Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Diena su mokyklos-daugiafunkcio centro direktore Vilma Petruliene

 
REKLAMA  •  2014 11 29 6:00
Daugiafunkcis centras - bendruomenės renginių židinys.
Daugiafunkcis centras - bendruomenės renginių židinys. Utenos rajono Sudeikių mokyklos-daugiafunkcio centro archyvo nuotraukos

Kviečiame iš arčiau pažvelgti į švietimo srityje dirbančių žmonių veiklą ir kasdienybę.

Buvusi lietuvių kalbos mokytoja Vilma Petrulienė šiandien vadovauja Utenos rajono Sudeikių mokyklai-daugiafunkciam centrui, įsikūrusiam miškingoje vietoje ant ežero kranto. „Jau kurį laiką nebestoviu priešais klasę ir nedėstau lietuvių kalbos, bet ir direktorės darbas įdomus, kupinas iššūkių“, – pasakoja linksmų plaučių Vilma. Mokyklos-daugiafunkcio centro vadovė nesusiduria su rutina, nes čia kiekviena diena vis kitokia.

Utenos rajono Sudeikių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Vilma Petrulienė.
Utenos rajono Sudeikių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Vilma Petrulienė.

8 val. V. Petrulienė jau sėdi prie savo stalo kabinete ir dėlioja dienos darbus. „Apie tai, ką šiandien turėsiu nuveikti, pradedu galvoti vos pramerkusi akis, o baigiu tik užmerkusi. Mokykla-daugiafunkciu centru tapome nuo 2013-ųjų rugsėjo 1 dienos. Kaip švietimo įstaiga turime ikimokyklinio ir pradinio ugdymo klases, o visą kitą veiklą kuriame patys: organizuojame laisvalaikio užimtumą, renginius, teikiame socialines paslaugas ir pan. Turime laisvus sparnus daryti ir kurti tai, kas mums patiems atrodo prasminga, reikalinga ir patrauklu“, – kūrybišku darbo pobūdžiu džiaugiasi pašnekovė.

9 val. Į V. Petrulienės kabinetą renkasi administracijos darbuotojai – vyksta rytinis susirinkimas. Kolegos prie puodelio kavos aptaria darbo reikalus, koordinuoja veiklą ir generuoja idėjas, kaip dar būtų galima pasitarnauti Sudeikių bendruomenei. „Tiek kolegoms, tiek kitiems daugiafunkciams centrams vis primenu, kad dirbame visų pirma savo bendruomenei, tačiau tai nereiškia, jog turime užsidaryti jos rėmuose. Reikia būti atviriems ir kitoms bendruomenėms bei iniciatyvoms, tada atsiveria labai daug galimybių“, – tvirtina direktorė.

Sudeikių mokykla-daugiafunkcis centras turi itin patogias sąlygas bendradarbiauti su kitais regionais – bendrabučio gyvenamąsias patalpas. Čia dažnai rengiamos moksleivių vasaros poilsio stovyklos, sportininkų suvažiavimai, varžybos. Vietos vaikai taip pat turi galimybę prisijungti prie atvykėlių veiklos. „Taip ir bendradarbiaujame: mes stovyklų organizatoriams nemokamai suteikiame nakvynės patalpas, o jie atsilygindami leidžia vietiniams dalyvauti savo vykdomoje veikloje, - pasakoja direktorė V. Petrulienė. - Taip užtikrinamas laisvalaikis, tačiau svarbiausia – kuriamas užimtumas socialiai remtiniems vietos vaikams, kurių finansinė padėtis dažnai yra sunkesnė.“

10 val. V. Petrulienė tvarko įvairius einamuosius reikalus ir dokumentus. Vienas iš daugelio šiuo metu aktualių klausimų daugiafunkciame centre – savanorystė. „Vasarą čia apsilankė keturios merginos gimnazistės ir pasisiūlė padėti vasaros stovykloje kaip savanorės. Tai paskatino plėtoti savanorystę ir toliau. Neseniai mūsų centras buvo akredituotas kaip savanorius galinti priimti organizacija, tad šiuo metu tvarkau vienos merginos savanorės priėmimo dokumentus. Manau, ateityje turėsime ir daugiau savanorių. Veiklos čia jiems tikrai yra“, – patikina direktorė.

V. Petrulienė džiaugiasi, kad neseniai Sudeikių mokyklai-daugiafunkciam centrui buvo skirta daugiau kaip 1 mln. litų Europos Sąjungos (ES) paramos. Už gautus pinigus sutvarkyta viskas nuo grindų iki lubų, santechnikos sistemos, įsigyta įvairios įrangos, kompiuterių, baldų, net muzikos instrumentų. Prie remonto nemažai prisidėjo ir Utenos rajono savivaldybė.

13 val. V. Petrulienė yra atsakinga už daugybę įstaigoje vykstančių renginių, kurie paprastai yra atviri visai Sudeikių bendruomenei, tad organizacinis, koordinacinis darbas užima nemažą dalį dienos. Iš artimiausių renginių kalendoriaus: trečiadienį viso darbo kolektyvo, pradinukų ir ikimokyklinukų laukia rudeninė talka (po jos – valgyklos virėjos talkininkams keptas plokštainis), ketvirtadienį ketinama rinkti lėšas „Išsipildymo akcijai“. Pinigai bus renkami itin „skaniu būdu“: mokiniai ir darbuotojai prekiaus savo iškeptais pyragais, o gautas lėšas nuveš į Utenos rajono savivaldybę, kad ši jas perduotų akcijos organizatoriams.

Sudeikiškiai noriai dalyvauja daugiafunkcio centro renginiuose.
Sudeikiškiai noriai dalyvauja daugiafunkcio centro renginiuose.

„Nemažai renginių ir užsiėmimų orientuoti į senjorus, – aiškina Vilma. - Šiemet vėl organizuosime kalėdinį pasibuvimą, planuojame kviesti močiutes, mokytis kepti kūčiukus ir sekti pasakas. Taip pat kartosime Vestuvinių muzikantų "vakarušką“, kuri pernai sulaukė anšlago: susirinko labai daug žmonių ne tik iš Sudeikių, bet ir iš Utenos, esančios už 10 kilometrų. Turime įsirengę ir jaukią virtuvę, kurioje vyresnės moterys organizuoja maisto ruošimo, mezgimo, dainavimo būrelius."

15 val. Sudeikių mokykla-daugiafunkcis centras yra atviras ir sudėtingesnių socialinių grupių atstovams. „Šioje srityje vis dar intensyviai dirbame, ir tas darbas nėra lengvas. Nagrinėjame Socialinių paslaugų įstatymą, ieškome geriausių sprendimų“, – teigia V. Petrulienė. Kai kurios mokyklos-daugiafunkcio centro teikiamos socialinės paslaugos yra visiška naujiena Sudeikiuose. Pavyzdžiui, siūlomos nemokamos skalbimo, dušo paslaugos tiems, kurie namie tokių patogumų neturi. Socialinę atskirtį patiriančius asmenis stengiamasi įtraukti į centro veiklą, svarbi to sąlyga – per mokymus, seminarus ir susitikimus neišskirti jų iš kitų. Taip šie žmonės lengviau įsitraukia į kokią nors veiklą.

Mokykla-daugiafunkcis centras teikia ir sporto paslaugas. Čia esanti sporto salė su treniruokliais atvira bendruomenei kiekvieną dieną. Per šventes ir poilsio dienas, kai centro darbuotojai nedirba, iš sportuojančių jaunuolių paskiriamas vienas savanoris, kad atrakintų salę ir prižiūrėtų tvarką. „Žmonės turi kur ateiti ir kuo užsiimti, o mes jais pasitikime. Iš tiesų jokių problemų dėl to dar nėra kilę“, – tvirtina Vilma.

V. Petrulienė prisipažįsta, jog meluotų sakydama, kad gyventojai į mokyklą-daugiafunkcį centrą plūsta masiškai. Juk labai ilgai tai buvo paprasta ir gana uždara švietimo įstaiga, tačiau bendruomenė pamažu pratinasi prie tokio centro idėjos. Kaip teigia pati Vilma, „po truputėlį mes tuos žmones jaukinamės“.

„Renginiuose netrūksta lankytojų. Vienų metų patirtis jau parodė mums, ko bendruomenei išties labiausiai reikia, kaip pritraukti kuo daugiau jos narių“, - pabrėžia direktorė.

17 val. V. Petrulienė palinki kolegoms gero vakaro ir baigia dienos darbus. Būtent tokiu metu mokykloje-daugiafunkciame centre prasideda tikrasis gyvenimas: į laisvalaikio ir sporto salės erdves suaugusieji ima plūsti po darbų, o jaunimas - po pamokų.

„Jeigu vakare centre vyksta koks nors renginys ar pradedama nauja veikla, būtinai lieku ir dalyvauju“, – priduria direktorė. Namo ji paprastai keliauja jau planuodama kitą dieną.

Užs.V-2515

. . .

D. Pavalkis/LŽ archyvo nuotrauka
D. Pavalkis/LŽ archyvo nuotrauka

Naudojantis ES lėšomis Lietuvoje steigiami arba renovuojami 75 daugiafunkciai centrai. Iš esmės daugiafunkciai centrai skirti ugdymo paslaugoms teikti vietovėse, kuriose dėl mažo vaikų skaičiaus nėra atskiro darželio ar mokyklos.

Kokias papildomas paslaugas ir veiklą turėtų siūlyti daugiafunkcis centras, sprendžia miestelio ar kaimo savivalda bei vietos bendruomenė. Be švietimo, kultūros, specialiojo ugdymo, sveikatos paslaugų, visuomet veikia ir ikimokyklinio ugdymo grupė ar mokykla.

Steigiant daugiafunkcius centrus siekiama dviejų tikslų. Pirma, sudaryti galimybę kaimo gyvenamosiose vietovėse sukurti infrastruktūrą ir paslaugas vietos bendruomenei, kad ji galėtų plėtoti socialinę, šviečiamąją, kultūrinę veiklą. Antra, panaudoti mokyklų, kurios mažėjant mokinių tuštėja, patalpas visai kaimo bendruomenei – įsteigti kultūros centrą, biblioteką, ambulatoriją ir pan. Taip kaime lieka mokykla ir kitos žmonėms reikalingos įstaigos.

Kaimuose veikiantys daugiafunkciai centrai, kuriuose po vienu stogu telpa darželis, mokykla, biblioteka, kultūros centras ir kitos gyventojams reikalingos įstaigos, yra tikri kaimo švietimo ir kultūros židiniai. Jie sutelkia visą bendruomenę.

Steigiant daugiafunkcius centrus išsaugomos tuštėjančios mokyklos kaimuose ir sukuriama erdvė įvairesnei kaimo žmonių veiklai.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis

.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"