Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Jaunųjų energetikų klubui rūpi energetinė nepriklausomybė

 
2013 07 23 11:38
Jaunųjų energetikų klubo archyvo nuotraukos

Antanas ir Algirdas – du rimti vyrai, susidomėję Lietuvos energetika ir jos nušvietimu šalies žiniasklaidoje. Antano Šuto iniciatyva įkurtas Jaunųjų energetikų klubas (JEK), susikūręs prieš dvejus metus, sėkmingai skleidžia žinią apie save.

Doktorantūros studijas Lietuvos energetikos institute kremtantis Antanas klubo vairą perduoda Algirdui Dučinskui. Pirmą kursą Fizikos fakultete baigęs studentas neslepia, kad ne jis atrado klubą, o pats klubas susirado jį. Apie branduolinę energetiką, Lietuvos energetinę nepriklausomybę ir, svarbiausia, klubo veiklą kalbinau buvusį idėjinį klubo lyderį Antaną ir būsimąjį – Algirdą.

Antanas Šutas: „Lietuvai trūksta brandos priimti sprendimą dėl Visagino AE“

- Antanai, kaip susidomėjai branduoline energetika?

Antanas: Branduoline energetika susidomėjau 8 klasėje, kai vieną kartą atsisėdau ir pagalvojau, kad mano tikslas yra būtent tai. Tai buvo tokia mažo vaiko didelė svajonė, kurios ir siekiu gyvenime. Gal kiek keistas toks pasirinkimas, bet didelę vaikystės dalį praleidau šalia Visagino, matydavau elektrinės kaminus, žmones, kurie ten dirba, ir objektas man buvo bent jau vizualiai žinomas ir pažįstamas. Įstojęs į Fizikos fakultetą, savarankiškai pradėjau gilinti šios srities žinias.

- Kaip ir kada atsirado JEK?

Antanas: Klubas atsirado, po to, kai su Erasmus programa išvažiavau pusmečiui mokytis į Stokholmo karališkąjį technologijų institutą, kuris turėjo rimtą branduolinės fizikos studijų programą. Įgavau dar daugiau žinių, naujų idėjų ir motyvacijos domėtis šia tema. Būtent dėl to 2011-ųjų balandį buvo įkurtas JEK. Prie idėjos įgyvendinimo prisijungė dar 4 žmonės, kurie ir buvo klubo pagrindas.

Antanas Šutas
Antanas Šutas

- Kokia veikla užsiima klubas?

Antanas: Svarbiausias klubo tikslas yra supažindinti studentus, visuomenę su Lietuvos energetikos klausimais. Dėl to organizuojame paskaitas, kviečiame savo dalyką išmanančius ekspertus iš valstybinių ir akademinių institucijų, energetikos įmonių. Kitas dalykas - norime save pačius auginti kaip būsimuosius energetikos specialistus ir įgauti patirties bei žinių šioje srityje.

- Ar dėstytojai prisidėjo prie idėjos atsiradimo? Galbūt skatino ir palaikė klubo susikūrimą?

Antanas: Didelio palaikymo sulaukėme iš valstybinių institucijų, kurių atstovus kviečiame į paskaitas. Jie džiaugiasi mūsų idėja. Iš buvusio ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus esame gavę padėką už pastangas stiprinant Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Patys dėstytojai užsuka į klubo organizuojamas paskaitas, tad jaučiame jų palaikymą.

- JEK internetinėje svetainėje skelbiate, kad nagrinėti renkatės tokias temas, kurios yra aktualios, tačiau jų bijoma dėl informacijos stygiaus. Kokios temos Lietuvoje šiuo metu yra būtent tokios?

Antanas: Šiuo metu, kai galima sakyti, kad Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto klausimas yra šiek tiek aprimęs, automatiškai įdomūs tampa tie projektai, kuriems yra skiriama ne tiek daug dėmesio. Pavyzdžiui, elektros jungčių projektai, suskystintųjų gamtinių dujų terminalas.

- Kaip vertini spalio mėnesį vykusį referendumą dėl VAE?

Antanas: Na, jeigu žmogus nėra gerai susipažinęs su energetika, ja nesidomi, tada jam ir nereikėtų dalyvauti sprendimo priėmime, kas šiuo atveju buvo negerai padaryta referendumo metu. Atrodo, kad kai valdžia pati nenori priimti sprendimų, visą sprendimo naštą suverčia ant piliečių pečių, kurie neturi kompetencijos tą sprendimą priimti. Kitas dalykas, visuomenei reikia tam tikro brandos lygio, kad sugebėtų suprasti teigiamus ir neigiamus aspektus, atskirti tikrus ekspertus nuo jais apsimetančių. Deja, referendumas aiškiai parodė, kad reikiamas brandos lygis dar nėra pasiektas.

- Kaip vertini VAE projektą ir jo įgyvendinimą Lietuvos energetinėje rinkoje?

Antanas: Na, apie tai aš galėčiau kalbėti geras tris dienas (juokiasi). Bet jei trumpai, tai reikėtų vertinti atskirais aspektais. Visų pirma ekonominis pagrindimas – tai būtų būdas gaminti pigiausią elektros energiją, kokią tik įmanoma pasigaminti naujai statomoje elektrinėje. Lietuvai tai yra pats tinkamiausias būdas. Be to, patys VAE projekto vykdytojai yra išsikėlę tikslą, kad jų projektas būtų ekonomiškai naudingas. Tai labai sunkus tikslas, nes dažniausiai naujose elektrinėse gaminama elektra yra brangesnė už parduodamą iš senųjų elektrinių. Kitas dalykas - energetinis saugumas. Lietuva šiuo metu iš kitų šalių perka du trečdalius visos sunaudojamos elektros energijos ir dujų elektrai pasigaminti. Šiuo metu mūsų šalis, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, yra blogiausioje padėtyje pagal elektros energijos ir dujų importą. O faktas, kad du trečdaliai importuojamos energijos ateina iš Rusijos, itin mažina Lietuvos energetinį saugumą. Šiuo metu Rusija stengiasi energijos pardavimo neriboti, nes kol kas esame „ant kabliuko“, nežinome, turėsime atominę elektrinę ar ne. Tad, kol atsakymas nėra aiškus, viskas vyksta tvarkingai. Žvelgiant dar vienu, moksliniu aspektu, VAE yra labai naudingas projektas. Specialistai, turės savo profesinės krypties vietą, bus toliau vystomas Lietuvos mokslinis potencialas branduolinės energetikos srityje.

Algirdas Dučinskas: „ Ne aš atradau Jaunųjų energetikų klubą, jis pats mane atrado“

Antanas jau papasakojo, kaip susidomėjo fizika. Algirdai, kaip tu susidomėjai šia mokslo šaka?

Algirdas: Mokykloje man sekėsi tikslieji mokslai, ir su kiekvienais metais aistra fizikai augo. Prie to didele dalimi prisidėjo faktas, kad turėjau mokytoją - profesionalą, kuris parodė, koks įvairiapusiškas ir paslaptingas gali būti šis mokslas. Stodamas pasirinkau energetikos fizikos studijas. Puikiai pamenu, kas mane labiausiai įkvėpė pasirinkti būtent energetikos fiziką . Tai buvo 2011-ųjų kovo 11 dieną įvykusi nelaimė Japonijoje, Fukušimos elektrinėje. Sekiau karščiausias naujienas ir tuomet pagalvojau, kad energetikos sektorių būtina patobulinti.

Kaip sužinojai apie klubą ir net ėmeisi jam vadovauti?

Algirdas: Ne aš JEK atradau, bet jis mane atrado (šypsosi). Tuometiniai JEK nariai atėjo į auditoriją ir paskatino prisijungti prie klubo veiklos. Ir štai, po vienų metų veiklos klube aš supratau, kad tai puiki galimybė ugdyti save ne tik kaip būsimą specialistą, bet ir kaip strategijos kūrėją. Be to, teko bendrauti su įdomiais žmonėmis, ekspertais, dalyvauti rimtose konferencijose. Neabejotinai tai mane ir paskatino tęsti veiklą JEK.

Kokius renginius planuojate organizuoti kitais metais, kokiais energetikos srities klausimais domėsitės?

Algirdas: Tęsime JEK pradėtą paskaitų ciklą. Artimiausiu metu planuojame paskaitą apie elektros skirstymą - nuo 2015 metų gyventojai turės galimybę pasirinkti nepriklausomą elektros skirstomųjų tinklų operatorių. Seksime energetikos naujienas ir atsižvelgdami į tai organizuosime kitas paskaitas. Išskirti energetikos sritis, kuriomis domėsimės, yra sudėtinga. Galbūt suorganizuosime paskaitą apie kitais metais nutiesti turimus elektros tiltus tarp Lenkijos ir Lietuvos bei Švedijos ir Lietuvos. Žinoma, jei besimokant ar skaitant kokį straipsnį iškils koks klausimas, kuris yra neabejotinai svarbus, tada organizuosime paskaitą būtent tam klausimui išnagrinėti. Ne veltui klubo devizas yra ,,Žinok ir dalinkis!".

Kokią komandą subūrėte? Stengsitės toliau eiti įkūrėjų pramintu keliu ar turite novatoriškų idėjų?

Algirdas: Apie komandą kalbėti dar sunku, tikrieji nariai paaiškės, kai bus suorganizuotos pirmosios paskaitos. Nepabijosiu pasakyti, kad Lietuvoje jaunimo domėjimasis energetika yra labai menkas. Dėl to komandą suburti yra sudėtinga, entuziastų vienetai. Žinoma, klube įvyks kartų kaita, ateis nauji žmonės su savo novatoriškomis idėjomis ir vizijomis. Tačiau pasakyti, kokiu keliu eis klubas sunku. Pirmas ir svarbiausias tikslas - sėkmingai perimti vairą ir užbaigti pradėtus darbus. Laikas parodys, kur nusuks JEK plėtros kelias.

Baigei dar tik pirmą studijų kursą, nėra baisu į savo rankas paimti visą klubą?

Algirdas: Tikrai nebaisu. Sakai, tik pirmą kursą? Aš sakyčiau - net pirmą kursą (šypsosi). Kuo anksčiau pradėsi, tuo daugiau turėsi. Na, nesiruošiu viso klubo paimti į savo rankas. Ieškosiu - ir tikiuosi, kad rasiu - daugiau JEK vedlių, entuziastų ir tuomet visi kartu judėsime į priekį. Priešingu atveju JEK ateitis miglota.

Algirdas Dučinskas
Algirdas Dučinskas

Kaip apibūdintum dabartinį Lietuvos energetikos sistemos nušvietimą šalies žiniasklaidoje?

Algirdas: Pasakysiu trumpai – padėtis gana neaiški. Žiniasklaidoje apstu straipsnių apie energetiką, kuriuose dėstomi įvairiausi scenarijai. Tačiau laikyti žiniasklaidą vienalyte gana neteisinga. Vieni šaltiniai labiau propaguoja scenarijų su VAE, todėl daug rašo apie tai, kiti palaiko mintį, jog VAE projektas yra nenaudingas Lietuvai. Jei žiniasklaidoje atsirastų dar daugiau energetikos ekspertų, mokslininkų minčių bei jų pasisakymų opiais energetikos klausimais ir objektyvių straipsnių, tuomet būtų galima šnekėti apie aiškesnį, konkretesnį nušvietimą.

Ką norėtum pasakyti tiems, kurie susidomėjo klubo veikla ir galvoja: "O va, gal ir ateisiu.."?

Algirdas: Mažiau dvejokit, nes dvejodami gaištat laiką. Daugiau bandykit ir ieškokit savęs, kol esat jauni. Nesvarbu, ką mokotės, ar tarptautinius santykius, ekonomiką, teisę, ar matematiką, jei domitės energetika ir norite dar daugiau sužinoti, nedvejodami junkitės prie mūsų. Kuo didesnės mūsų pajėgos bus, tuo daugiau nuveiksim! Juk gyvenam tik kartą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"