Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Algoritmais įsitvirtinę pasaulio rinkoje

 
Jaunieji chemikai, biochemikai, programuotojai derina mokslą su verslu ir yra vertinami savo klientų, garsių farmacijos įmonių.
Jaunieji chemikai, biochemikai, programuotojai derina mokslą su verslu ir yra vertinami savo klientų, garsių farmacijos įmonių. Alinos Ožič nuotrauka

Trisdešimt ketverių metų chemikas dr. Pranas Japertas daugiau kaip dešimtmetį vadovauja Vilniuje įsteigtai moderniųjų technologijų įmonei, kurios kuriamą programinę įrangą perka didžiausios pasaulio farmacijos kompanijos. Jauna chemikų, biochemikų ir programuotojų komanda pagrįstai gali didžiuotis bent maža dalele prisidėdami prie naujų vaistų kūrimo.

„Kartais žmonės turi daug nuoskaudų, nežinau, pagrįstų ar nepagrįstų, kad čia, Lietuvoje, kažko negavo. Net dažnas dvyliktokas jaučia pareigą pareikšti, kad Lietuvoje yra blogai, todėl išvažiuoja. Toks įžūlus dvyliktokas nebuvau, - juokėsi tarptautinės kompanijos „ACD/Labs“ Vilniaus padalinio vadovas. - Nemaniau, kad man valstybė privalo ką nors duoti. Pirma įrodyk, kad iš tikrųjų šį tą rimčiau sugebi, prieš kaltindamas, kad tau nesuteikia geriausių sąlygų."

Dvi dedamosios

Tarptautinė kompanija "ACD/Labs", teikianti programinės įrangos sprendimus cheminiams, biocheminiams ir farmacijos moksliniams tyrimams bei plėtrai, įsikūrė prieš 20 metų Toronte, Kanadoje, ir yra žinoma pasaulyje vadinamosios kompiuterinės, skaičiuojamosios, chemijos srityje. Jos padalinys Lietuvoje yra visiškai atsakingas už vienos produkto linijos kūrimą ir dar prisideda prie kitų projektų.

Kaip pasakojo dr. P.Japertas, 2001 metais metais Vilniuje susibūrusi lietuvių komanda anksčiau plėtojo savo verslą pasaulyje "Pharma Algorithms" vardu. Nors ir nedidelė įmonė, turėjo kelis pardavėjus bei distributorius Amerikoje ir pati prekiavo kuriama programine įranga farmacijos kompanijoms. Kai prasidėjo pasaulinė krizė ir sunerimę klientai ėmė įšaldyti savo biudžetus, "Pharma Algorithms" nenorėjo rizikuoti, todėl nusprendė, kad bus saugiau, jei susijungs su kur kas didesne kompanija "ACD/Labs".

"Jie labiau norėjo mūsų nei mes jų, - atvirai komentavo susijungimą buvusios įmonės "Pharma Algorithms" vadovas. - Kai tampi didesnio organizmo dalimi, visada prarandi šiek tiek savarankiškumo. Ką laimėjome? Dabar lengviau parduoti produktus, nes didesnis prekybos tinklas. "ACD/Labs" turi dešimtis pardavėjų ir distributorių visame pasaulyje.“

Vis dėlto ir dabar dr. P.Japertas nemažai keliauja darbo reikalais. Turi nuolat aplankyti esamus klientus, pasikalbėti, kas patinka, kas - ne, ko pageidautų. Taip pat svarbūs vizitai pas galimus klientus. Tarptautinėse konferencijose rengiamos mokslinės prezentacijos. Tokia yra, pasak įmonės vadovo, inovatyvaus produkto specifika. Jis turi dvi dedamąsias: mokslinę ir komercinę. Viena vertus, reikia viską moksliškai pagrįsti, kita vertus, didelės reikšmės turi ir kaina. Su konkurentais taip pat tenka varžytis ir mokslo, ir kainos požiūriu. Nors sritis nišinė ir konkurentų nėra daug, viena kita kompanija JAV ir Jungtinėje Karalystėje, jau kyla nauja varžovė Vengrijoje.

„ACD/Labs“ Vilniaus padalinyje dirba 16 žmonių. Maždaug pusė komandos yra chemikai ir biochemikai modeliuotojai, kurie prisideda prie algoritmų modelių kūrimo, o kita pusė - programuotojai, viską paverčiantys konkrečia programine įranga. Eksperimentiniai duomenys parenkami iš mokslinių straipsnių, nes patiems juos matuoti būtų per brangu. Kai duomenų sukaupiama užtektinai, kuriami modeliai, kurie vėliau perkeliami į programinę įrangą, galinčią sudominti klientus. Jų įmonė turi užtektinai.

Chemiko P.Japerto vadovaujama komanda rado savo nišą įsitvirtinti pasaulio rinkoje. /Romo Jurgaičio nuotrauka
Chemiko P.Japerto vadovaujama komanda rado savo nišą įsitvirtinti pasaulio rinkoje. /Romo Jurgaičio nuotrauka

Koduota chemija

„Man visada patiko chemija. Daug laiko praleidau ją mokydamasis dar mokykloje, - prisiminė Klaipėdos "Ąžuolyno" gimnazijos auklėtinis. - Programavimas irgi labai patiko. Rinkausi tarp tų dviejų dalykų. Galiausiai nusprendžiau stoti į Vilniaus universitetą studijuoti chemijos. Eksperimentinis darbas laboratorijoje nežavėjo, nors jo išvengti Chemijos fakultete, žinoma, neįmanoma, todėl ilgai nesvarsčiau, kai gavau pasiūlymą imtis teorinio darbo.“

P.Japertas dar studijuodamas pradėjo dirbti dr. Alano Petrausko kuriamoje įmonėje "Pharma Algorithms". Komandos branduolys iš pradžių buvo keli jauni chemikai ir biochemikai. Kai kurie iš jų mokėjo programuoti. Jau įsteigus įmonę priimta dirbti ir programuotojų.

„Teoriniai chemijos darbai pasaulyje plačiai atliekami , - pasakojo mokslininkas. - Žmonės seniai svajojo susieti cheminio junginio struktūrą su konkrečiomis savybėmis, rasti jų sąryšį, tačiau tikras sprogimas įvyko tik atsiradus kompiuteriams, kai iš esmės pasikeitė šios srities galimybės tiek dėl statistinių algoritmų, tiek dėl įvairių metodų, kurie gali būti naudojami gautų duomenų analizei.“

Iš šios srities buvo ir 2007 metais apginta dr. P.Japerto disertacija „Fragmentinių ir statistinių metodų naudojimas biologiškai aktyvių junginių struktūros-aktyvumo sąryšio tyrimuose“. Paprasčiau kalbant, ieškota naujų būdų, kurie leistų pagerinti pačius modelius, įvertinti jų patikimumą, ar nėra rizikos, kad konkrečios molekulės atveju bus padaryta kokia nors prognozės klaida. Tokios labai siauros specializacijos yra ir dabartinis darbas - bandymai rasti sąryšį tarp junginio cheminės struktūros ir kokių nors makroskopinių savybių, pavyzdžiui, tirpumo, absorbcijos, toksiškumo.

"Molekules koduojame kaip grafus, tada stengiamės tuos jų atvaizdus skaitmeninti. Vėliau atliekame statistinę analizę ir galiausiai turime tam tikrą modelį, kuris leidžia prognozuoti net nesusintetinus molekulės, kokios bus jos savybės, - aiškino „ACD/Labs“ Vilniaus padalinio vadovas. - Pradinėse naujų vaistų kūrimo stadijose molekulių neskubama sintetinti, naudojama labai daug modeliavimo įrankių, todėl mūsų kuriama programinė įranga šiuo etapu labai reikalinga.“

Pradėjo nuo „Pfizer“

Kai buvo įsteigta vilniečių įmonė "Pharma Algorithms", panašūs teoriniai chemijos darbai, susiję su junginių savybių modeliavimu, pasaulyje jau buvo daromi daugiau kaip dešimt metų. Tačiau dr. P.Japertas įsitikinęs, kad visada galima patekti į pasaulinę rinką, jei turi gerų idėjų. Viskas priklauso tik nuo jų naujumo.

„Taip susiklostė, kad tuo metu pats modeliavimas buvo, galima sakyti, labiau statistikų rankose. Jie prižiūrėjo statistinius algoritmus, kuriais pagrįstas modeliavimas, tačiau junginių struktūros statistikams nerūpėjo, buvo tik skaičiukai. Mes norėjome modeliavimą padaryti kuo paprastesnį, kad su mūsų sukurtais įrankiais galėtų dirbti patys chemikai ir sprendimai, pavyzdžiui, ieškant geresnių vaistinių medžiagų savybių, būtų greičiau priimami“, - sakė tyrėjas.

Pats pirmas dr. P.Japerto vizitas pas galimą klientą įvyko 2002 metais. Pristatyta "Pharma Algorithms" koncepcija, dar net nebaigtas produktas, o jo prototipas, didžiausiai pasaulyje farmacijos kompanijai "Pfizer". Aišku, prezentacijai dar trūko patirties ir susitarti nepavyko, tačiau kompanijos atstovus domino lietuvių kuriamas produktas. Kitą dieną jau laukė vizitas į antrą didžiausią farmacijos kompaniją "GlaxoSmithKline". Ten sekėsi daug geriau ir jau po pusmečio kai kas buvo parduota.

„Dabar būtų gal ir baisu taip eiti į rinką, - juokėsi įmonės vadovas, - tačiau tuomet buvome labai jauni optimistai, galbūt šiek tiek diletantai, ir per daug nesusimąstėme, kad gali būti sunku.“

Dešimtosios procento dalys

Tokia buvo pradžia ir tokie yra įmonės klientai - garsios farmacijos įmonės. Pasak dr. P.Japerto, vaistus kuria dažniausiai tik tie, kurie turi daug pinigų ir gali sau leisti dešimt metų vien investuoti be garantijos, kad kas nors išeis. O pinigų reikia nemažai. Vien sukurti vaistą kainuoja milijardus dolerių.

Kai kurios kompanijos lietuvių sukurtą programinę įrangą jau naudoja dešimt metų. Gai būti, kad atsiranda ir pirmųjų vaistų, prie kurių kūrimo prisidėta.

„Duok Dieve, kad mūsų indėlis būtų dešimtosios vieno procento dalys, nes vaisto kūrimo procesas labai ilgas ir sudėtingas, - pabrėžė lietuvių komandos vadovas. - Mūsų programinė įranga tame procese naudojama turbūt pirmus porą metų. Ir ne tik mūsų. Naudojama gana didelė programinės įrangos įrankių, metodų ekosistema.“

Dr. P.Japertas pripažino, kad šioje srityje visada egzistuoja ir rizika. Pasitaiko, kai praleidžiama daugybė laiko su klientu, jis nori žinoti visas smulkmenas, kaip kas daroma, suprasti, kuo viskas moksliškai pagrįsta, tačiau galiausiai nieko neperka. Mėgina pats tokį produktą sukurti. Apsidrausti nelabai išeina ir patentavimas nepadėtų. Juk negali pasakyti klientui, kad nieko neatskleisi, nes yra patentuota. Jis ne tik reikalauja visiško atvirumo, bet ir nori, kad metodas būtų įvertintas mokslinės bendruomenės, t. y. turi būti publikuotas mokslinis straipsnis, kuriame viskas išdėstoma ir pagrindžiama. Žinoma, tokie straipsniai rašomi bei skelbiami skaičiuojamosios chemijos ir informatikos žurnaluose.

Liko Lietuvoje

Pernai dr. P.Japerto vadovaujama komanda laimėjo pirmą Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą projektą. Norima žengti giliau į modeliavimą - pamėginti modeliuoti cheminių junginių disociacijos vandenyje savybes naudojant kvantinės mechanikos metodus.

"Daugiau nežinomybės ir labai smagu, kad galime pamėginti naujus dalykus, - kalbėjo tyrėjas. - Nors mokslo finansavimo sistema Lietuvoje dar nėra tobula, jei turi gerų idėjų, tikrai gali gauti finansavimą per įvairias programas. Tokios mokslinės vizijos reikalingos žmonėms, kurie dirba pas mus, ir neabejoju, kad į jas prasminga investuoti, nors kol kas neaišku, koks bus rezultatas. Kūrybos procesas visada labai įdomus. Dar smagiau, kai pradėjęs nuo idėjos, pereini visus etapus ir galiausiai turi produktą, kurį vertina pripažinti tos srities guru, pavyzdžiui, mokslininkai iš "Pfizer" ar "GlaxoSmithKline". Likau Lietuvoje, nes nematau ypatingo skirtumo tarp sąlygų čia ir kitur derinti mokslą ir verslą."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"