Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Moterys mato kitaip nei vyrai

 
Akių judesių tyrimai gali būti taikomi įvairiose srityse.
Akių judesių tyrimai gali būti taikomi įvairiose srityse. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotraukos

Skirtinga vyrų ir moterų psichologija lemia ir skirtingus sprendimus. Sprendimui, kur žiūrėti, pasak dr. Aleksandro Pleskačiausko, turi įtakos ne tik asmeninės savybės, bet ir lytis. Kur žiūri vyrai ir moterys, ką pirmiausia pastebi, kas labiausiai juos domina, gali atskleisti akių judesių tyrimai.

Jie atliekami ir Vilniaus universiteto (VU) Gamtos mokslų fakulteto Neurobiologijos ir biofizikos katedros laboratorijoje. Su šios srities tyrimais bei jų perspektyvomis tarptautiniu mastu dr. A. Pleskačiauskas supažindino ir šį mėnesį vykstančio Lietuvos mokslo festivalio "Erdvėlaivis Žemė" dalyvius.

"Akys leidžia mums matyti aplinkinį pasaulį. Regos laukas, atsispindintis tinklainėje, yra gana didelis: matome 180 laipsnių horizontaliai, nuo vieno iki kito krašto, ir 110 laipsnių vertikaliai, tačiau ryškiai - tik nedidelį plotelį, - aiškino dr. A. Pleskačiauskas. - Kad galėtume matyti visur, turime sukioti akis arba galvą. Per sekundę atliekame vidutiniškai tris didelius ir greitus akių judesius, vadinamus sakadomis, kai žvilgsnis perkeliamas iš vieno taško į kitą ir tarsi sustingsta. Yra ir daugiau smulkesnių akių judesių, tačiau dažniausiai registruojamos sakados, trunkančios apie 30 milisekundžių, ir žvilgsnio fiksacijos, kai akys nejuda maždaug 200-300 milisekundžių."

VU Neurobiologijos ir biofizikos katedros turima moderni įranga leidžia registruoti akių judesius žmogui tiesiog žiūrint į kompiuterio ekraną. Infraraudonųjų spindulių šaltiniui šviečiant į akį, kamera fiksuoja vyzdį ir šviesos šaltinio atspindį, o programinė įranga atpažįsta, kur jie yra. Pagal užfiksuotus taškus apskaičiuojama, kur žmogus žiūri. Galinga tyrimų įranga leidžia pasiekti tokį greitį, kad akies vaizdas fiksuojamas ir skaičiavimas atliekamas tūkstantį kartų per sekundę, todėl galima gana tiksliai registruoti akių judesius, net ir labai smulkius.

Akių judesių tyrimai gali būti atliekami įvairiose srityse. Pavyzdžiui, per fundamentinius tyrimus siekiama daugiau sužinoti apie pačius akių judesių mechanizmus, kaip jie valdomi, kokie procesai vyksta smegenyse. Daug akių judesių tyrimų skirta skaitymui, siekiant išsiaiškinti, kaip žmogus skaito: kaip akys seka tekstą, kur fiksuoja žvilgsnį, kiek užtrunka suvokti vieną ar kitą žodį ar sakinį. Akių judesius reguliuoja smegenys, todėl įvairūs smegenų sutrikimai ar psichikos ligos taip pat atsiliepia akių judesiams. Jie gali būti tam tikrų ligų simptomai. Per klinikinius tyrimus registruojant akių judesių sutrikimus sprendžiama apie ligą, gydymo eigą. Akių judesių tyrimai taip pat atliekami gilinantis į statinių ir dinaminių vaizdų suvokimą, reakciją, dėmesio, paieškos, mokymosi ypatumus. Akys labai svarbus veiksnys bendraujant, per jas gauname daug informacijos, todėl akių judesių tyrimai svarbūs ir socializacijos srityje.

VU Neurobiologijos ir biofizikos katedros turima moderni įranga leidžia registruoti akių judesius žmogui tiesiog žiūrint į kompiuterio ekraną.
VU Neurobiologijos ir biofizikos katedros turima moderni įranga leidžia registruoti akių judesius žmogui tiesiog žiūrint į kompiuterio ekraną.

Biologinis ir socialinis paveldas

"Atliekant tyrimus ne visada kreipiamas dėmesys į lytiškumą. Kalbama apie tiriamųjų grupių reprezentatyvumą. Naujausi duomenys rodo, kad lytiškumas gali būti svarbus, - sakė dr. A. Pleskačiauskas. - Kol kas nėra ryškios takoskyros tarp lyties, kultūros, socialumo, individualumo įtakos akių judesiams. Reikia daugiau tyrimų. Tačiau jau nustatyta, kad vyrų ir moterų akių judesiai skiriasi. Nei iki brandos, nei vėlesniame amžiuje ryškesnių skirtumų neužfiksuota. Didžiausi skirtumai registruojami, kai žmonės yra brandaus amžiaus."

Pavyzdžiui, moterų akys juda daugiau nei vyrų. Tai nustatyta per tyrimą, kai vyrams ir moterims buvo duota kalbinių ir erdvinių užduočių, emocinių ir neutralių klausimų, o tiriamiesiems svarstant, kaip atsakyti, registruoti jų akių judesiai. Žiūrėdamos į vaizdą moterys atlieka mažiau žvilgsnio fiksacijų nei vyrai per tą patį laiką. Kitaip tariant, vyrų žvilgsnio fiksacijos yra trumpesnės nei moterų. Tokią hipotezę patvirtina ne vienas mokslinis straipsnis. Moterys gali ilgiau išlaikyti žvilgsnį, tačiau nėra linkusios spoksoti kitam žmogui į akis, o vyrai stengiasi iš viso vengti akių kontakto, dažnai žiūri ne į akis, o kur nors pro šalį.

Kaip pasakojo mokslininkas, okulesikai (taip vadinama kūno kalbos dalis - akių kalba) svarbi informacija, kurią perteikia tiek akių kontaktas, tiek akių judesiai. Tarkim, jei žmogus susijaudinęs, neramus, jo akys laksto, iš karto aišku, kad jam kas nors negerai. Akių vyzdžiai ne tik reaguoja į šviesą, bet ir atspindi emocinį susidomėjimą išsiplėsdami. Daug pasako ir žvilgsnio kryptis, pavyzdžiui, kur žmogus žiūri per pokalbį: pašnekovui į akis, o gal į lubas ar savo batus. Iš primatų tik žmogus turi baltą akių baltymą. Jo baltumas siejamas su sveikata ir jaunyste. Moterų akių baltymas palyginti didesnis nei vyrų. Jos dar stengiasi jį paryškinti dažydamos blakstienas ar vartydamos akis parodyti, kokios yra jaunos ir sveikos.

Vis dėlto daugiausia vyrų ir moterų skirtumų išryškėja tiriant, kur žiūrima ir ką stengiamasi pamatyti, kas domina. Pavyzdžiui, per veidų tyrimą nustatyta, kad vyrai stengiasi žiūrėti į veido centrą ir šiek tiek žemiau, t. y. į nosį ir lūpas. Moterys žiūri labiau į akis, ir tuo grindžiamas jų gebėjimas geriau perprasti emocijas.

Vaizdų analizės tyrimai atskleidė, kaip vyrai ir moterys žiūri į įvairius vaizdus. Rodyti kadrai iš veiksmo ir romantinių filmų, gamtos dokumentikos, realistiniai ir surrealistiniai paveikslai. Vėliau šių penkių kategorijų vaizdų rezultatai apibendrinti. Paaiškėjo, kad vyrai paprastai žiūri aukščiau ir į tai, kas teikia bendresnę informaciją, o moterys labiau linkusios žiūrėti žemiau, į įvairias detales.

Kaip parodė kūno stebėsenos tyrimai, vyrai ir moterys nevienodai žiūri ir į kūnus. Tyrimų duomenimis, tiek vyrai, tiek moterys pirmiausia atkreipia dėmesį į veidą. Tačiau vyrų žvilgsnis greičiau nuslysta ir ilgiau stabteli ties moters krūtine, o moterys anksčiau pradeda žiūrėti į vyrų kojas. Žvilgsnio krypčiai įtakos turi lyčių požymiai. Tiriamiesiems po keturias sekundes rodyti apsirengusių ir nuogų žmonių atvaizdai, kai lytiškumo požymiai nepastebimi ir kai jie ryškiai matomi. Nors visi tiriamieji daugiausia dėmesio skyrė veidams, vyrai ilgiau žiūrėjo į moterų be drabužių krūtinę ir pilvo sritį veido sąskaita. Moterims svarbus buvo vyro veidas. Į jį ilgiausiai žiūrėjo, nesvarbu, ar vyras apsirengęs, ar nuogas. Toks, pasak mokslininko, mūsų biologinis ir socialinis paveldas: vyrams rūpi, ar moteris bus pajėgi susilaukti ir išmaitinti palikuonių. Moterys iš vyro veido sprendžia, ar jis patikimas, protingas, geras ir galės pasirūpinti šeima.

Iškirptė ar žiedas

2011 metais atliktas septynių šalių -Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Ispanijos, Brazilijos, JAV, Danijos ir Nyderlandų - tyrimas atskleidė, kad svarbūs ne tik lyčių, bet ir šalių skirtumai, nors priklausytų tai pačiai Vakarų kultūrai. Tyrimui vadovavo žymiausia Prancūzijos vartotojų konsultavimo įmonė MIRATECH. Po 15 vyrų ir moterų iš kiekvienos šalies, iš viso 210 tiriamųjų, turėjo 20 sekundžių žiūrėti į jaunos moters atvaizdą. Jis analizuojant rezultatus buvo suskirstytas į šešias sritis: plaukai, veidas, krūtinė, pilvas, žiedas ant kairės rankos, dešinė ranka. Visi tiriamieji, nesvarbu, kokios tautybės ir lyties, pirmiausia žiūrėjo į moters veidą. Tada - į krūtinę, žiedą, pilvą, kitą ranką, šiek tiek - į plaukus. Vyrų žvilgsnis merginos veide susitelkė į nosį ir lūpas, moterys žiūrėjo labiau į akis. Per pirmas penkias sekundes vyrų žvilgsnis nuo merginos veido nusileido prie iškirptės; moterų - prie diržo, žiedo ir kitų detalių. Į merginos krūtinę beveik dvigubai ilgiau už kitus žiūrėjo prancūzai, tiek vyrai, tiek moterys, ir danai vyrai. Trumpiausiai - ispanai vyrai, beveik tiek pat, kiek brazilų ar danų moterys. Visų šalių vyrų žvilgsnis ties merginos krūtine stabtelėdavo ilgėliau nei tos šalies moterų. Žiedu labiausiai domėjosi Jungtinės Karalystės moterys - į jį žiūrėjo dvigubai ilgiau nei kitų šalių moterys. Nedaug nuo jų atsiliko ir danės. Auksas mažai rūpėjo brazilėms, olandėms ir prancūzėms. JAV moterys ir vyrai žiedu domėjosi daugmaž vienodai.

Dr. A. Pleskačiausko manymu, akies judesių registravimo prietaisai turėtų tapti pigesni, mažesni, mobilesni ir paprastesni naudoti.
Dr. A. Pleskačiausko manymu, akies judesių registravimo prietaisai turėtų tapti pigesni, mažesni, mobilesni ir paprastesni naudoti.

Žvilgsnio galia

Tarp atliktų tyrimų VU Neurobiologijos ir biofizikos katedros laboratorijoje - vaizdo analizės tendencijos (bent jau mūsų kultūroje jis pradedamas analizuoti iš kairės į dešinę ir iš viršaus į apačią), simetrijos nustatymo ypatumai (kodėl ir kaip, tik pasižiūrėję į vaizdą, galime pasakyti, ar jis simetriškas ar ne), kiek nuo smegenų pusrutulių asimetrijos priklauso akių judesiai, kaip suvokiamas skaitomas tekstas, kaip akims sekasi fiksuoti vadinamojo stimulo (stebimo objekto) sukamųjų judesių krypties pokyčius. Buvo ir grynai taikomųjų tyrimų. Pavyzdžiui, akies ragenos chirurgijai svarbu, kad akis per operaciją kuo mažiau judėtų. Jei programa žinos, kaip akį stabilizuoti, kokius vaizdus rodyti, gal tas vaizdas turi mirksėti, arba kokia trajektorija akis gali judėti, tuos duomenis bus galima panaudoti.

Akių judesių tyrimai gali būti taikomi pirmiausia vaizdinimo medžiagos analizei. Tarkim, gydytojams tiksliau diagnozuojant ligas iš rentgeno nuotraukų ar kompiuterinės tomografijos vaizdų. Taip pat mokant jaunuosius specialistus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį: registruoti jų akių judesiai gali parodyti, kas liko nepastebėta.

Kompiuterijos srityje akių judesių tyrimai taip pat labai praverčia. Svarbu, kad informacija internetiniuose naujienų portaluose būtų pastebima, tinkamai išdėliota. Reklama irgi turi būti pateikta taip, kad žmogus į ją atkreiptų dėmesį. Akių judesių tyrimai plačiai taikomi rinkodaros srityje.

Registruojant akių judesius sukaupta informacija, kur ir kaip žmogus žiūri, gali būti panaudota įvairiais tikslais. Sakysim, "Volvo" automobiliuose diegiama akių judesių registravimo sistema, kuri įspės prie vairo beužsnūstantį vairuotoją arba atkreips dėmesį į pavojų kelyje, kliūtį, kurios žmogus nepastebėjo.

Dabar labai plėtojamos tiesioginės kompiuterio ir žmogaus smegenų sąsajos. Pavyzdžiui, žvilgsniu kompiuterio ekrane galima pradėti kokį nors veiksmą, rašyti tekstą. Didelės galimybės kompiuteriniuose žaidimuose valdyti virtualią realybę.

"Akių judesių registravimo prietaisai turėtų tapti pigesni. Jie jau dabar kainuoja 100 dolerių. Kitas dalykas, tokie prietaisai turėtų būti nedideli ir mobilūs, pavyzdžiui, prijungiami prie planšetės ar mobiliojo telefono. Turėtų būti paprastesnis ir jų naudojimas, kad nereikėtų kiekvieną kartą suderinti, atlikti vadinamąjį kalibravimą, - ateities iššūkius vardijo dr. A. Pleskačiauskas. - Ilgainiui akies judesių registravimo prietaisai turėtų papildyti ar pakeisti valdymo pultelius, liečiamuosius ekranus, kompiuterių peles. Galėsime tiesiog žvilgsniu valdyti įvairius prietaisus."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"