Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Mokslininkai tikisi didesnės paramos tyrimams

 
2006 09 22 0:00
Jurga Trotienė su COST programos prezidentu Francesco Fedi Europos Parlamente.
Jurga Trotienė su COST programos prezidentu Francesco Fedi Europos Parlamente.

Viena seniausių Europos bendradarbiavimo programų mokslinių ir techninių tyrimų srityje - programa COST - po įvykusių struktūrinių reformų bendrai veiklai stengiasi sutelkti geriausius Europos 'protus'. Lietuvos mokslininkus dalyvauti programos veikloje vilioja finansuojamos komandiruočių išlaidos ir galimybė gauti nacionalinių lėšų tyrimams atlikti.

Trijų dešimtmečių patirtis

Naują veiklą pagal savo poreikius siūlo patys mokslininkai, susiradę bendraminčių iš kitų Europos šalių. COST programa atvira naujoms idėjoms, pasižymi lanksčia struktūra ir nesudėtingomis administracinėmis procedūromis. Tuo galima paaiškinti ir jos daugiau kaip trisdešimties metų sėkmę (siūlymui steigti programą buvo pritarta 1971-aisiais per Ministrų konferenciją).

COST programa apibūdinama kaip tarpvyriausybinė, nes į veiklą įsitraukiama per Europos Sąjungos šalių vyriausybių įgaliotus atstovus. Kai penkios COST šalys narės pareiškia norą pradėti naują veiklą, pasirašomas svarbiausias veiklos dokumentas - memorandumas.

Šiuo metu programa vienija 34 Europos valstybes ir vieną bendradarbiaujančią šalį - Izraelį. Lietuva COST valstybės narės teisėmis dalyvauja nuo 1999 metų. Mūsų šalyje programą koordinuoja Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūra.

Programos mokslinio bendradarbiavimo išlaidos finansuojamos iš Europos Komisijos lėšų - padengiamos mokslininkų komandiruočių, valdymo ir darbo grupių susitikimų, konferencijų, seminarų, trumpų mokslinių misijų, leidybos ir kitos išlaidos. Tyrimų išlaidos finansuojamos iš nacionalinių lėšų. Lietuvoje mokslo ir studijų institucijų vykdomą įvairią COST veiklas remia Valstybinis mokslo ir studijų fondas.

Reformos atnaujino programą

COST programa dabar išgyvena reformų laikotarpį. Šiemet buvo restruktūrizuotos, t. y. sujungtos, COST mokslinių tyrimų sritys. Sukurti 9 komitetai, kuriuose kiekviena COST šalis narė, taip pat ir Lietuva, turi po savo atstovą bei du ekspertus. Komitetai atsakingi už įvairios veiklos mokslinę kokybę ir paraiškų vertinimą. Greta komitetų veikia ir trys tarpdisciplininės darbo grupės - kultūros paveldo, biomedžiagų bei nanomokslų.

Plečia santykius su Europos Komisija

Reikia pripažinti, kad anksčiau COST pareigūnų santykiai su Europos Komisija buvo ne iki galo apibrėžti: trūko tikslų suderinamumo ir tarpusavio susikalbėjimo. Tačiau aktyvus dialogas užsimezgė per COST informacinių dienų renginį (Europos Parlamente, Briuselyje), kuriame dalyvavo Europos komisaras moksliniams tyrimams Janezas Potočnikas. Jis pabrėžė, kad Komisija palaiko programos reformas, ir garantavo paramą veikloms.

Komisija tiki, jog COST programa gali prisidėti prie Europos mokslinių tyrimų erdvės kūrimo - pirmaeilio Europos Sąjungos uždavinio.

Norima, kad vyktų sąveika tarp individualumu pasižyminčių COST programos veiklų, kurios inicijuojamos labai įvairiose mokslinėse tematikose, ir Bendrosios Programos (ES Bendrosios mokslinių tyrimų technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programų) projektų, kurie įgyvendinami pagal iš anksto nustatytas temas ir prioritetus. Nors programos gana skirtingos, COST veiklos ir Bendrosios programos projektai gali būti susiję daugeliu tyrimų aspektų, abipusiai naudingas ir mokslininkų bendradarbiavimas.

Lietuviai aktyviausi miškininkystės srityje

Įvairioje COST veiklose gali dalyvauti mokslo ir studijų institucijos, valstybinės institucijos, atliekančios mokslinius tyrimus, taip pat įmonės, bendradarbiaujančios su mokslo ir studijų institucijomis.

Lietuvos institucijos yra įsijungusios į 107 COST programos sričių veiklas. Mūsų kaimynai latviai - į 68, o estai - tik į 42. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuva jau prisidėjo prie 10 naujų veiklų. Planuojama, kad antrąjį pusmetį mokslo ir studijų institucijos pateiks dar panašiai tiek paraiškų įsitraukti į COST veiklą.

Aktyviausiai Lietuva dalyvauja miško ir miškininkystės produktų mokslinių tyrimų srityje. Didelę iniciatyvą rodo Lietuvos miškų institutas. Mūsų šalies mokslininkai taip pat aktyvūs žemės ūkio ir biotechnologijų, medžiagų, chemijos, sveikatos apsaugos ir medicinos, socialinių mokslų, maisto technologijos, fizikos, aplinkosaugos srityse. COST programoje noriai dalyvauja Vilniaus universiteto ir jo institutų, Kauno technologijos universiteto ir jo institutų, Fizikos instituto, Lietuvos žemdirbystės instituto, Lietuvos energetikos instituto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto ir kitų mokslo bei studijų institucijų mokslininkai. Iš valstybinių institucijų COST veikloje dalyvauja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bei Respublikinis mitybos centras.

Dėl dalyvavimo įvairioje COST programos veiklose galima kreiptis į Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūrą, kuri nuolat priima paraiškas (http://www.tpa.lt). Šiuo metu keičiama paraiškų priėmimo tvarka, taip pat ieškoma įvairių mokslo sričių ekspertų, galinčių vertinti paraiškas.

COST atveria duris ir į kitus projektus

Lietuvos institucijoms ypač naudinga dalyvauti įvairiose COST programos veiklose, nes atsiveria galimybė susirasti bendradarbiavimo partnerių, sužinoti mokslo tyrimų naujoves dominančioje srityje, pritaikyti naujas žinias šalies moksle ir versle, įsitraukti į kitus tarptautinius projektus ir tęsti tyrimus, pavyzdžiui, programos EUREKA ar Bendrosios programos projektuose.

"Jei esi COST dalyvis, tikimybė patekti į Bendrosios programos projektą gerokai padidėja", - teigia Kauno technologijos universiteto profesorius dr. R.Venskutonis, kuris yra ir Lietuvos atstovas COST Maisto ir žemės ūkio komitete. Anot jo, per susitikimus galima aptarti daug reikalų su projekto partneriais, taip pat naujų projektų rengimą įvairioms programoms.

Dr. R.Levinskas iš Lietuvos energetikos instituto sako, kad dalyvavimas COST programoje leidžia keliems aktyviems mokslininkams nuolat domėtis naujausiais savo tyrimų srities laimėjimais, t. y. "laikyti ranką ant pulso", naudotis COST programos lėšomis ir būti tarp Europos aktyviųjų. Džiaugiamasi, jog šio instituto plazminių procesų tyrinėtojai "subrendo" kaip naujo programos EUREKA projekto koordinatoriai - tai ne tik didesni pinigai, bet ir didesnė atsakomybė.

Gaila, kad Lietuva dar netapo naujos COST veiklos iniciatore ir koordinatore, nors šiemet du kartus mėginta tai padaryti. COST programoje esama didelės konkurencijos siekiant, jog siūloma nauja veikla būtų patvirtinta. Tad Lietuvos mokslininkai mieliau prisideda prie kitų šalių mokslininkų pasiūlytos veiklos.

Mokslininkai norėtų didesnės paramos

Šiemet Valstybinis mokslo ir studijų fondas skyrė 938 tūkst. litų paramą 56 sričių COST veikloms. Vidutiniškai vienai veiklai tenka apie 16 tūkst. litų, tačiau šiuos pinigus dažnai dalijasi kelios institucijos. Palyginti su ankstesniais metais (2005 m. 54 sričių veiklai buvo skirta 800 tūkst. litų, 2004 m. 41 veiklai - 743 tūkst. litų) parama šiek tiek padidėjo, bet to nepakanka, nes daugėja ir dalyvių. Vis dėlto mokslininkai tų lėšų, nors ir menkų, laukia ištiestomis rankomis.

Anot Lietuvos atstovo COST Maisto ir žemės ūkio komitete profesoriaus Venskutonio, šalies institucijų dalyvavimas COST veikloje galėtų būti daugiau finansuojamas, nes turint mažai pinigų mūsų darbai bendrame COST fone kartais atrodo nelabai solidžiai.

Lietuvos atstovas COST Medžiagų, fizikos ir nanomokslų komitete dr. Levinskas taip pat mano, jog nacionalinio finansavimo dydis per mažas. "Tačiau ir tai gerai, kad skiriama lėšų "meškerei", nors žuvis reikia gaudyti patiems", - sako jis.

Taigi lieka tikėtis, jog moksliniams tyrimams Lietuvoje bus skiriama daugiau dėmesio ir finansavimo, kad galėtume tapti lygiaverčiais mokslo partneriais tarptautiniame kontekste.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"