Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Inovatyviausios technologijos gali išgelbėti milijonus gyvybių

 
2016 08 08 6:00
Projektas "e-NABLING the Fure" tiesiogine prasme ištiesė pagalbos ranką tiems, kuriems jos reikia.
Projektas "e-NABLING the Fure" tiesiogine prasme ištiesė pagalbos ranką tiems, kuriems jos reikia.
sharingame.org nuotrauka

Tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių – ryškūs socialiniai, ekonominiai ar politiniai skirtumai. Medicinos srityje besivystančioms šalims žūtbūt reikia kūrybingų, inovatyvių sprendimų. Socialiniame tinkle „LinkedIn“ medicinos futuristas dr. Bertalanas Mesko pasidalijo 10 inovatyviausių sveikatos technologijų, kurios galėtų išgelbėti milijonus gyvybių.

Įsivaizduokite, rašo jis, kad du kūdikiai gimsta tuo pat laiku: mergytė Švedijoje ir berniukas Mozambike. Kokios jų galimybės nugyventi ilgą ir sveiką gyvenimą? Skandinavijos šalyje, kur lengvai surenkami IKEA baldai ir saugiausi automobiliai pasaulyje, gyvenimo trukmė 2015-aisiais pasiekė 81,98 metų, o Mozambike pietryčių Afrikoje, turinčiame 11,64 mlrd. dolerių valstybės skolos ir įsisenėjusį politinį nesaugumą, vidutinė gyvenimo trukmė 2015-aisiais buvo tik 52,94 metų.

Jei kuris nors kūdikis susirgtų, jų galimybės sulaukti laiku gydytojo ir gauti tinkamą gydymą taip pat ryškiai skirtųsi. Švedijoje 100 tūkst. gyventojų tenka 328 gydytojai, o Mozambike – tik trys. Jiems žūtbūt reikia inovatyvių sveikatos priežiūros sprendimų ir štai – 10 inovatyviausių.

3D spausdinti protezai

Visame pasaulyje daugiau nei 30 mln. žmonių reikia tokių mobilumo įrenginių kaip protezai, tačiau 80 proc. galūnių netekusių asmenų neturi prieigos prie šiuolaikinio protezavimo. Vieną sprendimą pasiūlė projektas „e-NABLING the Future“.

Svetainės savininkė Jennifer Owen taip apibūdino jo esmę: tai iš esmės pasaulinis tinklas aistringų savanorių, kurie dalijasi 3-D spausdinimo dizaino, vaizdo mokomaisiais įrašais ir kita informacija, kaip pagaminti rankos protezą, ir savanoriai gydytojai ar kiti specialistai gali tiesiogine žodžio prasme ištiesti pagalbos ranką tiems, kuriems jos reikia. Sėkmės istorijos plaukia iš viso pasaulio: dabar vaikų ir suaugusiųjų, turinčių superherojaus stiliaus ar labiau tradicinius rankų protezus, yra Čilėje, Ganoje, Indonezijoje ir daug kitų šalių.

3D-spaustintos lauko ligoninės

3-D spausdinimo potencialas pavergė ir nevyriausybines organizacijas, dirbančias medicinos srityje. „Gydytojai be sienų“ tiria, kaip 3-D spausdinimo ir virtualios realybės technologijos gali padėti sukurti lauko ligonines, kurios puikiai tiktų prie aplinkos ir susidariusios situacijos. Be tradicinių 2-D plano brėžinių, komanda taip pat sukūrė 3-D modelių ir virtualioje realybėje atkūrė Filipinuose įrengtus pajėgumus siekiant padėti žmonėms po 2013 metų taifūno.

3-D spausdinti medicinos prietaisai

Haityje organizacija „Field Ready“ 3-D spausdintuvu pagal pareikalavimą gamina gimdymo rinkinius. Juose – ir bambos griebtuvai, ir tokios paprastos smulkmenos kaip deguonies davikliai deguonies talpoms. Taip pat skatina nedidelio masto žemės ūkio įrankių gamybą 3-D spausdintuvu. Kitas startuolis „re3D“ pagal programą „Give-a-Bot“ siūlo savo „Gigabot“ – įperkamą stalinį spausdintuvą – vietos bendruomenėms ar organizacijoms, turinčioms „didelių idėjų“.

Stebint pacientus iš didelio atstumo

Kai kuriose Afrikos vietovėse į pietus nuo Sacharos pacientams reikia nukeliauti didelius atstumus iki gydytojo. „Himore Medical“ kompanija Kamerūne sukūrė prietaisą „CardioPad“ – širdies ir kraujagyslių ligų veiksmingos stebėsenos iš didelio atstumo bevielį sprendimą per „Bluetooth“ ir mobiliojo ryšio tinklą.

Pirmas saulės energiją naudojantis klausos įrenginys "Solar Ear".aljazeera.com nuotrauka
Pirmas saulės energiją naudojantis klausos įrenginys "Solar Ear".aljazeera.com nuotrauka

Saulės energija geresnei klausai

Botsvanoje įsikūrusi kompanija „Deaftronics“ mėgina spręsti panašią problemą. Pagamintas pirmas saulės energiją naudojantis klausos įrenginys „Solar Ear“. Ši technologija žada permainas šalyje, kur daugiau nei 2 mln. gyventojų tenka tik 12 klausos sutrikimų gydytojų ir penki audiologijos centrai.

Kiekvieną „Saulės ausį“ sudaro skaitmeninis klausos aparatas, saulės baterijos kroviklis ir keturi akumuliatoriai. Taip pat gali būti naudojamos 80 proc. šiuo metu rinkoje esančių kitų pagalbinių klausos priemonių baterijos. Dėl šio išradimo sumažėjo pacientų vizitų į atitinkamus centrus. Jis taip pat padeda taupyti laiką ir pinigus.

Prieinamesni higieniniai paketai

Higieninių paketų trūkumas lemia, kad 23 proc. paauglių mergaičių nebaigia mokyklos Indijoje. Rinkos tyrimų bendrovės „AC Nielsen“ 2011 metais atliktas tyrimas, užsakytas Indijos vyriausybės, taip pat nustatė, kad tik 12 proc. moterų naudoja higieninius paketus, kitos – kokius nors laikinus pakaitalus.

Dabar yra įmonė, padedanti moterims jaustis sveikiau ir likti mokykloje. „Saathi“ sukūrė biologiškai visiškai skaidžius sanitarinius įklotus, gaminamus iš bananmedžio pluošto atliekų. Tokia radikali inovacija palaiko vietos ūkininkus – jų darbas reikalingas įklotams gaminti, o biologiškai skaidžios atliekos nekenkia aplinkai. „Saathi“ įklotams populiarėjant visoje Indijoje, įmanoma kasmet 108 tūkst. tonų tokių atliekų padaryti ekologiškas.

Ebolos virusui nustatyti – 10 minučių

Diagnozuojant Ebolos virusą laikas yra esminis dalykas. Tačiau esamų diagnostinių testų rezultatų reikėdavo laukti dieną ar dvi, ir sveikatos priežiūros darbuotojai negalėdavo kuo greičiau užkirsti kelią ligai, nustatyti, ar pacientą turi nedelsiant gydyti ir izoliuoti.

Padėtį galėtų pakeisti Masačusetso technologijos instituto mokslininkų sukurtas testas. Paprasta popieriaus juostelė, panaši į nėštumo testą, gali diagnozuoti Ebolos virusą, taip pat kitas virusines hemoragines karštines per 10 minučių.

SMS startuolis prieš vaistų padirbinius Afrikoje

Visame besivystančiame pasaulyje, ypač Vakarų Afrikoje, vaistų padirbiniai yra rimta problema. Pasaulio prekybos organizacijos duomenimis, dėl padirbtų vaistų nuo maliarijos Afrikoje kasmet miršta 100 tūkst. žmonių

Ganos technologijų kompanija „mPedigree“ pasiūlė labai paprastą technologinį sprendimą. Žmogus, nusipirkęs vaistinėje vaistų, specialų jų kodą iš 10 skaičių nusiunčia nemokama SMS žinute tam tikru trumpuoju numeriu. Po kelių sekundžių gauna atsakymą, patvirtinantį arba ne vaistų autentiškumą.

Bendradarbiaujant su „Hewlett-Packard“ šią vasarą bandymai buvo pradėti Ganoje ir Nigerijoje. Susidomėjo ir kitos šalys, tarp jų – Kenija, Uganda ir Tanzanija. Mobiliųjų tinklų operatoriai sutarė apmokėti SMS žinučių išlaidas.

Vandens valymo sistema infekcinių ligų prevencijai

Daugiau nei 700 mln. žmonių pasaulyje kasdien geria nesaugų vandenį. Beveik 2,5 mlrd. žmonių neturi tinkamų sanitarinių sąlygų. Daugiau nei 1 mln. vaikų iki penkerių metų kasmet miršta dėl užteršto vandens ir prastų sanitarinių sąlygų. Natūralių vandens išteklių, kurie taip pat yra geriamojo vandens šaltinis, tarša 10 proc. padidina ligų naštą visame pasaulyje.

Šie skaičiai baugina ir kelia nerimą. Todėl Klyvlendo klinikos mokslininkai ir išradėjai sukūrė vandens valymo sistemą, kuri gali išgelbėti milijonus gyvybių.

Savaime tvarus procesorius perdirba kietas atliekas ir kanalizacijos dumblą į saugų geriamąjį vandenį šimtams tūkstančių žmonių

Veiksmingai gydyti kūdikių geltą

Stanfordo universiteto Medicinos mokyklos ir kompanijos „D-Rev“ ekspertų duomenimis, kasmet daugiau nei 6 mln. kūdikių, sergančių sunkios formos gelta, negauna reikiamo gydymo.

Per tyrimą Indijoje ir Nigerijoje buvo nustatyta, kad 95 proc. medicinos prietaisų mažo biudžeto ligoninėse ir klinikose neatitinka Amerikos pediatrų akademijos intensyvios fototerapijos standartų. Maždaug kas trečiam fototerapijos prietaisui trūko bent vienos lemputės arba ji buvo perdegusi. Kompaktiška florescentinė lemputė – tokios dažniausiai naudojamos fototerapijos prietaisams – kainuoja apie 15 JAV dolerių. Dega maždaug keturis mėnesius. Daugelis ligoninių turi problemų dėl šių lempučių – vidutiniškai šešių kiekvienam įrenginiui, todėl negali sau leisti pakeisti tada, kada reikia.

Kompanija „D-Rev“ sukūrė ir pagamino puikų medicinos prietaisą „Brilliance“, kuris gali išspręsti šią problemą. Sutaupyti ligoninėms daugiau nei 240 JAV dolerių per metus, išleidžiamų keičiamoms lemputėms. Be to, „Brilliance gali atlaikyti didelį srovės svyravimą ir veikti be pakitimų.

Bendrovė apskaičiavo, kad naujasis prietaisas padėjo įveikti geltą 124 800 kūdikių, kurie kitu atveju nebūtų gavę veiksmingo gydymo.

Pasak medicinos futuristo dr. B. Mesko, visada galime paremti tokias inovacijas kaip pacientai ir gydytojai. Be finansinės ir kitokios paramos, reikia ir daugiau mokymų, tokių kursų, kokius teikia, pavyzdžiui, „D-Lab Health teaching medical technologies“ ir taip plečia novatorių, pedagogų ir kitų ekspertų akiratį.

Žmones, kurie nori pagerinti sveikatos priežiūrą ir gydymą besivystančiame pasaulyje, dr. B. Mesko vadina XXI amžiaus riteriais, kurių vėliavoje turėtų būti išsiuvinėti trys žodžiai: revoliucinės idėjos, smalsumas ir drąsa.

Parengė MILDA KNIEŽAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"