Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Demokratijos puoselėjimo centras

 
2013 06 15 6:00
Prof. A.
Damušis: „Visus tuos dešimtmečius ilgėjausi Lietuvos. Praėjome ir ugnį, ir
vandenį. Jei išlikome, tai turime susiburti ir kurti savo kraštą. Visi drauge“.
Prof. A. Damušis: „Visus tuos dešimtmečius ilgėjausi Lietuvos. Praėjome ir ugnį, ir vandenį. Jei išlikome, tai turime susiburti ir kurti savo kraštą. Visi drauge“. Asmeninio archyvo nuotrauka

Birželio 13-ąją, ketvirtadienį, 15 val. Mykolo Romerio universitete (MRU) įsteigtas Adolfo Damušio demokratijos studijų centras.

Centro veiklos tikslas – tirti nepriklausomos Lietuvos ir okupacijų laikotarpio lietuvių demokratinės minties tradiciją, atskleisti ir įtvirtinti jos sąsajas su dabarties demokratinėmis vertybėmis, sugrąžinti į visuomenės kultūrinę atmintį asmenybių, kurios nuosekliai gynė ir brandino demokratinę mintį Lietuvoje bei išeivijoje, vardus ir intelektinį paveldą.

A.Damušio demokratijos studijų centras įsteigtas atsižvelgiant į MRU misiją visuomenės ir humanitarinių mokslų srityje ir minint A.Damušio (1908 06 16-2003 02 27) – mokslininko, nuoseklaus demokratinių vertybių puoselėtojo ir vieno iš pasipriešinimo sovietų bei nacių okupaciniams režimams vadovų – 105-ąsias gimimo metines.

Kaip sakė A.Damušio duktė ambasadorė Gintė Damušytė, centro veiklos kryptis – pirmiausia taikomojo pobūdžio, kaip ir A.Damušio mokslinė bei visuomeninė raiška. „Mano tėvas nebuvo profesionalus istorikas, neilgai veikė praktinės politikos lauke. Bet buvo veiklos žmogus, intelektualių tekstų, pažangių iniciatyvų autorius. Jis generavo idėjas, pats jas įgyvendino ir skatino kitus tai daryti.“ Ambasadorė G. Damušytė įsitikinusi, kad A.Damušio veikla įkvėps ir paskatins daugiau diskusijų, studijų apie pernelyg mažai ištirtą Lietuvos demokratinės minties raidą, politinį pasipriešinimą autoritariniams ir okupaciniams režimams, ypač antinacinį pogrindį. Centro veikla neabejotinai atskleis dar nežinomų rezistencijos istorijos ir kovos už demokratijos idealus puslapių.

Jungiamoji tradicijos grandis

„Džiugu, kad steigiame demokratijos studijų centrą. Nors formaliai demokratinė visuomenė Lietuvoje gyvuoja jau beveik ketvirtį šimtmečio, ji yra labiau procedūrinė, o ne pasaulėžiūrinė. Pasaulėžiūrinė demokratija turėtų būti grįsta piliečių aktyvumu, bendradarbiavimu ir pasitikėjimu. Todėl sveikintinas naujo demokratijos studijų centro atsiradimas - jis padės brandinti tokią visuomenę. A.Damušio demokratijos studijų centras tirs ir skleis būtent pasaulėžiūrinės demokratijos tradiciją, kuri yra autentiška: lietuviška, krikščioniška ir vakarietiška. Tai labai vertingas ir gyvybingas mūsų kultūros klodas. Jo įskiepis Lietuvos visuomenės dabarčiai itin reikalingas ir perspektyvus. A.Damušio centras taps dar vienu tiltu, jungiamąja grandimi su gyva prieškario demokratinės minties tradicija ir jos tęsiniu antrosios bangos išeivijoje. Visi, kuriems teko susiliesti su šiomis autentiškomis lietuviškosios kultūrinės ir pilietinės raiškos formomis, jaučia, kokios jos yra grynos, stiprios ir intensyvios“, - kalbėjo MRU studijų prorektorius doc. dr. Giedrius Viliūnas, pasirašydamas MRU A.Damušio demokratijos studijų centro steigimo sutartį. Damušių šeimos vardu ją pasirašė ambasadorė G.Damušytė. Centro steigimo ceremonijoje dalyvavo akademikai, politikai, visuomenės veikėjai, išeivijos atstovai, žurnalistai, MRU akademinė bendruomenė.

Išeivijos lietuvių palankumas

MRU Humanitarinių mokslų instituto (HMI) direktorius istorikas dr. Robertas Jurgaitis sakė, kad jau numatyti intensyvūs centro darbai: „Visų pirma kaupsime ir sisteminsime istorinius šaltinius, pradedant periodine spauda ir baigiant privačiuose asmeniniuose archyvuose saugomais dokumentais bei korespondencija. Be 1944–1990 metų išeivijoje saugomų dokumentų, iš esmės jokia rimtesnė tiriamoji veikla nėra galima.“ HMI vadovas džiaugėsi, kad A.Damušio demokratijos studijų centro steigimo idėjai palankumą rodo ir išeivijos lietuviai. „Iš anksto dėkojame visiems, kurie galės padėti tirti šalies demokratinės minties raidą. Juk ir šaltiniai išblaškyti ne tik po skirtingas Lietuvos bibliotekas, bet ir po įvairių šalių - JAV, Vokietijos, Švedijos, kitų - valstybinius bei privačius archyvus“, - pažymėjo R.Jurgaitis.

Jam talkinęs žurnalistas Vidmantas Valiušaitis centro atidarymo proga dovanų įteikė sukauptą unikalių nuotraukų fotoarchyvą ir retos Sąjūdžio spaudos komplektus. „Tai irgi naujųjų laikų demokratinio proceso, kuris jau tapo istorija, dalis. Ji taip pat turi būti centro akiratyje“, – pabrėžė V.Valiušaitis.

„Visus tuos dešimtmečius ilgėjausi Lietuvos“

A.Damušis – mokslininkas, politikas, jau studijų metais mokslinę veiklą ir visuomeninį darbą jungęs į integralią visumą, žymus ateitininkų veikėjas, rūpinęsis jaunimo problemomis ne tik Lietuvoje, bet ir išeivijoje. Jis stengėsi, kad būtų atkurta ateitininkija, įsteigė plačiai išgarsėjusią ateitininkų stovyklą „Dainava“. A.Damušis buvo ir aktyvus kovotojas už Lietuvos laisvę, vienas iš 1941 metų Birželio sukilimo organizatorių bei vadovų. Lietuvos laikinojoje vyriausybėje ėjo pramonės ministro pareigas. Taip pat buvo vienas iš 1943 metais įsteigto Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto organizatorių, jo vicepirmininkas. Už rezistencinę veiklą nacių kalintas Vokietijos kalėjimuose. Svarbiausi jo mokslo darbai atlikti išeivijoje, JAV, Kanadoje, Anglijoje ir Prancūzijoje užpatentuota per 30 mokslinių išradimų.

A.Damušis, 1944-aisiais priverstas palikti Lietuvą, grįžo į tėvyne tik po daugiau kaip pusšimčio metų – 1997-aisiais. Čia jis toliau tęsė intelektinę veiklą, aktyviai dalyvavo Lietuvos visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime. Jau gyvendamas Lietuvoje prof. A.Damušis sakė: „Visus tuos dešimtmečius ilgėjausi Lietuvos. Perėjome ir ugnį, ir vandenį. Jei išlikome, turime susiburti ir kurti savo kraštą. Visi drauge.“

1984-aisiais A.Damušio veiklą įvertino ir popiežius Jonas Paulius II - apdovanojo jį Šv. Silvestro ordinu. 1994 metais Lietuvos Respublikos prezidentas Algirdas Brazauskas dekretu už itin reikšmingus asmeninius nuopelnus ginant Lietuvos Respublikos laisvę ir nepriklausomybę bei ilgametį ir sąžiningą darbą Lietuvos valstybei apdovanojo A.Damušį 3-iojo laipsnio Vyčio Kryžiaus ordinu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"