Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

EURATOMAS - visuomenės saugumui ir gerovei

 
2007 07 19 0:00
Vilija Gečienė: "Nuo 2007 metų Lietuvos institucijos aktyviai įsitraukė į EURATOM programą".<br>Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūros archyvo nuotrauka
Vilija Gečienė: "Nuo 2007 metų Lietuvos institucijos aktyviai įsitraukė į EURATOM programą".
Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūros archyvo nuotrauka

2007 metais Europos atominės energetikos bendrija (Euratomas) mini savo penkiasdešimtmetį. Euratomo steigimo sutartis pasirašyta 1957 metų kovo 25 dieną Romoje, tuo pačiu metu kaip ir Europos ekonominės bendrijos steigimo sutartis.

Euratomo sutartis - vienas iš pagrindinių šiuolaikinės Europos dokumentų, suteikiantis galimybę Europos mokslininkams dirbti ir bendradarbiauti branduolinių mokslinių tyrimų srityje. Branduolinės energijos panaudojimas taikiems tikslams - vienas svarbiausių Euratomo sutarties uždavinių.

Euratomo branduolinių tyrimų ir mokymo veiklos finansuojamos pagal vieną didžiausių Europos mokslinių tyrimų programų - Europos Sąjungos bendrąją mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programą (bendroji programa - BP). 2007 m. sausio 1 d. prasidėjo EURATOM 7-oji bendroji programa (EURATOM 7BP), kuri truks penkerius metus - iki 2011 metų. EURATOM 7BP sudaro moksliniai tyrimai termobranduolinės sintezės energetikos srityje ir moksliniai tyrimai branduolio dalijimosi ir radiacinės saugos srityje. Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūra yra atsakinga už šios programos administravimą ir informacijos sklaidą Lietuvoje.

Termobranduolinė sintezė - atsinaujinančios energijos šaltinis

Šiuolaikinė visuomenė yra priklausoma nuo nuolatinio energijos tiekimo. Energija vartojama visur: šildymui, apšvietimui, transporto ir žemės ūkyje, pramonėje. Šiuo metu didžioji šios energijos dalis pagaminama deginant iškastinį kurą (naftą, anglį, gamtines dujas), kita dalis - dalijant atomo branduolį. Europos Sąjungoje iškastinis kuras sudaro apie 80 proc. visos suvartojamos energijos. Beveik 67 proc. sunaudojamo iškastinio kuro yra importuojama. Tik maža energetikos dalis naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius, daugiausia hidroenergiją ir biomasę. Nepaisant didžiulių pastangų taupyti energiją, per ateinančius 50 metų pasaulinis energijos poreikis gali padvigubėti.

Norint užtikrinti tolesnę Europos Sąjungos ekonomikos plėtrą būtina plėtoti aplinkosaugai priimtinas, saugias, naujas energetikos technologijas. Viena iš tokių yra termobranduolinė sintezė. Termobranduolinė sintezė suteiktų galimybę sukurti ekologiškai švarų, patikimą ir ilgalaikį energijos šaltinį. Termobranduolinės jėgainės dėl savo konstrukcijos būtų saugios: avarijos, įvykstančios dėl nesuvaldomo reaktoriaus ar jo šerdies išsilydimo, būtų neįmanomos. Termobranduolinės sintezės jėgainės ypač tiktų energijos gamybai tankiai apgyventuose ir pramonės rajonuose.

EURATOM 7-ojoje BP termobranduolinės sintezės srityje daugiausia dėmesio skiriama ITER (International Tokamak Experimental Reactor) įgyvendinimui. ITER yra tarptautinio bendradarbiavimo projektas, kurio tikslas - sukurti demonstracinį termobranduolinės sintezės reaktorių ir parodyti, jog sintezės energija gali būti panaudojama elektros energijos gamybai. ITER demonstracinį reaktorių planuojama statyti Cadaracho vietovėje Pietų Prancūzijoje.

ITER projekte dvišalių arba daugiašalių sutarčių pagrindu bendradarbiauja Europos Sąjungos šalys ir Europos Sąjungai nepriklausančių šalių laboratorijos. ITER projekto partneriai - Europos Sąjunga (atstovaujama Euratomo), Japonija, Kinija, Indija, Korėjos respublika, Rusija ir JAV.

Atominių elektrinių sauga - ES prioritetas

Europos Sąjungoje atominės elektrinės pagamina trečdalį visos sunaudojamos elektros energijos. Atominės elektrinės yra pagrindinis elektros energijos šaltinis, neišskiriantis į aplinką anglies dioksido. Dėl šios priežasties branduolinė energetika yra svarbi kovojant su vadinamuoju šiltnamio efektu. Dėl branduolinės energetikos iškyla ir problemų, ypač susijusių su veikiančių reaktorių sauga bei ilgaamžių atliekų tvarkymu.

Europos atominės energetikos bendrijos tikslas šioje srityje - sukurti patikimus, naujausiais moksliniais tyrimais ir technologijomis grindžiamus metodus bei būdus, leidžiančius užtikrinti aukšto lygio reaktorių saugą, užkirsti kelią didelėms branduolinėms avarijoms, saugiau tvarkyti ilgai išliekančias radioaktyvias atliekas, plėtoti saugų jonizuojančios spinduliuotės panaudojimą pramonėje bei medicinoje.

Šios problemos sprendžiamos pasitelkiant politines bei visuomenės pastangas ir naujausius mokslinius tyrimus, kuriais siekiama gerinti jau pasiektus gana aukštus Europos Sąjungos saugos standartus.

EURATOMO 7-oji bendroji programa

EURATOMO 7-ąją BP sudaro bendrijos moksliniai tyrimai, technologijų plėtra, tarptautinis bendradarbiavimas, techninės informacijos platinimas, eksploatacijos veikla, mokymai.

7-os BP branduoliniai moksliniai tyrimai finansuojami pagal dvi specialias programas: EURATOM ir Jungtinių tyrimų centro. EURATOM programa skirta moksliniams tyrimams termobranduolinės sintezės bei branduolio dalijimosi ir radiacinės saugos srityse. Jungtinio tyrimų centro veikla branduolinių tyrimų srityje daugiausia dėmesio skiria politikos formavimo procesams atsižvelgiant į mokslo ir technologijos pažangą.

Valdymas ir finansavimas termobranduolinės sintezės energijos mokslinių tyrimų srityje ir mokslinių tyrimų branduolio dalijimosi bei radiacinės saugos srityje - labai skirtingi.

Termobranduolinės sintezės energijos mokslinių tyrimų programos tikslas - sukurti mokslinį pagrindą ITER projektui įgyvendinti. Finansavimas skiriamas pasirašius EURATOM Asociacijos sutartį (Europos Sąjungos šalių mokslinių tyrimų institucijų ir organizacijų sutartis su Europos Komisija), daugiašalius susitarimus. Vėliau suderinamas, pasirašomas ir įgyvendinamas tyrimų planas vieniems metams. Todėl kvietimų teikti paraiškas šiai tyrimų programai 7-ojoje BP nėra. Išimtis taikoma koordinavimo ir paramos veikloms, žmogiškųjų išteklių plėtrai, studijoms ir mokymams, medžiagų tyrimams, termobranduolinės sintezės plazmos tyrimams ir diagnostikai, kuriems yra skelbiami kvietimai teikti paraiškas. Paraiškas pagal dabar paskelbtą kvietimą imtis koordinavimo ir paramos veikloms galima pateikti iki š.m. spalio 23 dienos. Teikti paraiškas bei dalyvauti projektuose gali ir Lietuvos mokslininkai. Daugiau informacijos galima rasti tinklalapyje http://www.tpa.lt.

Branduolio dalijimosi ir radiacinės saugos programos tikslas - sukurti saugesnius, išteklius taupančius bei rentabilius branduolių dalijimosi panaudojimo energetikoje ir jonizuojančiosios spinduliuotės panaudojimo pramonėje ir medicinoje būdus. Programa apima šias pagrindines veiklas: radioaktyviųjų atliekų tvarkymą, reaktorių sistemas, radiacinę saugą, infrastruktūrą, žmogiškuosius išteklius, mobilumą ir mokymą.

Branduolio dalijimosi ir radiacinės saugos programoje skelbiami kvietimai teikti paraiškas. Artimiausias kvietimas numatomas 2008 metų pradžioje. Numatomos šios pagrindinės temos: ilgai gyvuojančių mažo ir vidutinio aktyvumo radioaktyviųjų atliekų tvarkymas, atominių elektrinių eksploatavimas, didelių avarijų analizė, geologinis laidojimas ir požeminės laboratorijos, mokymo harmonizavimas Europos Sąjungoje ir kitos.

7BP branduolinės energetikos moksliniams tyrimams 2007-2011 metų laikotarpiui skiriama 2751 mln. eurų. Iš jų termobranduolinės sintezės energijos moksliniams tyrimams - 70,77 proc., branduolių dalijimosi ir radiacinės saugos tyrimams - 10,44 proc., Jungtinių tyrimų centro branduolinei veiklai - 18,79 proc. 7BP branduolinės energetikos moksliniams tyrimams skiriama kur kas daugiau lėšų, negu 6BP. 6-osios BP branduolinės energetikos moksliniams tyrimams skirta 1230 mln. eurų.

Lietuvos dalyvavimas EURATOMO programoje

Lietuvos institucijų dalyvavimas branduolinės energetikos srityje prasidėjo 6-ojoje BP (2002-2006 m.). Lietuvoje iš EURATOM 6BP finansuojami ir vykdomi 8 projektai. Daugiausia projektų vykdo Lietuvos energetikos institutas - 4, VĮ Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra - 2, Kauno technologijos universitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas vykdo po 1 projektą. Kaip sėkmingus Lietuvos institucijų dalyvavimo 6BP pavyzdžius galima paminėti Lietuvos energetikos instituto projektą "Sudėtingų avarijų tyrimų kompetencijos tinklas", kuriame dalyvauja 49 partneriai iš 18 šalių, ir VĮ Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros projektą "Bendradarbiavimas ir ilgalaikio radioaktyviųjų atliekų tvarkymo technologijų perdavimas šalims narėms, turinčioms mažas branduolines programas", kuriame dalyvauja 7 partneriai iš 7 šalių.

ITER ir Europos termobranduolinės sintezės moksliniuose tyrimuose gali dalyvauti ir Lietuvos mokslininkai. Nuo 2005 metų trys Lietuvos institucijos - Lietuvos energetikos institutas, Kauno Technologijos Universitetas, Vytauto Didžiojo Universitetas - turi terminuotas sutartis su Europos atominės energetikos bendrija (Euratom). Nuo 2007 m. įsigaliojo Euratom Asociacijos-Lietuvos energetikos instituto sutartis, dėka kurios Lietuvos institucijos gali lengviau įsitraukti į bendras Europos mokslinių tyrimų programas bei pasinaudoti infrastruktūromis branduolio dalijimosi tyrimų srityje. Be aukščiau minėtų Lietuvos institucijų, nuo 2007 m. aktyviai į šią veiklą įsitraukė ir Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos institutas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"