Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Gyvena Norvegijoje, studijuoja Vilniuje

 
2017 03 02 12:00
2016 metais 4 319 studijų sutarčių pasirašyta su Vilniaus apskrityje veikiančiomis kolegijomis.
2016 metais 4 319 studijų sutarčių pasirašyta su Vilniaus apskrityje veikiančiomis kolegijomis. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Vilniaus apskrityje veikiančios 8 kolegijos rengia visų ūkio sričių kvalifikuotus specialistus. Kasmet profesinio bakalauro diplomus jos įteikia beveik 3500 absolventų. Tyrimų duomenimis, beveik 72 proc. kolegijų absolventų praėjus metams po studijų dirba, o populiariausių profesijų specialistai ypač reikalingi rinkai, todėl net 90 proc. jų įsidarbina iš karto, daug lieka dirbti sostinės įmonėse.

Vilniuje veikianti Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla (TTVAM) profesinio bakalauro diplomus kasmet įteikia apie 260 absolventų. TTVAM direktorės doc. Daivos Daugvilienės teigimu, kolegijos, kaip ir kitos Lietuvos mokyklos, jaučia „nekontroliuojamą emigraciją“, studentų mažėja. Tačiau Vilnius ir jo aukštosios mokyklos išlieka traukos centru visai Lietuvai – studentai į sostinės mokyklas plūsta iš šalies regionų.

Didelę dalį TTVAM studentų sudaro iš Telšių, Šilutės, Raseinių ir iš kitur atvykę jaunuoliai, o 60 proc. studijuojančio jaunimo yra iš Vilniaus apskrities. „Baigiamųjų klasių moksleivius kasmet kviečiame aplankyti mūsų aukštąją mokyklą, atvykę jie susidaro išsamų vaizdą apie kolegiją – to neatspindi nei studijų parodos, nei katalogai. Kasmet į tokius renginius atvažiuoja pilni autobusai abiturientų iš regionų“, – pasakojo D. Daugvilienė.

Ir studijos, ir diplomas – nuotoliniu būdu

Regionuose gyvenantiems ir negalintiems važinėti į paskaitas studentams suteikiama galimybė studijuoti nuotoliniu elektroniniu būdu: virtualioje mokymosi aplinkoje pateikiama mokomoji medžiaga, atliekamos užduotys, studentas gali interaktyviai bendrauti su bendramoksliais ir dėstytojais. Nuotoliniu ar iš dalies nuotoliniu būdu gali studijuoti ne tik ištęstinių, bet ir nuolatinių studijų studentai.

D. Daugvilienė pasakojo, kad dalis kolegijos studentų, pradėjusių dienines studijas, vėliau dėl tam tikrų aplinkybių išvykę į užsienį, toliau tęsia studijas nuotoliniu būdu. Daug jų negali grįžti į Lietuvą apsiginti studijų baigiamojo darbo, todėl aukštoji mokykla sudaro jiems galimybę tai padaryti nuotoliniu būdu, o tai yra naujovė Lietuvoje.

„Turėjome vieną studentą, kuris išvyko į Kiniją ir toliau pas mus mokėsi nuotoliniu būdu, bet kelerius metus neapsigynė baigiamojo darbo, nes negalėjo grįžti į Lietuvą. Pernai problemą išsprendėme – sudarėme galimybę studentams baigiamąjį darbą apsiginti nuotoliniu būdu“, – pasakojo D. Daugvilienė.

Tarp studentų – emigrantai ir užsieniečiai

TTVAM studijų vyriausioji koordinatorė Jolanta Preikšaitienė pasakojo, kad emigracijoje gyvenančių studentų, studijuojančių nuotoliniu būdu, yra daug. Nemažai jų – vidutinio amžiaus, sukūrę šeimas. J. Preikšaitienė pabrėžė, kad yra tokių sėkmės istorijų, kai emigracijoje nuotoliniu būdu įgytas Vilniaus aukštosios mokyklos diplomas paskatina emigrantus sugrįžti į Lietuvą. „Mūsų kolegijoje vyras ir žmona studijavo finansus, bet gyvenimas privertė juos laikinai išvykti į Norvegiją. Jiedu tęsė studijas nuotoliniu būdu ir pastebėjo, kad rinkoje, tiek Norvegijoje, tiek Lietuvoje, yra logistikos specialistų paklausa, tad papildomai pasirinko studijuoti ir logistiką. Šiemet jie gaus diplomus finansų srityje, o dar po metų – ir logistikos. Dabar jie sako: „Būsime visų galų meistrai ir grįžę į Lietuvą galėsime sėkmingai įsidarbinti“, – pasakojo J. Preikšaitienė.

Kiekvienais metais TTVAM daugėja ir studentų užsieniečių. „Šiuo metu turime 100 studentų iš užsienio. Daugiausia jų – iš Indijos, Azerbaidžano, Turkijos, Bangladešo, Nigerijos ir Gruzijos. Užsieniečiams siūlome turizmo ir viešbučių verslo bei verslo vadybos studijų programas“, – sakė D. Daugvilienė. Ji pridūrė, kad užsienio studentai, įgiję šios kolegijos profesinio bakalauro diplomus, magistro diplomų užsienyje gali siekti be išlyginamųjų studijų.

Laukiami darbo vietose

TTVAM jau daugiau nei 10 metų darbo rinkai rengia kvalifikuotus tarptautinės verslo teisės ir verslo vadybos, logistikos ir ekspedijavimo, finansų bei apskaitos ir audito, reklamos, turizmo ir viešbučių ir kt. specialistus, kurie laukiami darbo rinkoje. D. Daugvilienės teigimu, logistikos ir ekspedijavimo studijų programa išlieka paklausiausia ir ją baigę absolventai įsidarbina iš karto.

Nuotoliniu ar iš dalies nuotoliniu būdu gali studijuoti ne tik ištęstinių, bet ir nuolatinių studijų studentai.

„Transporto įmonių ir logistikos sandėlių Lietuvoje per pastaruosius 10 metų labai padaugėjo, o šis ūkio sektorius kasmet sukuria 13–18 proc. Lietuvos bendrojo vidaus produkto“, – sakė TTVAM Logistikos vadybos katedros vedėjas prof. dr. Rolandas Vitkūnas. Pernai šioje kolegijoje logistikos ir ekspedijavimo studijų programą baigė 89 studentai, iš kurių 90 proc. įsidarbino pagal specialybę ir sėkmingai siekia karjeros. Beje, asociacijos „Linava“ prezidentu išrinktas TTVAM Transporto vadybos studijų programos absolventas Erlandas Mikėnas.

Pasak R. Vitkūno, kolegijos studentai turi atlikti 2 profesines praktikas, kurių bendra trukmė – 20 savaičių. „Tai yra tikrai neblogas bandomasis laikotarpis – tiek įmonė, tiek studentas per tą laiką gali rasti bendrą kalbą, suprasti vienas kito poreikius. Neretai įmonės su kolegijos studentais pasirašo darbo sutartis dar nepasibaigus jų praktikai – siekia juos išlaikyti. Didžioji dalis mūsų studentų atlikdami baigiamąją praktiką jau žino, kad po studijų ir liks dirbti toje įmonėje“, – teigė R. Vitkūnas.

Anot D. Daugvilienės, darbdaviai dažnai pabrėžia, jog „kolegijos studentas, atėjęs į darbo vietą, jau žino, ką daryti“.

Vilniaus apskrities kolegijos privilioja ir iš kaimo, ir iš emigracijos

2016 metais priimtų studentų sumažėjo daugumoje aukštųjų mokyklų, tačiau labiau jų mažėjo universitetuose nei kolegijose: pernai į universitetus priimta 1382 studentais, o į kolegijas 921 studentu mažiau nei 2015 metais.

2016 metais su aukštosiomis mokyklomis iš viso pasirašytos 23 702 studijų sutartys, iš jų 10 408 – su kolegijomis, iš kurių 4 319 – su Vilniaus apskrityje veikiančiomis kolegijomis.

Šaltinis: Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO).

KolegijosStudijų programos
Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla (TTVAM)Logistika ir ekspedijavimas, automobilių ir verslo vadyba, verslo vadyba, finansai, turizmo ir viešbučių verslas, marketingas ir medijų menas, reklama, kosmetologija, internetinė televizija ir medijos
Vilniaus kolegija (VK)Programų sistemos, elektronikos inžinerija, bankininkystė, tarptautinis verslas, turizmo vadyba, ryšiai su visuomene, biomedicininė diagnostika, kineziterapija, maisto technologija, pradinio ugdymo pedagogika, muzikinis teatras, šokio pedagogika
Vilniaus dizaino kolegija (VDK)Interjero dizainas, mados dizainas, taikomoji fotografija, vaidyba
Socialinių mokslų kolegija (SMK), Vilniaus filialasTeisė, programavimas ir multimedija, viešieji ryšiai, sveikatingumo ir poilsio industrijos, tarptautinis verslas, estetinė kosmetologija
Vilniaus kooperacijos kolegija (VKK)Restoranų ir maitinimo verslas, verslo vadyba, informacinių sistemų diegimas ir priežiūra
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija (VTDK)Statyba, grafinis dizainas, geležinkelio transporto inžinerija, elektros ir automatikos inžinerija
Vilniaus verslo kolegija (VVK)Programavimas ir internetinės technologijos, verslo vadyba ir marketingas, anglų kalba ir tarptautinė komunikacija
Lietuvos verslo kolegija (LTVK), Vilniaus filialasTeisė, įstaigų ir įmonių administravimas, pardavimų logistikos vadyba, turizmo ir pramogų verslo industrija, verslo procesų vadyba
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"