Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Pašaukimas - padėti grįžti į gyvenimą

 
REKLAMA  •  2013 04 29 11:41
Studentai mokosi ikiklinikinių įgūdžių klasėse naudodami simuliatorius.
Studentai mokosi ikiklinikinių įgūdžių klasėse naudodami simuliatorius. LSMU archyvo nuotraukos

Šeštadienį minėjome medicinos darbuotojų dieną, bet daugeliui gydytojų, slaugytojų - eilinė darbo diena.

Slaugytojų rankos sutinka ateinantįjį į pasaulį, jos asistuoja operuojančiam chirurgui, valdo moderniausią aparatūrą prie reanimuojamo ligonio lovos, širdimi reaguoja į ligonio aimaną, moka nuslopinti skausmą ir paguosti liūdesio ar netekties valandą. Slaugytojos profesija neretai ateina kartu su moterystės ir motinystės pašaukimu, taip pat kaip gebėjimas mylėti ir gailėti, nesutrikti sunkiu momentu, sukaupti jėgas ir visomis išgalėmis padėti ištiktajam bėdos ir skausmo... Jų žodis ir jų rankos, išlyginančios paklodės raukšlę po ligos išvargintu kūnu, raminantis prisilietimas, drąsinantis žvilgsnis gydo ne mažiau nei vaistai...

Ateities profesija

Paklaustos, kodėl pasirinko šią profesiją, ir jau dirbančios, ir studentės atsako paprastai: "Norėjau padėti sergantiems žmonėms. Palengvinti jų skausmą ir kančias." Lietuvoje slaugytojų vis labiau stinga. Yra įvairių statistikų. Kai kas priskaičiuoja gerokai per 20 tūkst., Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) duomenimis, jų yra tik 17 tūkstančių. Senstančioje Lietuvoje, kur kasmet vis daugiau žmonių laukia pagalbos ir slaugos.

J.Macijauskienė.
J.Macijauskienė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Slaugos fakultetas - rengia ne tik slaugytojus, bet ir akušerius, kineziterapeutus, ergoterapeutus. Šio fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė sako, jog modernėjant medicinos technologijoms slaugytojų vaidmuo ypač keičiasi. Šiems specialistams tenka didelė atsakomybė, todėl reikia daug ne tik bendrųjų, bet ir specialiųjų medicinos žinių, aukštojo universitetinio išsilavinimo. Slauga tapo viena iš itin reikšmingų sveikatos priežiūros sričių, apimančių ne tik gydymą, bet ir profilaktiką, sveikos gyvensenos mokymą. "ES slaugytojai sudaro vieną didžiausių sveikatos priežiūros specialistų grupių. Slaugytojas jau seniai nebėra tik gydytojo nurodymų vykdytojas. Tai - profesionalus ir savarankiškas specialistas, galintis slaugyti ligonį tiek gydymo įstaigoje, tiek jo namuose. Jis yra ir pacientų mokytojas, advokatas, tyrėjas, vadybininkas. Didžiulė niša sveikatos priežiūros sistemoje - slauga namuose. Dėl sparčiai tobulėjančių sveikatos technologijų didėja ir slaugytojo profesijos patrauklumas. Daugelyje pasaulio šalių per pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo besirenkančiųjų slaugos studijas, ir kiekvienais metais sulaukiama vis daugiau studentų. Senėjančioje visuomenėje slaugytojo profesija įvardijama kaip ateities profesija", - pasakoja dekanė.

Medikų komandos nariai

"Norint tapti slaugos specialistu pirmiausia reikia mylėti žmogų, gebėti pasiaukoti. Malonu, kad slaugytojų darbas vis labiau vertinamas, slaugytojai tampa lygiaverčiais medikų komandos nariais. Komandinio darbo sėkmė priklauso nuo slaugytojo išsilavinimo, profesionalumo, praktinių įgūdžių, bei kitų komandos narių pripažinimo. Tik bendradarbiavimas leidžia suteikti pacientams geriausios kokybės paslaugas, - aiškina LSMU Kauno klinikų direktorė slaugai dr. Daiva Zagurskienė ir priduria: - Labai džiaugiuosi studentais, pas mus atliekančiais praktiką. Prityrę slaugytojai studentams geranoriškai perteikia žinias ir padeda lavinti jų praktinius įgūdžius, todėl daugelis studentų dar studijų metais pareiškia norą čia dirbti. Puiku, kad yra galimybė studijuoti ištęstinėse (neakivaizdinėse) studijose, todėl daugiau kaip ketvirtadalis Kauno klinikų slaugytojų yra baigę universitetines studijas arba studijuoja. Kai kada abiturientai renkasi naujas profesijas skambiais pavadinimais net nežinodami, kas po jais slepiasi, ką dirbs po studijų. Slaugos studijas renkasi apsisprendę žmonės. Man neteko sutikti nepatenkintų slaugytojo profesija arba norinčių ją keisti. Gal dėl to, kad ji atveria daugybę galimybių nuolat tobulėti. Slaugos fakultete baigę bakalauro studijas toliau gali dirbti pagal specialybę, tęsti studijas magistrantūroje, o vėliau - ir doktorantūroje. LSMU - vienintelis Lietuvoje universitetas, turintis slaugos krypties doktorantūros studijas. Aš pati esu mokslų daktarė. Disertacijas yra apgynusios Kauno klinikų Širdies chirurgijos anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vyr. slaugytoja - slaugos administratorė Renata Vimantaitė, sėkmingai doktorantūros studijas tęsia vyr. slaugytojos - slaugos administratorės: Renata Petrauskienė, Lina Ivanauskienė Aurika Vanckavičienė, Lina Laurs."

Klasėse lavinami pradiniai įgūdžiai

LSMU studentai nuo pirmųjų studijų dienų įgyja darbo sveikatos priežiūros specialistų komandoje įgūdžių: greta studijuoja būsimi gydytojai, odontologai, farmacininkai, visuomenės sveikatos specialistai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai, akušeriai, kineziterapeutai, ergoterapeutai. Praktiniams įgūdžiams lavinti skiriama itin daug dėmesio: slaugos ir akušerijos programos studentų praktikos trukmę reglamentuoja ES direktyva, o kineziterapijos ir ergoterapijos - tarptautinių organizacijų gairės. Prieš praktiką studentai mokosi ikiklinikinių įgūdžių klasėse naudodami simuliatorius. Kineziterapijos studijų programos studentams neseniai įrengtos modernia įranga aprūpintos ikiklinikinių įgūdžių klasės. Praktikos atliekamos Kauno klinikose, kuriose taikomi naujausi diagnostikos ir gydymo metodai bei technologijos, tiriami ir gydomi įvairiomis ligomis sergantys žmonės. Studentams vadovauja prityrę aukštos kvalifikacijos specialistai.

Universitete rengiami kineziterapeutai - gydymo judesiu specialistai.
Universitete rengiami kineziterapeutai - gydymo judesiu specialistai.

Akušerijoje laukiama ir vaikinų

Kuo ypatinga universitetinė akušerijos studijų programa? Visoje Lietuvoje gerbiamos gydytojos ekspertės, šios studijų programos kūrėjos profesorės Rūtos Nadišauskienės nuomone, svarbiausia, kad ir mes Lietuvoje jau turime tai, kas jau seniai įtvirtinta Europoje - akušerio profesija yra tarp labai aiškiai reglamentuotų ES profesijų. "Tai labai moderni, šiuolaikiška studijų programa, rengianti moters ir naujagimio sveikatos priežiūros bei stiprinimo profesionalus, besiorientuojančius ne tik į gydymą, bet į sveikatos palaikymą, ligų prevenciją, sveiko gyvenimo būdo formavimą. Tai apima viską, kas susiję su moters sveikata, jos reprodukcine funkcija, naujagimio sveikata, - pasakoja pašnekovė. - Manau, kad mes, gydytojai, kurie esame išmokę gerai gydyti, kartais turime tam tikrų problemų, kai susiduriame su kitokiais iš esmės švietimo sistemos dalykais. Šiuolaikinių akušerių užduotis - keisti visuomenės požiūrį į moters, į visos šeimos sveikatą, akcentuojant švietimą ir sveiką gyvenseną. Puikios akušerės buvo ir yra rengiamos kolegijose, bet mes sukūrėme universitetinę studijų programą, kuri ypatinga tuo, kad rengia ne tik profesionalius specialistus, bet ir švietėjus, turinčius gebėjimų organizuoti ir vykdyti mokslinius tyrimus, juos apibendrinti, derinti praktinę ir pedagoginę veiklą, nuolat tobulėti ir mokyti kitus. Esame įsitikinę, jog būsimosioms akušerėms, be medicinos, labai pravers ir pedagogikos, andragogikos (suaugusiųjų mokymo) žinios. Tarp dėstytojų - Slaugos fakulteto absolventės, turinčios magistro, daktaro laipsnius, tačiau kol kas jos yra baigusios visuomenės sveikatos, slaugos magistrantūrą. Labai tikiuosi, kad turėsime ir akušeriją baigusių docenčių, profesorių, įžymių šios srities mokslininkių."

Kokių savybių reikia žmogui, besirenkančiam šią studijų programą?

Profesorė sako, kad, kaip ir renkantis bet kurias medicinos studijas, reikia atsakyti sau klausimą: ar pakaks stiprybės padėti kritinėje situacijoje atsidūrusiam žmogui. Akušerija ypatinga tuo, kad neleidžia atsipalaiduoti. Net ir sklandžiausiai prasidėjęs gimdymas per trumpą laiką gali komplikuotis. Ir tik nuo šalia esančių medikų profesionalumo bei gebėjimo dirbti komandoje priklauso, kokia bus išeitis. "Tai - ne vienišių darbas. Akušeriams reikia tvirtų žinių, įgūdžių, greitos orientacijos ir ištvermės. Tokius profesionalus mes rengiame, tokių tikimės ateisiant. Nors beveik visos studentės - merginos, laukiame ir vaikinų", - tvirtina profesorė R.Nadišauskienė.

Kineziterapija ir ergoterapija

Viena sparčiausiai besivystančių šiuolaikinės medicinos sričių yra reabilitacija - tai medicinos sritis, sunkias traumas patyrusiems ligoniams padedanti sugrįžti į gyvenimą, atgauti bent dalį savarankiškumo. Čia ypač svarbi ergoterapija - sutrikusių galimybių atgavimas, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla, padedančia pacientams vėl judėti, gyventi, atsižvelgiant į norus bei poreikius. Kita reabilitacijos sritis - kineziterapija, kurios paskirtis - padėti atgauti sutrikusią ar prarastą judėjimo funkciją, atkurti arba pagerinti kaulų, raumenų, širdies ir kitų sistemų funkcinę būklę po sunkių ligų, siekti kiek įmanoma didesnio asmens savarankiškumo arba (kai taikoma profilaktiškai) išvengti sunkių ligų bei komplikacijų. "Kineziterapija - gydymas judesiu, tai yra mankšta, masažais, tempimais ir kt. Iš esmės tai - gyvenimo stiliaus keitimas", - tikina LSMU Reabilitacijos klinikos vadovas prof. Aleksandras Kriščiūnas ir priduria, kad universitetas turi puikią šių specialistų ugdymo bazę. Naujos patalpos Kalniečių gatvėje skirtos kineziterapijos studijų programos užsiėmimams. Čia šiuo metu studijuoja 180 studentų: 150 bakalaurų ir 30 magistrų.

Kineziterapeutams ir ergoterapeutams būtina išmanyti žmogaus anatomiją ir fiziologiją, biomechaniką ir judesių valdymą, psichologiją, ligas ir traumas. Pagal studijų programą dėstomi tokie dalykai kaip patologija, kineziologija, farmacija, radiologija, kineziterapijos metodai bei priemonės, fizikiniai veiksniai ir specialioji kineziterapija terapiniams, chirurginiams, ortopediniams ligoniams, nėščiosioms ir vaikams. Šie specialistai yra reabilitacijos komandos nariai, dirbantys su gydytoju terapeutu, ergoterapeutu, slaugytoja, pacientu ir jo šeimos nariais. "Šių studijų programų absolventai yra laukiami ligoninėse, poliklinikose, reabilitacijos centruose, sanatorijose, slaugos įstaigose, švietimo ir ugdymo įstaigose, mokslo tyrimų centruose, sporto ir sveikatingumo klubuose.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"