Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

Abiturientai rečiau renkasi laikyti istorijos egzaminą, dažniau – matematikos

 
2016 03 31 6:01
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Pasidžiaugę pavasario atostogomis mokiniai sugrįžo į mokyklas jau antradienį, bet abiturientams leista pailsėti dar dvi dienas. Mat kovo 21 dieną Lietuvos mokyklose jau vyko lietuvių kalbos ir literatūros įskaita – abiturientams prasidėjo pagrindinė egzaminų sesija, kuri tęsis iki birželio 22 dienos.

Prieš penkerius ar ketverius metus dvyliktokai dėl būsimų egzaminų drąsiai galėdavo konsultuotis su prieš metus ar net anksčiau mokyklą baigusiais abiturientais. Bet pastaruosius trejus metus nauji reikalavimai dėl brandos egzaminų ar įskaitų atsiranda kas metus ar pusmetį ir ne vieną abiturientą verčia sunerimti: ar šiemet vėl kažkas bus kitaip?

Dažnos brandos egzaminų naujovės

2015 metais jau buvo patvirtinti reikalavimų pakeitimai pretenduojantiesiems 2016 metais stoti į valstybės finansuojamas vietas Lietuvos aukštosiose mokyklose (išskyrus menų krypties specialybes). Norintieji studijuoti nemokamai abiturientai privalės be lietuvių kalbos ir literatūros bei užsienio kalbos valstybinių brandos egzaminų papildomai išlaikyti ir matematikos valstybinį brandos egzaminą. Su šiais pakeitimais siejamas ir šiais metais išaugęs kandidatų, kurie rinkosi laikyti matematikos brandos egzaminą, skaičius – jį pasirinko 18 781 kandidatas (2015 metais – 15 290).

2013 metais buvo pakeista valstybinio lietuvių kalbos brandos egzamino struktūra – nebeliko teksto suvokimo užduoties. Dabar abiturientai pasirinktinai turi rašyti samprotavimo arba literatūrinį rašinį.

Šiais metais atsirado pasikeitimų lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos kalbėjimo dalyje. Jai ruošdamiesi abiturientai susidūrė su naujais reikalavimais. Kiekvienas mokinys kartu su savo mokytoju turėjo pats sugalvoti kalbėjimo temą, kadangi šiemet Nacionalinis egzaminų centras (NEC) pateikė tik temų pavyzdžius. Iki tol viešojo kalbėjimo temas įskaitai sudarydavo ir iš anksto skelbdavo NEC.

Taip pat atsirado papildymų įskaitos vertinimo kriterijuose. Likus savaitei iki viešojo kalbėjimo atsiskaitymo mokinys privalėjo mokytojui pristatyti savo kalbėjimo planą bei visą medžiagą (šaltinius, literatūros sąrašą), kurią naudojo rengdamas savo kalbą. Mokinio kalbos planas buvo pridėtas prie įskaitos vertinimo protokolo.

Kalbėjimas užsienio kalba – nebe įskaita

Kovo 21–23 dienomis pirmą kartą Lietuvoje buvo vykdyta užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalis. Per tris dienas visų užsienio kalbų egzaminų kalbėjimo dalį laikė daugiau kaip 22 tūkstančiai kandidatų.

Iki šių metų, užsienio kalbų (anglų, rusų, prancūzų, vokiečių) kalbėjimo, kaip ir lietuvių kalbos, įskaita būdavo įvertinama jau per 3 darbo dienas po atsiskaitymo, o rezultatai iškart paskelbiami. Išlaikęs užsienio kalbos įskaitą abiturientas gaudavo leidimą laikyti šio dalyko brandos egzaminą, o įskaitos pažymiai buvo įrašomi į brandos atestatus, bet niekada neturėjo įtakos brandos egzaminų rezultatams.

Tačiau šiais metais kalbėjimas užsienio kalba nebėra tik įskaita. Nuo šiol kalbėjimas yra viena iš užsienio kalbos brandos egzamino dalių, už kurią galima gauti daugiausiai 25 taškus. Šios egzamino dalies įvertinimą abiturientai sužinos tik tuomet, kai bus įvertintos ir kitos užsienio kalbos brandos egzamino užduotys – klausymas, skaitymas, rašymas.

Tad pavasario atostogų metu anglų kalbos kalbėjimą atsiskaitę abiturientai savo rezultatus sužinos preliminariai tik birželį, kai bus įvertinta kita anglų kalbos valstybinio brandos egzamino dalis.

Abiturientams, planuojantiems stoti į menų ar technologijų krypties studijas, mokykliniai menų ir technologijų egzaminai prasidėjo jau sausio 18-ąją ir tęsis iki gegužės 27 dienos. Muzikuojančiųjų pirmoji mokyklinio muzikologijos egzamino dalis laukia jau balandžio 30 dieną.

Mažėja laikančiųjų egzaminus

Kiti abiturientai pasiruošti egzaminams turi dar du mėnesius. Pirmasis jų laukia anglų brandos egzaminas, kuris vyks gegužės 21 dieną, vėliau, birželio 4-ąją – geografijos, birželio 6-ąją – Lietuvių kalbos ir literatūros, birželio 8-ąją – fizikos, birželio 10-ąją – matematikos, birželio 13-ąją – biologijos, birželio 15-ąją – istorijos, birželio 22-ąją – chemijos egzaminas. Pakartotinė egzaminų sesija vyks birželio 23 – liepos 7 dienomis.

NEC pateiktais duomenimis, 2016 metais prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė 33 710 kandidatų (2015 metais – 37 279 kandidatai), tai 3569 kandidatais mažiau negu praėjusiais metais. Per pastaruosius ketverius metus tai didžiausias kandidatų, užsiregistravusių laikyti brandos egzaminus, pokytis. 2014 metais prašymus pateikė 38 562, o 2013-aisiais 39 980 kandidatai.

Šiais metais privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą pasirinko 19 419 kandidatų. Užsienio kalbos (anglų) valstybinį brandos egzaminą rinkosi 20 676 kandidatai. Istorijos valstybinio brandos egzamino pasirinkimai mažėja ketvirtus metus iš eilės, bet palyginti su 2015 metais, šis pokytis itin didelis: 2015 metais istorijos rinkosi laikyti 13 006 kandidatai, o 2016 metais – tik 10 836 kandidatai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"