Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Iš mokslinių laboratorijų ateinanti mada

 
VDA studentai išbando šviečiančios tekstilės drabužius.
VDA studentai išbando šviečiančios tekstilės drabužius. VDA Kostiumo dizaino katedros archyvo nuotrauka

Didžiulį virsmą mados pasaulyje sukėlė naujosios technologijos. Jų teikiamos neįtikimos galimybės, pasak Vilniaus dailės akademijos (VDA) profesorės Jolantos Vazalinskienės, iš esmės keičia požiūrį į madą. Tarp mados dizainerių dabar populiariausia tema - inovacijos.

Buvo laikas, kaip pasakojo VDA Kostiumo dizaino katedros vedėja dr. J.Vazalinskienė, kai vyravo mados diktatas. Praėjusio amžiaus aštuntąjį dešimtmetį jis pasitraukė. Liko stilius. Niekas nebegali diktuoti, ką turėtume dėvėti ir ko nedėvėti vieną ar kitą sezoną. Gali tik siūlyti, ir žmogus pasirenka tai, kas jam patinka, tinka, formuoja savitą stilių. Dabar sakoma, kad stilius taip pat greitai užleis savo pozicijas. Liks tik įvaizdis. Pavyzdžiui, tvirto, pasitikinčio ar, priešingai, trapaus žmogaus, ir naujosios technologijos padės tokį įvaizdį kurti. Taps naujai suvokiamo grožio priemonėmis. Nyksta ir tradicinė drabužio samprata. Vietoj ilgo ar trumpo, prigludusio ar laisvo apdaro atsiranda nepagaunami, takūs, nuo žmogaus judesio kintantys, apimtį, formą, siluetą keičiantys drabužiai. Kol kas jie kuriami mokslinėse laboratorijose, tačiau neabejotinai pasieks vartotojus.

"Drabužiai kis ir po šimtmečio niekas nebeprisimins, kaip buvome prisirišę prie tokių stabilių dalykų, - įsitikinusi prof. J.Vazalinskienė. - Mados virsmo požymiai - ir vadinamoji darnioji, tvarioji mada, skatinanti gyventi harmoningai su aplinka, mažinti vartojimą. Tradicinių žaliavų mažėja ir ieškoma, kuriama vis naujų pakaitalų. Anksčiau tarsi kosminė naujiena buvo drabužiai iš viskozės, sintetikos, permatomos kojinės - visiškas netikėtumas. Dabar jie tapo tokiais kasdieniais dalykais, kad niekas nebekreipia dėmesio. Netrukus kasdienybe taps ir naujųjų technologijų teikiamos inovacijos. Šiais laikais viskas taip greitai kinta, ir ta ateitis iš tikrųjų visai arti."

Kai viskas išmėginta

Vilniaus dailės akademijos profesorė J.Vazalinskienė neabejoja, kad naujosios technologijos per šį šimtmetį neįsivaizduojamai pakeis drabužius. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Vilniaus dailės akademijos profesorė J.Vazalinskienė neabejoja, kad naujosios technologijos per šį šimtmetį neįsivaizduojamai pakeis drabužius. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

VDA Kostiumo dizaino katedros studentai jau rengiami tokiai ateičiai. Lektorė Genovaitė Snukiškytė, dėstanti industrinio mados dizaino inovacijų ir technologijų kursą, pirmoji pradėjo domėtis ir ištyrė Lietuvoje jau įdiegtas inovatyvias siuvimo technologijas. Supažindina su jomis studentus, kartu važiuodami per inovatyvias įmones. Prof. J.Vazalinskienė, dėstanti kostiumo projektavimo kursą, pažvelgė į šią sritį labiau kūrybiniu požiūriu - kaip panaudoti naujoves kuriant modelius. Studentai bakalauro ir magistro darbams taip pat dažnai renkasi temas, susijusias su inovacijomis, tarkim, elektroninės tekstilės sprendimais, lazeriu pjaustytų medžiagų technologijomis ar papuošalais, kurių tik paviršiai išdeginti lazeriu sukuriant tam tikrą reljefiškumą.

"Dabar, kai viskas lyg ir išmėginta, o sudėtingus drabužius siūti komerciškai nebeapsimoka, net "haute couture", t. y. aukštoji mada, po truputį miršta, nes nebėra jos vartotojų, tarp mados dizainerių vis populiaresnės naujosios technologijos, - teigė pašnekovė. - Lietuvoje susidariusios gana nepalankios sąlygos inovacijoms ateiti į madą, nes dar nėra mokslinių atradimų sklaidos šioje srityje tradicijų. Mokslininkui, sukūrusiam, pavyzdžiui, naują pluoštą, nesvarbu, kur jis bus panaudotas. Reikia tarpinės grandies, ir mes galėtume būti tie, kurie siūlo, kaip tas naujoves pritaikyti. Nors susikalbėjimo dar trūksta, svarbu, kad jau yra pradžia, ir rezultatų nori abi šalys."

Pranešimą apie mados inovacijas bei sukauptą patirtį prof. J.Vazalinskienė ir lektorė G.Snukiškytė skaitė tarptautinėje konferencijoje "Mada ir tekstilė", surengtoje balandį Rygoje per tarptautinį jaunųjų mados kūrėjų konkursą "Habitus Baltija 2013".

Ne tik drabužis

VDA mados inovacijoms skiriama ypač daug dėmesio. Dėstytojai važiuoja į kitas šalis semtis patirties, kaip taikyti inovatyvias technologijas kuriant modelius. Lietuvoje organizuojamos kūrybinės dirbtuvės ir kviečiami žinovai iš užsienio. Pavyzdžiui, gegužę buvo atvykusi pasaulyje pripažinta tekstilininkė Barbara Layne iš Kanados, studijos “SubTela” Konkordijos universitete, Monrealyje, vadovė. Menininkė specializuojasi išmaniųjų medžiagų, drabužių bei tekstilės objektų srityje. VDA studentai galėjo pasimokyti, kaip taikyti šviečiančią išmaniąją tekstilę, siuvinėti elektronika.

Išmaniąja, arba elektronine, tekstile vadinami įvairūs audinių pluoštai, sujungti su skaitmeniniais komponentais ir elektronika, tarkim, temperatūrą reguliuojantys, į šviesą ar judesį reaguojantys audiniai. Šviečianti elektroninė tekstilė jau taikoma naktiniuose klubuose, komercinėse erdvėse, ženkluose bei atšvaituose, interjeruose. Tokie bėgantys užrašai gali būti, sakysim, ir ant drabužių, rankinių - perteikti reikalingą informaciją ar išreikšti žmogaus nuotaiką, požiūrį.

Išmanioji tekstilė taip pat gali būti vadinama dėvima elektronika. Pavyzdžiui, mobilusis telefonas, integruotos į tekstilės pagrindą, naudojant laidžius siūlus ir tinkamus elektroninius komponentus. Tereikia įdėti SIM kortelę, paliesti, tarkim, švarko kišenę ir - gali kalbėti. Taip pat integruotas gali būti ir nešiojamasis grotuvas keliais klavišais kaip raštas drabužio rankovėje.

Nenugalimi ir apsaugoti

Kanadietė menininkė B.Layne mokė VDA studentus siuvinėti elektronika. / VDA Kostiumo dizaino katedros archyvo nuotrauka
Kanadietė menininkė B.Layne mokė VDA studentus siuvinėti elektronika. / VDA Kostiumo dizaino katedros archyvo nuotrauka

Pasaulyje jau įprasta, kad mokslinėse laboratorijose ieškoma inovatyvių mados sprendimų, kaip naująsias technologijas pritaikyti kuriant modelius, įdiegti į masinę drabužių gamybą. Pavyzdžiui, moderniosiomis biotechnologijomis sukurta vadinamoji biotekstilė, plastiškumu į silikoną panaši medžiaga, užauginama iš bakterijų. Tokie inovatyvūs sprendimai, pasak prof. J.Vazalinskienės, - mūsų aprangos ateitis, ir net sunku įsivaizduoti, kaip per šį šimtmetį pasikeis mūsų drabužiai.

VDA Kostiumo dizaino katedros vedėja prisiminė 2009 metais Tarptautinės vandens sporto federacijos FINA uždraustus vadinamuosius nenugalimuosius plaukimo kostiumus, padėjusius gal šimtui sportininkų pasiekti neįtikėtinų rekordų. Pasiūti iš pluošto, sukurto tarsi ryklio odos paviršius taikant naujausias technologijas, ir ultragarsu suvirintomis siūlėmis, tokie kostiumai žmogaus kūną padaro itin aptakų, standų, didesnio plūdrumo.

Jau įmanoma drabužiu kontroliuoti sveikatos būklę - išmanioji tekstilė perspės apie pavojų, išmatuos kūno skysčių cheminį lygį ir atliks daug kitų funkcijų. Taikant nanotechnologijas Japonijoje gaminami apatiniai drabužiai, turintys sidabro ar aukso dalelių, kurios masažuoja odą ir tonizuoja organizmą. Tokia elitinę prekę už kelis šimtus litų jau galima įsigyti ir Lietuvoje. Laikui bėgant kainos, žinoma, kris. Kaip ir japoniškų šildančių, tačiau labai plonyčių ir patogių mūvėti kojinių.

Tampant kasdienybe

Į gamybą įdiegti audiniai, turintys daug funkcinių savybių. Štai Naujojoje Zelandijoje vėjuotas klimatas paskatino sukurti vos porą šimtų gramų sveriančias striukes, kurios šildo ir yra nepralaidžios vėjui, tačiau audinys "kvėpuoja", sugeria ir išgarina drėgmę. Vizualiai žmogus atrodo tradiciškai, tačiau drabužių kokybė ir funkcijos visiškai naujos. Vyriškų kostiumų, turinčių termoreguliacinių savybių ir labai patogių dėvėti laisvalaikiu ar keliaujant, jau galima nusipirkti pagamintų Latvijoje bendrose su užsienio partneriais įmonėse. Nors kaina gana didelė, tokie kostiumai yra labai populiarūs.

Iš Lietuvos įmonių naujųjų technologijų srityje nemažai pažengęs, pavyzdžiui, "Audimas", siuvantis laisvalaikio ir sporto drabužius iš naujoviškų audinių, kurie "kvėpuoja", t. y. efektyviai sugeria ir išgarina drėgmę, yra pralaidūs orui ir padeda kūnui išlikti sausam. Striukių užtrauktukų siūlės sulydomos lazeriu, kad taip pat nepraleistų drėgmės.

Nanotechnologijas taiko įmonė "Garlita". Tarp inovatyvių gaminių, pavyzdžiui, megztiniai, turintys termoreguliacinių savybių, apsaugantys nuo vabzdžių, atsparūs ugniai, drėgmei, dėmėms, purvui, antigrybeliniai ir dezodoruojantys, galintys apsaugoti nuo elektromagnetinės spinduliuotės ir elektrostatinio krūvio, UV spindulių. Pasak prof. J.Vazalinskienės, tokios inovatyvios technologijos pasiekia vartotojus keliais etapais. Pirmiausia drabužiai kuriami prioritetinių sričių atstovams, tarkim, kosmoso tyrėjams, gelbėjimo ir saugos darbuotojams, jėgos struktūrų žmonėms. Vėliau po truputį pereinama ir į masinę gamybą. Kasdien vartojame ir jau nebepastebime jų išskirtinių savybių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"