Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Jaunimas kuria naują ūkininkavimo kultūrą

 
REKLAMA  •  2013 05 25 7:19

2012 metais į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos (LSMU VA) veterinarinės medicinos, veterinarinės maisto saugos ir gyvulininkystės technologijų studijų programas priimti 257 pirmakursiai. Šiemet į pirmąjį kursą planuojama pakviesti apie 380 būsimų studentų.

Šiais metais akredituotos dvi naujos bakalauro studijų programos - maisto mokslo ir gyvūnų mokslo, jos bus vykdomos nuolatine ir ištęstine studijų forma.

"Sparčiai keičiantis žemės ūkiui nuolat kyla naujų uždavinių. Nuo kitų aukštųjų mokyklų skiriamės tuo, kad nuolat nekuriame vis naujų studijų programų, bet keičiame, tobuliname gyvenimo patikrintų studijų programų turinį, papildydami jį mokslo pasiekimais ir atsižvelgdami į laikotarpio pokyčius, - aiškina LSMU VA kancleris prof. habil. dr. Henrikas Žilinskas. - Studentus mokome naujų gyvūnų veisimo, mitybos, gydymo ir laikymo sąlygų technologijų. Studijos pagrįstos tam tikromis pakopomis: studentams perteikiamas išgrynintas brandus pasaulinio lygio gyvulininkystės mokslo turinys, dedamas tvirtas pagrindas, o į jį atsispirdamas žmogus gali vėliau rinktis, kas jį labiau trauktų, ir specializuotis daugelyje sričių: gyvulininkystės, paukštininkystės, žuvininkystės, pieno ūkio ir t. t. Studentams teikiame daug ne tik specialybės, bet ir vadybos žinių, kad jie galėtų ne tik patys ūkininkauti, bet ir konsultuoti, rengti kitus specialistus."

Modernumas, atsižvelgiant į pokyčius

Pagal ES direktyvas maisto kokybės kontrolė pavesta Valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms. Maždaug prieš 10 metų įvesta veterinarinės maisto saugos studijų programa. Studentai mažiau gilinasi į gyvūnų ligas, bet nuodugniau studijuoja pieno, vandens, įvairių maisto produktų sudėtį, kokybę, gamybos ir ruošimo technologijas. Jie rengiami maisto perdirbimo, prekybos vietų, viešojo maitinimo ir kitų įstaigų kokybės kontrolieriais. Taigi Veterinarijos akademijoje galima tapti veterinarijos gydytoju, gyvulininkystės technologu, visuomenės sveikatos bakalauru bei magistru - maisto saugos ir kokybės specialistu.

Susijungimas su LSMU pagimdė Medicininės ir veterinarinės genetikos studijų programą (dabar - bakalauro, vėliau bus ir magistrantūros studijos), medicininę ir veterinarinę biochemiją, maisto mokslą, registruoti pateikta medicininės ir veterinarinės mikrobiologijos studijų programa. Šios studijų programos skirtos norintiesiems tapti aukšto lygio genetikais, plataus profilio biochemikais, dirbti įvairaus lygio medicinos, veterinarijos įstaigų laboratorijose, trumpai tariant, šiuo metu besiplėtojančioje biomedicinos bei žemės ūkio industrijoje.

Merginoms patinka žirgai

Į Veterinarijos akademiją ateina studijuoti ne tik kaimo vaikai. Ji traukia ir miestiečius. Tarp jų - daug merginų, svajojančių globoti ir gydyti smulkius naminius gyvūnėlius. Tačiau nemažai pamėgusių jodinėjimą ir apsisprendusių specializuotis žirgininkystėje.

Įdomu, jog didžioji dauguma akademijos studentų - per 80 proc. - merginos. Tokios tendencijos ir visame pasaulyje, ypač Skandinavijos šalyse, Vokietijoje. Klasikinį požiūrį, kad su stambiais gyvūnais dirba atletiški vyrukai, tenka keisti... Nors tai kelia ir tam tikrų problemų. "Neseniai pas mus svečiavęsis kolega vokietis prof. W.Drochneris sakė, jog Vokietijoje taip pat susiduriama su šia problema. Pagal įstatymus veterinarijos gydytoją moterį, naktį iškviestą, tarkime, į ūkį pas besiveršiuojančią karvę, saugumo sumetimais privalo kas nors lydėti. Ir nesvarbu, kad šią profesiją paprastai renkasi stiprios ir nepriklausomos moterys", - sako prof. H.Žilinskas.

Šiuolaikiška studijų sistema

Mokslo tyrimų ir verslo bendradarbiavimo plėtojimas, inovacijų kūrimas remiasi modernia materialine baze, leidžiančia diegti ir tinkamai panaudoti naujas modernias technologijas. LSMU VA kartu su Aleksandro Stulginskio universitetu, kitomis žemės ūkio mokslo institucijomis yra "Nemuno" slėnio steigėjai. "Šis mokslinių technologijų slėnis padėjo labai sustiprinti materialinę mokslo tyrimų ir studijų bazę, atnaujinti užkrečiamųjų ligų, anatomijos, biochemijos laboratorijas, visi Akademijos padaliniai artėja prie europinio lygio. Studentams - kokybiška laboratorinė studijų bazė, kurioje jie gali puikiai pasirengti būsimai profesijai, - pasakoja kancleris. - Kiek problemiškesnė klinikinio darbo praktika, beje, kaip ir visame pasaulyje. Studentai gali pakankamai praktikuotis su smulkiais gyvūnais, bet stambiųjų - karvių, arklių - į akademiją žmonės gydyti nebeveža dėl brangaus transportavimo. Tariamės su fermeriais, vykstame su studentais pas juos, stengiamės, kad akademinę praktiką studentai atliktų po vieną, po du, dirbdami su veterinarijos gydytojais, technologais. Tuomet jie įgyja realių praktinių įgūdžių. Į studijų procesą įsitraukė ir Gyvulininkystės instituto moksliniai darbuotojai.

Studentams suteikiama daug galimybių pagal įvairias mainų programas išvykti daliai studijų į Švedijos, Vokietijos ir daugelio kitų Europos šalių universitetus. Norintys gali ir akademijoje klausyti paskaitų anglų kalba drauge su užsieniečių studentų grupe. Džiaugiamės jais - smalsiais, aktyviais, viskuo besidominčiais. Tai stimulas pasitempti, pažinti kitos kultūros žmones, bendrauti."

Reikalingi specialistai

Taip susiklostė, kad gyvulininkystės studijas renkasi labai motyvuoti, apsisprendę, tačiau ne visuomet pačiais aukščiausiaisiais balais išlaikę egzaminus abiturientai. Įvedus "krepšelių" sistemą, susidarė situacija, kai jiems tapo sunku prasimušti į valstybės finansuojamas vietas. O mokėti už studijas nepigu. "Norėdami, kad Lietuvai nepritrūktų labai reikalingų specialistų, senate užpernai nusprendėme trejus metus LSMU lėšomis finansuoti 20 gyvulininkystės technologijų bakalaurų studijų vietų. Šiais metais 10 vietų į pirmąjį ir 4 vietos į antrąjį kursą Gyvulininkystės technologijų fakultete paskirtas tikslinis valstybės finansavimas. Esame vienintelė aukštoji mokykla, kurioje rengiami gyvulininkystės specialistai. Žinome, jog kasmet Lietuvos gyvulininkystės ūkyje laukiami mūsų absolventai. Antraip būtų jaučiamas didelis jų trūkumas", - aiškina prof. H.Žilinskas.

Studijas Veterinarijos akademijoje renkasi žmonės, mylintys gamtą, kaimą, norintys dirbti su gyvūnais. Gyvūnai nėra beasmeniai, kiekvienas jų ypatingas, laukiantis dėmesio ir mokantis už jį atsilyginti. Būdami besąlygiškai atsidavę jie veikia ir žmonių santykius, ir charakterius, praturtina juos nuoširdumu. Net ir miestiečiai mėgsta naminius gyvūnus, nes miestas nuasmenina, vargina.

"Mes džiaugiamės, kad studijas renkasi gražūs, stiprūs žmonės, tokių ir laukiame. Išleidžiame gerai pasirengusius, reikalingus specialistus. Norime tikėti, kad valstybė labiau atsižvelgs į kaimo poreikius, į jų infrastruktūros gerinimą. Galbūt bus sukurtos jaunimo, grįžtančio į kaimą, skatinimo programos, pagalba kuriantis. Tuomet jauni žmonės noriau rinksis ir gyvenimą kaime, nes ras jame ir mokyklų, ir kultūros židinių, ir bendruomeniškų santykių", - viliasi kancleris.

Absolventų nuomonė

Gyvulininkystės technologas Stanislovas Bavaras, UAB "Lietuvos veislininkystės" gamybos skyriaus viršininkas, šiuo metu studijuoja magistrantūroje.

"Visada norėjau gyventi arčiau gamtos. Traukia kaimas, žemės darbai ir gyvūnų priežiūra. Dėl to rinkausi gyvulininkystės technologijos studijas. Tiesa, ne iš karto. Esu baigęs paramedicinos studijas, taigi dabar moku padėti ir žmonėms, ir gyvūnams. Tačiau pasirinkau darbą su gyvūnais. Gyvūno negali vertinti kaip "eilinio objekto", kiekvienas jų - skirtingas, reikalaujantis ypatingo dėmesio. Būtent tai ir patrauklu.

Gyvulininkystėje labai daug naujovių, todėl reikia nuolat domėtis ir mokytis. Man labai praverčia Akademijoje įgytos šiuolaikiškos gyvulininkystės technologijų ir vadybos žinios. Ūkininkai siekia produktyvios ir ekonomiškai efektyvios bandos. Tam reikia išmanyti galvijų laikymo, maitinimo, priežiūros bei veisimo sąlygas, gebėti praktiškai pritaikyti naujausius mokslo pasiekimus. Kaimas jau ne toks kaip seniau, ūkininkaujama naudojant aukšto lygio genetiką, modernią techniką ir technologijas.

Dirbu "Lietuvos veislininkystėje". Mūsų įmonės tikslas - tobulinti tradicines lietuviškas galvijų veisles, papildant jas geriausiomis pasaulyje išvestų galvijų veislių savybėmis. Kita kryptis - siekiame, kad Lietuvoje įsitvirtintų produktyviausių pasaulyje galvijų veislės. Tarkime, to paties buliaus palikuonys kitoje šalyje gali duoti iki 12 tonų pieno, o Lietuvoje - perpus mažiau. Kodėl? Skiriasi klimato, laikymo, priežiūros sąlygos, pašarų sudėtis ir kokybė. Vieni buliai gerina pienines savybes, kiti - mėsines, dar kiti - eksterjero. Veislininkystėje siekiama išryškinti geriausias gyvūno savybes, todėl mūsų darbas reikalauja puikiai išmanyti genetiką. Veterinarijos akademijoje yra geras akademinių praktikų ūkis Giraitėje, moderniose laboratorijose studentai išmokomi teorines žinias taikyti praktiškai, jose geros sąlygos tobulintis ir besidomintiesiems moksliniu darbu. Su didele pagarba prisimenu dėstytojus, kurie buvo reiklūs, bet negailėjo draugiškų ir geranoriškų patarimų. Svarbiausia, kad pats studentas domėtųsi ir išnaudotų akademijos teikiamas galimybes. Negirdėjau, kad kam nors iš mano bendramokslių būtų sunku rasti darbo. Be abejo, pradžioje kiekvienam reikia susipažinti su tam tikra konkrečios darbo vietos specifika, tačiau gyvulininkystė Lietuvoje eina intensyvumo ir kokybės kryptimi, todėl jauni ir darbštūs gyvulininkystės specialistai tikrai reikalingi."

UAB "Biofabrikas" direktorius Benediktas Urbonavičius veterinarijos gydytojo studijas baigė prieš 15 metų, prieš 10 metų baigė magistrantūros studijas.

"Viskas modernėja, keičiasi, ypač vadyba. Į gyvulininkystės technologijų magistrantūrą įstojau jau turėdamas patirties ir dabartines pareigas. Pirmiausia - dėl naujų žinių. Akademijos mokslininkai nuolat domisi viso pasaulio mokslo naujovėmis,

moderniausiomis technologijomis ir perteikia jas studentams. Nesekdamas naujovių greitai atsiliksi. "Biofabrikas" užsiima pašarų gamyba. Mūsų produkcija - kombinuoti pašarai ne tik galvijams, bet ir vištoms, stručiams, triušiams, žuvims ir kt., mineraliniai, baltyminiai priedai žemės ūkio ir naminiams gyvūnams, kačių kraikas. Šioje srityje per pastarąjį dešimtmetį labai daug naujovių: pašarų auginimo, receptūrų, specialių "dietų" veisliniams gyvūnams ir t. t. Visa tai privaloma daryti atsižvelgiant į gyvūnų gerovės, mitybos reikalavimus, naujas pašarų gamybos technologijas. Džiaugiuosi, kad visų tų žinių gavau magistrantūros studijose, ir rekomenduoju kiekvienam nepasikliauti tik savimi, bet tobulintis. Veterinarijos akademijoje yra tikrai geros sąlygos įgyti ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių, todėl gerbiu savo Alma mater, išleidžiančią tikrai gerus specialistus. Mūsų įmonėje dirba nemažai absolventų, kurie lengvai ir greitai įsiliejo į kolektyvą. Kai žmogui pakanka teorinių žinių, jis nesunkiai perpranta ir konkrečios darbo vietos specifiką. Tiems, kas domisi, gilinasi, niekada netrūksta nei pagalbos, nei gerų patarimų.

Žemės ūkis Lietuvoje keičiasi, modernėja, kuriama nauja kultūra. Ūkininkai jau nesiekia ūkio ekonominio efektyvumo bet kokia kaina, daugelis jų stengiasi ūkininkauti ekologiškai, pateikti geros kokybės produkciją, tausoja gamtą, puoselėja aplinką. Tų dalykų neįgyvendinsi neturėdamas specialių žinių.

Manau, kad ateitis - ekologiškas žemės ūkis, kuriam keliami tikrai dideli reikalavimai. Aš ir pats ūkininkauju, auginu javus ir užsiimu avininkyste. Todėl drąsiai sakau, kad ekologinis ūkis, garantuojantis švarią ir sveiką produkciją, Lietuvoje tikrai įmanomas. Jaunimui, kuris šiuo metu kaip tik svarsto, kokias studijas rinktis, siūlau: tegul nesibaimina kaimo - be darbo ir vargo nebūna nieko, užtat daugelis rimtų ūkininkų gyvena daug geriau ir gražiau nei miestiečiai, Be to, nuolat būna gamtoje, sveikoje erdvėje. Svarbiausia, o tai sakau ir savo sūnui, - klausyti savo širdies ir pasirinkti labiausiai patinkančią profesiją. Laimingiausias tas žmogus, kuris gali dirbti mėgstamą darbą. Aš jaučiuosi tinkamai pasirinkęs."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"