Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Bibliotekoje - naktinėjantys skaitytojai

 
2013 03 02 6:15
Naktį biblioteka - puiki vieta mokytis. /Romo Jurgaičio nuotraukos
Naktį biblioteka - puiki vieta mokytis. /Romo Jurgaičio nuotraukos

Neseniai duris atvėrusioje moderniausioje šalies bibliotekoje - Nacionaliniame atviros prieigos mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) - lankytojų netrūksta ir naktį.

Iki pat vidurnakčio bene kasdien MKIC skaityklose naktinėja apie pusšimtis studentų. Su knyga rankose arba prigulę prie nešiojamųjų kompiuterių nemaža dalis bibliotekos lankytojų čia užsisėdi iki paryčių. "Bendrabučio kambaryje perdegė lemputė, todėl paskaityti užsukau į biblioteką", - LŽ tarsi teisinosi bibliotekoje vidurnaktį sutikti Vilniaus universiteto (VU) studentai.

Erdviose per keturis aukštus įsikūrusiose skaityklose naktiniai bibliotekos lankytojai išsibarstę kas sau. Vieni su naktipiečiais ir arbatos puodeliais užgulę stalus, kiti tyliai kampučiuose įsitaisę skrebena kompiuterius, dar kiti patogiai su knyga prigulę ant ryškiaspalvių minkštasuolių.

Nors naujoji biblioteka dengiasi VU vardu, naudotis MKIC paslaugomis gali ir kitų universitetų studentai. Šiuo metu tai vienintelė šalyje biblioteka, kuri visą parą atvira ne tik aukštųjų mokyklų darbuotojams ar studentams, bet ir visiems Lietuvos žmonėms.

Šeši puodeliai kavos

Vidurnaktį įžengus į šiuolaikišką, erdvų ir šviesų bibliotekos pastatą prie durų pasitinka apsaugos darbuotojas ir maloniai besišypsanti jaunutė bibliotekininkė, pečius apsigobusi šiltu vilnoniu pledu. VU bibliotekininkystę paskutiniame kurse studijuojanti Justina Juciūtė džiaugiasi, kad studijų pabaigoje atsirado proga įsidarbinti moderniausioje šalies bibliotekoje. "Visą laiką norėjau tapti bibliotekininke, man šis darbas atrodo itin įdomus. Dabar didžiuojuosi, kad dirbu MKIC", - LŽ prisipažino J.Juciūtė. Nors mergina sako naktį pasigendanti rimtesnio bibliotekininko darbo, nuobodžiauti jai tikrai nėra kada.

Darbo stalą nuklojusi knygomis ji rengiasi rašyti bakalauro darbą, čia pat garuoja sklidinas puodelis kavos. "Per naktinę pamainą išgeriu 6 puodelius kavos. Tačiau tai darau ne tam, kad neužsnūsčiau. Paprasčiausiai labai mėgstu kavą", - šyptelėjusi nustebino bibliotekininkė. Gurkštelėjusi dar vieną gurkšnelį mėgstamo gėrimo, ji vėl eina apžiūrėti skaityklų ir jose prie stalų palinkusių naktinių lankytojų. Jeigu skaitykloje lieka tik vienas žmogus, mergina paprašo pereiti kitur, kad galėtų prigesinti šviesas. "Tai darau taupumo sumetimais", - maloniai paaiškino bibliotekininkė Justina.

Naktinę pamainą pradėjusi 6 valandą vakaro ji dirbs iki 9 valandos ryto. Be jos, MKIC budi ir du apsaugos darbuotojai. Mergina prisipažino, kad sunkiausias laikas - prieš pat vidurnaktį. Tuomet darbo valandos slenka lėčiausiai ir užklumpa snaudulys. Tačiau LŽ žurnalistų apsilankymo vakarą lankytojų tikrai netrūksta, todėl ir bibliotekininkei sėdėti be darbo netenka. "Daugelis dažniausiai prieš vidurnaktį išeina namo, savaitgalį - dar anksčiau. Jaunimas linksmintis traukia", - pasakojo J.Juciūtė. Ji pabrėžė, kad, beje, vakar paskutiniai bibliotekos lankytojai išėjo tik 7 valandą ryto.

Justina LŽ prisipažino netikėjusi, kad bibliotekoje naktį bus skaitytojų. "Pradėdama studijas taip pat nesvajojau tapti naktine bibliotekininke", - šypsojosi J.Juciūtė.

Naktiniai studentiški užkandžiai - grikių košė ir arbata.
Naktiniai studentiški užkandžiai - grikių košė ir arbata.

Gera atmosfera mokytis

Knygomis, arbata ir naktipiečiais stalą nukloję fizikai Justina Jovaišaitė ir Šarūnas Ažna džiaugėsi, kad naujojoje bibliotekoje sudarytos puikios sąlygos mokytis. "Sesija praėjo, bet apstu visokiausių darbų. Čia labai gera atmosfera ruoštis paskaitoms", - LŽ sakė J.Jovaišaitė.

Studentų bendrabutyje, vos keli šimtai metrų nuo MKIC, gyvenantys jaunuoliai tikino, kad bibliotekos aplinka nuteikia itin darbingai. "Bendrabutyje, jeigu ir prisiverti mokytis, būtinai kažkas sutrukdo", - juokėsi mergina. Nuo 10 valandos vakaro į biblioteką atėję studentai prie knygų tikino sėdėsiantys tol, kol baigs darbus. Jaunuolių miegas nepalenkia. "Mėgstu naktinėti, dėl to problemų nematau", - teigė antrakursis Š.Ažna.

Jaunieji fizikai naktinėje skaitykloje - jau ne pirmą kartą. "Vakar išbuvome iki pusės trečios nakties", - teigė jaunuoliai. Jie itin džiaugėsi naujuoju mokslo centru. "Jautiesi kaip tikroje Europos lygio bibliotekoje, visai kaip Vakarų Europoje", - pažymėjo J.Jovaišaitė.

Naktį ištuštėjusioje bibliotekoje ant minkštasuolių malonu paskaityti mėgstamą knygą.
Naktį ištuštėjusioje bibliotekoje ant minkštasuolių malonu paskaityti mėgstamą knygą.

Antri studentų namai

Apsupta knygų lentynų ir palinkusi prie nešiojamojo kompiuterio VU informologiją studijuojanti ketvirtakursė Aistė Pelanytė į biblioteką užsuko baigti nepadarytų darbų. "Čia kur kas ramiau, o ir bendrabučio kambaryje perdegė šviestuvo lemputė", - naktinio apsilankymo bibliotekoje priežastį atskleidė studentė. Po vidurnakčio bibliotekoje pasilikusi mergina sakė namo dar neskubėsianti, nes nusiteikusi čia dirbti visą naktį.

Į naująją biblioteką pirmą kartą apsižvalgyti A.Pelanytė užsuko, kai tik MKIC atvėrė duris lankytojams. Ir liko patenkinta: jauki aplinka, spartus interneto ryšys, tyla. Pasak studentės, puiki galimybė ne tik mokytis ar dirbti, bet ir mažumėlę pailsėti - prigulus ant minkštasuolių paskaityti knygą, pasižiūrėti filmą...

Į MKIC naktį traukia ne tik aplinkinių studentų bendrabučių gyventojai. Psichologiją studijuojančios trečiakursės Agnė ir Lina čia, į Saulėtekį, automobiliu atvyko iš miesto centro. "Rengiamės koliokviumui, tad ieškojome jaukios ir ramios vietelės. Čia - puiki vieta susitikti dviem atskiruose butuose gyvenantiems žmonėms", - LŽ teigė merginos.

Studentės džiaugėsi, kad miegas bibliotekoje neima. "Namuose knygas dažniausiai skaitome lovoje, tad tikimybė užsnūsti kur kas didesnė nei naktį bibliotekoje", - logines išvadas dėstė merginos. Nors į MKIC būsimos psichologės tą naktį užsuko pirmą kartą, jos neabejojo, kad visą parą dirbanti biblioteka taps antraisiais namais, ypač sesijų metu. "Dabar čia jau ir gyvensim!" - vylėsi studentės.

Naktinis darbas pasiteisino

VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė nelinkusi MKIC išskirti iš kitų šalies bibliotekų, tačiau pažymi, kad šios bibliotekos kitoniškumas slypi pačiame jos pavadinime. "Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras reiškia ne tik mūsų standartiškai suvokiamą bibliotekos paslaugų paketą - skaityklas, knygas, informaciją. Čia yra sukurtos komunikacijos ir bendravimo erdvės, jos papildo netradicinės bibliotekos sampratą, funkcijas ir paslaugas", - LŽ teigė I.Krivienė.

MKIC vadovė pažymėjo, kad, be įspūdingo pastato, jame esančių skaityklų, konferencijų salių, modernių darbo ir poilsio erdvių, bibliotekos lankytojai gali naudotis gausia programine įranga. "Bibliotekoje gali lankytis visi, turintys 16 metų. Ir nebūtina būti universiteto bendruomenės nariu, kad galėtum čia ateiti. Norint į biblioteką užsukti naktį, tereikia užsiregistruoti ir gauti jos pažymėjimą, kad būtų galima pakliūti į pastatą. Taip tik norime garantuoti ir pastato, ir čia dirbančių žmonių saugumą", - sakė I.Krivienė.

Bibliotekos duris atverti naktį, pasak jos vadovės, VU studentai prašė ne vienus metus, nes naktį bent kelias valandas veikiančias skaityklas jau turėjo kiti universitetai. "Istorinėje mūsų bibliotekoje saugomos kultūros ir paveldo vertybės, todėl visai nakčiai palikti jos atviros negalėjome. Džiaugiamės, kad dabar savo studentų pageidavimą įvykdėme", - kalbėjo I.Krivienė.

Nors naktinė biblioteka veikia tik antra savaitė, I.Krivienės teigimu, naktinis darbas pasiteisino. "Kas naktį čia skaito apie 40 žmonių", - pažymėjo ji. Naktimis bibliotekoje dirbti iš viso priimti 3 bibliotekininkai. "Nepatikėsite, paskelbėme konkursą priimti tris žmones ir sulaukėme net 110 prašymų. Rinktis buvo iš ko, tad pasirinkome labai gerus naktį dirbančius jaunus specialistus", - džiaugėsi I.Krivienė.

MKIC paslaugos

* MKIC kompiuterinės darbo vietos sukurtos šiuolaikinės debesijos principais, įdiegti aktualiausi vartotojams programinės įrangos paketai, visose centro erdvėse veikia belaidis spartusis internetas.

* MKIC įrengtos 165 stacionarios kompiuterizuotos darbo vietos lankytojams, o seminarų kambariuose galima įrengti dar 44 mobilias darbo vietas, čia lankytojai naudotų jiems išduotus nešiojamuosius kompiuterius.

* Įkurtos individualios darbo kabinos, grupinio darbo ir seminarų kambariai, konferencijų salė.

* Veikia kavinė, įrengti šalto ir karšto vandens aparatai.

* Jauniesiems tėveliams - studentams, dėstytojams, mokslininkams - sudarytos sąlygos dirbti su savo mažyliais.

* Skaityklų atviruose fonduose - 300 tūkst. spaudinių.

* MKIC saugyklų talpa - 1,8 mln. spaudinių.

Dirba visą parą, išskyrus valstybines šventes.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"