Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

STEAM centrai regionuose tampa utopija

 
2017 10 03 6:00
"Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka

Prieš metus valdininkų trimituota naujiena apie Gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos atviros prieigos (STEAM) centrų steigimą šalies regionuose realybe netapo ir neaišku, ar taps, nors tikėtasi, kad jie pradės veikti jau 2018 metais.

Kol kas apsiribojama vien trijų STEAM centrų kūrimu didžiausiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Platūs užmojai

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) prieš metus paskelbė apie STEAM centrų moksleiviams kūrimą dešimtyje regionų, atsižvelgiant į kiekvieno jų specifiką ir poreikius, planuojamas inovacijas.

2018 metais centrai turėjo pradėti veikti Saulėtekio slėnyje Vilniuje, Santakos slėnyje Kaune, Jūriniame slėnyje Klaipėdoje, Alytaus kolegijoje, Šiaulių universitete, Kauno technologijos universiteto (KTU) Panevėžio technologijų ir verslo fakultete, Marijampolės kolegijoje, Utenos, Tauragės bei Telšių savivaldybėms priklausančiuose pastatuose.

Buvo numatyta, kad kiekviename STEAM centrų veiks keturios laboratorijos: biologijos ir chemijos, fizikos ir inžinerijos, robotikos ir informacinių technologijų bei specializuota, atliepianti konkrečios teritorijos specifiką. Centrų kūrimą planuota finansuoti 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) tam ketino skirti 5,8 mln. eurų – kiekvienai STEAM laboratorijai įrengti žadėta atseikėti po 100 tūkst. eurų ES lėšų. Dar po 10 proc. šios sumos ministerija planavo skirti patalpoms remontuoti ir pritaikyti.

Skatinta viešojo ir privataus sektoriaus partnerystė – dalyvauti steigiant centrus ketino ne tik ŠMM, savivaldybės bei mokslo ir studijų institucijos, bet ir verslo atstovai. Mat STEAM centrai veiktų ne tik kaip neformaliojo švietimo įstaigos. Juose turėtų būti organizuojami profesinio orientavimo renginiai, susitikimai su mokslo, pramonės ir paslaugų sektorių atstovais, pažintiniai mokinių vizitai į mokslo institucijas, pramonės, paslaugų verslo įmones.

Taip šiuose interaktyviuose mokslo centruose vaikai galėtų iš arti susipažinti su gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos mokslų dėsniais ir naujausiais išradimais, patys eksperimentuoti ir kurti. Patraukli pirmoji pažintis padėtų vaikams nuo mažens susidomėti šiais mokslais, o vėliau – rinktis su jais susijusias studijas ir karjerą. STEAM centruose taip pat būtų sudaromos galimybės tobulinti kvalifikaciją mokytojams, o visuomenė galėtų susipažinti su moksliniais tyrimais ir inovacijomis.

Ateitis nežinoma

ŠMM savivaldybių – regionų centrų – merams įteikė simbolinius sertifikatus, patvirtinančius STEAM centro steigimą savivaldybėje. Todėl savivaldybės ėmėsi iniciatyvos palaikyti ministerijos idėją.

Pavyzdžiui, Tauragės savivaldybės administracija bendradarbiavimo sutartis dėl STEAM centro steigimo pasirašė su Tauragės pagalbos mokiniui ir mokytojui centru, Tauragės apskrities verslininkų asociacija, Pagėgių, Šilalės rajono ir Jurbarko rajono savivaldybėmis, Strateginės savivaldos institutu, Klaipėdos universitetu, KTU, Kauno kolegija ir Ternopilio technikos universitetu. STEAM centro veiklą pagal pirminius planus savivaldybėje turėjo koordinuoti Tauragės pagalbos mokiniui ir mokytojui centras. Tačiau ar iš tikrųjų STEAM centras Tauragėje bus kuriamas, rajono valdžia nežino iki šiol.

Buvo numatyta, kad kiekviename STEAM centrų veiks keturios laboratorijos.

Nežinioje gyvena ir Alytaus bei Marijampolės kolegijų vadovai. „Kiek žinau, STEAM centrų kūrimo projektas yra sustabdytas, neaišku, ar jis iš tikrųjų bus įgyvendinamas“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Marijampolės kolegijos direktorius dr. Vaidotas Viliūnas. Jis tikino girdintis tik apie trijų tokių centrų kūrimą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Anot Marijampolės kolegijos vadovo, prieš metus ŠMM paskleista STEAM centro idėja yra pasklidusi plačiai, ją itin populiarino pati kolegija. Todėl dabar, kai idėjai neduodamas startas, jaunimo, ypač moksleivių, požiūris į kolegiją pakito.

Žinios, kada žodžiai apie STEAM centro steigimą virs realiais darbais, laukia ir Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė. „Jau yra pasirengę žmonės, kurie galėtų dirbti laboratorijų vedėjais, tik tų laboratorijų nėra“, – teigė ji. Anot D. Remeikienės, iki rugsėjo jie nieko nežinojo apie tokio centro kūrimą, ir tik prieš porą savaičių ŠMM surengtame pasitarime paaiškėjo, kad šiemet pinigų centrui steigti tikrai neatsiras.

Reikalingumu neabejoja

Abiejų „Lietuvos žinių“ kalbintų regioninių kolegijų vadovai neslėpė, jog STEAM centrai apskričių centruose būtini, jeigu norima, kad jaunimas nebėgtų iš regionų į didmiesčius ar užsienį.

„Tai būtų socialinio poveikio instrumentas, leidžiantis jauniems žmonėms matyti savo perspektyvą, neišvažiuoti kitur“, – pažymėjo V. Viliūnas. Anot jo, STEAM centrai pagelbėtų ir jaunimui renkantis profesiją, o vėliau – mažinant darbo jėgos stygių tiek regione, tiek visoje Lietuvoje.

„Laboratorijos, kurios numatytos įkurti STEAM centre, yra gyvybiškai reikalingos Alytui ir vietos bei regiono moksleiviams“, – tikino D. Remeikienė. Pasak jos, regionai turėtų būti gyvybingi, mokymo įstaigos – modernios ir tolygios esančioms didžiuosiuose miestuose. Mat iš regionų moksleiviai bei inovacijomis besidomintys jaunuoliai neprivažinės į didmiesčius, nes tai ir nepigiai kainuoja, ir reikalauja daug laiko.

„Vargu yra geriausias variantas vaikus vežioti į slėnius Vilniuje ar Kaune iš Lazdijų, Druskininkų ar kitų toli esančių savivaldybių, kai tie vaikai kur kas paprasčiau galėtų atvažiuoti į regiono centrą ir įgyti naujausių žinių“, – svarstė Alytaus kolegijos vadovė. Ji prisiminė praėjusį savaitgalį Alytuje vykusią Tyrėjų naktį, kai 11 val. vakaro susirinko daugybė inovacijomis besidominčių vaikų ir jų tėvų.

Tik spėlioja

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto (ŠMK) pirmininko pavaduotojas Mantas Adomėnas teigė galintis tik spėlioti, kodėl pradėjo strigti STEAM centrų kūrimas, nes ŠMM jokios informacijos apie kylančias problemas komitetui nepateikė.

„Gal tai susiję su aukštojo mokslo reforma, kai vienos aukštosios mokyklos tampa kitų mokyklų padaliniais, gal dar jungsis su kuo nors kitu“, – svarstė parlamentaras. Jis neatmetė tikimybės, kad idėja sukurti šalyje inovatyvių mokslo centrų tinklą galėjo būti savotiška tuometės ŠMM vadovybės viešųjų ryšių akcija (kuri taip ir nedavė laukiamų rezultatų) artėjant Seimo rinkimams.

Anot M. Adomėno, Seimo ŠMK mėgins išsiaiškinti situaciją su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene.

Trys – tikrai bus

Švietimo ir mokslo viceministro Giedrius Viliūnas „Lietuvos žinioms“ aiškino, jog šiuo metu yra patikslinta STEAM centrų kūrimo koncepcija. Numatyta kurti tris didesnius STEAM centrus didžiuosiuose miestuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kur yra mokslo užnugaris – universitetai.

„Likusiose apskrityse bus kuriami mažesni STEAM centrai, jeigu apskritys patvirtins, kad jos tikrai pasiruošusios juos išlaikyti, kadangi nuo pat pradžių lėšos buvo suplanuotos tik STEAM centrams kurti, bet ne jų veiklos tęstinumui išlaikyti“, – teigė G. Viliūnas.

Anot jo, STEAM centrų kūrimas bus finansuojamas ES struktūrinių fondų lėšomis, šiuo metu yra tikslinami projektai ir šiek tiek perdėliojamos lėšos, numatytos jų finansavimui. Daugiau nei 5 mln. eurų bus panaudotos pagrindiniams STEAM centrams įrengti, o dar du milijonai eurų bus surasta 7 mažesniesiems centrams. Už šias lėšas numatoma įsigyti laboratorinę įrangą ir pritaikyti patalpas centrams.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"