Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

MECHATRONIKA - SVEIKIESIEMS IR NEĮGALIESIEMS

 
2006 06 09 0:00
KTU rektorius prof. Ramutis Bansevičius.<br>Jono Klėmano nuotrauka
KTU rektorius prof. Ramutis Bansevičius.
Jono Klėmano nuotrauka

Ne vienas Jungtinės Karalystės aklųjų asociacijos neregys negalėjo sutramdyti jaudulio: 'Kompiuteryje 'jaučiu' Didžiosios Britanijos žemėlapį...'

Anglams buvo patikėta išbandyti Lietuvos mokslininkų sukurtą naujovę, skirtą turintiems regos sutrikimų žmonėms. Jie vieni pirmųjų pasaulyje įsitikino Kauno mechatronikos mokslo kūrinio - įtaiso naudotis internetu pranašumais. Tai Kauno technologijos universiteto (KTU) Pjezomechanikos instituto specialistų, vadovaujamų rektoriaus prof. Ramučio Bansevičiaus, Lietuvos mokslų akademijos tikrojo nario, trejų darbo metų rezultatas.

Liniuotė akliesiems keičiama "protinga" plokšte

Prof. Bansevičius prisiminė išvyką į Birmingamo (Didžioji Britanija) bendrovę "Smart Technology Group Limited" (STG). Ten pamatė akliesiems gaminamas specialias liniuotes. Tai įtaisas, turintis šimtus judančių adatėlių, kurios mechanikos ir valdymo ryšiais susietos su kompiuterio sistema. Pirštais slinkdamas liniuote aklasis gali "perskaityti" teksto ekrane vieną eilutę. Toks įtaisas nepigus - kainuoja 8-10 tūkst. JAV dolerių. "Bandykime sukurti įtaisą, kad žmonės su regos negalia galėtų perskaityti ne eilutę, o visą puslapį. Tada jie galėtų pajusti kompiuterinę grafiką, naudotis internetu", - kolegoms pasakė profesorius. Kauniečio idėja sudomino Didžiosios Britanijos De Montforto universiteto profesorių Jefferey Knightą. Sumanymą parėmė britų STG ir Štutgarto (Vokietija) "Metec AG" įmonės (taip pat gaminančios įrangą neregiams) vadovai, Jungtinės Karalystės ir Italijos aklųjų asociacijos.

Sukurto konsorciumo projektas "Itact I" laimėjo Europos Sąjungos finansavimą. Prasidėjo problemos sprendimų paieška. "Jei būtume rėmęsi minėtos STG liniuotės akliesiems principu, būtų tekę sukonstruoti įtaisą, turintį šimtus tūkstančių slankiojančių adatėlių, su gausia mechanika. Tokia konstrukcija būtų gana sudėtinga, o įtaisas - labai brangus. Tad pasitelkėme mechatroniką. Ji yra mechanikos inžinerijos, elektronikos, valdymo ir informacinių technologijų mokslo sričių sandūroje", - pasakojo prof. Bansevičius.

Projekto koordinatorius KTU Pjezomechanikos institute subūrė jaunų mokslininkų grupę. Svarbi užduotis teko doktorantui Vyčiui Varnavičiui. Instituto mokslininkai jau dešimtmetį tiria "protingas" medžiagas, t. y. pasižyminčias atmintimi. Ypač išsiplėtė techninės galimybės sukūrus aktyvią medžiagą - elektroreologinį (ERS) ir magnetoreologinį skysčius. "ERS parinkome kaip "protingą" medžiagą, nes čia klampumą galima keisti veikiant ją elektriniu lauku", - sakė Varnavičius. Jis išnagrinėjo ERS panaudojimą matricinio ir perteklinio judrumo manipuliatoriuose, sukuriant galimybę naudoti vieną elektra žadinamą valdymo elementą. Labai svarbi tokios naujovės taikymo sritis - informacinės technologijos, naudojamos ERS grafinei bei tekstinei informacijai pateikti žmonėms, turintiems regos sutrikimų. Kitas profesoriaus mokinys Mindaugas Ažubalis dalyvavo kuriant specialią kompiuterio pelę akliesiems. Čia autorystės teisės apgintos dviem Lietuvos patentais.

Prof. Bansevičiaus rankose - unikali plokštė, kuri leidžia akluosiems naudotis mūsų amžiaus stebuklu - internetu. 128x64 cm dydžio plokštėje - šimtai tūkstančių adatėlių, kurios liečiasi su elektroreologiniu skysčiu. Valdymas - tik elektriniu lauku (be mechanikos). Tad ERS adekvačiai reaguoja į sparčiai kintančią kompiuterio ekrano informaciją. Padidėjus elektroreologinio skysčio slėgiui, plokštėje pakyla tik tos adatėlės, prie kurių neprisiliečia elektrinis laukas. Pirštais liesdamas minėtos plokštės adatėlių reljefą neregys gali justi, pavyzdžiui, žemėlapio kontūrus, įvairius simbolius ir Brailio raštu pateiktą tekstą. KTU mokslininkų eksperimentinį modelį Briuselyje susirinkusi ES komisija įvertino puikiai. Birmingamo (Didžioji Britanija) ir Štutgarto (Vokietija) įmonės jau pradėjo šios unikalios naujovės neregiams serijinę gamybą. Vieno tokio įrenginio kaina su programine įranga, tikimasi, bus apie 4 tūkst. JAV dolerių, t. y. beveik perpus pigiau negu minėtos

liniuotės. "Gamybai ieškojome įmonės Lietuvoje, tačiau norinčiųjų neatsirado", - apgailestavo KTU rektorius.

Prof. Bansevičiaus vadovaujami mokslininkai su viena Graikijos firma brandina dar naujesnį sumanymą neregiams. Tai bus specialus liestukas - pieštukas, kuris nuskaitys iš kompiuterio ekrano informaciją ir ją perduos į tą įtaisą laikančiojo rankos pirštus. Taip aklieji galės naudotis ne tik stacionariais, bet ir nešiojamaisiais kompiuteriais.

"Sumanūs" treniruokliai

KTU, UAB "Katra" ir Lietuvos kūno kultūros akademijos kūrybinio bendradarbiavimo pavyzdys - žmonių sveikatingumą gerinančių "sumanių" treniruoklių kūrimas. Praplėsti žmogaus galimybių ribas pasiryžta projektu "Žmogaus sveikatinimo(si) aukštosios technologijos ir įranga". Mokslo žinios gali daugiau padėti mūsų organizmui maksimaliai panaudoti savo fiziologines galias, įgalina pasiekti geriausių protinės veiklos rezultatų, palaikyti darbingumą, atgauti fizines jėgas. Gal todėl, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje bendra sporto ir laisvalaikio įrangos metinė apyvarta siekia apie 3 mlrd. svarų sterlingų (daugiau kaip 15 mlrd. litų). "Kartu su gamybininkais kuriame sporto įtaisus, skirtus žmogaus (įgalaus ir neįgalaus) judėjimo ir kitos veiklos biomechanikos ir fiziologijos taikomiesiems tyrimams žmogaus organizmo funkcinių galimybių plėtotės, kompensavimo ir atkūrimo (reabilitacijos) technologijoms ir priemonėms sukurti, o "Katros" kartu su įmone "Baltec CNC Technologies" pradės šiuos interaktyvius įrenginius gaminti serijomis", - kalbėjo šio projekto koordinatorius KTU mokslo prorektorius prof. Vytautas Ostaševičius.

Panaudojant mechatronikos mokslo naujoves, per pirmuosius bendro darbo metus jau sukurti penki intelektiniai prietaisai raumenų grupių treniruotumui įvertinti, sportininkų šoklumui ir reakcijai kontroliuoti, pagreičiui fiksuoti ir kt. Pagal sudarytą planą tikimasi išplėsti minėtų prietaisų gamą, o sujungus juos į vientisą sistemą išplėsti jos universalumą ir efektyvumą. Be to, KTU chemikai sukūrė originalią įrangą ir atitinkančią didžiausius techninius reikalavimus baidarę, kuri dabar išbandoma Lietuvos vandens telkiniuose.

Tai tik keli pavyzdžiai iš Universiteto mokslininkų kūrybos aukštųjų technologijų srities - mechatronikos.

KTU kuriamas Lietuvos mechatronikos centras

Šalies ūkis, siekdamas globalizacijos procese išlikti konkurencingas, privalo daugiau dėmesio skirti aukštosioms technologijoms. Netolimoje ateityje Lietuvoje turėtų vyrauti modernių technologijų ir didelio intelekto pramonė. Vyriausybės patvirtintoje Aukštųjų technologijų plėtros programoje taip pat akcentuojama, kad ekonomikos augimą ateityje gali užtikrinti tik aukštųjų technologijų, tarp jų ir mechatronikos (ji yra mechanikos inžinerijos, elektronikos, valdymo ir informacinių technologijų mokslo sričių sandūroje), plėtra.

Tarp KTU koordinuojamų valstybinės svarbos projektų, kurie gavo ES struktūrinių fondų finansavimą, yra Mechatronikos mokslo, studijų ir informacijos centras. Tam skirti trys projektai: mechatronikos materialinės bazės ir infrastruktūros sukūrimas, magistrantūros ir doktorantūros studijų programų pertvarkymas bei dėstytojų kompetencijos tobulinimas. Universiteto vadovybė nusprendė, kad mechatronikos mokslo, studijų ir informacijos centro pagrindinė būstinė bus KTU Mechanikos fakultete. Ten pradėta rekonstrukcija, numatyta įrengti apie 1000 kvadratinių metrų patalpas. "2006 metais planuojame sumontuoti modernią mechatronikos įrangą. Materialinei bazei įrengti ir komplekso infrastruktūrai iš ES struktūrinių fondų gauta beveik 4 mln. litų", - pasakojo projekto vadovas prof. Ostaševičius. Be minėto centro, trys nacionalinio mechatronikos komplekso skyriai įsikurs KTU Elektros ir valdymo technologijų fakultete, Klaipėdos universitete ir Vilniaus Gedimino technikos universitete. Pagal mechatronikos tyrėjų kompetencijos tobulinimo nacionalinės programos (jai vadovauja KTU rektorius prof. Bansevičius) planus iki 2008 metų tikimasi apmokyti per 100 mechatronikos tyrėjų bei dėstytojų. Penktadalis jų (20 dėstytojų) tobulinsis užsienio mokslo centruose. "Mechatronika reikalauja daug intelekto, didelės specialistų kompetencijos. Tikimės, kad pakils šalies inovacijų lygis, įdiegsime daug naujų išradimų.

Pasak trečiojo projekto vadovo KTU akademinių reikalų direktoriaus dr. Prano Žiliuko, pradėtos rengti europinio lygio mechatronikos magistrantūros ir doktorantūros studijų programos. Įgyvendinus projektą bus galima pagrįstai tikėtis, kad Lietuvoje bus rengiami didelio intelekto rinkos poreikius atitinkantys specialistai. Direktorius informavo, jog Kaune mūsų šalies bei užsienio valstybių mechatronikos entuziastai galės mokytis keturiose studijų programose. "Mechatronikos krypties magistrantūros studijų programoms ir doktorantūrai pertvarkyti bei atnaujinti iš ES struktūrinių fondų skirta pustrečio milijono litų", - sakė projekto vadovas doc. Žiliukas. Projektą, kurio trukmė yra 26 mėnesiai, o paramos suma - 2,402 mln. litų, KTU vykdo kartu su Vilniaus Gedimino technikos ir Klaipėdos universitetais. Šiuose universitetuose taip pat laukiama nemažai pokyčių ir bus pagerinta mechatronikos specialistų rengimo infrastruktūra.

Įgyvendinus projektą bus sukurtos šiuolaikinį techninį lygį atitinkančios studijų sąlygos. Be to, šalies mastu bus koordinuojamas mechatronikos specialistų rengimas bei mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimas.

 

Aukštųjų technologijų, tarp jų ir mechatronikos pletra - ekonomikos augimo pagrindas 

 

Perėmus geriausią pasaulio patirtį numatoma sukurti studijų programas ir parengti šalies ūkiui pakankamą mechatronikos specialistų skaičių bei padidinti šalies kompetenciją aukštųjų technologijų srityje.

 

"Pirmaisiais projekto vykdymo metais nuveikta nemažai: įsigytos mokslinės informacijos duomenų svarbiausių bazių licencijos, apžvelgta geriausia išsivysčiusių pasaulio šalių universitetų patirtis, pateiktos rekomendacijos atnaujintai studijų programų struktūrai ir dėstomų dalykų turiniui, kuriama mechatronikos mokslo ir studijų duomenų bazė; užsakomi geriausiai tarptautiniu mastu pripažinti vadovėliai, rengiama nauja studijų literatūra. Pastarasis darbas itin svarbus, todėl rengti naujus vadovėlius, mokomąsias knygas, metodines priemones (laboratorinių ir praktinių darbų užduotis ir metodinius nurodymus, įrangos vartotojų instrukcijas ir pan.), pritaikyti jiems naujausias e. mokymo internetines technologijas pakviesta per 50 dėstytojų ir kitų specialistų. Visa tai glaudžiai susiejama su baigiama įsigyti technine ir programine įranga", - akcentavo projekto vadovas doc. dr. Žiliukas.

Lietuvos mechatronikos mokslo, studijų ir informacijos centras yra vienas didžiausių KTU koordinuojamų valstybinės svarbos projektų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"