Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Senjorai vaikščiojo Nepriklausomybės akto signatarų keliais

 
2016 12 05 6:00
Per MČTAU renginį Signatarų namuose 
Per MČTAU renginį Signatarų namuose  Alinos Ožič nuotrauka

Senjorai keliavo Vasario 16-osios Akto signatarų keliais pasiėmę fotografuojančią, filmuojančią ir įrašančią techniką, kūrė vaizdo siužetą ir galiausiai pristatė, ką jie nuveikė pagal programą „Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“.

Per susitikimą Signatarų namuose Vilniuje buvo pristatyta Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) ir Signatarų namų suaugusiųjų (senjorų) neformalaus švietimo programos „Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“ rezultatai. Projekto vadovė Regina Dovidavičiūtė sakė: „Štai jau pusę metų kiekvieną ketvirtadienį renkamės čia, pabendrauti, daugiau sužinoti. O šiandien suėjome į programos baigiamąjį renginį.“

Gali būti pavyzdžiu kitiems

MČTAU lankytojų prisirinko pilna Signatarų namų salė. Jiems buvo smalsu pamatyti savo ir bendraminčių veiklos rezultatus. „Šios ir panašių programų bei projektų didžiausia vertybė yra ta, kad esame smalsūs, optimistiški, kuo nors domimės, sueiname draugėn. Demonstruojame tai, apie ką šiandien plačiai šnekama: kas yra aktyvus senėjimas, – kalbėjo R. Dovidavičiūtė. – Kiekvienas amžiaus tarpsnis turi savo žavesio. Tik reikia tinkamai išnaudoti galimybes.“ Ji teigė, kad tai ir yra pristatomo projekto „Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“ svarbiausias siekis.

Be to, senjorams tai buvo galimybė daugiau sužinoti apie Vasario 16-osios Akto signatarus. R. Dovidavičiūtės žodžiais, jaunosios kartos mokslininkai, istorikai „praskleidė šydą“ ir padėjo geriau suprasti, kokie procesai vyko tuo laikotarpiu, kai buvo pasirašomas Lietuvos Nepriklausomybės aktas.

Projektą sudarė teorinė dalis, kai istorikai skaitė paskaitas senjorams, ir praktinė, per kurią jie lankė muziejus, keliavo į Vasario 16-osios Akto signatarų gimtines, fotografavo, filmavo, kartu įtvirtino gautas žinias. Senjorai taip pat dalyvavo diskusijose, viktorinose ir apklausose. Taigi veiklos metodai buvo labai įvairūs.

„Visa tai suteikė daug emocinio pasitenkinimo, bendravimo džiaugsmo, – tvirtino projekto vadovė. – Puikiai išnaudojome neformalaus senjorų švietimo galimybes ir galime būti pavyzdžiu kitiems.“

Pristatė rezultatus

Projekto „Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“ sumanytojas ir koordinatorius Algimantas Petrauskas susirinkusiesiems pristatė rezultatus – videosiužetą „Pasivaikščiojimas po Vilnių Vasario 16-osios Aktų signatarų keliais“, dalyvių parengtus fotoreportažus. Signatarų namuose buvo eksponuojamas dalyvių parengtas Lietuvos nepriklausomybės signatarų gimtinių nuorodų žemėlapis, kai kurių signatarų genealoginės schemos.

Per renginį buvo skaitomi signatarų laiškai. Viena iš skaitytojų – Nijolė Gradauskienė – sakė: „Istorija yra šaltinis, gaivinantis mūsų tautos likimą, ateitį. Pusę metų siekėme sužinoti, ko pragyvenę nemažai laiko dar nežinojome. Šiandien džiaugiamės ir didžiuojamės mūsų bendraminčiais, kurie sąžiningai rinkosi kiekvieną savaitę ieškoti istorijos šaltinio.“ Pasak jos, tikslas buvo ne tik patiems daugiau sužinoti, bet ir savo vaikams bei anūkams perduoti, kad „Nepriklausomybė nėra duotybė, savaime atsiradusi, ant jos aukuro sudėta daug kančių, skausmo, žmonių likimų, o mūsų signatarai yra tarsi ąžuolai, kurie visus stengėsi priimti po savo pavėsiu. Šiandien prieš juos lenkiame galvas.“

MČTAU Istorijos fakulteto dekanė doc. Vida Kniūraitė teigė per projektą patyrusi, kad visi dalyviai labai ištvermingi, gerai žino Lietuvos istoriją, kokie puikūs lektoriai jaunosios kartos, subrendusios po Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrimo. Ji tikisi, kad tokią veiklą galima bus tęsti ir 2017 metais.

MČTAU rektorė Zita Žebrauskienė renginio pabaigoje projekto organizatoriams bei dalyviams įteikė atminimo dovanas ir klausytojų pažymėjimus. „Šiandien džiaugiasi mano širdis ir malonu suvokti, kad mes – senjorai, jaunatviški ir smalsūs, tiek daug nuveikėme“, – sakė ji ir dėkojo organizatoriams bei rėmėjams.

Senjorų nuomonės

„Mus, jau turinčius istorijos žinių bagažą, nudžiugino labai įdomios paskaitos apie tautos patriarcho Jono Basanavičiaus Lietuvos nepriklausomybės viziją bei jos realizavimą, 1918 m. vasario 16 d. Akto signatarų (valstybininkų, diplomatų, gydytojų, dvasininkų, mecenatų) idėjų svarbą lietuvių tautai 20 amžiaus pradžioje, istorijos~kelius ir klystkelius, signatarų kilmę, šeimą, aplinką, būtas ar išgalvotas istorijas, svarbų vaidmenį Lietuvos politinėse partijose 1918–1940 metais, signatarų likimus ir jų įamžinimo problemas... Įsitikinome, kad tikrai neeilinės asmenybės klojo mūsų valstybės pamatus. Po Pirmojo pasaulinio karo, nepabūgę nežinios, suirutės, ne vienas pabuvojęs kalėjime, baigę mokslus bei padirbėję užsienyje, būdami inteligentiški, pažangių pažiūrų, priklausė įvairioms politinėms, švietimo, mokslo ar labdaros draugijoms. Visi būsimieji signatarai rūpinosi lietuviškų mokyklų steigimu, rėmė jas finansiškai, šelpė neturtinguosius, ugdė tautinį orumą, įgytas teorines žinias sėkmingai pritaikė nualintame šalies žemės ūkyje ir pramonėje. Valstybės interesai buvo svarbesni negu politinių partijų rietenos, vienybė, dorybė buvo prioritetai..

Visi lektoriai, dalyvaujantys šiame projekte, turi savo, tik jam būdingą paskaitos pateikimo manierą, kai pasitelkiamos informacinės technologijos, įspūdingos monografijos, teoriniai darbai, retos nuotraukos, ne tik šalies archyvuose surasti visuomenei dar nežinomi dokumentai ar užrašyti tų laikų įvykių liudininkų ir giminaičių atsiminimai.

Arvida Gedvilaitė

Projekto „Vasario 16-osios Akto signatarų keliais“ dalyvė“

***

„Labai džiaugiuosi, galėdama dalyvauti šiame projekte. Gausybė faktų apie signatarų gyvenimą ir veiklą, to meto politinę ir socialinę aplinką,įdomiai pateikiamų lektorių ir mokslininkų – istorikų M. Tamošaičio A. Bitauto, A. Svarausko ir kt., leidžia naujai pažvelgti į šių iškilių žmonių asmenybes tarsi užėjus pas juos ne pro paradines duris. Dėkoju šios programos organizatoriams, ypač A.Petrauskui už puikų ekskursijų organizavimą ir jų metu gausiai pateikiamą informaciją.

Ramutė Jonavičienė, projekto dalyvė“

***

„Kai istorijos fakultete buvo paskelbta informacija apie programą „Vasario 16-tosios Akto signatarų keliais“, nedvejodama užsiregistravau. Pagalvojau vasarą veiklos turėsiu mažiau , bus užsiėmimas. O jei nepatiks, tiesiog nelankysiu. Greitai nuomonę pakeičiau. Jau pirmoji paskaita buvo labai įdomi, kurią skaitė lektorius M. Tamošaitis. Visos paskaitos gan įdomios. Sužinojau ir apie Vasario 16-tosios Akto signatarų šeimas, kilmę. Apie tautos patriarchą Joną Basanavičių, jo gyvenimą ir politinę veiklą.

Labai įdomi buvo ekskursija po Vilnių signatarų gyvenimo ir jų veiklos vietomis, kurią vedė MČTAU kultūros fakulteto prodekanas A. Petrauskas. Tomis gatvelėmis praeiname ne kartą, bet niekada nepakeliam galvos pažiūrėti ar nėra kokios lentelės su vienokia ar kitokia informacija. Dvi valandos prabėgo nepastebimai. O edukacinė programa Kaune buvo naudinga. Aplankėme Prezidento A. Stulginskio kapą, sugiedojome himną. Taip pat lankėm ir kitų signatarų kapus, prezidentūrą ir kitas vietas.

Įdomios ekskursijos buvo Sūduvos krašte, Žemaitijoje. Lankėme signatarų gimtąsias sodybas ar jų palaidojimo vietas. Labai patiko ekskursija po patriarcho J. Basanavičiaus sodybą ir ąžuolyną Ožkabaliuose. Visko ir neįmanoma aprašyti.

Irena Meižienė, projekto dalyvė“

***

„Domiuosi Lietuvos istorija, tačiau iki šiol neturėjau galimybių giliau panagrinėti Lietuvos Valstybės kūrimosi periodo. Projektas „Vasario-16-tosios signatarų keliu“ man nuostabi dovana. Pakviesti puikūs lektoriai, jų turiningos paskaitos leido visai kitoje šviesoje pamatyti lietuvių tautos nepriklausomybės formavimą, jos kūrimą. Plačiau sužinojau apie žymiausių lietuvių visuomenės atstovų veiklą, jų politines nuostatas, o taip pat ir užsienio šalių užmačias tuo laikotarpiu. Šis projektas privertė paieškoti pačiai daugiau literatūros šia tema.

Noriu labai padėkoti už nuostabias ekskursijas. Aplankytos signatarų gimtinės, jų gyvenimo, veiklos, atminimo, amžino poilsio vietos. Tai mūsų istorija – mūsų pamatas.

Rūta Kurklietienė, projekto dalyvė“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"