Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo rezultatai nedžiugina

 
2016 05 11 6:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Gegužės 10-ąją, antradienį, 10 klasių mokiniai dalyvavo privalomame matematikos pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinime (PUPP), o gegužės 4 dieną vyko lietuvių kalbos pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas. Antrų, ketvirtų, šeštų ir aštuntų klasių mokiniams šiemet irgi jau teko laikyti savotiškus egzaminus – jie atliko standartizuotus žinių patikrinimo testus.

Kaip jau anksčiau rašė „Lietuvos žinios“, balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje 900 mokyklų ketvirtokai, šeštokai ir aštuntokai mokyklose atliks standartizuotus testus, kurių tikslas – padėti mokykloms įsivertinti mokinių mokymosi pasiekimus. Šiais metais tokie testai sukurti ir antrųjų klasių mokiniams. Šiuos testus kuria Nacionalinis egzaminų centras (NEC), tačiau jie nėra privalomi ir mokyklos juos vykdo savo mokyklose pasirinktinai.

PUPP patikrinimas yra būtinas kiekvienoje Lietuvos mokykloje, nes mokiniui iki 16 metų pagrindinis mokymas yra privalomas. Tik vėliau mokinys jau renkasi, ar tęsti mokslus ir įgyti vidurinį išsilavinimą mokykloje, gimnazijoje ar profesinėje mokykloje.

Tačiau trejus metus iš eilės NEC skelbiami lietuvių ir matematikos PUPP rezultatai nedžiugina. Nuo 2013 metų visų Lietuvos mokyklų lietuvių kalbos PUPP įvertinimų bendras vidurkis buvo tik šiek tiek didesnis nei 6 balai, o matematikos vidurkis net nesiekė 6 – buvo tik šiek tiek didesnis nei 5 balai.

„Galiu užtikrinti, jog PUPP rezultatai dar ilgai negerės“, – „Lietuvos žinioms“ teigė anksčiau mokykloje dirbusi, o dabar jau trejus metus Kaune korepetitore dirbanti Agnė (redakcijai pavardė žinoma). Ji vaikus papildomai moko matematikos, anglų ir lietuvių kalbos. Anot jos, kiek jai teko mokyti mokinių, tik vieno ar dviejų iš jų matematikos vidurkis – 10 ir 9 balai, kitų vaikų vidurkiai dažniausiai būna 5 ir žemesni.

„Kad Lietuvos mastu matematikos balo vidurkis yra 5, tai, manau, yra labai daug. Nes vaikų rezultatai tikrai prasti. Žinoma, mokymosi rezultatai labai stipriai priklauso nuo mokinio, bet ir mokytojui čia tenka didelis vaidmuo. Manau, kad problema yra mūsų švietimo sistema, kuri sudėlioja netinkamą programą. Mokiniai dažnai apkraunami visai nereikalingais dalykais ir ruošiami ne patikrinimo egzaminams, o mokomi pašalinių dalykų. Šiuo metu mokau dešimtoką, kuris turi žinių spragų jau nuo penktos klasės. Tad apie kokį gerą patikrinimo įvertinimą galime kalbėti?“, – sakė Agnė.

Standartizuoti testai, vykdomi ketvirtose, šeštose ir aštuntose klasėse, skirti patikrinti mokinių žinias, siekiant, kad tolimesnis jų ugdymo procesas būtų kokybiškesnis, tai reiškia, nustatyti mokinių žinių trūkumus ir siekti, kad tie trūkumai būtų įveikti, o vaikai pasiektų gerų rezultatų.

Tačiau PUPP įvertinimai rodo, jog iki aukštesnės klasės mokinių rezultatai nepagerėja, kol galiausiai dvyliktoje klasėje prieš valstybinius egzaminus daugeliui mokinių prireikia papildomos mokytojų pagalbos.

„Testai svarbūs, kad galėtume pamatyti, koks yra Lietuvos vaikų mokymosi lygis, bet ar mums tai tikrai kažką duoda ir ar mes tikrai stengiamės kažką keisti? Kartais man atrodo, jog tie testai sugalvoti net tam, kad gąsdintų mokinius. Mokytojai kartais net pradeda manipuliuoti prieš vaikus ir tėvus tais testais. Mokau ketvirtoką, kurio tėvai kreipėsi į mane, nes vaiko mokytoja prieš mėnesį pasakė, kad jei jis neišlaikys neprivalomo standartizuoto lietuvių kalbos testo, jo neperkels į penktą klasę. Kaip mokytoja gali taip sakyti vaikui, kai visus metus pati nekreipė į jį dėmesio? Juk jis apleistas. Didžiausia mokytojų klaida, kad jie skiria dėmesį tik gabesniems vaikams, o silpnesni mokiniai vejasi tuos stipresnius, skubėdami nusirašyti viską nuo lentos ar nuo šalia sėdinčio gabaus bendraklasio“, – pasakojo korepetitorė Agnė. Jos manymu, keli mokymosi lygiai mokyklose turėtų būti organizuojami jau nuo žemesniųjų klasių, ir stipresni mokiniai turėtų mokytis su vienu mokytoju, silpnesni – atskirai su kitu.

PUPP – repeticija prieš brandos egzaminus

„Niekuomet nesužinosime statistikos, kiek sąžiningai ir nuoširdžiai moksleiviai sprendžia egzaminus. Tegul tai lieka kiekvieno dešimtoko sąžinės reikalu. Svarbiausia, kad PUPP žinių patikrinimas – puikiausia repeticija prieš abitūros egzaminus. Savotiškas savęs, žinių, gebėjimo valdytis stresinėse situacijose patikrinimas. Šie dalykai moksleiviams tikrai daug duoda“, – atsakyme „Lietuvos žinioms“ teigė korepetitorių mokyklos matematika.lt mokytojų komanda.

„Rezultatai skirtingi įvairiose mokyklose, tačiau net tose, kuriose pažymių vidurkis pakankamai aukštas, būna dalis mokinių, gavusių itin prastus įvertinimus. Tuo tarpu mokyklose, kuriose bendras rezultatas prastas, visuomet būna ir gavusiųjų aukščiausius pažymius“, – teigia matematika.lt komanda.

Ši matematikų komanda teikia kiek neįprastas ir visiems 11–12 mokiniams prieinamas matematikos pamokas – vaizdo įrašus, kuriuose išdėstoma matematikos pamoka. Jau dvejus metus po PUPP matematikos patikrinimo, vos gavę užduotis, matematika.lt komanda įkelia į savo interneto portalą vaizdo įrašus, kuriuose parodo, kaip užduotys turėjo būti sprendžiamos.

Anot tokias papildomas pamokas organizuojančių mokytojų, vaikams tikrai trūksta motyvacijos mokytis, o naujųjų technologių amžiuje inovatyviai pateikta mokymosi medžiaga gali padėti išlaikyti jų dėmesį ir norą mokytis.

„Naujosiomis technologijomis paremti mokymosi būdai vis populiarėja, drįstame teigti, kad video pamoka moksleiviui patrauklesnė už vadovėlį. Turbūt todėl internete mūsų pamokos sulaukia vis daugiau peržiūrų, tad ketiname pasiūlyti video pamokų įvairių klasių moksleiviams. Išmokti galima net ir be mokytojo – dabar savarankiško mokymosi priemonių pasirinkimas nemažas. Tačiau mokytis reikia turėti motyvų ir įdėti pastangų. Galbūt šių dalykų labiausiai ir trūksta mokyklose“, – teigė matematikos mokytojai.

Kad vaikams trūksta motyvacijos mokytis, pritarė ir korepetitorė Agnė. Pasak jos, dėl valstybinių egzaminų mokiniai labai stengiasi, nes jie daug lems stojant į aukštąsias mokyklas. Bet standartizuotus testus ir pagrindinį patikrinimą vaikams tik rūpi išlaikyti. Ir tokia nuomonė vyrauja ne tik tarp dešimtokų, bet ir žemesnių klasių mokinių ir net gi tarp jų tėvų.

„Tėvai, atvedantys vaikus mokytis papildomai, dažnai irgi sako, jog svarbu tik išlaikyti tuos testus. Tėvai taip pat nėra motyvuoti, kad jų vaikai mokytųsi. Nesutinku tokių mokinių, kurie būtų susikoncentravę ir, pavyzdžiui, turėtų tikslą iš pagrindinio patikrinimo testo gauti 10 ar 9 balus, nes jam tai svarbu. Patikrinimą ar egzaminą išlaiko, o vėliau daugiau nieko nebedaro, kad tobulėtų“ , – sakė korepetitorė iš Kauno.

Tačiau matematika.lt mokytojų komandos nuomone, PUPP – tai puiki galimybė kiekvienam mokiniui įvertinti savo žinias ir sužinoti, kiek dar reikia pasistengti, kad jau vėliau, per tikruosius egzaminus pavyktų pasiekti gerų rezultatų.

„Galbūt reikėtų kreipti dėmesį ne tiek į PUPP rezultatus, kiek į paties žinių patikrinimo svarbą. Sąžiningai išsprendęs užduotis ir gavęs įvertinimą mokinys supras – ar pakankamai pastangų įdėjo ruošdamasis, ar priešingai – reikėjo daugiau laiko skirti mokslams. Galbūt PUPP rezultatus pamatysime po poros metų, kai prastesnius pažymius gavę mokiniai pasitemps ir puikiai išlaikys abitūros egzaminus?“, – teigė matematika.lt mokytojai.

Šiek tiek kitaip mano korepetitorė Agnė, kuri sako, jog PUPP rezultatai atspindi ir mokytojo darbo rezultatus. „Mano nuomone, mokytojas turi būti suinteresuotas gerai paruošti vaikus pagrindinio ugdymo patikrinimui, turi stengtis juos išmokyti. Viskas priklauso nuo mokytojo. Tik galbūt būtų galima tuos patikrinimo testus rengti irgi dviejų lygių. Labai gerai būtų matyti, kurie vaikai gabesni, o kuriems reikia stengtis labiau“, – sakė mokytoja Agnė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"