Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Neištikimybė - iš žmonijos priešaušrio

 
2010 06 28 0:00
Prof. J.Tutkuvienė į šių laikų žmonių santykius pažvelgė iš evoliucinės antropologijos pozicijų.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Prof. J.Tutkuvienė į šių laikų žmonių santykius pažvelgė iš evoliucinės antropologijos pozicijų.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

'Hogamus higamus, vyrai yra poligamiški. Higamus hogamus, moterys - monogamiškos', - kadaise populiarus dvieilis, pasirodo, yra visiškai neteisingas. Evoliucijos antropologų manymu, tiek vyrai, tiek moterys gali būti linkę į neištikimybę.

Šiuolaikinis mokslas vėl grįžta prie klausimų, kaip žmonijos priešistorėje vyko poravimasis, kodėl galiausiai susiformavo monogaminė šeima ir kodėl kartais toje šeimoje gyvenantys žmonės yra linkę turėti nesantuokinių ryšių. Naujų duomenų mokslininkams pateikia modernūs tyrimų metodai ir naujos testavimo galimybės.

Sėkmingas pasirinkimas.

"Tiek žmogaus kūnas, tiek jo elgesys patyrė labai ilgą evoliuciją, - sakė Vilniaus universiteto profesorė Janina Tutkuvienė. - Žmonijos priešaušriu, matyt, svarbiausia buvo pasirinkti tinkamą partnerį susilaukti palikuonims. Šiuo požiūriu pasirinkimą lemdavo geras genetinis palikimas ir garantijos, kad tuos gerus genus paveldėjusiu palikuonimi bus tinkamai pasirūpinta."

Esminis dalykas, anot evoliucijos antropologų, kad geri genai biologiniu požiūriu nebūtinai siejasi su gebėjimu gerai prižiūrėti palikuonį. Pavyzdžiui, stiprios sveikatos, gerai atrodantis vyras arba moteris nebūtinai turės tokių savybių kaip švelnumas, prieraišumas, rūpestingumas, gebėjimas mylėti ir globoti. Pasirinkimo mechanizmai, kaip pabrėžė prof. J.Tutkuvienė, labai sudėtingi. Per tūkstančius ar net milijonus metų vyrai suprato, kokios kūno formos ir dydžio moteris yra optimali. Taip pat ir moterys padarė savo išvadas apie optimalų vyrą. Ne veltui vėliau atsirado tokios sąvokos kaip tipiška vyro ir moters figūra.

Tyrimais įrodyta, kad tam tikro kūno sudėjimo žmogus turi didesnį imunitetą, yra atsparesnis ligoms. Bent anksčiau, tolimais mūsų protėvių laikais, sveikesni, pavyzdžiui, buvo vyrai, turintys platesnius pečius, daugiau raumenų ir kitų vadinamųjų vyriškų bruožų.

"Visus dabartinius žmones žemėje galime pavadinti sėkmingų meilės istorijų žmonijos priešistorėje rezultatu, nes iki žmogaus protėvio tapimo vadinamuoju protinguoju žmogumi galėjo būti įvairiausių, net labai keistų ir atgrasių, dabartinio žmogaus akimis, būtybių, - sakė antropologė. - Sėkmingas pasirinkimas lėmė, kad dabar žmonija yra būtent tokios fizinės būklės. Dabartinė populiacija išsikristalizavo tikriausiai per kelis milijonus metų."

Kaip tai vyko? Daugiau androgeniškų, t. y. vyriškų, savybių turintys vyrai galėjo geriau aprūpinti palikuonis, nes buvo stipresni, sveikesni, atsparesni ligoms. Moterys, turėjusios daugiau moteriškų bruožų, taip pat buvo tinkamesnės poruotis. Stipresnis ir atsparesnis ligoms organizmas garantavo, kad jos galėjo sėkmingiau pastoti, išnešioti vaiką, jį pagimdyti ir išmaitinti savo pienu, kol dar nebuvo prijaukintos karvės ar kiti naminiai gyvūnai.

Poroje geriau

Be žmonių, tik kelios vabzdžių, žuvų, žinduolių ir daugiausia paukščių rūšių gyvena monogamišką gyvenimą. Gyvūnų populiacijose dažniausiai dominuojančiam patinui leidžiama poruotis su daugeliu patelių.

"Monogaminiai santykiai saugiausi palikuoniui, - kalbėjo mokslininkė. - Jis yra dviejų tolygių genetinių kombinacijų mozaika. Pusę genų gauna iš motinos, pusę - iš tėvo, todėl abiejų tėvų rūpestis - tą palikuonį išsaugoti, kitaip sakant, išsaugoti savo genus. Vyras suinteresuotas, kad moteris būtų patikima ir iš šono nepriklystų kitų genų, o jųdviejų vaikas būtų gerai prižiūrimas. Moteriai gyvenimas poroje taip pat optimalus variantas, nes tik jos vaikui atitenka visa vyro sukuriama gerovė."

Vartojami net specialūs šios mokslo krypties terminai. Pavyzdžiui, "parental investment" - tėvų investavimas, indėlis į vaiką. Moteris, gimdydama kūdikį, maitindama ir prižiūrėdama jį, daugiau investuoja. Tėvas parūpina maisto kūdikį maitinančiai motinai, o vėliau - ir ūgtelėjusiam vaikui. Šiais laikais akivaizdu, kad skyrybų ir naujos santuokos atveju vyro materialiniai ištekliai išsibarsto. Pasirodo, ir prieš porą milijonų metų moteriai buvo nenaudinga, kad vyro sugautos, sumedžiotos, prikauptos gėrybės būtų išsidalytos per kelias vietas. Todėl ilgainiui imta tiesiog nebeprisileisti tokių vyrų, kurie jau turi kitų moterų.

Dėl išlikimo

Pastarųjų metų evoliucinės antropologijos tyrimai mėgina atsakyti, kodėl kartais nesuderinami geri genai ir apsirūpinimas materialinėmis gėrybėmis. Evoliucijos priešaušriu šios savybės, pasak antropologės, ėjo labiau greta, nes geri genai reiškė stiprią sveikatą ir fizinį pajėgumą. Tačiau yra dar vienas paradoksas. Manoma, kad fiziškai patrauklūs ir stiprūs vyrai, optimalūs pagal biologinius vyriškus požymius giminei pratęsti, dažniausiai buvo kur kas agresyvesni, turėjo didesnį kovos jausmą. Tokio labiau androgenizuoto charakterio vyrai nelinkę į monogaminius santykius šeimoje, nes jaučia savo biologinę vertę ir nori kuo plačiau pasėti savo genus.

Moterys ieškodavo partnerių, kurie turėtų abiejų, palikuoniui labai svarbių savybių kombinaciją, kad būtų optimalu pratęsti rūšį. Jei nepavykdavo rasti tokios poros, galėjo lemti savybės, palankesnės palikuoniui auginti ir šeimos socialiniam stabilumui, tačiau tokiu atveju galbūt nukentėdavo geri genai. Manoma, kad evoliucijos priešaušriu ne tokie agresyvūs ir prieraišesni vyrai turėjo silpnesnę sveikatą ir buvo ne tokie atsparūs ieškodami maisto.

"Geri genai ir gebėjimas aprūpinti materialiai arba prieraišumas, buvimas kartu šeimoje, rūpinimasis vaiku - tas savybes visada reikėjo derinti, - pabrėžė prof. J.Tutkuvienė. - Jei, sakysim, atsitiko taip, kad moteris susilaukė vaiko su vyru, kuris turi tik vienų savybių, pasąmonėje buvo kaip ir užprogramuota susilaukti dar ir tokio palikuonio, kuris turėtų kitokių savybių."

Evoliucinės antropologijos literatūroje minimos kai kurios primityvios bendruomenės, dar ir dabar praktikuojančios moters, gyvenančios su vienu vyru, kartkartines sueitis su kitu vyru, nes palikuonių išlikimo tikimybė didesnė, kai genai įvairesni. Manoma, kad tokiose primityviose visuomenėse išgyventi iki reprodukcinio amžiaus, užauginti vaikus, o gal net ir vaikaičius reikia labai stiprios sveikatos, todėl ten, kur dėl blogų gyvenimo sąlygų labai mažai palikuonių išlieka, moteriai buvo leidžiama turėti daug vaikų nuo skirtingų vyrų. Iš skirtingos genetikos palikuonių bent dalis galėjo išlikti. Siaučiančios ligos ne visus išskindavo, atsilaikydavo joms atsparių genų turėtojai.

Kita vertus, kaip rodo evoliucijos ir biologijos dėsniai, kai kurie vyrai dažnai keičia moteris arba, be žmonos, turi ir kitų, nes jų pačių genai gali būti silpni. Turėdami daug partnerių jie tikisi, kad kuriuo nors atveju pasitaikys tokia kombinacija, kai jų defektyvūs genai bus užslopinti.

Meilė universali

Žmogus yra vienintelis primatas, kurio nėštumas trunka ilgiausiai, palyginti su kūno dydžiu augimo ir brandos laikotarpiu. Per nėštumą moteris palyginti turbūt daugiausia suvartoja ir energijos. Kaip pasakojo mokslininkė, energijos suvartojimas per nėštumą padidėja maždaug 10 procentų. Anksčiau vidutiniškai dvejus su puse metų trukdavo laktacijos laikotarpis, o per jį moteris suvartodavo net iki 30 proc. daugiau energijos, todėl viena niekaip nebūtų galėjusi užauginti vaiko. Jei vyras buvo sėkmingas reprodukciniu požiūriu, turėjo gerus genus, jis galėjo pasirinkti antrą ar net trečią moterį. Jei norėjo aprūpinti visas vienodai, jo materialinės gerovės kūrimas turėjo padvigubėti ar net patrigubėti, tačiau dėmesio ir rūpinimosi kiekvienu vaiku jam vis tiek nebūtų pakakę.

"Matyt, todėl taip ir nusistovėjo per amžius, - sakė prof. J.Tutkuvienė. - Buvo pamėginta įvairiai, tų įvairių modelių yra išlikę iki šiol, tačiau galiausiai išsikristalizavo, kad vis dėlto nieko nėra geriau kaip monogaminiai santykiai. Kai visuomenė pakyla į aukštesnį lygį ir išlikimo tikimybė gerokai didesnė, pasirenkamas monogaminis ryšys, nes jis bet kuriuo atveju palikuoniui yra geresnis."

Jau yra psichologinių ir net biologinių tyrimų, rodančių, kad optimalus ir sėkmingiausias yra tas vaikas, kurį augina abu tėvai. Prižiūrimas ir puoselėjamas abiejų tėvų, jis turi geresnę sveikatą ir aukštesnį intelektinį lygį.

Modernūs tyrimų metodai ir naujos testavimo galimybės evoliucinės antropologijos lytinio poravimosi ir reprodukcinės strategijos evoliucijos kryptims pateikia ir tokių duomenų. Pavyzdžiui, paaiškėjo, kad supirštos ar, tiksliau, suderėtos poros visada buvo ne tokios sėkmingos kaip tuo atveju, kai sutuoktiniai patys pasirinkdavo.

"Vadinasi, niekas geriau už biologiją negali nuspręsti, - sakė antropologė. - Meilė yra universali visam pasauliui - kad ir kokią kultūrą, geografinę platumą ar istorinį laikotarpį imsi, vis tiek daugiau nei 80 proc. sėkmingų atvejų, kai pora pasirenka vienas kitą."

Protėvių šauksmas

Vis dėlto kartais prabunda civilizacijos priešaušrio protėvių genai. Naujausių tyrimų duomenimis, esant tam tikrai menstruacinio ciklo fazei, moterys yra labiau linkusios į neištikimybę. Per apklausą siekta ne tiesiogiai nustatyti, ar moteris buvo neištikima, o atskleisti, ar galėtų taip pasielgti. Pasak evoliucijos psichologų, fantazija ir norai - vienas dalykas, bet tam tikri kultūriniai standartai, nuostatos ir smegenų aukštesnieji centrai veikia taip, kad moteris paprastai neįgyvendina savo fantazijų. Vis dėlto tikimybė, kad moteris, turinti tokių fantazijų, progai pasitaikius taip ir padarys, yra didesnė nei tuo atveju, kai moteris atsako, jog neturi ir tokių fantazijų. Kaip parodė apklausa, per menstruacijas ir dar savaitę po jų, kai estrogenų kiekis mažiausias, labai mažai moterų atsakė, kad norėtų turėti nesantuokinių santykių. Palyginti daugiausia moterų būtų linkusios žengti tokį žingsnį per ovuliaciją, ciklo viduryje, kai didžiausia tikimybė pastoti.

Vyrai, tyrimo duomenimis, norėdami išlaikyti moterį ir apsaugoti savo genus, turi įvairių taktikų. Pavyzdžiui, slepia žmoną, nerodo kitiems, nenori supažindinti su draugais, tyčia blogai apie ją atsiliepia, pavyduliaudami nuolat tikrina.

"Galime modeliuoti, kaip buvo prieš porą milijonų metų, bet nesame tikri, ar šiais laikais tokie dalykai neveikia, - sakė prof. J.Tutkuvienė. - Kai kurie tyrimai rodo, kad labai daug mechanizmų, atsiradusių prieš kelis šimtus tūkstančių metų, kai daugmaž nusistovėjo žmogaus kūno sandara, yra išlikę iki dabar. Todėl kartais ir prasimuša tokie dalykai - iš esmės biologiniai, nes tiek vyras, tiek moteris ieško optimalių genų, o moteris dar ir materialinės gerovės bei saugumo savo palikuoniui."

Manoma, kad mūsų protėvių kilmės priešaušryje moterų polinkis į slaptus santykius buvo stipresnis. Vyrai žūdavo dažniau ir gerokai jaunesni, todėl jos turėjo būti nuolat pasirengusios susirasti kitą vyrą - turėti atsarginį variantą savo palikuonims. Šiuolaikinėje visuomenėje moteris gali užauginti vaiką ir be vyro, tačiau bet kuriuo atveju, pasak antropologės, vaikui yra geriau poroje ir visada saugiau turėti abu tėvus.

Gamtos pamokos

Biologinėje lyties evoliucijoje svarbus dar ir genų atitikimas, todėl, kaip rodo pastarųjų metų tyrimai, reikalingas pripratimo vienas prie kito procesas. Kuo ilgiau pora būna kartu, tuo labiau vienas prie kito prisiderina ir moteriai kur kas geriau, jei ne iš karto pastoja.

"Kai pasitaiko visiškas imuninis neatitikimas, moters organizmas vaisių atmeta kaip svetimkūnį. Labai dažnai žūsta ir motina, - pasakojo mokslininkė. - Kaip rodo preeklampsijos dėl imuninio neatitikimo tyrimas, tokių atvejų pasitaikė gerokai daugiau tarp tų moterų, kurios turėjo vaiką, kad ir su savo vyru, tačiau labai greitai, vos susipažinę leidosi į lytinius santykius, nelabai pažinodamos vyrą, ir po jų pastojo. Tyrimas padeda geriau suprasti, kaip atsiranda tradicijos ir draudimai."

Pasirodo, viską sureguliuoja gamta. Negalima pulti į lytinius santykius galvotrūkčiais. Turi būti draugystės periodas. Net dėl imuninio neatitikimo užtenka ilgiau pabūti kartu, nes genetine medžiaga pasikeičiama ir per bučiavimąsi, o tai nėra taip stipru kaip per lytinius santykius. Kitaip sakant, tarsi vakcina prisipratinamas svetimas žmogus. Neįtikina, bet manoma, kad tuomet mažesnė ir preeklampsinės būklės per nėštumą tikimybė.

Laikai pasikeitė

Kas vyko mūsų protėvių laikais, labai sudėtinga, pasak antropologės, tirti. Iškeliamos teorijos ir hipotezės testuojamos šiuolaikinėje populiacijoje ir labai dažnai kokia nors evoliucinė idėja pasitvirtina. Pavyzdžiui, kokią reikšmę porų sudarymo evoliucijoje turėjo materialiniai ištekliai.

Buvo atliktas tyrimas, koks vyras yra optimalus įvairių socialinių sluoksnių moterims. Pasirodo, kuo žemesnis socialinis sluoksnis, tuo dažniau moterys nurodė vyrą, kuris uždirba daugiausia pinigų. Kuo aukštesnis socialinis sluoksnis ir moteris materialiniu požiūriu jaučiasi stabilesnė, tuo dažniau renkasi kitas vyro savybes.

Tyrimas parodė, kad materialiniai ištekliai visada buvo svarbūs žmonėms. Kuo didesnį jų trūkumą jautė, tuo dažniau rinkdavosi tą, kurio materialinė gerovė didesnė. Tai akivaizdu ir dabar, kai jaunos ir gražios merginos iš vargingo sluoksnio išteka už keliasdešimt metų vyresnių vyrų.

"Kodėl dažniausiai paauglės iš žemesnio socialinio sluoksnio susilaukia vaikų? Kai labai žemas socialinis ir ekonominis sluoksnis, prastos gyvenimo sąlygos, palikuonis turi daugiau galimybių likti gyvas, jei yra pagimdomas jaunos moters, nes tokio sluoksnio vyresnės moters organizme dažniau susidaro nepalankios sąlygos nėštumui, gimdymui, vaiko auginimui. Ir šiuo požiūriu veikia gamta", - kalbėjo antropologė.

Kaip parodė tyrimas, kūdikiai, pagimdyti jaunų, maždaug 20 metų merginų, buvo tvirtesni, stipresni ir geriau augo, negu tie, kuriuos pagimdė 30-40 metų moterys iš žemesnio sluoksnio. Visiškai priešinga padėtis atsiskleidė panagrinėjus pasiturintį sluoksnį. Kuo jaunesnė mergina, tuo naujagimis buvo silpnesnės sveikatos, o sveikiausius gimdė trisdešimtmetės ir šiek tiek vyresnės moterys.

Kiti tyrimai atskleidžia, kaip vaikus gali veikti tėvo nebuvimas. Nustatyta, jei mergaitė auga be tėvo, jos seksualinė reprodukcinė strategija yra labiau panaši į tų, kurios nori labiau apsidrausti "dėl vaisingumo". Ji anksčiau bręsta ir anksčiau pradeda lytinius santykius, nori kuo greičiau susilaukti palikuonio, kad kuo greičiau ištaisytų pasąmonėje augimo procese patirtus trūkumus.

"Kai išlikimas garantuotas, pradedama galvoti apie individo kokybę, koks jis yra. Ne tik sveikatos požiūriu, bet ir intelektinio pajėgumo - ką gali sukurti, - sakė prof. J.Tutkuvienė. - XXI amžiuje neturėtume elgtis kaip primityviose visuomenėse, kai tuokdavosi vos brendimui įpusėjus, susilaukdavo kuo daugiau palikuonių, turinčių skirtingus biologinius tėvus, kad būtų garantuotas išlikimas ir giminės pratęsimas. O tokią reklamą kaip "pigios ir greitos skyrybos" reikėtų prilyginti neleistinų simbolių propagandai, nes dažnai greitai ir neapgalvotai išsiskyrusios poros vėliau labai gailisi."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"