribojamo dydžio sumas už studijas.

Informuojame, kad nuo 2007 m. sausio 1 d. keisis paskolų teikimo tvarka.

Daugiau informacijos internete: http://www.vmsfondas.lt

Parengė Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas


A.Goštauto g. 12-407, LT-01108 Vilnius

Tel.+370 5 263 9152, faksas +370 5 263 9153,

el. paštas vfondas@ktl.mii.lt

Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas

A.Goštauto g. 12-407, LT-01108 Vilnius

Tel. (8 5) 263 9152, Faks.. (8 5) 263 9153

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"