Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Gerai mokytis turėtų būti madinga

 
Daiva Žiūrienė
Daiva Žiūrienė Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Aštriaplunksnis Markas Twainas rašė niekada neleidęs, kad mokykla trukdytų jo išsilavinimui. Tačiau daugumos žmonių išsilavinimas neišvengiamai prasideda ir ilgai gilinamas mokyklose. Pasak vienos geriausių Lietuvos gimnazijų – Vilniaus Žvėryno gimnazijos – direktorės Daivos Žiūrienės, mokiniai kartais seka prastai besimokančių draugų pavyzdžiu, nors turėtų lygiuotis į stipresniuosius. Jos teigimu, rimtu požiūriu į mokslą ne tik „dėl diplomo“ turėtų rūpintis visa visuomenė ir visa švietimo sistema.

Artėjant Rugsėjo 1-ajai su Vilniaus Žvėryno gimnazijos direktore D. Žiūriene portalas lzinios.lt kalbėjosi apie įstaigos mokinius ir mokytojus, jų problemas bei mokyklinio ugdymo naujoves.

- Jūsų gimnazija patenka į geriausių Lietuvos gimnazijų dešimtuką. Ar aukšti reitingai lemia ir didesnį mokinių skaičių?

- Mokinių nestokojame, jau 10 metų jų skaičius panašus – apie 1200. Visų klasių yra po penkias, kiekvienoje jų – maždaug po trisdešimt mokinių. Pavyzdžiui, šeštokų klasėse yra po 28, jie mokosi antroje pamainoje, kai pamokos prasideda apie pusę dvylikos, o baigiasi prieš septynias vakaro. Priimdami vaikus į penktą klasę, tėvelius iškart įspėjame, kad šeštoje klasėje jie mokysis po pietų, nes mums trūksta patalpų.

Po aštuonių klasių mūsų mokiniai tęsia mokslą pas mus, sėkmingai stoja į Vilniaus licėjų, Žirmūnų, Mykolo Biržiškos gimnazijas. Šiemet į devintas klases buvo tik dvidešimt laisvų vietų, o prašymų - per šimtą. Į penktas klases šiemet sulaukėme 203 prašymų, priėmėme 150.

- Ar priimate mokinius ne tik iš Žvėryno?

- Jei tėvai labai nori, o mokinių mokymosi rezultatai mus tenkina, priimame. Stojamųjų egzaminų šiuo metu nerengiame, atsižvelgiame į metinių pažymių vidurkį, tačiau svarstome galimybę po aštuonių klasių mokinius testuoti. Kita vertus, toks testavimas, priimant mokinius, matyt, mažai ką lemtų, nes Žvėryne gyvenančius priimti privalėtume.

- Kur stoja Žvėryno gimnazijos absolventai?

- Dalis mokinių išvažiuoja į užsienį, pernai iš 140 tokių buvo 18. Daugiausiai jie renkasi Europos, ypač Anglijos, universitetus. Džiaugiamės, kad šiais metais abitūros egzaminus trimis šimtukais išlakęs mokinys įstojo į Vilniaus universitetą. Nemažai mūsų absolventų studijuoja Vilniaus Gedimino technikos universitete, mat turime stiprius fizikos mokytojus. Daug baigusiųjų kasmet renkasi medicinos studijas.

- Jūsų mokyklos klasėse mokosi po 30 mokinių, o šiuo metu streikus žadančios švietimo darbuotojų profsąjungos reikalauja, jog 5-8 klasėse mokytųsi ne daugiau kaip 26, o gimnazijų – 24 mokiniai.

- Suprantama, kad su mažesne klase smagiau dirbti. Tai gerai iliustruoja anglų kalbos valstybinio egzamino rezultatai. Juk didesnį mokinių skaičių sunkiau sukontroliuoti ir išmokyti vaikus.

- Kitas profsąjungų reikalavimas yra atkurti 2009 metų mokinio krepšelio dydį (3 774 litus). Šiuo metu jis yra 3 348 litai, nuo kitų metu jis padidės 15 litų. Ką jums reikš šis padidėjimas, kaip bus panaudojami pinigai?

- Iš tų 15 litų nebe 5, o 6 proc. pasiims savivaldybė. Konkrečiai mūsų mokyklai liks apie dvidešimt kelis tūkstančius. Reikia turėti galvoje, kad mažesnėms nei mūsų mokykloms teks apskritai menkos sumos. Iš esmės mokinio krepšelio padidėjimas yra, bet nepakankamas. Minėti pinigai bus panaudoti mokytojų atlyginimams. Nuo šių metų pradžios jiems taikome maksimalų koeficientą, finansiškai verčiamės gana neblogai. Taip pat šiemet Vyriausybės nutarimu, kai klasėse daugiau nei 23 mokiniai, lietuvių, anglų kalbų bei matematikos mokytojams pridedama po pusę, o kitų dalykų - po 0,25 valandos. Tad padidės pedagogų krūviai, o tuo pačiu - ir atlyginimai.

- Kiek iš 88 gimnazijoje dirbančių pedagogų yra vyrų? 2013 metų Valstybinėje švietimo strategijoje buvo užsibrėžta, kad mokytojai vyrai sudarytų bent penktadalį kolektyvo.

- Vyrų turime nemažai, 14. Suprantu, kad vyrai mokytojai vaikams labai priimtini, norėtųsi, kad jų būtų daugiau. Juk į ką daugiau lygiuotis berniukams? Vyrai vis dėlto dažnai moka pasakyti svaresnį žodį, kitaip bendrauti su paaugliais. Gyvename technikos amžiuje, kai nemažai jaunimo renkasi technines specialybes, garantuojančias didesnį atlyginimą.

- Įsivaizduokime tokią situaciją: į darbą priimate jauną, ką tik studijas pabaigusį istorijos mokytoją. Kokio darbo krūvio ir atlyginimo jis galėtų tikėtis?

- Jis galėtų gauti apie 20-22 pamokas. Taip pat - auklėjamąją klasę. Priskaičiavus pasiruošimą pamokoms bei mokinių darbų tikrinimą, susidarytų visos 36 pedagogo valandos. Šis jaunas specialistas Į rankas gautų mažiau kaip 2 tūkst. litų. Tačiau mokytojo eksperto atlyginimas ženkliai skiriasi: turint visą krūvį, jis gali gauti jau apie 3 tūkst. litų. Dėl to jaunimas ir nelinkęs rinktis mokytojo profesijos. Vis dėlto mūsų gimnazijoje turime keletą puikių jaunų mokytojų.

- Prieš keletą metų mokykloms rekomenduota vietoj dviejų įvesti tris savaitines kūno kultūros pamokas. Kaip yra jūsų gimnazijoje?

- Teoriškai galima įvesti kūno kultūros pamokas, tačiau praktiškai tam reikia sporto bazės. Mūsų situacija sudėtinga, turime vos 200 kv. metrų sporto salę, kurioje fizinio lavinimo pamokos vyksta dviem klasėms vienu metu. Žinoma, yra stadionas, tačiau ten sportuoti galima tik rudens pradžioje ir pavasarį. Taigi visi mokiniai turi dvi savaitines kūno kultūros pamokas, išskyrus penktokus, turinčius papildomą šokių pamokėlę aktų salėje. Labai norėtume trijų savaitinių kūno kultūros pamokų, tačiau tam reikėtų ne tik geresnės sporto bazės, bet ir persirengimo kambarių, tinkamų higienos sąlygų, kad po pamokos mokiniai galėtų nusiprausti. Manau, kad privalomas kūno kultūros ugdymas galėtų vykti popamokinės veiklos metu.

- Jūs, kaip matematikos mokytoja, matyt, teigiamai vertinate žinią apie matematikos egzaminą, kuris nuo 2016 metų bus privalomas pretenduosiantiems į valstybės finansuojamas vietas?

- Akivaizdžiai matyti, kad matematikos ugdymas šiuo metu susilpnėjęs. Atsiradus galimybei pasirinkti šio dalyko B lygį, dažnas mokinys ėmė nesimokyti. Tačiau manau, kad matematikos žinių visi mokiniai turėtų gauti vienodai, kaip ir lietuvių kalbos. Esu įsitikinusi, kad, matematikos įmanoma išmokti, ji nėra „monstras“, jei mokiniai įsigilina. Tačiau pasirinkus B lygį, jie nustoja tai daryti.

- Kaip vertinate šiais laikais paplitusią jaunų žmonių „liga“ neatsitraukti nuo mobiliųjų telefonų?

- Susipažinę su darbo tvarkos taisyklėmis, mūsų mokiniai pasirašo susitarimą, kad mobiliaisiais telefonais nesinaudos pamokų metu, ir tėvai prašo telefoną paimti, jei nevykdomas susitarimas. Kartais mokiniai pareiškia, kad pažeidžiame jų teises. Tai iš tiesų yra problema. Būtų labai gerai, kad prasidėjus pamokoms, būtų galima telefonus surinkti. Beje, ir tėvai jau svarsto apie tokią galimybę. Tačiau kyla klausimas, kaip tai padaryti, nes vaikų labai daug, jie keičia kabinetus. Visiems įrengti rakinamų spintelių neturime galimybių.

- Ar turite bėdų dėl mokyklos teritorijoje rūkančių moksleivių?

- Mūsų mokyklos teritorija yra aptverta ir joje niekas nerūko, tačiau tai demonstratyviai daroma kiek toliau. Vis dėlto jau pastebiu mažiau rūkančiųjų nei prieš, pavyzdžiui, šešerius metus. Tačiau dabar kyla kita problema – elektroninės cigaretės. Praėjusiais metais esame turėję ne vieną atvejį, kai mokiniai rūkė mokykloje. Kol kas nežinome, kaip su tuo kovoti. Apie tai kalbame su mokiniais, tačiau nesunku įsivaizduoti, kad jiems norisi išmėginti, juolab, kad jos lengvai prieinamos - pardavinėjamos ir didžiuosiuose prekybos centruose, ir internete.

- Ko palinkėtumėte mokiniams Rugsėjo 1-osios proga?

- Ramiai, stropiai, sąžiningai dirbti ir problemų nekils, nebus jokio streso. Lygiuotis į stipresniuosius mokinius. Neretai kalbama, kad gerai mokytis - nemadinga. Tačiau tai, kad gerai mokytis taptų madinga, turi rūpėti visai visuomenei ir švietimo sistemos - pradedant pradinėmis ir baigiant profesinėmis bei aukštosiomis mokyklomis - atstovams.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"