Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Senjorai ruošasi 20-iesiems mokslo metams

 
Dr. Zita Žebrauskiene
Dr. Zita Žebrauskiene MČTAU archyvo nuotrauka

Ruduo pakvietė į auditorijas ne tik sudentus, bet ir žilagalvius senjorus. Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU) rengiasi pradėti jubiliejinius 20-uosius mokslo metus. Su Universiteto rektore dr. Zita Žebrauskiene kalbamės apie šios visuomeninės organizacijos nueitą kelią, apie sunkumus, kuriuos teko įveikti vedant pagyvenusius žmones žinių ir pažinimo keliu.

- Senjorai turbūt jau baigia doroti rudens derlių ir grįžta iš savo sodų, sodybų į miestą. Kada ketinate pradėti naujuosius, jubiliejinius mokslo metus? Ar daug tikitės naujų klausytojų?

- Naujuosius mokslo metus pradėsime spalio 3 dieną ir dabar intensyviai jiems ruošiamės – reikia ne tik mokymo programas parengti, bet ir surasti įdomių lektorių, pasirūpinti auditorijomis, išspręsti kitus organizacinius klausimus. Mūsų kuklioje būstinėje dabar pats darbymetis. Jau pačią pirmąją priėmimo dieną sulaukėme naujų klausytojų antplūdžio. Nuo pat ankstaus ryto ant laiptų nutįso ilga eilė – tądien priėmėme net 60 naujų studentų. Daug klausytojų sulaukėme ir kitomis dienomis. Specialiai nesireklamuojame, geriausia reklama – iš lūpų į lūpas. Jau lankantys MČTAU pasikviečia savo draugus, kaimynus. Neretai į mus kreipiasi pensijon išėjusių žmonių vaikai, susirūpinę savo nuobodžiaujančiais, gyvenimo džiaugsmą praradusiais tėvais. Gal net būsime priversti šiek tiek riboti klausytojų skaičių, nes pirmiausia siekiame kokybės, o ne kiekybės. Antai Turizmo fakulteto klausytojų skaičius jau perkopė pusę tūkstančio, keli šimtai senjorų susibūrę Kultūros fakultete, užsienio kalbų praėjusiais mokslo metais mokėsi net 19 grupių. Bet stengsimės neapvilti nė vieno, pravėrusio mūsų Universiteto duris.

- Ar turite kokias nors mokslo metų atidarymo tradicijas? Gedimino prospektu nežygiuosite?

- Ne, prospektu nežygiuosime, bet tradicijas turime. Pradėjome sodinti Senjorų ąžuolų alėją, mokslo metų išvakarėse apsilankome šv. mišiose Arkikatedroje, uždegame žvakutes ant Anapilin iškeliavusių kolegų kapų. Pirmąją mokslo metų dieną renkamės svetingai mus priėmusio Lietuvos edukologijos universiteto aktų salėje. Iškilmingai įnešama MČTAU vėliava, ori rektorato narių ir dekanų eisena, iš visos širdies skambantis studentiškasis „Gaudeamus igitur“ ir specialiai senjorams sukurtas himnas – taip prasideda kiekvieni nauji mūsų mokslo metai. Kasmet mums koncertuoja mūsų Muzikos fakulteto choras „Varsa“, pasikviečiame ir kitų atlikėjų. Sulaukiame svečių iš Seimo, iš suaugusiųjų mokymąsi kuruojančių institucijų.

Mokslo metams ruošiamės ne tik mes, bet ir mūsų skyriai. Pagrindiniuose miestuose ir mažesniuose miesteliuose į mokslo metų atidarymą rinksis keli tūkstančiai senjorų.

- Vasarą turbūt atostogavote kaip ir visos mokymo įstaigos?

- Dauguma mūsų universiteto fakultetų aktyviai dirbo ir vasarą. Turizmo fakulteto senjorai trijų dienų ekspedicijoje susipažino su Šiaurės Lietuvos gamtos, etnokultūros ypatumais, geologiniais paminklais, istoriniu, architektūriniu šio krašto paveldu. Kultūros fakulteto senjorai vasarą tęsė savanorystės tradicijas, tvarkydami apleistus kapus bei rengė žygius po vaizdingas Vilniaus apylinkes. Tautodailės fakulteto darbštuolės per vasarą surengė keturias išvykstamąsias sesijas, kurių metu pristatė savo naujus darbus. Sveikatos fakulteto klausytojai vasarą rengė pažintines mokomąsias išvykas, kurių metu susipažino su Druskininkų kurortu, unikalia kūno gydykla, ir Panaroje įsikūrusia Pilnų namų bendruomene, kurią galima pavadinti sielos gydykla, taip pat lankėsi garsios farmacininkės Jadvygos Balvočiūtės vaistažolių ūkyje.

Liepos mėnesį Technikos bibliotekoje surengėme fotografijų parodą, kur eksponavome nuotraukas, įamžinusias įspūdingiausias senjorų veiklos akimirkas. Kartu ši paroda – tai baigiamasis akordas savanorystės projekto, dvejus metus vykdyto pagal Grundtvig programą. Buvo apsikeista lietuvių ir italų senjorų grupėmis, savanoriška veikla prisidedant prie abiejų šalių parkų ir gėlynų tvarkymo. Savanorystės įspūdžiai sudėti į MČTAU parengtą ekektroninę knygą „Senjoro užrašai“. Šis projektas – gražus dviejų šalių senjorų bendradarbiavimo pavyzdys.

- Jūsų universitetą lankantys garbaus amžiau žmonės yra baigę aukštąsias mokyklas, įgiję profesiją, turintys ir žinių, ir patirties. Ko jie dar siekia lankydami suaugusiųjų švietimui skirtą mokymo įstaigą?

- Iš tikrųjų, čia renkasi žmonės, jau sukaupę didžiulį žinių ir išminties kapitalą, bet nepraradę žingeidumo, noro mokytis visą gyvenimą, bendrauti, dalintis, padėti vienas kitam. Jie siekia kuo ilgiau išlikti aktyvūs, sveiki, netapti našta nei savo šeimai, nei visuomenei. Čia žmonės pajunta savo vertę, peržengia slenksčius, kurie atrodė neįveikiami, pavyzdžiui, išmoksta dirbti kompiuteriu, pramoksta užsienio kalbų. Jie šiame Universitete jaučiasi reikalingi, naudingi, pastebėti ir įvertinti. Tai ypač svarbu vyresniame amžiuje. Trečiojo amžiaus universitetas – ne vien žinių kaupykla. Tai daug laisvesnės studijos, susijusios su savitarpio santykiais, bendravimo gelme, ko paprastai trūksta jauniems studentams.

- Kokiais MČTAU pasiekimais labiausiai didžiuojatės, kokius sunkumus teko įveikti per du veiklos dešimtmečius?

- Ilgą laiką buvome Universitetas su siela, bet be stogo. Fakultetų užsiėmimai vykdavo įvairiose vietose – kas kur priglausdavo. Ir nors veikla jau buvo išplėtota, neturėjome net savo būstinės, todėl kilo problemų įteisinti mūsų organizacijos juridinį statusą, atsidaryti sąskaitą banke. Patys kūrėme įstatus, dekanų pareiginius nuostatus, kitus mūsų veiklą reglamentuojančius dokumenus. Dabar turime kuklią būstinę, interneto svetainę, o auditorijas daugiau nei tūkstančio senjorų užsiėmimams mums suteikia mūsų socialinis partneris – Lietuvos edukologijos universitetas. Mes, MČTAU kūrėjai ir organizatoriai, didžiuojamės, kad visuomeniniais pagrindais įkurta įstaiga tapo plačiu švietimo, kultūros centru. Prieš metus tapome pasaulinio Trečiojo amžiaus universitetų tinklo nariais. Šiandien mūsų senjorai mokosi vienuolikoje fakultetų, kuriuos pasirenka pagal savo pomėgius. Vienus domina istorija, politologija, psichologija, kultūros paveldas, kiti nori keliauti, išmokti užsienio kalbų, išreikšti savo meninius ar literatūrinius gebėjimus, pasirūpinti sveikata. Didžiuojamės senjorių choru „Varsa“, mūsų literatų išleistomis knygomis. Didžiuojamės tokiais renginiais kaip pirmoji mokslinė senjorų konferencija „Senjoras šeimoje ir visuomenėje“, konferencija „Mūsų sveikata – mūsų turtas“. Lapkričio mėnesį ketiname surengti jau antrąjį respublikinį senjorų chorų festivalį. Visko neišvardysi, bet svarbiausia, kad visa tai pasiekėme žmonių entuziazmo, atsidavimo, savanorystės dėka.

- Kokios naujovės senjorų laukia naujaisias mokslo metais ir kaip pažymėsite MČTAU veiklos 20-metį?

- Ketiname įdiegti naują mokymo sistemą iš pradžių nūsų didžiausiuose Turizmo, Kultūros fakultetuose, vėliau ir kituose. Turime daug žmonių, lankančių Universitetą vos ne nuo pat jo įsikūrimo, todėl vienokią mokymo programą pasiūlysime mūsų senbuviams, ir visai kitokią naujai įstojusiems klausytojams. Savo veiklos dvidešimtmečiui jau rengiame almanachą, baigiamas sukurti filmas, o savo pasiekimais pasidžiaugsime pavasarį jubiliejinėje konferencijoje.

- Dėkojame už pokalbį ir visiems senjorams linkime sėkmingų jubiliejinių mokslo metų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"