Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Jungtinių tyrimų centras - rojus Lietuvos mokslininkams?

 
2006 06 13 0:00
AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

Turbūt ne daugelis galėtų atsakyti, kas yra Jungtinių tyrimų centras ir kuo jis galėtų būti naudingas Lietuvai. Ne, tai nėra virtuali institucija iš dar vieno šiuolaikinio mokslinės fantastikos trilerio ar reklamos. Tai Europos Komisijos direktoratas, sutelkęs apie 2200 mokslo ir aptarnaujančių darbuotojų, turintis nemažą, apie 300 mln. eurų sudarantį, kasmetį biudžetą. Kad atskleistume nežinomybės uždangą, pabandykime kuo daugiau sužinoti apie šio direktorato bei jam priklausančių mokslinių tyrimų institutų veiklą.

Jungtinių tyrimų centro veikla

Jungtinių tyrimų centro (JTC) generalinio direktorato pagrindinė užduotis - teikti nepriklausomas mokslines ir technines konsultacijas politiką formuojančioms ES institucijoms. Be to, centras siekia sukurti Bendrijoje suderintą matų sistemą bei koordinuoti Europos ir pasaulio matų sistemas. Dar viena mums ypač svarbi JTC veiklos sritis - padėti naujosioms šalims narėms įgyti mokslinės ir technologinės patirties.

JTC generalinio direktorato veikla koncentruojama trijose pagrindinėse srityse: maistas, chemijos produktai ir sveikata; aplinkos apsauga ir darnus vystymasis; branduolinė sauga ir saugumas. Atliekami tyrimai pradedant genetiškai modifikuotų organizmų identifikavimu maiste ir pašaruose ir baigiant branduolinėmis ekspertizėmis, skirtomis įveikti nelegalią prekybą branduolinėmis medžiagomis ES bei palydovinių technologijų pritaikymo žemėnaudos, miškų nykimo ir kritinių situacijų (pvz., gaisrų ar potvynių) stebėsenai atlikti.

Jungtinių tyrimų centras turi 7 mokslo institutus (žr. lentelę) ir 3 direktoratus, kurie dirbdami su generaliniais direktoratais užsakovais, pramonės įmonėmis, universitetais, tyrimų organizacijomis ir valstybių narių valdžios institucijomis atlieka tyrimus, tiesiogiai susijusius su ES piliečių poreikiais.

Be jau minėtų 300 mln. eurų, kasmet gaunamų iš Europos Komisijos, JTC papildomų pajamų užsidirba dalyvaudamas 6-osios bendrosios programos projektuose arba bendradarbiaudamas su trečiosiomis šalimis.

JTC Institutas Veikla
Medžiagotyros ir matavimų institutas (Gelis, Belgija) Skatina bendros ES matų sistemos kūrimą, prisideda rengiant ES politiką sveikatos ir vartotojų teisių apsaugos, aplinkos apsaugos, vidaus rinkos srityse

Energetikos institutas (Petenas, Nyderlandai) Prisideda rengiant ES politiką energijos tiekimo saugos ir saugios energijos gamybos srityse
Transuraninių elementų institutas (Karlsrujė, Vokietija) Vykdo branduolinio kuro saugos, jo naudojimo ciklo vertinimo, atliekų tvarkymo tobulinimo siekiant ilgalaikio panaudoto kuro laikymo tyrimus

Sveikatos ir vartotojų teisių apsaugos institutas (Ispra, Italija) Vykdo tyrimus, kurių tikslas - padėti geriau suprasti rizikos veiksnius sveikatai maisto grandinėje (cheminės medžiagos ir biocheminės sistemos)
Aplinkos apsaugos ir darnaus vystymosi institutas (Ispra, Italija) Teikia mokslinę ir techninę pagalbą formuojant ES aplinkos apsaugos ir Europos darnaus vystymosi politiką
Perspektyvių technologijų studijų institutas (Sevilija, Ispanija) Atlieka perspektyvinę techninę ir ekonominę analizę, prisideda formuojant ES ateities politiką
Piliečių gynimo ir saugumo institutas (Ispra, Italija) Teikia moksliniais tyrimais pagrįstą sistemingą paramą ES politikai siekiant apsaugoti piliečius nuo ekonominių ir technologinių grėsmių

 

Bendradarbiavimo galimybės ir rezultatai

Svarbiausia JTC veikla Lietuvai, kuri išties ir yra skirta pagelbėti naujosioms šalims narėms integruotis į Europos mokslinių tyrimų erdvę, yra JTC ?pletros? ir integracijos veikla. Ji suteikia galimybių Lietuvos mokslininkams stažuotis JTC institutuose, dalyvauti JTC rengiamuose mokymuose ir seminaruose, 6-osios bendrosios programos projektuose, įsilieti į JTC koordinuojamus mokslinių tyrimų tinklus bei pasinaudoti JTC sukurtomis žiniomis. Beje, bendradarbiauti siūloma ne tik mokslo įstaigoms, bet ir pramonės įmonėms, valstybinėms bei viešosioms institucijoms. Be to, JTC rengia jaunus specialistus ir skatina mokslininkų mobilumą.

Bendradarbiavimo galimybių ir formų yra daug, o kaip Lietuvos mokslininkai jomis naudojasi?

JTC vadovauja daugiau nei 150 mokslinių tinklų, Lietuvos institucijos darbuojasi 21 iš jų. Tinkluose vykdomų tyrimų tematika labai įvairi: nuo genetiškai modifikuotų organizmų tyrimų iki radioaktyvumo stebėsenos.

2005 metais Jungtinių tyrimų centro organizuojamuose seminaruose ir mokymuose dalyvavo 25 Lietuvos mokslininkai. Šiuo metu stažuojasi 7 mokslininkai iš įvairių Lietuvos institucijų, pvz., Aplinkos apsaugos agentūros, MRU Teismo medicinos instituto, LR specialiųjų tyrimų tarnybos.

Stažuočių trukmė - nuo 6 mėnesių iki 3 metų ir ilgiau. Tiesa, yra keletas lietuvių, dirbančių nuolatinį darbą JTC.

Pagal bendrąsias mokslinių tyrimų programas Lietuva kartu su Jungtinių tyrimų centro institutais vykdo 7 projektus.

Bendradarbiavimo nauda ir patirtis

Štai tokia oficialioji bendradarbiavimo pusė. O ką mano mokslininkai, stažavęsi JTC?

Jaunas mokslininkas Nikolajus Goraninas iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto, stažavęsis 3 mėnesius Piliečių gynimo ir saugumo institute (Italija), džiaugėsi, kad priešingai nei kitose studentų mainų programose (Socrates, Erasmus) turėjo galimybę ne klausytis teorinių paskaitų, o semtis praktinės patirties specialiai įrengtose laboratorijose. Beje, jis pabrėžė, kad JTC suteikia labai geras darbo ir gyvenimo sąlygas. "Dalyvavimas JTC programoje man padarė teigiamą įtaką: pagerinau informacinio saugumo srities žinias , susipažinau su europinių projektų vykdymo tvarka, kuri buvo naudinga vėliau dalyvaujant konkurse dėl darbo, užmezgiau draugiškus ir dalykinius santykius su įvairių sričių specialistais iš Lenkijos, Belgijos, Rusijos, Ukrainos, Italijos, Rumunijos ir kitų šalių", - teigia Goraninas. Adaptuotis mokslininkui Italijos institute padėjo ir kitose JTC programose dalyvavę Lietuvos specialistai. Džiugu, kad užsimezgę kontaktai su šio instituto "CyberSecurity" laboratorija nenutrūko ir gali būti labai naudingi steigiant panašią laboratoriją Vilniaus Gedimino technikos universiteto Fundamentinių mokslų fakultete.

Zigmas Ežerskis iš Aplinkos apsaugos agentūros šiuo metu dirba JTC Sveikatos ir vartotojų teisių apsaugos institute (Italija), Fizikinio ir cheminio poveikio skyriuje, turi deleguoto nacionalinio eksperto statusą, t.y. jo darbovietė Lietuvoje garantuoja darbo vietos ir socialinių garantijų išlaikymą stažuotės metu. Instituto Fizikinio ir cheminio poveikio skyrius atlieka įvairių cheminių medžiagų, naudojamų maisto pakavimo priemones gaminant, cheminę analizę maiste, gėrimuose ir maisto bei gėrimų simuliantuose. Tikrinama, ar iš pakuotės į maistą patekusios cheminės medžiagos neviršija leistinų normų, o jei taip, siūlo gamintojams jas keisti. Beje, greta kasdienio darbo darbuotojai dalyvauja mokslinėse konferencijose, rengia straipsnius. Paklaustas, kaip sužinojo apie stažuotės galimybę, atsakė visą informaciją apie konkursą radęs JTC tinklalapyje (http://www.jrc.cec.eu.int), o nuo kreipimosi iki atvažiavimo į institutą užtruko apie 10 mėnesių.

Tiesa, informacija apie galimybes stažuotis, tobulintis ar dirbti Jungtinių tyrimų centre dabar skleidžiama įvairias būdais: per spaudą, tinklalapius, siunčiama informacija į institucijas, telieka domėtis ir ja pasinaudoti.

JTC atstovų vizitas į Lietuvą

Jungtinių tyrimų centras apie save informuoja ne tik informacijos sklaidos priemonėmis - jau antrą kartą jo atstovai ketina atvykti į Lietuvą ir pristatyti bendradarbiavimo galimybes. Pirmasis JTC atstovų vizitas į Lietuvą įvyko 2004 metų spalio mėnesį. Jo metu JTC, siekdamas užmegzti dialogą, savo naujausius laimėjimus bei ateities planus pristatė Lietuvos mokslo institucijų atstovams. O šį kartą JTC vizito metu Lietuvoje įvyks net 2 labai svarbūs renginiai.

Birželio 15 d. Jungtinių tyrimų centro valdybos nariai - žymiausi Europos šalių deleguoti mokslininkai ir mokslo pareigūnai - susirinks į 79-ąjį plenarinį valdybos posėdį Seimo rūmuose Vilniuje. Lietuvai JTC valdyboje atstovauja Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. Zenonas Rokus Rudzikas.

Birželio 16 d. JTC generalinis direktorius Rolandas Schenkelis, JTC valdybos pirmininkas Fernando Aldana drauge su JTC institutų direktoriais, Lietuvos mokslo bei valstybinių institucijų atstovais susėdę prie apskritojo stalo ketina detaliai aptarti bendradarbiavimo galimybes. Žinoma, kad spaudos konferencijos metu bus pasirašytos bendradarbiavimo sutartys tarp atskirų Lietuvos ir JTC institutų. Reikia tikėtis, kad užsimezgusi partnerystė padės Lietuvos mokslininkams kelti kvalifikaciją, tobulinti žinias ir dalyvauti kuriant šiuolaikinį mokslą. Ir durys į Europos mokslo rojų atsidarys.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"