Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Broliai pasirengę pasaulinėms lenktynėms

 
Broliai Vizbarai: (iš kairės) Kristijonas, Dominykas, Augustinas.
Broliai Vizbarai: (iš kairės) Kristijonas, Dominykas, Augustinas. Oresto Gurevičiaus nuotraukos

Aukštųjų technologijų įmonės 'Brolis Semiconductors' įkūrėjai Augustinas, Kristijonas ir Dominykas Vizbarai įsitikinę, kad geras pavyzdys ir kitiems jauniems žmonėms parodo, jog Lietuvoje taip pat galima daug nuveikti. Pernai brolių įkurta įmonė startuoja taip sparčiai, kad neliko nepastebėta visame pasaulyje.

Praėjusią savaitę dvyniams Augustinui ir Kristijonui sukako 29 metai, o jų įmonė, pernai įkurta kartu su ketveriais metais vyresniu broliu Dominyku, startuoja tokiu greičiu, kuris neliko nepastebėtas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Po studijų užsienyje grįžę į Lietuvą ir Vilniuje įkūrę aukštųjų technologijų įmonę, broliai Vizbarai jau ne kartą pelnė pripažinimą. Praėjusią savaitę "Brolis Semiconductors" laimėjo Vokietijos ūkio apdovanojimą Lietuvoje "Jaunas verslas", pernai - Švedijos verslo "Jaunojo metų verslininko" titulą. Šių metų pradžioje įmonės įkūrėjams įteiktas "Lietuvos garbės" apdovanojimas "Metų pasiekimas". Gegužę "Brolis Semiconductors" kolektyvas prie Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto pasodino simbolinį ąžuolą, dovanotą Lietuvos verslo paramos agentūros už geriausią mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros projektą. Lietuvių įmonė atkreipė ir pasaulinės žiniasklaidos dėmesį. Neseniai apie ją reportažą parengė Vokietijos televizija "Deusche Welle".

"Vertiname mums rodomą dėmesį, tačiau jis gyvenimo tikrai nepalengvina, - atvirai kalbėjo broliai. - Iki rimtai veikiančios įmonės - ilgas kelias. Jame gali pasitaikyti visokių akmenų. Neduok Dieve, dar kur nors ir paslysi, todėl atsakomybės našta tik sunkėja. Kita vertus, jaunimui Lietuvoje reikia gerų pavyzdžių. Mūsų viešojoje erdvėje pozityvių dalykų ne tiek jau ir daug. Neproporcingai daug negatyvo. Kai apsilankai, pavyzdžiui, Silicio slėnyje JAV, ten tokia atmosfera, kad visi - nuo aukštųjų technologijų kompanijų kaip mūsų iki informacinių technologijų milžinų "Google", "Facebook" ar "Yahoo" - ką nors kuria. Tada norisi ir pačiam ką nors daryti. O jei draugas kaime "kvasina", kitas galbūt vagia - ko man čia stengtis?! Arba vienas sėdi, dejuoja, kaip blogai, ir kiti tą patį daro. Užuot atsistoję, išsišlavę kiemą ir padarę, kad būtų gerai. Aplinka, kuri mus supa, labai daug duoda. Ji gali į vieną arba į kitą pusę pastumti. Blogų dalykų yra visur, kad ir koks aukštas šalies gyvenimo lygis būtų, svarbu, ką akcentuosi. Metai, kai grįžome į Lietuvą, ir nė akimirkos nesijautėme blogai. Tiek kurdami verslą, tiek dėl gyvenimo kokybės."

Trisdešimt žingsnių

Per metus, kai grįžo į Lietuvą ir įkūrė puslaidininkių lazerių įmonę, broliai spėjo labai daug nuveikti. Pirmiausia įrengė "Brolis Semiconductors" administracines ir gamybines patalpas, vadinamuosius švaros kambarius, paruošė visą reikalingą ir gana sudėtingą infrastruktūrą nuo skystojo azoto linijos su talpa iki dujų, elektros, vandens įrangos, o kai sulaukė amerikiečių pagaminto kristalų epitaksijos reaktoriaus, oficialiai atidarė naująją laboratoriją. Šių metų sausį paleistu reaktoriumi užauginę pirmą optiškai aktyvų kristalą, pradėjo ruoštis gaminti lazerius.

"Pirmuosius lazerius iš reaktoriaus ištraukėme vasario pabaigoje, - prisiminė Kristijonas, puslaidininkių lazerių technologijos, leidusios broliams įsiveržti tarp lyderių pasaulio mastu, autorius. - Simboliškai sutapo, kad Kovo 11-ąją, sekmadienį, įjungėme lazerius ir mūsų "čipai" veikė. Vėliau paruošėme dar kelias siuntas vadinamųjų bandinių ir dabar turime trijų skirtingų dažnių lazerius, veikiančius kambario temperatūroje. Kol kas viskas vyksta sklandžiai ir pagal planą. Gana greitai gaminame vis naujus pilotinius lazerius, demonstruojame naujus bangų ilgius ir stengiamės tuos gamybos procesus stabilizuoti bei optimizuoti."

"Brolis Semiconductors" laboratorijos puslaidininkių įranga - moderniausia Baltijos šalyse.
"Brolis Semiconductors" laboratorijos puslaidininkių įranga - moderniausia Baltijos šalyse.

Iki galutinio produkto yra per trisdešimt skirtingų technologinių žingsnių. Reikia įvykdyti daugybę reikalavimų nuo patikimumo iki veikos parametrų, kad atsirastų visų pirma kristalas, o vėliau iš jo - lazeris. Kai kuriamos naujos medžiagos, nauji prietaisai, tikrai ne viskas žinoma iš pat pradžių. Nemažai dalykų dar reikia aiškintis ir spręsti problemas, kad prototipai taptų pramoniniais produktais, pritaikomais konkrečių sistemų gamintojų nuo medicinos iki kosmoso tyrimų srities. Atliekami ir eksperimentai, per kuriuos prietaisai specialiai sendinami ir stebimi, ar ilgai išlieka veiksmingi.

Šiemet balandį "Brolis Semiconductors" veikla sertifikuota pagal ISO kokybės valdymo standartą puslaidininkinių optoelektroninių prietaisų kūrimo ir gamybos srityje. Jis pradėtas diegti nuo pernai rugpjūčio. Toks sertifikatas leidžia patikimiau jaustis ir klientams, nes jie žino, kad įmonė privalo garantuoti visus technologinius žingsnius, ir galima atsekti, jei kas nors būtų negerai.

Svarbiausios rinkos

Praėjusią savaitę broliai baigė ir savotišką aukštųjų technologijų parodų maratoną. Įvairiose šalyse nuo Lenkijos, Vokietijos iki JAV, Indijos, Kinijos, Japonijos pristatė kaskart vis naujus prietaisų prototipus, kad rinkos dalyviai matytų įmonės pažangą, ir ji nebūtų grįsta vien kalbomis apie būsimus produktus.

"Reikia įrodyti, ką sugebi padaryti, tada atsiranda vis didesnis susidomėjimas, - sakė Augustinas. - Pasaulinės parodos leidžia ir daugiau sužinoti apie rinką, kam kokių prietaisų reikia, kokius prototipus gaminti."

Pavyzdžiui, JAV visada labai inovatyvios ir pirmos investuoja į naująsias technologijas. Taip pat norėta išmėginti augančias rinkas, tarkim, Kiniją, Indiją, tačiau patirtis parodė, kad jos bent artimiausiu metu įmonei nėra labai aktualios. Svarbiausios lieka JAV, Europa, Japonija.

Technologijų lenktynėse laikas yra vienas svarbiausių veiksnių, nes atsiranda vis naujų konkurentų. Kita vertus, visos įmonės turi pereiti tokį pat pradinį etapą nuo įsikūrimo, technologinės plėtros, inžinerijos darbų iki prietaisų pardavimo rinkoje.

"Todėl ir turėjome maksimaliai anksti startuoti, kad kuo greičiau tą etapą pereitume. Dabar mūsų tempas iš tikrųjų milžiniškas. Jis neliko nepastebėtas ir visame pasaulyje, - sakė Kristijonas. - Labai sparčiai viską darome ir kaip pavyzdį rodome, kad tai yra įmanoma. Kartu tai suteikia mums daug vilčių, kad vėliau bus dar geriau."

Dabar, pasak Dominyko, "Brolis Semiconductors" vykdo pažadus, duotus potencialiems klientams, pareiškusiems pageidavimus gauti pirmuosius įmonės produktus. Prietaisų prototipai atsiranda laiku, jų parametrai net geresni nei tikėtasi, ir susidomėjimas kuriamais komponentais po parodų yra labai didelis. "Brolis Semiconductors" lazerių laukia pirmiausia JAV, Vokietija, Japonija, kristalų - daugiausia Europos ir šiek tiek Japonijos rinka.

"Brolis Semiconductors" gaminami lazeriniai diodai.
"Brolis Semiconductors" gaminami lazeriniai diodai.

Jūra palauks

Aukštųjų technologijų įmonėje "Brolis Semiconductors" iš pradžių dirbo tik trys broliai. Dabar - septyni žmonės. Nuo liepos mėnesio pradės dirbti aštuntas ir tiek darbuotojų, pasak brolių, kol kas užteks. Daugiausia paraiškų sulaukiama iš VU Fizikos fakulteto, kuriame studijavo ir Augustinas su Kristijonu. Priimami magistro studijų vėlesnių kursų praktikantai ir geriausiems siūloma įmonėje atlikti kursinius ir baigiamuosius darbus. Jei rezultatai geri, mokamos stipendijos. Sėkmingai atlikusius praktiką kandidatus įdarbino.

"Kitaip nemėginome, bet turbūt lengviau, kad esame broliai, - juokavo pašnekovai. - Kiekvienas dirbame pagal savo kompetenciją ir savo sritį; yra mokslinis darbas, finansai, buhalterija, klientai, darbų sauga ir begalė kitų dalykų. O dėl strategijos sprendžiame visi kartu."

D.Vizbaras yra įmonės generalinis direktorius, A.Vizbaras - komercijos direktorius, K.Vizbaras - technologijų direktorius. Visi trys - dar ir valdybos nariai. Tiesiog toks yra įmonės standartas, kad būtų paskirstytos pareigos ir atsakomybė už tam tikrus sektorius.

"Esu technologijų direktorius, kuris kontroliuoja mokslininko, t. y. savo paties, veiklą, ir pats savo ataskaitą pasirašau, - šypsojosi Kristijonas. - Jaučiuosi šiek tiek kvailai, pats sau rašydamas pažymį, bet tokia yra pradžia."

Mokslininkas ir komercijos direktorius Augustinas šmaikštavo, kad baisiausia, jog nežino, kuriai sričiai daugiau dėmesio skirti. Pasak Dominyko, kai kompanija maža, normalu, kai visi daro viską. Jei reikia, ir jis, generalinis direktorius, turintis transporto inžinieriaus ir technologijų vadybininko specialybę, eina sukti varžtų į laboratoriją.

Kadaise nemažai plaukioję su tėvu Valdemaru Vizbaru, didžiausio Lietuvoje burlaivio "Brabander" kapitonu, broliai sakė, kad dabar porą metų palūkės. Dar per jautri įmonės būsena, kad visi ją paliktų. Ir šiaip vasarą - pats darbymetis. Baigėsi tarptautinių parodų sezonas, ir iki kitos parodos, kuri bus ateinančių metų vasarį, reikia pasiūlyti rinkai dar vieną naują, kad ir pilotinį prietaisą.

"Dabar jau gerai žinome rinkos poreikius ir esame labai aiškiai užsibrėžę tikslus, kuriuos turime pasiekti, - sakė "Brolis Semiconductors" įkūrėjai. - Labai tikimės, kad per vasarą, kai ir studentai praktikantai galės įmonėje dirbti visą darbo savaitę, pavyks labai daug nuveikti. Nors mažai lieka laisvo laiko, viską atperka, kad darbas yra kartu ir pomėgis. Neiname į jį kaip į lažą, o visų dalykų gyvenime vis tiek nenuveiksi."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"