Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Inovacijų strategija regionuose: ko reikia įmonėms?

 
2006 09 01 0:00
VŠĮ Lietuvos inovacijų centro projektų vadybininkas Deividas Vijeikis
VŠĮ Lietuvos inovacijų centro projektų vadybininkas Deividas Vijeikis

Pastaruoju metu Lietuvoje vis labiau aktyvėja procesai, formuojantys bendrą inovacijų skatinimo strategiją. Dauguma naujųjų Europos Sąjungos šalių, tarp jų ir Lietuva, remiamos Europos Komisijos pradėjo rengti regionines inovacijų strategijas. Jos turėtų tapti vienu iš pagrindinių elementų formuojant ir įgyvendinant bendrąją valstybės inovacijų politiką.

Išryškinti iniciatyvą

Inovacija - tai 99 proc. seniai žinomų dalykų ir tik 1 proc. naujovių. Tačiau šiam vienam procentui sukurti reikia ilgo, nuoseklaus, kryptingo darbo, įtraukiančio visus, kas tik gali ir turi prisidėti prie inovacijos sukūrimo. Iki šiol inovacijų skatinimo Lietuvoje kryptys buvo nustatytos net 8 įvairiuose Vyriausybės ir Ūkio ministerijos patvirtintuose dokumentuose, tačiau 2005 m. viduryje pradėtos rengti ir dvi regioninės inovacijų strategijos. Viena jų, apimanti Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Telšių apskritis, bus parengta koordinuojant Lietuvos inovacijų centrui (projektas RIS LIETUVA-INNPULSE), kita, apimanti likusias 5 apskritis, bus koordinuojama "Kauno regioninio verslo inkubatoriaus".

Tokios strategijos pavieniams Europos šalių regionams Europos Komisijos iniciatyva pradėtos kurti dar 1994 metais. Šiuo metu tokias strategijas yra parengę ir įgyvendina ar jau baigė įgyvendinti per 120 regionų, tarp jų - Latvijos ir Estijos.

Regioninių inovacijų strategijų prioritetas - išryškinti ir paskatinti iniciatyvą "iš apačios", kad ji remtųsi suinteresuotųjų norais, identifikuotų verslo ir mokslo sričių poreikius, sustiprintų ryšį tarp mokslo ir verslo. Siekiama kuo aktyviau įtraukti visas suinteresuotas šalis: mokslininkus, verslininkus, verslo paramos ir valdžios institucijų atstovus. Visiems kartu ne tik lengviau identifikuoti pagrindines problemas, sunkumus, poreikius - kartu dalyvaujantieji jaus didesnį įsipareigojimą sukurtai strategijai.

Toks palaikymas padarys šį dokumentą efektyvesnį. Itin svarbu, kad strategijoje būtų įtvirtintas bendras visų susijusių šalių supratimas, poreikiai, kaip toliau turi plėtotis Lietuvos inovacijų politika ir infrastruktūra. Strategijos, kuriamos naudojantis susidariusios situacijos pranašumais, neabejotinai galėtų būti stiprus impulsas visiems diskutuoti, analizuoti ir galiausiai priimti bendrus sprendimus.

Poreikių tyrimas

Į regioninių inovacijų strategijų rengimo procesą įtraukiamos visos suinteresuotos šalys, tačiau vienas esminių šių strategijų rengimo proceso elementų - pagrindiniai privalo būti Lietuvos verslo įmonių poreikiai, į kuriuos būtina atsižvelgti. Būtent šiuo metu Lietuvos inovacijų centras kartu su Lietuvos pramonininkų konfederacija ir Žinių ekonomikos forumu inicijuoja įmonių poreikių tyrimą, kuriuo siekiama identifikuoti pagrindines įmonių inovacinės veiklos tendencijas bei jų poreikius skatinant ir plėtojant šią veiklą.

Atliekant verslo įmonių poreikių tyrimą bus siekiama išsiaiškinti įmonių požiūrį į inovacijas ir inovacinę veiklą, sužinoti, kaip įmonės vertina dabar egzistuojančias viešąsias paslaugas ir jų kokybę bei šias paslaugas teikiančias institucijas. Pagal atliekamo tyrimo programą įmonės galės pareikšti savo nuomonę, ar Lietuvoje verslo aplinka palanki inovacijoms, kokio tipo viešosioms paslaugoms jos teiktų prioritetą, kokie būtų verslo įmonių prioritetai planuojant valstybės pagalbą. Ištyrus ir apibendrinus konkrečius įmonių poreikius ir realų jų neatitikimą dabar egzistuojančiai situacijai, susidariusį vakuumą bus siekiama užpildyti rengiant ir įgyvendinat regionines inovacijų strategijas.

Daugumoje Europos šalių, ypač tose, kur verslo įmonės aktyviai įsitraukė į šį procesą, tokia metodika puikiai pasiteisino ir padėjo valdžios institucijoms apsispręsti dėl esminių prioritetų bei tolesnės veiklos krypčių stiprinant inovacijų sistemą ir formuojant inovacijų politiką. Neretai, ypač mažesnėse valstybėse, o prie jų būtų galima priskirti ir Lietuvą, regioninės inovacijų strategijos tapdavo ir nacionalinės inovacijų politikos pagrindu.

"Inovatyvumas yra ne kas kita kaip nuolatinė kaita. Nuo įmonių aktyvumo, suinteresuotumo priklauso, ar jos bus konkurencingos naujose rinkose, ar sugebės pasinaudoti ES teikiama parama", - samprotauja Kastytis Gečas, Lietuvos inovacijų centro direktorius. Jo manymu, rengiama strategija gali būti itin naudinga smulkioms įmonėms, silpnesnėms savivaldybėms, kurios, tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvaudamos rengiant regioninę inovacijų strategiją, gali prisidėti pritraukdamos struktūrinių fondų lėšų į konkretų regioną, užmegzdamos naudingus ryšius su partneriais tiek regione, tiek kitose ES šalyse.

Investicija į stabilią ekonomikos plėtrą

Naujausiais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvos BVP pirmąjį šių metų ketvirtį padidėjo 8,4 procento. Augimą daugiausia skatino eksporto didėjimas, statyba, kylantis darbo užmokestis. Tai puikūs rezultatai, tačiau didėjant darbo jėgos stygiui įmonės vis daugiau dėmesio skirs produktyvumui gerinti, produktams, turintiems didesnę pridėtinę vertę, kurti. Galimas daiktas, kad netolimoje ateityje stabilų ekonomikos augimą užtikrins tehnologijų, o ne darbo jėgos imlūs ekonomikos sektoriai, kurių veikla remsis žiniomis, naujausiomis technologijomis.

2007-2013 metų laikotarpiu inovacijoms, moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai (TMTTP) bus skiriama daugiausia dėmesio. Valstybės ir ES parama šioje srityje padidės dešimteriopai, mat taip siekiama skatinti verslą, kad šis investuotų į naujų produktų, procesų, paslaugų kūrimą. European Innovation Scoreboard duomenimis, pagal šį rodiklį Lietuva kaip tik ir atsilieka Europos Sąjungoje. Pavyzdžiui, valstybės išlaidos taikomiesiems tyrimams ir technologinei plėtrai sudaro 78 proc. ES vidurkio, o verslo išlaidos TMTTP sudaro tik 11 proc. ES verslo išlaidų šioje srityje.

"Lietuvos žinios" jau rašė apie Lietuvos inovacijų centro, kurio vienas steigėjų yra ir Ūkio ministerija, koordinuojamą projektą RIS LIETUVA-INNPULSE. Pagrindinis jo tikslas - sukurti bendrą ir veiksmingą Lietuvos inovacijų strategiją. Numatyta, kad įgyvendinant minėtą projektą bus inicijuota nemažai naujų ir įvairių projektų, kurie paskatins inovatyvių procesų plėtrą Lietuvoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"