Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Saugumą užtikrina kas kaip išmano

 
Erlendo Bartulio (LŽ) nuotraukos

Šalies mokyklos, norėdamos užtikrinti vaikų ir turto saugumą, apsitveria savo teritorijas, įsirengia stebėjimo kameras, koduotus įėjimus, naudoja specialias įėjimo korteles, bendradarbiauja su saugos tarnybomis. Ugdymo įstaigų saugumo priemonių pasirinkimas priklauso nuo turimų lėšų, o jomis dažniausiai tenka pasirūpinti pačioms mokykloms.

Nelinksma mokyklos kasdienybė

Mokykloms, įsikūrusioms vadinamuosiuose neramiuose rajonuose, garantuoti saugumą nėra paprasta. LŽ kalbintas Vilniaus Naujininkų mikrorajone esančios "Juventos" gimnazijos direktorės pavaduotojas ūkio reikalams Dmitrijus Bogdanovičius teigė: "Žinote, Naujininkai – toks "linksmas" rajonas, bet mūsų teritorija neaptverta, vidinių vaizdo stebėjimo kamerų neturime. Kelios kameros, įrengtos mokyklos pastato išorėje, apsaugo tik svarbiausius objektus – technologijų ir kompiuterių kabinetus. Šias kameras įsigijome už savo lėšas. Tačiau ten, kur kamerų nėra, pasitaiko įvairių incidentų. Laimei, apiplėšimų nepasitaikė, bet kartais dūžta langai."

D. Bogdanovičiaus nuomone, mokyklai reikėtų dar bent keturių vaizdo stebėjimo kamerų, kad būtų galima stebėti, kas į mokyklą užeina ir kas iš jos išeina. Tačiau apie tai, regis, nė nesvajojama. Kad pašaliniai nepatektų į ugdymo įstaigą, šiuo metu stebi budėtojai, sargai ir pats pavaduotojas ūkio reikalams. Kartą, kai greta mokyklos vyko įtartinas susibūrimas, D. Bogdanovičius skambino vienos saugos tarnybos darbuotojams, vėliau - į policiją. "Pokalbis su pareigūnais buvo maždaug toks: "Dar nieko neužmušė?" - "Ne." - "Tai kai kas nors atsitiks, skambinkite", – LŽ pasakojo D. Bogdanovičius.

Tapo ramiau

Kauno "Atžalyno" vidurinė mokykla įsikūrusi, įstaigos direktorės Nijolės Jukštienės žodžiais, "sudėtingame" Dainavos mikrorajone. Prie seno trijų korpusų mokyklos pastato yra baseinas, taigi, tai - didžiulis statinys su plačia teritorija. Direktorė apgailestavo, kad mokykla neturi lėšų visai teritorijai aptverti. Juk tvora padėtų geriau apsisaugoti nuo prašalaičių, vedžiojančių šunis, drausmintų išsibėgioti mėgstančius vaikus. "Tačiau tvorai reikėtų labai daug pinigų. Vis dėlto jau pasišovėme taupyti ir kaip nors apsitversime bent jau mokyklos kiemelius", – LŽ sakė N. Jukštienė.

Už tėvų surinktus pinigus, prisidėjus ir mokyklai, buvo aptvertas ir įrengtas nedidelis pradinukams skirtas kiemelis (10-15 metrų tvoros kainavo per 2 tūkst. litų). "Mums labai rūpi pradinukų saugumas, tad jiems skirtoje teritorijoje yra ir lauko, ir vidaus vaizdo stebėjimo kameros. Dabar jau ramu, nes žinome, kad ten neužeis joks svetimas žmogus ar neįbėgs didelis šuo", – pažymėjo mokyklos direktorė.

Į šią gimnaziją galima patekti tik per koduotą įėjimą.
Į šią gimnaziją galima patekti tik per koduotą įėjimą.

Ugdymo įstaigoje įrengta po aštuonias lauko ir vidaus vaizdo stebėjimo kameras. Vidaus kameras "Atžalyno" vidurinė mokykla įsigijo iš mokyklai pervesto 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Viduje kameros išdėstytos po visą mokyklą – nuo įėjimo iki trečio aukšto. Kauno savivaldybė padėjo apsirūpinti lauko kameromis, jos fiksuoja takus, kur vyksta didžiausias judėjimas, mažiausiai apšviestas vietas ir aikšteles. "Džiaugiamės, kad jas turime. Buvo ne vienas atvejis, kai kameros pravertė", – prisipažino N. Jukštienė. Ji vardijo, kad taip pavyko išaiškinti lauke vykusias muštynes, atskleisti striukės vagystę.

Pasak direktorės, ypač naudingos vidaus vaizdo stebėjimo kameros, įrengtos prie sporto salės, persirengimo kambarių. "Dabar viską stebime ir moksleiviai tai žino, tad ten vengia kelti kokius nors neramumus", – pažymėjo N. Jukštienė.

Pastate įrengta ir signalizacija, mokyklą prižiūri saugos tarnyba. Pasak direktorės, ugdymo įstaigai puikiai sekasi bendradarbiauti su policija, palaikyti ryšį su apylinkės įgaliotiniu bei vaikų inspektore. "Mūsų prašymu pareigūnai vakarais keletą kartų pravažiuoja pro mokyklos teritoriją. Kartais policininkai užeina ir į mokyklą, aplinkiniai mato, kad lauke stovi jų mašina. Mūsų pagalbininkai išvaiko ir rūkorius iš mūsų mokyklos teritorijos, tad dabar jų ten nebepasitaiko", – pasidžiaugė ji.

Anksčiau, prieš 2-3 metus, prie mokyklos daug dažniau būriuodavosi įvairios kompanijos. Būdavo nelabai jauku, kai atvažiuodavo mašinos tamsintais stiklais ir skirtingų mokyklų auklėtiniai "suvedinėdavo sąskaitas". "Dabar tai - jau praeitis. Neabejoju, kad padėjo įvairios saugumo priemonės, kurių ėmėmės. Juk visur matomose vietose užrašyta, kad mokykla saugoma saugos tarnybos, stebima kamerų", – sakė N. Jukštienė.

Mokykla – ne kalėjimas

Anot Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos direktoriaus Raimondo Dambrausko, anksčiau šioje mokykloje buvo pasitaikę atvejų, kai buvo pavogti gesintuvai, net gėlės. Po šių įvykių paliktas vienintelis įėjimas į mokyklą. Kaip ir kitose ugdymo įstaigose, pašaliniai žmonės čia registruojami, o nepageidaujami asmenys neįleidžiami į vidų. Direktoriaus teigimu, jau pats mokyklos pastatas yra kaip siena, tačiau teritorija dar aptverta ir tvora.

Kaip pažymėjo R. Dambrauskas, vis dar yra labai daug norinčiųjų pasinaudoti mokyklos aikštynu. Pasitaiko ir agresyvesnių, kurie perlipa tvorą, laužo inventorių, todėl aikštyne įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. "Pradėjus stebėti mokyklos teritoriją, sumažėjo pašalinių žmonių. Jei matysime, kad kamerų nepakanka, samdysime saugos tarnybos darbuotojus", – LŽ sakė J. Balčikonio gimnazijos direktorius.

R. Dambrausko teigimu, būtinybės įrengti stebėjimo kameras pačioje mokykloje nėra, nes gimnazijoje besimokantys 9-12 klasių mokiniai yra gana sąmoningi. Jiems tikrai nedraudžiama pertraukų metu išeiti į miestą pasivaikščioti. "Uždaryti juos, laikyti tarsi kalėjime nematau tikslo, nors dabar dažnai siūloma registruoti, kada ir kas atėjo ar išėjo. Tokių klausiu, kas mes esame - ugdymo ar priežiūros įstaiga?" – kalbėjo direktorius.

Ne vien tik pagyros

Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazija anksčiau buvo gana gerai apsirūpinusi vaizdo stebėjimo kameromis, bet dabar dauguma jau nebetinkamos naudoti, liko vos pora kamerų iš dešimties: viena įrengta viduje, kita stebimas išėjimas iš kiemo pusės. "Kameras atnaujinsime, kai turėsime lėšų, tačiau jų turime prasimanyti patys. Ankstesnes įsigijome iš mokyklos fonde sukaupto 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio, taip pat - sporto salės nuomos", – LŽ pasakojo gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams Stasė Kliučinskienė. Tačiau ji abejojo, ar stebėjimo kameros davė daug naudos. "Neprisimenu atvejo, kad jos būtų padėjusios išaiškinti kokį įvykį. Galbūt kameros turėtų būti kokybiškesnės?" – svarstė ji.

Kita vertus, pašnekovė neprisiminė, kad mokykloje būtų įvykę daugiau incidentų, plėšimo ar turto sugadinimo atvejų. Tiesa, mokyklos vadovybei norėtųsi aptverti galinį ugdymo įstaigos kiemą. Pasak direktorės pavaduotojos, nors pro automatinius vartus dabar gali įvažiuoti tik savos bendruomenės nariai, tačiau įeiti gali kiekvienas prašalaitis. Todėl S. Nėries gimnazijos vadovybė planuoja įdiegti asmenines įėjimo korteles. Jau pateikta ir paraiška finansuoti atitinkamą projektą. "Kai kas sako, kad tos įėjimo kortelės pasitvirtina, bet kiti jas kritikuoja, nes prieš pamokas esą susidaro ilgos laukiančiųjų eilės įeiti į pastatą", – kiek abejodama teigė S. Kliučinskienė.

Verčiau daugiau saugumo nei mažiau

Specialiomis įėjimo kortelėmis moksleivius ir darbuotojus pirmoji sostinėje aprūpino Šeškinės vidurinė mokykla. LŽ žiniomis, jas turi ir sostinės Jėzuitų, Žemynos gimnazijos, Vilniaus privati gimnazija.

Tuo metu Saulės privati gimnazija pasirinko kitą būdą, kaip garantuoti įėjimo kontrolę. Šioje Vilniaus mokykloje įrengtos kodinės spynos, kodų numerius žino vaikai ir tėvai. "Mums tai patogiau nei įėjimo kortelės, nes mokiniai jas gali pamesti, pamiršti. Juk teko girdėti, kad dažnai kyla didelis chaosas, jei mokykla neturi dviejų įėjimų", – teigė Saulės gimnazijos direktorė Irena Baranauskienė.

Šioje nedidelėje įstaigoje (pradinio ir vidurinio ugdymo padaliniuose mokosi po 150 mokinių) neregistruojama, kada moksleiviai ateina ar išeina. Pasak direktorės, tai ir nebūtina, nes mokykloje nepasitaiko nei pabėgimo iš pamokų, nei vėlavimo. "Jai moksleivis pavėluoja, jį pamato budėtojas, o klasės auklėtojas ar mokytojas iš karto pasidomi, kodėl jis vėluoja, kas jam nutiko", – pasakojo I. Baranauskienė.

Direktorė garantavo, kad pašaliniai asmenys į šią mokyklą negali patekti. Atėjęs žmogus pirmiausia turi paskambinti į telefonspynę. Svečio klausiama, pas ką šis atvyko, su kuo susitaręs susitikti. Šio paklausiama, ar jis laukė svečio. Tik visa tai išsiaiškinus, svečias įleidžiamas į vidų. "Kartais svečiai net pykteli: ar tai kalėjimas, tiek ilgai tenka laukti, kol būsiu įleistas! Vis dėlto manau, kad geriau daugiau apsaugos nei mažiau", – komentavo I. Baranauskienė.

Saulės gimnazijos teritoriją – priėjimą prie jos bei išėjimą, stadioną ir poilsio zonas - fiksuoja ir vaizdo stebėjimo kameros. Yra ir signalizacija. Taip pat mokykla bendradarbiauja su saugos tarnyba, tad direktorė neprisiminė, kad būtų įvykę kokių nors nemalonių incidentų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"