Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Antradienį VU TSPMI – "Lietuvos politinės minties antologijos" projekto pabaigtuvės

 
2013 12 05 14:52

Gruodžio 10 d., antradienį, 17 val. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto 402 auditorijoje vyks „Lietuvos politinės minties antologijos“ projekto pabaigtuvės.

Renginyje dalyvaus projekto vykdytojai prof. Alvydas Jokubaitis, prof. Vytautas Radžvilas, doc. Kęstutis Girnius, doc. Algimantas Jankauskas, dr. Justinas Dementavičius. Apie sovietmečio politinę tikrovę ir jos alternatyvų svarstymus kalbės kun. Julius Sasnauskas, vienas Sąjūdžio kūrėjų, rašytojas Arvydas Juozaitis, filosofas Arūnas Sverdiolas. Leidinį įvertins Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto docentas Vytautas Ališauskas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Darius Kuolys.

„Ignoruojant krašte pradėto komunistinio eksperimento metafizinį ir antropologinį matmenis iš principo būtų neįmanoma visapusiškai atskleisti okupuotos Lietuvos politinės minties savitumo ir jos sklaidos ypatumų. Kad tie ypatumai iš tiesų egzistuoja ir yra labai ryškūs, galima nesunkiai įsitikinti pasklaidžius visus tris „Lietuvos politinės minties antologijos” tomus ir palyginus juose esančių tekstų stilių ir turinį. Net gana paviršutiniškas palyginimas leidžia iš karto pamatyti ir įvertinti, kokia didelė buvo savosios valstybės praradimo ir intelektualinė kaina“, - įvadiniame straipsnyje antologijos III tomui rašo V.Radžvilas.

Pasak filosofo, naikinimo mastas politinio mąstymo srityje buvo milžiniškas, o jo padariniai tebėra neįveikti ir juntami iki šiol. „Kadangi komunistinis eksperimentas buvo ryšį su krikščioniškąja Vakarų civilizacija turėjusio nutraukti modernybės Apšvietos projekto tęsinys ir vėliausia bei radikaliausia jo laida, pirmąja naikinimo auka natūraliai tapo nešvietėjiška politinio mąstymo tradicija, kuriai atstovavo Lietuvos Respublikoje itin klestėjusi ir buvusi labai brandi ir įtakinga katalikiška politinė mintis. Tačiau tokio paties likimo neišvengė ir minėtos trys nekrikščioniškos, švietėjiškai tradicijai priskirtinos lietuviškojo politinio mąstymo srovės – tautininkiškoji, liaudininkiškoji-demokratinė ir marksistinė-socialdemokratinė. Kalbant apie „naikinimą” pirmiausia turima omenyje tai, kad visų politinio mąstymo krypčių atstovams, išskyrus sovietinės marksizmo versijos išpažinėjus, buvo uždrausta dirbti mokslinį tiriamąjį ir pedagoginį darbą bei kitais būdais skleisti savo pažiūras viešojoje erdvėje. Tai reiškia, kad okupuotoje Lietuvoje akademinė politinė mintis buvo ištrinta.“

***

Lietuvos politinės minties antologija – tai Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslininkų projektas, finansuotas Lietuvos mokslo tarybos, pagal Nacionalinę lituanistikos plėtros 2009-2015 m. programą.

Svarbiausias projekto rezultatas – trys „Lietuvos politinės minties antologijos“ tomai. Juose pristatomas tarpukario Lietuvos, egzodo ir sovietmečio politinės minties palikimas. Pagal skirtingų laikotarpių politinei tikrovei būdingas temas, sudarytojai, ekspertų, recenzentų ir gausaus konsultantų būrio patariami, atrinko reikšmingiausius autorius ir jų tekstus, išdėstė juos chronologine tvarka. Antologijos rengėjai laikėsi antologijų sudarymui būdingo įvairovės principo.

Įvairovė reiškiama tarpukario tautinės valstybės sampratų skirtumais, besiskiriančiomis tautiškumo ir liberalumo interpretacijomis, požiūrių į sovietinį režimą ir santykius su okupuota Lietuva skirtumais išeivijoje, sovietinio režimo kūrėjų ir jiems pasipriešinusių antagonizmu. Viena iš svarbiausių projekto išvadų – esama politinės minties perimamumo ženklų, visus tris tomus vienijančių idėjų, kurias vertėtų aktualizuoti ir sudabartinti.

Lietuvos politologų asociacijos konkurse „Geriausia 2013 m. publikacija“ leidinys „Lietuvos politinės minties antologija“ (3 tomai), pripažintas geriausia 2013 m. edukacine publikacija.

Iš “Lietuvos politinės minties antologijos” tekstų:

“Mūsų įsitikinimu, valstybė turėtų būti reformuojama ir organizuojama taip, kad ji patenkintų visos lietuvių tautos opiausius reikalus ir vyriausius siekimus, kad atitiktų mūsų tautos prigimtį ir jos gyvavimo sąlygas, kad neįpratintų lietuvių tautos būti iš viršaus diriguojama – valstybės nelaimių valandoje, tai patarnautų josios priešams, - bet kad ji pačią tautą, pačius mūsų krašto gyventojus darytų vis sąmoningesnius, aktyvesnius, sumanesnius, sąžiningesnius, ne tik suprantančius, bet giliai jaučiančius nepriklausomos valstybės prasmę.”

Iš deklaracijos Į organiškosios valstybės kūrybą (1936)

Lietuvos politinės minties antologija, Lietuvos politinė mintis 1918-1940 m. I tomas, Vilnius, 2012, p. 560.

“Laisvės principas kyla iš nepakartojamo žmogiškosios asmenybės originalumo, į kurį atsirėmęs susikuria visuomenės įvairumas. Visuomenė nėra vienalytė dėl to, kad kiekvienas žmogiškasis asmuo yra kitoks. Laisvės vykdymas demokratijoje turi paisyti šio įvairumo ir jį įglausti į valstybės santvarką.”

Į pilnutinę demokratiją (1955)

Lietuvos politinės minties antologija, Politinė mintis išeivijoje 1944-1990 m., II tomas, Vilnius, 2013, p. 592.

“Tautinę savimonę ir saviraišką Sąjūdis laiko savaiminėmis vertybėmis ir svarbiais visuomenės atgimimo veiksniais.

Istorinė atmintis yra būtina kiekvienos tautos savimonei , padeda išsaugoti tautinę tapatybę ir tęstinumą. Istorinė atmintis ypač svarbi lietuvių tautai, turinčiai turtingą ir dramatišką istoriją, pagal tradiciją semiančiai gyvybingumo iš praeities.”

Iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Bendrosios programos (1988)

Lietuvos politinės minties antologija, Politinė mintis Lietuvoje 1940-1990 m., III tomas, Vilnius, 2013, p. 443, 446.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"