Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Nelengvas pasirengimas Šv. Komunijai

 
Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Pradinių klasių moksleivių tėveliai skundžiasi sunkumais ruošiant vaikus Pirmajai Šv. Komunijai. Nesuprantama, kodėl šiam sakramentui negalima pasiruošti per tikybos pamokas, o kai kuriose bažnyčiose organizuojami kursai vyksta darbo metu, kai nemažai tėvų tiesiog negali į juos nuvežti atžalų.

Pirmosios Šv. Komunijos trečiokę dukterį nusprendusi leisti vilnietė Jolanta įsitikino, kad pasirengti šiam sakramentui nėra lengva. Pasiruošti per tikybos pamokas ar savarankiškai negalima, būtina lankyti specialius kursus bažnyčioje. Tačiau jų grafikas mergaitės šeimai yra nepatogus.

Arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus teigimu, vaikų rengimas Pirmajai Šv. Komunijai nuo tikybos pamokų atskirtas, nes skiriasi jų tikslai. Esą kunigai visada stengiasi sudaryti patogiausias sąlygas lankyti mokymus prieš Pirmąją Šv. Komuniją.

Sukėlė nuostabą

Jolanta tikėjosi, kad Pirmosios Šv. Komunijos prieiti norinti dukra šiam sakramentui galės pasirengti tikybos pamokose, kurias lanko nuo pirmos klasės. Tačiau mokykloje moteriai buvo paaiškinta, kad pasiruošti tam per pamokas negalima, nes ne visi vaikai ketina priimti Pirmąją Šv. Komuniją. Jolantos vyresnėlis prieš kelerius metus baigė kitą pradinę mokyklą. Čia sunkumų nekilo - berniukas Pirmajai Šv. Komunijai pasiruošė per tikybos pamokas.

Moksleivių tėvams nurodytos dvi datos, kada jie galėjo vaikus užrašyti į vienoje sostinės bažnyčioje rengiamas paskaitas, vykstančias kartą per savaitę. Tačiau Jolanta savo dukters užrašyti negalėjo, nes jau buvo suderinti mergaitės užsiėmimų muzikos mokykloje tvarkaraščiai, kurių pakeisti neįmanoma. Taip pat moteris pažymėjo, kad paskaitos vyksta darbo metu, kai nei ji, nei vyras nuvežti trečiokės dukters į bažnyčią negali. „Labiausiai man nesuprantamas dalykas, kaip trečius metus lankant tikybos pamokas neįmanoma paruošti Pirmajai Šv. Komunijai. Man tai visiškas absurdas“, - nuostabos neslėpė moteris.

Anot Jolantos, jos dukra labai nori priimti Šv. Komuniją, yra pasirengusi sakramentui rengtis pati, su tikybos mokytojos pagalba, o vėliau bažnyčioje laikyti egzaminą. Tačiau tai irgi neleidžiama, tad mergaitė tam galės rengtis tik kitąmet.

Ne katechezės užsiėmimai

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Valantinienės teigimu, dorinis ugdymas yra pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programos dalis, skirta kryptingam dorinių nuostatų bei asmens kompetencijų puoselėjimui. Jis vyksta per etikos arba tikybos mokomųjų dalykų pamokas, kurių vieną mokiniai pasirenka laisvai.

Tikybos pamokose doriškai ugdoma pabrėžiant konkrečios konfesijos religinę patirtį, ugdymą grindžiant asmens santykiu su Dievu ir šiuo požiūriu aiškinant dorinius klausimus. „Specifinius tikybos mokymo uždavinius, ugdymo turinį ir laukiamus rezultatus, mokinių pasiekimus aprašo atskiros šešių tradicinių konfesijų tikybos programos. Tikybos programas kiekvienai klasei rengia atitinkama tradicinė religinė bendruomenė ar bendrija“, - aiškino ŠMM atstovė.

K.Valantinienė pažymėjo, kad tikybos pamokos nėra katechezės užsiėmimai, kurių tikslas parengti mokinius priimti sakramentus ir brandinti asmenis tikėjimo išpažinimui bendruomenėje. Tikybos pamokas lankantys mokiniai esą gali būti kviečiami melstis ir bendradarbiauti parapijose, tačiau per pamokas mokiniai sakramentams nerengiami.

„Tikybos pamokų tikslas - mokant katalikų tikybos mokiniams tikėjimo požiūriu padėti išsiugdyti vertybines nuostatas, bendrauti ir bendradarbiauti su kitais žmonėmis, vadovaujantis sąžinės balsu ir artimo meile. Mokiniai skatinami pažinti Dievo jiems dovanotą unikalumą, ieškoti gyvenimo prasmės, šių dienų gyvenimo klausimus spręsti krikščionių tikėjimo požiūriu. Taip pat susipažinti su Šventojo Rašto sandara, žanrais, prasmėmis, ieškoti sąsajų su savo gyvenimu“, - aiškino K.Valantinienė.

Problemų nekyla

Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas, Kauno arkivyskupas metropolitas S.Tamkevičius teigė, kad vaikų rengimas Pirmajai Šv. Komunijai nuo tikybos pamokų atskirtas, nes pamokų tikslas yra visiškai kitas. Per pamokas vaikai supažindinami su tikėjimu, bet religinė praktika turi vykti prie parapijų.

„Kiekviena parapija, klebonai turi teisę organizuoti vaikų ruošimą, kuris būtų patogus ir vaikams, ir tėveliams. Visada yra pageidautina, kad ruošiant vaikus dalyvautų kas nors iš tėvų. Jeigu jie visiškai nedalyvauja, iš prileidimo prie Pirmosios Šv. Komunijos ar Sutvirtinimo naudos būna labai mažai. Ką vaikai išmoksta, tėvai paskui užgesina. Kai tėvai dalyvauja, jie ir patys kai ką sužino ir kitaip į tuos dalykus pradeda žiūrėti“, - kalbėjo dvasininkas.

S.Tamkevičius pažymėjo, kad dėl tokios pasiruošimo Pirmajai Šv. Komunijai tvarkos problemų nekyla, ja nesiskundžiama. Jeigu tėvams nepatogus mokymų laikas, klebonai esą visada stengiasi ieškoti išeičių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"