Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Tobulinama tarptautinė mokslinė duomenų bazė „Lituanistika“

 
2013 07 24 6:00
Projekto darbo grupė
Projekto darbo grupė lituanistikadb.lt nuotrauka

2011 m. rugpjūčio pabaigoje Lietuvos mokslo taryba ir Europos socialinio fondo agentūra pasirašė trejų metų tęstinio projekto „Duomenų bazė „Lituanistika“ (projekto kodas VP1-3.1-ŠMM-02-V-02-003) finansavimo ir administravimo sutartį. Šiuo projektu siekiama įgyvendinti vieną iš valstybės strateginių prioritetų, deklaruotų Nacionalinėje lituanistikos plėtros 2009–2015 metų programoje.

Tai siekis plėtoti ir skatinti lituanistikos mokslinius tyrimus, stiprinti šių tyrimų indėlį į humanistikos plėtrą, suteikti mokslinį pagrindą tautinės savimonės ugdymui ir lituanistinio paveldo apsaugai. Darbai, kuriant ir plėtojant tarptautinę mokslinę duomenų bazę „Lituanistika“, pradėti jau 2006 metais. Joje siekiama sukaupti ir išsaugoti ateities kartoms geriausią mokslinę produkciją apie Lietuvos valstybę, visuomenę, tautos ir kalbos praeitį bei dabartį ir užtikrinti lituanistikos kaip pasaulio žinijos dalies sklaidą.

Tobulinama „Lituanistikos“ duomenų bazės kokybė

Šiame projekto etape siekiama toliau tobulinti „Lituanistikos“ duomenų bazės kokybę – užtikrinti duomenų apie lituanistikos tyrimus išsamumą, integralumą, sąsajas ir integraciją į tarptautinę mokslinės informacijos e. erdvę, prieigą prie visų publikacijų ir kitus kriterijus, lemiančius jos kokybę.

Geriausi bibliografai iš 13 Lietuvos universitetų, kitų akademinių bibliotekų atlieka po pasaulį pasklidusių lituanistikos kūrinių paiešką, archyvuoja skaitmeninius tekstus, gaunamus įvairiais būdais iš interneto ar leidėjo, rengia sąsajas su visu tekstu ir kitais įrašais, taip pat pateikia kūrinio naudojimo kituose kūriniuose duomenis, kitaip dar vadinamus citavimo duomenimis. Pažymėtina, kad cituojamų kūrinių šiuo metu neaprašo jokia kita Lietuvos duomenų bazė.

„Lituanistikos“ duomenų bazę siekiama paversti visatekste atvirosios prieigos duomenų baze. Šiuo metu jau yra laisva prieiga prie beveik 19 tūkst. duomenų bazės publikacijų. Tai reikšmingas duomenų bazės kokybės rodiklis, sudarantis puikias sąlygas bet kuriam vartotojui pasiekti lituanistikos tyrimus, taip užtikrinant jų sklaidą, lituanistų matomumą ir galimybę būti dažniau cituojamiems.

„Lituanistikos“ duomenų bazė tobulinama naudojant šiuolaikines informacijos kaupimo, prieigos, apdorojimo, saugojimo technologijas. Sukurtos įrašų bei viso teksto dokumentų įkėlimo ir ilgalaikio jų išsaugojimo, viso teksto indeksavimo ir paieškos, citavimo indekso formavimo paslaugos. Pastaroji paslauga leidžia apskaičiuoti autorių bei jų kūrinių citavimo dažnį ir kitus citavimo rodiklius, svarbi vartotojams, ieškantiems literatūros kuria nors viena tema.

Publikacijų ekspertinis vertinimas

„Lituanistikos“ duomenų bazėje svarbu ne tik sukaupti mokslinę informaciją lituanistikos tema, bet ir užtikrinti čia patenkančių kūrinių mokslinę kokybę. Tuo tikslu vykdoma pagrindinė projekto veikla – ekspertinis lituanistinių publikacijų vertinimas. Galimybių studijoje „Tarptautinė mokslinė duomenų bazė „Lituanistika“ teigiama, kad mokslininkų bendruomenės yra svarbiausios mokslinio darbo kokybės vertintojos, geriausiai galinčios nustatyti vertinimo kriterijus atitinkančius mokslo srities (krypties, šakos) specifiką. Iš įvairių Lietuvos mokslo ir studijų institucijų pakviesti 227 socialinių ir humanitarinių mokslų ekspertai, atitinkantys nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, atlieka publikacijų kokybinį vertinimą. Kiekvienas kūrinys ekspertuojamas dviejų ekspertų pagal specialią vertinimo metodiką.

Per projekto laikotarpį numatyta įvertinti 20 tūkst. publikacijų, iš jų 15 tūkst. ekspertinio vertinimo būdu, o 5 tūkst. – tvarkomuoju būdu, t. y. be ekspertavimo, tačiau remiantis tam tikrais kriterijais. Šiame projekto etape teigiamai jau įvertinta per 14 tūkst. publikacijų, o neigiamai – 2,4 tūkst. publikacijų. Praeituose projekto vykdymo etapuose iš beveik 20 tūkst. vertintų publikacijų bemaž 4 tūkst. įvertinta neigiamai. Ekspertavimo rezultatų statistinė analizė leidžia įvertinti šiandieninės recenzavimo sistemos problemas ir numatyti būdus jai tobulinti.

Siekiant efektyviau valdyti projektą, suformuota Ekspertų taryba iš 3 Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos bei 3 Lietuvos mokslo tarybos deleguotų atstovų. Ši taryba sprendžia klausimus, susijusius su publikacijų ekspertavimu. Pavyzdžiui, Ekspertų taryba patvirtino kriterijus, pagal kuriuos mokslo žurnalai į „Lituanistikos“ duomenų bazę patenka be ekspertų vertinimo. Pagrindinis kriterijus – žurnalo kokybė, kuri patvirtinama tuomet, kai, atlikus vertinimą, daugiau nei 90 % žurnalo straipsnių patenka į „Lituanistikos“ duomenų bazę. Šiuo metu šį kriterijų atitinka 34 mokslo žurnalai. Tai svarbus žurnalų kokybės įvertinimas.

Publikacijų vertinimo procesas valdomas specialiu iš esmės patobulintu ekspertavimo moduliu, leidžiančiu automatizuoti šį procesą ir išvengti subjektyvumo ir klaidų skirstant publikacijas ekspertams.

Kiti projekto uždaviniai ir veiklos

„Lituanistikos“ duomenų bazės kaip pasaulio žinijos dalies sklaidą padės užtikrinti naujai sukurtas tinklalapis (http://lituanistikadb.lt), atitinkantis šiuolaikinius mokslinės komunikacijos kriterijus. Atliktas mokslinis socialinis tyrimas padės nustatyti socialinių ir humanitarinių mokslų vartotojų bendruosius informacinius bei duomenų bazės „Lituanistika“ plėtros, teikiamų paslaugų vartotojams poreikius. Į pagalbą bus kviečiami užsienio šalių panašių duomenų bazių kūrėjai ir vertintojai, kurių išvados padės gerinti duomenų bazės „Lituanistika“ kokybę ir sudarys galimybes įsilieti į tarptautinę e. mokslinės informacijos erdvę. Projekto metu bus rengiami mokymai, kuriuose bus galima įgyti šiuolaikinės mokslinės komunikacijos kompetencijų 250-iai humanitarinių bei socialinių mokslų tyrėjų ir 160-iai studentų.

Projekto rengėjai ir vykdytojai dėkoja publikacijų autoriams, leidėjams, redkolegijoms, mokslo politikams ir administratoriams, be kurių sutikimo ir paramos „Lituanistikos“ duomenų bazė nebūtų kuriama bei tobulinama, ir kviečia visus prisidėti prie atvirosios lituanistikos prieigos iniciatyvos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"