Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
MOKSLAS IR IT

90-metį švenčiantis Z. Zinkevičius: niekuomet nekeičiau savo pažiūrų

 
2015 01 07 17:38
Prof. Zigmas Zinkevičius. 
Prof. Zigmas Zinkevičius.  Alinos Ožič (LŽ) nuotraukos

„Per ilgą savo gyvenimą esu daug ko matęs. Patyriau ir šilto ir šalto. Pergyvenau daug valdžių. Nė vienai nepataikavau. Buvau kietas. Niekuomet nekeičiau savo pažiūrų. Dėl to buvau nemėgiamas tų, kurie savo pažiūras kaitaliojo. Toks jau esu, toks ir mirsiu. Linkiu visiems, čia susirinkusiems, visokeriopos sėkmės. Ačiū, kad išklausėte,“ – savo nė minutės netrukusią kalbą užbaigė akademikas Zigmas Zinkevičius.

Jo devyniasdešimtmečio proga pasveikinti prisirinkusi pilna Lietuvos mokslų akademijos didžioji salė prapliupo plojimais. Giminaičiai, draugai, buvę kolegos, mokytiniai, politikai, visuomeninių organizacijų atstovai daugiau nei valandą skyrė profesoriui šilčiausius pagarbos jo veiklai ir asmenybei žodžius, dėkojo už indėlį į baltistiką, lituanistiką, Lietuvos istoriją bei švietimą, linkėjo sveikatos bei Dievo palaimos. „Ačiū tau, Reginute“, – savo ruožtu dėkojo pats jubiliatas, sakęs, jog be žmonos pagalbos nebūtų tiek knygų parašęs. O jų – visas lobynas, nuo disertacijos pagrindu parengtos „Lietuvių kalbos įvardžiuotinių būdvardžių istorijos bruožai“ šeštajame dešimtmetyje iki naujausios – 2013 metais išleistos „Lietuviai. Praeities didybė ir sunykimas“.

Ne užuovėjoje, sūkuryje

Kaip 2011 metais išleistas veikalas „Ukmergės rajono gyvenviečių vardynas. Pavadinimų kilmė“ – dovana gimtajam kraštui, kurio garbės piliečiu yra akademikas, taip daugiau nei šimtas knygų, per tūkstantį mokslinių ir publicistinių straipsnių – dovana gimtinei. Z. Zinkevičiaus produktyvumą paaiškina faktas, jog jis turįs du darbo kambarius. „Mėgstu daryti kelis darbus vienu metu“, – kalbėjo jubiliatas susitikimo metu rodytame Algirdo Tarvydo dokumentiniame filme „Zigmas Zinkevičius. Pamilęs lietuvių kalbą“, kurio premjera jau anksčiau įvyko Lietuvos televizijoje.

Akademikas ne veltui apdovanotas Lietuvos valstybine, Herderio, Kazimiero Būgos, Nacionalinės mokslo pažangos premijomis, Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 3-iojo laipsnio ordinu. Kaip liudijo nuoširdžios susirinkusių jubiliato pasveikinti padėkos – ne tik jo mokslinė, bet ir pedagoginė veikla padarė didžiulę įtaką. Ilgus metus Z. Zinkevičius vadovavo katedroms ir dėstė Vilniaus universitete, Vilniaus pedagoginiame institute, šitaip išugdydamas daugybę lituanistų, taip pat veikė ir atkuriant Vytauto Didžiojo universitetą Kaune, šiuo metu yra jo garbės daktaru.

„Dviejų tūkstantmečių kalbininkas, kurio darbai išliks ir trečiajame“, „didysis Lietuvos patriotas“, „XX amžiaus Kazimieras Būga“ ir kitais epitetais profesoriaus, kuris gyveno ne užuovėjoje, o sūkuriuote sūkuriavo, veiklą gyrė būriai sveikintojų. Z. Zinkevičiui teko dirbti įvairiausiose lietuvių kalbos puoselėjimo įstaigose: direktoriavo Lietuvių kalbos institute, daugiau nei dešimt metų buvo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, kurios darbuotojams jo knygos praverčia kasdien, nariu, dirbo ne vieno žurnalo redakcinėje kolegijoje.

„Ne žemės derlumu, ne drabužių įvairumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių stiprumu laikosi tautos, bet daugiausia išlaikydamos savąją kalbą, kuri didina ir palaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę“, – Mikalojaus Daukšos prakalbos žodžius savo sveikinimu priminė Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkė Irena Degutienė. Pasak jos, Z. Zinkevičius patenka į vieną gretą su didžiais tautos vyrais, triūsusiais dėl lietuvių kalbos išlikimo.

Pietryčių Lietuvos švietimo ministras

Ypatingas jubiliato indėlis į valstybinė kalbos išlaikymą Vilnijoje. 1996-1998 metais jis dirbo švietimo ministru, atidarė Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnaziją, palaikė tautinės mokyklos idėją, rėmė tautinių organizacijų veiklą. Šiuo metu už švietimą atsakingas Dainius Pavalkis sakė, jog dėl veiklos, kad kiekvienas norintis Vilniaus krašte galėtų mokytis lietuviškai, akademikas net buvo vadinamas „Pietryčių Lietuvos švietimo ministru“.

Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. habil. dr. Valdemaras Razumas jubiliatui dėkojo ne tik už fundamentalų indėlį į baltistiką, bet ir pilietiškumą, įžvalgumą, bendradarbiavimą su jo vadovaujama institucija. Telšių vyskupas Jonas Boruta savo sveikinimu priminė, jog Z. Zinkevičius – ir Lietuvių katalikų mokslų akademijos, prie kurios atkūrimo pasibaigus sovietmečiui, taip pat prisidėjo, narys. Profesoriui, kaip priminė vyskupas, Lietuvos labui teko dirbti su įvairiausiais žmonėmis, nebūtinai pačiais sąžiningiausiais, tačiau jis vadovavęsis krikščionišku artimo meilės principu bei tautiškos giesmės žodžiais „Vardan tos Lietuvos vienybė težydi“. Prof. Vytautas Landsbergis, kreipdamasis „mielas akademike“, sakė, jog Z. Zinkevičiaus ir Lietuvos vardai – be galo susiję, mat šalies sertifikatas – jos kalba, o šioje srityje profesorius atlikęs neišmatuojamus darbus, kurie prisideda ne tik prie mūsų, bet ir prie pasaulio žinijos.

Susitikimui baigiantis Z. Zinkevičius trumpai užsiminė apie naujausią savo knygą „Lietuviai. Praeities didybė ir sunykimas“, kuriai lėšų ilgą laiką neatrado valstybinės institucijos ir pasirodžiusią Kalifornijoje veikiančio Šlapelių fondo dėka. Kai kam mano veikla nepatinka, kalbėjo jis, nes esu dešiniųjų pažiūrų ir jų niekada nekeičiau. Veikale nagrinėjama, kaip mažytė tauta sugebėjo sukurti valstybę Vytauto Didžiojo laikais buvusią didžiausia Europoje ir kodėl ji sunyko.

Visame pasaulyje Lietuvos vardą garsinantis mokslininkas, kaip pastebėjo ne vienas sveikintojų – meilės Lietuvai ir nuoširdaus darbo jos labui pavyzdys. Nuo šiandien Vrublevskių bibliotekoje veikia akademiko jubiliejui skirta paroda „Lietuvišką žodį iškėlęs“. Bibliotekos parodų stenduose galima pamatyti profesoriaus mokslinio palikimo dalį ir nuotraukų iš Bibliotekos bei asmeninio archyvų. Paroda veiks iki mėnesio pabaigos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
MOKSLAS IR IT
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"