Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Merijoms uždrausta diskriminuoti vaikus

 
Vyriausybės atstovo teigimu, kol savivaldybių ginčas buvo sprendžiamas teisme, rajono vaikams buvo daromos kliūtys patekti į miesto neformaliojo ugdymo įstaigas.
Vyriausybės atstovo teigimu, kol savivaldybių ginčas buvo sprendžiamas teisme, rajono vaikams buvo daromos kliūtys patekti į miesto neformaliojo ugdymo įstaigas. LŽ archyvo nuotrauka

Ydingai praktikai, kai rajonų gyventojų vaikams tekdavo nugalėti ne vieną kliūtį, kad patektų į miestuose veikiančias meno, sporto mokyklas ar kitokias neformaliojo ugdymo įstaigas, kelią užkirto Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimas.

Visi šalies vaikai, nesvarbu, kur jie gyventų, nuo šiol įgavo teisę be jokių kliūčių lankyti jiems patinkamus būrelius. Precedentą, leidžiantį visiems be išimties vaikams savo gabumus ugdyti pačių pasirinktose neformaliojo ugdymo įstaigose, sukūrė LVAT, neskundžiama nutartimi nustatęs, kad trukdymas kaime gyvenantiems vaikams lankyti miesto neformaliojo ugdymo įstaigas yra diskriminacinis.

Nepasidavė provokacijoms

LVAT buvo nagrinėjamas Šiaulių miesto savivaldybės reikalavimas Šiaulių rajono savivaldybei iš savo biudžeto sumokėti už tuos rajone gyvenančius vaikus, kurie mieste lanko meno ir sporto mokyklas. Kiek anksčiau abiejų savivaldybių kivirčą, dėl kurio kentėjo vaikai, aiškinosi Šiaulių apygardos administracinis teismas. Šio teismo nutartis skelbė, kad nepriimti kaimo vaikų į miesto neformaliojo ugdymo įstaigas - reiškia juos diskriminuoti. Tą patį patvirtino ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.

„Manipuliuoti būrelius lankančiais vaikais Šiauliuose pradėta prieš pusantrų metų“, - LŽ pasakojo Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje Jonas Novogreckis. Anot jo, prieš prasidedant 2012-2013 mokslo metams, Šiaulių miesto savivaldybė ėmė reikalauti, kad už visus Šiaulių rajone gyvenančius, bet meno ir sporto mokyklas mieste lankančius vaikus sumokėtų Šiaulių rajono savivaldybė. Taip miesto biudžetą ketinta papildyti maždaug 400 tūkst. litų. Rajono vadovai, anot J.Novogreckio, provokacijoms nepasidavė, jie kreipėsi pagalbos į Vyriausybės atstovą Šaulių apskrityje. J.Novogreckis pasakojo inicijavęs bylinėjimąsi teismuose. Beje, jis pabrėžė, kad, jo žiniomis, kol savivaldybių ginčas buvo sprendžiamas teisme, rajono vaikams buvo daromos kliūtys patekti į miesto neformaliojo ugdymo įstaigas, tad jų tėvai buvo priversti ieškoti būdų, kaip savo atžalas priregistruoti mieste.

Merų kova

Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas prisipažino neabejojęs, kad Šiaulių miesto valdžios siekis iš rajono savivaldybės biudžeto išsireikalauti mokesčius už neformaliojo ugdymo įstaigas lankančius vaikus yra neteisingas. Mero manymu, visi vaikai turi vienodas teises į neformalųjį ugdymą, be to, dėl miesto ugdymo įstaigas lankančių rajono vaikų jos gauna daugiau mokinio krepšelių, iš kurių išsilaiko visa švietimo sistema. „Apmaudu, kad miesto savivaldybė vadovaujasi požiūriu: rytais mokinys iš rajono jiems reikalingas, o po pietų – nebe“, - piktinosi A.Gaubas.

Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas teigė, kad iš rajono savivaldybės reikalauti sumokėti už ten gyvenančius, bet miesto neformaliojo ugdymo įstaigas lankančius vaikus privertė faktas, kad neformalusis ugdymas – išskirtinai savivaldybių prerogatyva. Meras aiškino, kad kiekviena savivaldybė sprendžia, kokias neformaliojo ugdymo įstaigas išlaikyti, esą tai ji daro tenkindama savo, o ne kitos savivaldybės gyventojų poreikius. Tad jei viena savivaldybė nori vaikus mokyti kitos savivaldybės įstaigose ir išlaikomose mokyklose, turi sumokėti už šią paslaugą.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo poskyrio vedėja Asta Lesauskienė, LŽ paklausta, ar po neskundžiamos LVAT nutarties bus pokyčių į miesto neformaliojo ugdymo įstaigas priimant mokytis rajono vaikus, atsakė, kad su teismo sprendimu dar nesusipažinusi, todėl kol kas negalinti komentuoti, kas ir kaip mieste bus keičiama.

Kai kur už vaikų ugdymą mokama

J.Novogreckio teigimu, Šiaulių miesto biudžetą planuota papildyti maždaug 400 tūkst. litų. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
J.Novogreckio teigimu, Šiaulių miesto biudžetą planuota papildyti maždaug 400 tūkst. litų. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

LŽ surinktais duomenimis, šalies merijos šią problemą sprendžia įvairiai. Kauno miesto savivaldybė iš Kauno rajono savivaldybės taip pat bandė išsireikalauti lėšų neformaliajam moksleivių ugdymui. Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir ugdymo skyriaus Neformaliojo švietimo poskyrio vedėja Vida Kučiauskienė LŽ patvirtino, kad Kauno rajono merijos buvo prašyta sumokėti už miesto ugdymo įstaigas lankančius darželinukus, taip pat ketinta reikalauti mokesčio ir už neformaliojo ugdymo įstaigas lankančius moksleivius iš rajono. „Tačiau rajono taryba atsisakė mokėti už mažylius, tad pinigų nebereikalavome ir už dailės ar sporto mokyklas lankančius rajono mokinius“, - teigė V.Kučiauskienė.

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Apskaitos skyriaus vedėja Ieva Gedmantienė LŽ sakė, kad šiems mokslo metams rajono biudžete yra numatyta skirti 65 tūkst. litų rajono vaikų ugdymui Panevėžio miesto dailės mokykloje apmokėti. „Miesto sporto mokyklos mūsų pinigų neprašo, o muzikos mokykla yra ir rajone“, - pasakojo I.Gedmantienė.

Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Sofija Ryžova patikino, kad sostinės sporto ir meno mokyklos nuolat kviečia ir net ragina rajono vaikus lankyti jų būrelius. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Gotlibienė taip pat teigė, kad jiems dėl neformaliojo vaikų ugdymo problemų nekyla. „Žinau, jog miesto neformaliųjų ugdymo įstaigų pedagogai džiaugiasi, kad jų būrelius lanko rajono vaikai, ir jie turi ką mokyti“, - sakė Klaipėdos rajono merijos valdininkė.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atstovė Elona Bagdonavičienė LŽ pabrėžė, kad neformaliojo ugdymo įstaigų išlaikymas yra vien savivaldybių kompetencija, tad ŠMM šių įstaigų finansinei veiklai įtakos neturi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"