Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Palaikau pavianą

 
2012 04 09 9:43

Gyvūnai apgaudinėja ir kuria koalicijas, nes jomis remiasi  valdžia. Gyvenimas bendruomenėse remiasi trimis paprastomis taisyklėmis: pasinaudok kiekviena proga pagerinti savo padėtį hierarchijoje; susidraugauk su įtakingais individais; padėk, bet tik tada, kai tau tai nieko nekainuoja.

Tai žino ne tik politikai, bet ir gyvūnai. Valdžia jiems irgi sužadina aistras. Dėl jos galima meluoti, nedorai elgtis ir griebtis klastos. Meistrais šioje srityje laikomi rezusai (makakos), kilę iš Azijos. Tai nesvetima delfinams afalinoms ir net krankliams.

"Rezusai kovoja ne dėl maisto ar teritorijos, bet dėl valdžios didžiąja V. Nes valdžia jiems leidžia gauti viską, ko tik panorės, - tvirtina Dario Maestripieris iš Čikagos universiteto. - O ko nori?  Gero maisto ir sekso su viliojančiomis partnerėmis, šešėlio kaitriomis dienomis, sveikų vaikų ir kad kiti nuolat blusinėtų jų kailį. Valdžia suteikia apčiuopiamos naudos. Pavyzdžiui, aukščiausio rango patelių dukterys maitinasi daugiau ir geriau, todėl lytiškai subręsta anksčiau negu žemesnio rango patelių jauniklės. Tos, kurios užima aukštesnę padėtį hierarchijoje, kasmet atsiveda vaikų. Aukšto rango patinai poravimosi metu gali turėti lytinių santykių šimtus kartų, o pavaldūs individai gali neturėti jokių galimybių. Be to, pirmieji ilgiau gyvena."

Rezusų bendruomenėje kova dėl valdžios vyksta kasdien, ir negailestinga. Net tie aukščiausieji negali ilsėtis ant laurų, turi nuolat būti budrūs. Jeigu dominuojantis patinas ilgiau negu paprastai pasnaus, kitas individas greičiausiai pamėgins skubiai apvaisinti kuo daugiau patelių. Kai aukšto rango patinas suserga, yra sužeidžiamas arba vieną dieną pasirodo silpnas, pavaldinys jį gali iššaukti į dvikovą ir atimti valdžią.

Kautynės dėl draugystės

Rezusų patelės, kaip ir patinai, irgi sudarinėja įvairias koalicijas ir taip palaiko vieną iš kovojančiųjų. Agresorius dažnai išprovokuoja kovą su kuo nors tik dėl to, kad galėtų paprašyti pagalbos konkretaus individo, su kuriuo norėtų susidraugauti. Tada išraiškingai žiūri į pasirinktą beždžionę (patiną arba patelę) ir laukia, kol ši įsikiš. Jeigu gyvūnas, tapęs tų pastangų objektu, nesuinteresuotas padėti, vengia regimojo kontakto, jis abejingai pasitraukia iš mūšio lauko.

Užpultos aukos taip pat gali prašyti pagalbos. Klykdamos iš skausmo ir baimės jos sutrikdo agresorių ir atkreipia kitų bandos narių dėmesį. Motinų pagalbos visada gali tikėtis vaikai - nesvarbu, ar jie agresoriai, ar aukos. Tačiau nesusigiminiavusių individų atžvilgiu nėra kalbos apie nesuinteresuotumą, čia viską lemia tik politika ir išskaičiavimas. Suaugę patinai visada talkina agresoriui, kuris paprastai būna aukštesnio rango negu užpultasis ir turi šansų laimėti kovą. Beždžionės įsiperša į nugalėtojo draugus lengviausiu būdu.  Nusipelno jo dėkingumą ir pasitaikius progai dažnai pagerina savo padėtį. Pavyzdžiui, jei auka iki kovos užėmė aukštesnę vietą hierarchijoje, gali perimti jos poziciją.

Taisyklę "padėk tada, kai tau tai nieko nekainuoja, o gali duoti daugiausia naudos", žino ir krankliai, varnų šeimos paukščiai Ispanijoje. Jie įsigudrinę teikti apgaulingą pagalbą. Vaikus auginančios poros kviečiasi pagalbininkus, jaunus paukščius, kad  maitintų jauniklius ir gintų lizdus. Tačiau pagalbininkai dažnai tik apsimeta, kad juos maitina. Pasilenkia prie jauniklių, bet paprastai tik tam, kad patys sulestų paukščiukams skirtus gardumynus. Apgaulės nepastebintys tėvai juos toleruoja. Dažni atvejai, kai nedėkingi apgavikai, pelnę poros malonę, užgrobia jai priklausančią teritoriją.  

Varnų šeimos paukščiai žino dar vieną buvimo grupėje taisyklę: jei nepavyksta kilti bendruomeninės hierarchijos kopėčiomis, bent pasistenk susidraugauti su įtakingais individais. Krankliai, šimtais lekiantys į nakvynės vietas, įdėmiai stebi vieni kitus ir seka paskui tuos, kurie jiems atrodo sėkmingiausi arba geriausiai mintantys. Silpnesni paukščiai, mažiau įgudę ieškoti dvėselienos, skrenda paskui tuos, kuriems labiau sekasi šis darbas. "Galbūt krankliai sugeba tai įvertinti ieškodami puotos likučių ant kolegų plunksnų arba supranta iš to, kokiu lygiu prikimštas gūžys, - svarsto Marcinas Antczakas iš Adomo Mickevičiaus universiteto Poznanėje. - Vienu ar kitu būdu jie vagia informaciją iš individų, kuriems sekasi."

Trejetas ieško sekso

Panašiai pataikauja delfinų afalinų patelės. Jos rūpestingai pasirenka tuos, su kuriais draugaus (arba aukštesnio rango delfinus),  ir siekia šių palankumo. Tai atskleidžia Richardo Connoro iš Masačusetso universiteto tyrimai. Jis kelis dešimtmečius aiškinosi delfinų afalinų populiacijos Šark Bej įlankoje, Vakarų Australijoje, funkcionavimo principus. Patinai sudaro dviejų arba trijų individų grupes. Ryšius užmezga ir palaiko daugiausia glamonėmis. Pelėkais lytėja snukius ir šitaip pelno pasitikėjimą. Panašiai išreiškia ir nedraugiškumą. Vieną patiną paglosto, kitam suduoda, trečią ignoruoja. Santykius sutvirtina ir grupinis plaukiojimas su  sinchroniškais posūkiais, šuoliais, suktukais. Tada delfinai plaukia ne daugiau kaip metro atstumu vienas nuo kito. Tai - bendravimo signalas. Trys individai bendrauja tam, kad pagrobtų ir apvaisintų pateles. Kelios grupės sudaro būrį, kurio užduotis - pagrobti patelių, priklausančių kitai grupei, arba apginti savo partneres.

Kiekvienas delfinas atpažįsta 60-70 individų. Žino, koks giminystės ryšys sieja su jais ir koks jo rangas bendruomenėje. Kiekvienas turi vardą, kuriuo yra pašaukiamas kitų grupės narių. Švilpukais ir pulsuojančiais garsais delfinai informuoja apie savo santykį su kitais individais. O kas būtų, jeigu jų bendravimo sistema leistų kalbėtis ir apie grupėje nedalyvaujančius būrio narius? Tada delfinai galėtų manipuliuoti visuomeninėmis reliacijomis beveik taip pat sėkmingai kaip žmonės, pasinaudoti paskalomis ir juodaisiais viešaisiais ryšiais. Gali būti, kad siekdami valdžios net meilūs delfinai nepraleistų tokios progos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"