Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Įteiktos mokslo premijos užsienio lietuviams

 
2016 12 01 16:31
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Gruodžio 1 dieną iškilmingoje jubiliejinėje 10-ojoje mokslo premijų užsienio lietuviams teikimo ceremonijoje Švietimo ir mokslo ministerijos Ovaliojoje salėje mokslo premijos įteiktos keturiems užsienyje gyvenantiems lietuvių kilmės mokslininkams.

Už tarptautinio lygio mokslo laimėjimus ir bendradarbiavimą su Lietuva mokslo premijos šiemet įteiktos, dr. Rimvydui Juškaičiui (Oksfordo universitetas, Jungtinė Karalystė), dr. Vaidui Šeferiui (Masaryko universitetas, Čekija), dr. Almantui Pivrikui (Merdoko universitetas, Australija), dr. Jolantai Aleksejūnienei (Britų Kolumbijos universitetas, Kanada). Prof. dr. Broniui Vaškeliui (Pensilvanijos universitetas, JAV) premija bus įteikta vėliau.

Premijomis norima paskatinti užsienyje dirbančius lietuvių mokslininkus būti Lietuvos mokslo ambasadoriais, taip pat supažindinti Lietuvos visuomenę su iškiliais lietuvių kilmės mokslininkais.

Prof. dr. B. Vaškelis svariai pasidarbavo lietuvių literatūros ir teatro tyrinėjimų baruose. 1984–1992 metais jis buvo Ilinojaus universiteto Čikagoje Lituanistikos katedros vedėjas, aktyviai publikavo darbus apie išeivijos literatūrą JAV akademinėje spaudoje, 1985–1989 metais – Lituanistikos instituto Čikagoje pirmininkas. Lietuvoje profesorius aktyviai prisidėjo atkuriant Vytauto Didžiojo universitetą, įkūrė jame Teatrologijos katedrą. Ypatingas jo nuopelnas – susisteminta išeivijos lietuvių teatro istorija. 2011 metais prof. B. Vaškelis įsteigė vardinę stipendiją, motyvuodamas jaunuosius meno ir humanitarinių mokslų tyrinėtojus siekti akademinių aukštumų.

Dr. R. Juškaitis 1989 metais apgynė daktaro disertaciją Maskvos fizikos ir technikos institute, dirbo Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centre. Į Jungtinę Karalystę išvyko 1991 metais. Jo Vilniuje pradėti skenuojančios optinės mikroskopijos tyrimai Oksfordo universiteto Inžinerijos mokslų katedroje paskatino naujo didelės skyros optinio tyrimo metodo – struktūrinio apšvietimo mikroskopijos – atsiradimą ir pritaikymą. Kartu su kolegomis Oksforde 2004 metais įkūrė universiteto atžalinę įmonę „Aurox Ltd“. 2012 metais ji gavo prestižiškiausią Jungtinėje Karalystėje įmonės įvertinimą – Karalienės premiją už inovacijas. Dr. R. Juškaitis yra ir jaunų talentų bei Lietuvos kultūros puoselėtojas. Aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos lazerių įmonėmis. Nuo 2009 metų prisidėjo prie Pasaulio lietuvių ekonomikos forumo, vėliau – „Global Lithuanian Leaders“ veiklos. Aktyviai palaiko ryšius su LR ambasada Londone, prisidėjo prie iškilaus lietuvių kilmės istoriko Mykolo Giedraičio bibliotekos ir archyvų perdavimo Lietuvos mokslų akademijos bibliotekai.

Dr. V. Šeferis, Vilniaus universiteto absolventas, daktaro laipsnį įgijęs 2003 metais Vienos universitete, aktualizavo donelaitikos tyrimus. Surado pirmosios pasaulyje 1928 metais parašytos čekų mokslininko Karelo Janačeko disertacijos Kristijono Donelaičio tema rankraštį, Vokietijos archyvuose aptiko iki šiol nežinotų K. Donelaičio darbų. Savo tyrinėjimų rezultatus pateikė 2014 metais išleistoje monografijoje „Kristijono Donelaičio Metų rišlumas“. Ne mažiau svarbus V. Šeferio įnašas į Jono Basanavičiaus mokslinės tematikos tyrimus. Dirbant Čekijoje Brno mieste veikiančio Masaryko universiteto Kalbotyros ir baltistikos institute V. Šeferiui pavyko sukurti gyvą ir besiplėtojantį lituanistikos centrą su dideliu bendradarbių tinklu ir noriai jame besimokančiais studentais. Dr. V. Šeferis yra Lietuvos kultūros ambasadorius Čekijoje, išleido čekų ir lietuvių kalbų žodyną.

Dr. A. Pivrikas, Vilniaus universitete akademinę karjerą pradėjęs puslaidininkių fizikas, 2006 metais daktaro disertaciją apgynė Suomijoje, dirbo Austrijoje, vėliau persikėlė į Australiją. Nuo 2015 metų dirba Merdoko universitete. Yra žymus organinių puslaidininkių savybių tyrinėtojas. Jo inovatyvūs darbai svarbūs kuriant organinius saulės elementus, jo patobulinti metodai buvo įdiegti daugelyje pasaulio laboratorijų, svariai prisideda prie pažangos organinių medžiagų elektronikos srityje. Dirbdamas prestižiniuose šios srities pasaulio mokslo centruose išplėtojo jų bendradarbiavimą su Lietuvos mokslininkais. Jo straipsniai plačiai cituojami pripažintuose mokslo leidiniuose.

Gydytoja odontologė dr. J. Aleksejūnienė medicinos internatūrą baigė Kauno medicinos institute, daktaro disertaciją 2001 metais apgynė Oslo universitete Norvegijoje. Nuo 2005 metų dirba Britų Kolumbijos universitete Kanadoje, šiemet tapo docente. Aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos universitetais, dalyvauja bendroje mokslinėje veikloje, dirba su studentais, rezidentais ir doktorantais, padeda jiems megzti ryšius su užsienio partneriais. 1996–1997 metais vedė laidas LRT televizijoje apie dantų sveikatą. Didelė dalis dr. J. Aleksejūnienės publikacijų, esančių aktyvioje pasaulio mokslo bendruomenės apyvartoje, parengtos bendradarbiaujant su Lietuvos mokslininkais.

Iš viso mokslo premijoms šiemet pateikta 15 kandidatūrų iš septynių šalių. Šešis kandidatus pateikė JAV lietuvių bendruomenė, po dvi paraiškas sulaukta iš Australijos, Jungtinės Karalystės ir Kanados, po vieną kandidatą pasiūlyta iš Čekijos, Lenkijos ir Norvegijos.

Kandidatų paraiškas vertino Lietuvos mokslų akademijos ekspertai, laimėtojus atrinko komisija, sudaryta iš Švietimo ir mokslo ministerijos, Pasaulio lietuvių bendruomenės, JAV lietuvių bendruomenės, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos mokslo tarybos, Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos atstovų.

Švietimo ir mokslo ministerija iškiliausiems užsienyje gyvenantiems lietuviams mokslo premijas skiria jau dešimti metai. Iki šiol premijas yra gavę 34 mokslininkai.

Premijų tikslas – skatinti išeivijos mokslininkus puoselėti lietuvybę ir siekti, kad jie garsintų Lietuvą, palaikytų glaudžius ryšius su Lietuvos mokslo bendruomene, aktyviai dalyvautų užsienio lietuvių bendruomenių veikloje. Mokslo premijos dydis – 3800 eurų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"