Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Jaunoji mokslininkė ir savanorė karė

 
2015 02 11 6:00
Palangos senosios gimnazijos abiturientė Gabrielė Bumbulytė ketvirtajame Šveicarijos talentų forume.
Palangos senosios gimnazijos abiturientė Gabrielė Bumbulytė ketvirtajame Šveicarijos talentų forume. Asmeninio archyvo nuotraukos

Palangos senosios gimnazijos abiturientė Gabrielė Bumbulytė šiemet atstovavo mūsų šaliai Šveicarijos talentų forume. Lietuvos jaunųjų mokslininkų konkurso laureatė domisi biologija ir ekologija, mėgsta žaisti tinklinį. O pernai, kai tik suėjo 18 metų, įstojo į Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgas.

Gabrielė – antroji Šveicarijos talentų forumo dalyvė iš Lietuvos. Pernai į jį vyko Europos Sąjungos (ES) jaunųjų mokslininkų konkurso trečios vietos laimėtojas kaunietis Matas Navickas. Šveicarijos talentų forumo tikslas – suburti talentingą Europos šalių jaunimą ir paskatinti jį kurti idėjas, padėsiančias spręsti aktualias žmonijos problemas. Šiemet sausio 30 – vasario 2 dienomis Tuno mieste vykusiam jau ketvirtajam forumui pasirinkta tema „Pažangus augimas ir vartojimas“. Per 70 dalyvių iš įvairių šalių dirbdami komandomis ieškojo atsakymų, kaip šiame technologijų ir globalizacijos amžiuje, kai vartojimas yra pagrindinis ekonomikos variklis, garantuoti pažangų augimą ir tvarų naudojimą, paskirstyti išteklius taip, kad jų užtektų ir ateities kartoms. Šveicarijos talentų forumą organizuoja Šveicarijos jaunimo mokslo fondas, nuo 1967 metų remiantis mokslu besidominčius, motyvuotus ir talentingus vaikus bei jaunimą.

Šveicarijos talentų forumas džiugino kūrybinga ir draugiška atmosfera. Gabrielė - dešinėje.
Šveicarijos talentų forumas džiugino kūrybinga ir draugiška atmosfera. Gabrielė - dešinėje.

Kitokiu žvilgsniu

Lietuvos atstovė pasakojo, kad forume dalyvavo po vieną ar du moksleivius iš kiekvienos šalies ir daugiausia, žinoma, - iš Šveicarijos. Visi dalyviai buvo suskirstyti į dešimt grupių pagal atitinkamas temas - nuo ekologijos iki socialinių dalykų ar technologijų. Gabrielė pateko į grupę, ieškojusią naujų verslo modelių, galinčių išjudinti visuomenę, kuriai gresia žlugimas.

"Negalėjome siūlyti tokių idėjų, kurios jau įgyvendintos pasaulyje, - dalijosi patirtimi forumo dalyvė. - Keturias dienas galvojome, ką daryti, kai ekonomika yra visiškai sustojusi, nėra darbo, mažai pajamų, nuvertėjusi valiuta. Tiesiog žlunganti valstybė. Stengėmės įsivaizduoti, kad patys gyvename tokioje valstybėje. Ko norėtume ir kas mums būtų geriausia. Kaip būtų galima tą valstybę išgelbėti. Sutarėme, kad žmonės dirbtų tik pusę darbo valandų. Turėtų daugiau laisvo laiko ir būtų sukurta tokia socialinė aplinka imtis kartu kokios nors veiklos ar tiesiog tarpusavyje bendrauti, pavyzdžiui, per miesto švarinimo, šeimos dienas. Taip būtų sukurta daugiau darbo vietų ir žmonės būtų labiau užimti. Sumažėjus pajamoms, atitinkamai turėtų mažėti mokesčiai ir kristi kainos, kad žmonės galėtų visavertiškai gyventi."

Originali idėja sulaukė, pasak Gabrielės, didelio susidomėjimo - ir forumo dalyvių, ir komisijos. Galbūt kada nors bus ir įgyvendinta. Lietuvos atstovei labai patiko pats problemos sprendimo modelis. Toks, jos manymu, galėtų būti įgyvendintas mokykloje. Grupės nariai nediskutavo apie problemą iš karto susėdę. Ėjo prie jos iš toli. Kalbėjo apie save, savo požiūrį ir po truputį gilinosi į problemą. Atmesdami idėjas, kurios netinka, ir aiškindamiesi, kodėl jos netinka, visi kartu priėjo sprendimą, iš tikrųjų net patys nežinodami, kad būtent prie tokio sprendimo eina. Taip pat vyko konsultacijos su mokslininkais, įvairių sričių žinovais. Jie patarė, ką daryti ir ko verčiau nedaryti. Galiausiai atliktas darbas buvo pristatytas forumo dalyviams ir komisijai rodant skaidres ir pasakojant istoriją apie vieną vaikiną, gyvenusį valstybėje, kurios plėtra sustojusi, ir kaip vėliau jis puikiai gyveno augimą susigrąžinusioje valstybėje.

"Kartais jauni žmonės turi net gerokai šaunesnių idėjų negu vyresni, nes mato pasaulį visai kitaip. Forumas sudaro galimybes pateikti tas idėjas platesnei auditorijai, skatina jaunus žmones domėtis pasauliu, politika, ekonomika, ekologija ir kitais dalykais, - sakė Gabrielė. - Man buvo labai naudinga tarptautinio komandinio darbo patirtis ir išskirtinė galimybė klausytis garsių žmonių paskaitų, bendrauti su žymiais mokslininkais, verslininkais, politikais, visuomenės veikėjais."

Visa komanda per atlikto darbo pristatymą.
Visa komanda per atlikto darbo pristatymą.

Įdomiausias pranešėjas, abiturientės manymu, buvo Romos klubo generalinis sekretorius Graeme'as Maxtonas, garsėjantis savo įžvalgomis apie 2007 metų pasaulinę krizę ir kitas ekonomines problemas. Jis forume kalbėjo apie ekologiją, klimato kaitą ir ekonomiką, konkrečiais faktais, grafikais pagrįsdamas, kaip viskas gali pasikeisti, kokių ekonominių problemų kilti, kad žlugtų visas pasaulis, jei žmonės nesiims atitinkamų veiksmų. Ypač įdomios buvo kalbėtojo diskusijos su jaunaisiais forumo dalyviais, atsakymai į jų klausimus, patarimai konkrečioms grupės, ieškančioms naujų būdų problemoms spręsti.

Iš kitų pranešimų apie ekonomiką, socialinį gyvenimą, technologijas ir ekologiją Gabrielę labiausiai patraukė Philippo Binkerto pasakojimas apie 3D spausdintuvus ir mintis, kad po kelerių metų galbūt kiekvienas galės atsispausdinti jam reikalingus tam tikrus daiktus. Moderniosios technologijos suteikia tokias galimybes, kokių anksčiau ir įsivaizduoti būtų buvę sunku.

Apie aruodinį straubliuką

Palangos senosios gimnazijos abiturientė dalyvauja įvairiuose konkursuose. Buvo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro įgyvendinamo projekto "Jaunasis tyrėjas" antrojo etapo dalyvė. Pernai kartu su Aušrine Norvilaite tapo ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laureatėmis, gavo I laipsnio diplomą už darbą "Augalinių ekstraktų panaudojimas aruodinio straubliuko (Sitophilus granarius L.) kontrolei".

Tarptautinis komandinis darbas - vertinga Šveicarijos talentų forumo patirtis.
Tarptautinis komandinis darbas - vertinga Šveicarijos talentų forumo patirtis.

Gabrielė prieš trejus metus įsitraukė į laboratorinius tyrimus, vadovaujamus biologijos mokytojos Danguolės Baranauskienės. Tyrimų objektas - aruodiniai straubliukai. Šie vabalai, kaip pasakojo jaunoji tyrėja, veisiasi aruoduose ir graužia grūdus, o jų viduje padeda kiaušinėlius. Grūdai tampa visiškai nedaigūs ir jų nebegalima niekur naudoti. Problema aktuali ne tik ūkininkams, bet ir didelėms grūdų kompanijoms, todėl ieškomas sprendimas, kaip aruodinius straubliukus būtų galima išnaikinti.

"Aruoduose jų naikinti negalima, nes tektų išmesti grūdus kartu su visais negyvėliais, - aiškino Gabrielė. - Dvejus metus ieškojome augalinio ekstrakto, kuris paskatintų vabalus bėgti iš aruodų. Toks ekstraktas gaunamas iš Lietuvoje augančių augalų. Ieškojome taip pat tokio ekstrakto, kuris viliotų vabalus. Aruodinius straubliukus viliojantis ekstraktas būtų panaudotas gaudyklėms. Į jas vabalai subėgtų, ir taip aruodai būtų išvalyti. Šiemet į tyrimą pažiūrėjome dar ir iš kitos pusės. Pradėjome labiau gilintis į paties vabalo elgseną. Tiriame, kaip jis reaguoja į įvairius aplinkos veiksnius, kad tai būtų galima pritaikyti kuriant tam tikrą atbaidymo ir priviliojimo schemą."

Visam gyvenimui

Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų 306 pėstininkų kuopos karė savanorė.
Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų 306 pėstininkų kuopos karė savanorė.

Abiturientei geriausiai sekasi mokytis biologiją, taip pat - chemiją ir matematiką. Ką norėtų studijuoti baigusi gimnaziją, dar nėra tvirtai apsisprendusi. Bandys stoti į Vilniaus ar Lietuvos sveikatos mokslų universitetą. Rinksis tarp genetikos ir odontologijos studijų.

"Kai jaunas žmogus dar pats tikrai nežino, ko nori iš gyvenimo, ir turi taip greitai nuspręsti, kuo jam reikės būti visą likusį gyvenimą, kelia visų mano bendraamžių sutrikimą, - sakė Gabrielė apie šiemet sugriežtintą stojimo į aukštąsias mokyklas tvarką. - Galbūt nepavyks taip gerai išlaikyti egzaminus, nes gali sukliudyti ir paprasčiausias jaudulys ar kitoks žmogiškasis veiksnys, todėl manau, kad didesnis pasirinkimas jaunam žmogui tikrai yra geriau. Labai sunku aštuoniolikmečiui nuspręsti dėl viso savo gyvenimo. Naujovės visada gerai, tačiau norėjau didesnio pasirinkimo."

Pernai rugsėjo mėnesį, kai tik suėjo 18 metų, Gabrielė įstojo į Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgas. Baigė trijų savaičių bazinius kario savanorio įgūdžių kursus ir visus savaitgalius praleidžia kariuomenėje. Tarnauja Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų 306 pėstininkų kuopoje.

"Kiekvienas jaunas žmogus turėtų išeiti tokius mokymus, kad žinotų, kaip elgtis įvairiais, nebūtinai karo, atvejais", - sakė karė savanorė. Nors laisvalaikio lieka nedaug, Gabrielė po pamokų dar lanko tinklinio treniruotes. Labai mėgsta žaisti tinklinį ir yra Kretingos tinklinio pirmenybių komandos narė. Taip pat pavyzdys savo mažajam broliukui, šešiamečiui Benediktui. Jis nori sekti Gabrielės pėdomis - ir ką nors tirti, ir būti kariu.

"Man svarbiausia šeima, - pabrėžė abiturientė. - Ji palaikys, kad ir kas nutiktų. Taip pat labai svarbus mokslas, nes garantuoja ateitį, suteikia jai pamatus. Su diplomu rankoje gali drąsiai ieškoti darbo." Jei studijuos genetiką, Gabrielė norėtų mokslininkės ateities, galbūt toliau galėtų gilintis į pradėtą tyrimą. Kitu atveju tikisi būti gera odontologė ir džiuginti žmones savo darbu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"