Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

Žvaigždės dainuoja už grotų

 

Kodėl žinomi atlikėjai kalėjimuose traukia dainas? Ne todėl, kad nusižengė įstatymams ir gavo laisvės atėmimo bausmę. Populiarūs Lietuvos dainininkai ten rengia labdaros koncertus nuteistiesiems, taip tikėdamiesi praskaidrinti jų nykią kasdienybę.

Prieš didžiąsias metų šventes gerumo dvasia nuskaidrina dažnos garsenybės sielą. Šiuo metų laiku labai padaugėja labdaringų koncertų, skirtų įvairiems tikslams - lėšos renkamos likimo nuskriaustiems žmonėms paremti, vaikų bei suaugusiųjų ligoninių reikmėms, našlaičių prieglaudoms ir senelių namams. Įkalinimo bausmę atliekantys piliečiai šiuo metu taip pat dažniau sulaukia mielų svečių - mėgstamų populiarių dainininkų. Koncertuoti be honoraro auditorijai už grotų dažniau sutinka plačios širdies ir šiek tiek mažesnio populiarumo atlikėjai. Koncertavusieji įkalinimo vietose LŽ pasakojo, kad šiose specifinėse įstaigose juos pasitinka puikiausia publika, kokios tik gali tikėtis.

Nuteistuosius dainomis yra linksminę nemažai mūsų dainininkų - skandalistas "Dviratuko" atlikėjas Eugenijus Ostapenka, bardas ir aktorius Kostas Smoriginas, Ruslanas Kirilkinas, pirmuosius gyvenimo metus su nuteista motina kalėjime praleidęs Radži Aleksandrovičius, italų kilmės dainininkas Andre Zappa su grupe "Melody Makers", artimų ryšių su nuteistaisiais turinčios ir turėjusios scenos moterys - Džordana Butkutė, kurios mylimasis ir vadybininkas Elegijus Strasevičius atliko ilgą įkalinimo bausmę, bei Irma Jurgelevičiūtė, kuri koncertuodama už grotų susipažino su nuteistuoju, vėliau tapusiu sutuoktiniu, Rolandu Lavinsku.

Sutiko išskirtinę moterį

Paskutinę lapkričio dieną atjautą nusikaltusioms moterims, kalinčioms Panevėžio pataisos namuose, pademonstravo nuolat skandalais garsėjantis Eugenijus Ostapenka. "Dviratuko" atlikėjui vizitas į moterų pataisos namus paliko neišdildomą įspūdį. Jis tikino čia sutikęs nuostabių savo kūrybos gerbėjų. Viena jų, E.Ostapenkos įvardyta kaip vidutinio amžiaus, graži ir ypač šilta moteris Valerija, sukėlė atlikėjui tikrą jausmų audrą. "Prieš koncertą toji graži, inteligentiška moteris priėjo prie manęs, mudu pasikalbėjome. Sužinojau, kad Panevėžio pataisos namuose surengti mano pasirodymą buvo jos idėja ir didelis noras. Apsikabinau ją, pabučiavau, pasakiau: "Nesuprantu, ką tu čia veiki? Esi nuostabi moteris, čia tau ne vieta." Apsiverkiau vyriškomis ašaromis - taip pagailo šios puikios moters", - entuziastingai įspūdžius pasakojo E.Ostapenka.

Pasak dainininko, kvietimo koncertuoti įkalinimo įstaigoje jis sulaukė per vieną socialinį tinklapį. Su juo susisiekė viešosios įstaigos "Iš širdies į širdį", rengiančios labdaringus koncertus likimo nuskriaustiesiems, atstovė ir pasiūlė Eugenijui dainas atlikti neįprastoje aplinkoje - moterų kalėjime. "Sutikau iš karto. Dainavau be jokio honoraro, tik paprašiau, kad jie pasirūpintų garso aparatūra koncertui. Viskas buvo suorganizuota puikiai", - džiūgavo "Dviratuko" atlikėjas.

Ilgiausias gyvenime koncertas

Kalinčių moterų auditorijai E.Ostapenka atliko savo šlagerius, taip pat dainavo romansus, pritardamas sau gitara. Dainininko teigimu, publika jį sutiko itin šiltai, pritarė dainoms ir audringai plojo. "Dainavau beveik dvi su puse valandos, tai buvo ilgiausias mano gyvenime koncertas", - aikčiojo ekscentrišku elgesiu garsėjantis atlikėjas. Jo nuomone, kalinčios moterys yra viena geriausių klausytojų auditorijų, jos nuoširdžiai linksminasi klausydamos smagių dainų ir braukia ašaras per lyriškąsias.

Kadangi visiems eiliniams vyrams įėjimas į moterų kalėjimą yra užgintas, E.Ostapenkai buvo smalsu, kaip ten vyksta gyvenimas. "Buvo įdomi patirtis, sužinojau, kad už grotų negalima įsinešti mobiliojo telefono ir grynųjų pinigų. Visa tai iš manęs paėmė prie įėjimo, išdavė geležinį žetoną, kurį po koncerto grąžinau ir atgavau savo daiktus", - pasakojo vyras.

Paklaustas, ar nebijojo koncertuoti moterims, kurios, kaip žinia, yra padariusios didesnių ar mažesnių nusikaltimus, E.Ostapenka patikino, kad baimės nejautė. "O kas baisaus? Ten tokie mieli žmonės, žinokite, aš su jais ir bendravau, ir juokavau, ir pasirašinėjau. Mane priėmė labai šiltai", - stebėjosi atlikėjas.

Koncertas prarastiesiems

Aktorius ir autorinių dainų atlikėjas Kostas Smoriginas taip pat neseniai savo kūrybą skyrė nusikaltusiems žmonėms - jis koncertavo Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime kalintiems nuteistiesiems iki gyvos galvos. Bardo koncerto Lukiškėse klausėsi apie 300 žmonių - ne tik nuteistieji, bet ir pareigūnai. K.Smoriginą pasidalyti dainomis su sunkiai nusikaltusiais žmonėmis pakvietė Pranciškonų vienuolių ordino atstovai. "Jau ne pirmą kartą groju labdaringai, esu koncertavęs ir vėžiu sergantiems vaikams, ir seneliams", - pasakojo dainuojantis aktorius.

K.Smorigino teigimu, dainuoti žmonėms, kurie į laisvę niekada neišeis, ypatingas potyris. "Prieš Dievą visi jie - žmonės. O tai, kad suklydo ir padarė sunkių nusikaltimų, - jų sąžinės reikalas. Ne man juos teisti. Manau, kad daugelis jų suprato ir pergalvojo savo nuodėmes. Bet kokiu atveju šie žmonės yra iš mūsų tarpo, kad ir ką baisaus būtų padarę. Tai ir mūsų, visuomenės, problema, kad atsitinka tokių dalykų. Negaliu atsisakyti jiems dainuoti, gal kažką mano dainos sujaudino. Turiu pasakyti, jog klauso jie labai gražiai. Atsisveikindamas gavau dovanų kojines iš Almos Bružaitės (Jonaitienės) rankų. Numegztos labai gražiu raštu. Kartu su ištraukomis iš Biblijos. Tad gyvenimas yra visoks", - kalbėjo publikos mylimas dainuojantis aktorius.

Renkasi atsargiai

K.Smoriginas prisipažino, kad po koncerto nuteistiesiems iki gyvos galvos jį apėmė praradimo jausmas. "Gaila, kad tie žmonės prarasti. Dėl to yra ir mūsų kaltės, jeigu pažvelgtume "didžiąja" prasme", - filosofiškai samprotavo K.Smoriginas. Anot jo, dainuoti "ypatingai" publikai visada yra kitaip nei per eilinį koncertą. "Kai koncertuoji vėžiu sergantiems vaikams, mąstai, kad jų akis galbūt matai paskutinį kartą. Nors ir dainuoji tikėdamas, jog viskas bus gerai, mažieji pasveiks, išsikapstys iš ligos gniaužtų. Bet matai vaikus plikomis galvelėmis - nuo visai kūdikių iki paauglių. Tai - realus gyvenimas, o ne koks televizijos šou. Mus tai supa ir tai yra Lietuva", - mintimis dalijosi aktorius.

K.Smoriginas prisipažino, kad nors dažnai dalyvauja labdaros koncertuose, renkasi juos atsargiai. "Ten, kur jaučiu, kad galiu iš širdies padėti, neatsisakau dalyvauti. Man labdaros koncertas - tas pats, kaip padėti konkrečiam žmogui. Aš spjaunu ant įstatymo, kuris draudžia dalyti išmaldą gatvėje. Niekas manęs nesustabdys savo kvailais potvarkiais, kam ir kada galiu atiduoti savo krauju ir prakaitu uždirbtus pinigus", - savo požiūrį dėstė bardas.

Jis neatsisako duoti išmaldos nei narkomanui, nei senutei, kurios girtuoklis sūnus neturi kuo atsipagirioti. "Netrukus visi pensininkai išeis į gatvę ištiestomis rankomis. Tad tegu valdžia susikiša į "subinę" tuos įstatymus, aš juos laužysiu, nes jie yra antžmogiški", - piktinosi jis.

Baimės nepasitvirtino

Panevėžio pataisos namuose kalinčioms moterims koncertą yra surengęs ir Ruslanas Kirilkinas. Jo vizitas už grotų tada taip pat sutapo su artėjančia didžiosia metų švente - Velykomis. Vyrukas prisipažino, kad prieš pasiryždamas tokiai "avantiūrai" labai nerimavo. Tačiau jausmingas laiškas su prašymu dovanoti koncertą Panevėžyje kalinčioms moterims, kurį gavo iš vienos jų, Ruslaną sujaudino ir jis pasižadėjo pereiti šį išbandymą.

Rezultatas pranoko visus lūkesčius. "Buvo nerealu, - prisipažino R.Kirilkinas. - Įvairios baimės prieš koncertą nepasiteisino. Prisižiūrėjau visokių filmų ir visaip kitaip įsivaizdavau gyvenimą už grotų. Nieko panašaus į kine rodomus dalykus ten nėra." Dainininkas sakė pasisėmęs tiek teigiamų emocijų, kad jomis dar ilgai šildęs savo sužeistą širdį.

"Tiesą pasakius, ten gyvenančios moterys niekuo nesiskiria nuo vaikštančių gatvėse. Jos mielos, šaunios, jausmingos ir labai muzikalios. Sakė, dės visas pastangas, kad atvykčiau dar kartą. Ateityje taip pat pasižadu neimti jokio užmokesčio", - tikino Ruslanas. Jo koncertas užtruko gerokai ilgiau, nei buvo planuota, nes įsiaudrinusios moterys nenorėjo paleisti R.Kirilkino nuo scenos ir vis prašė naujų dainų.

Kalėjimų liūtas

Lukiškių tardymo izoliatoriaus klientus savo dainomis yra linksminęs garsiausias Lietuvos italas Andre Zappa su grupe "Melody Makers". Prieš keletą metų jis ten esantiems žmonėms surengė koncertą. Vyras prisipažino, kad koncertas Lukiškėse buvo jam ne pirmas - savo šalyje jis yra koncertavęs nuteistiesiems. Vyrukas pasakojo, kad Italijoje visai šalia jo namų įsikūręs kalėjimas, todėl jis sumanęs palinksminti už grotų atsidūrusius tautiečius savo dainomis.

Dainuoti Lietuvos įkalinimo įstaigoje jam buvo malonu dar ir todėl, kad čia sutiko tautietį, nors už ką šis pakliuvo už grotų, sakė nežinantis. A.Zappa tikino, kad koncertuoti įkalintiems žmonėms visai nebaisu, o svarbiausias tikslas - juos bent kiek pralinksminti ir suteikti galimybę atsipalaiduoti. Tačiau drauge prisipažino, kad koncertas už grotų atlikėjui - didelis iššūkis. Kadangi A.Zappa iššūkių teigia nebijantis, tai ir koncertas kalėjime jam tapo dar vienu nauju gyvenimo potyriu. Vieną valandą apie 100 laisvės netekusių žmonių klausėsi lietuvių ir italų kalbomis A.Zappos atliekamų dainų.

Sieja glaudūs ryšiai

Keletą Lietuvos žvaigždūnų su laisvės atėmimo vietomis sieja itin asmeniški ryšiai. Romų kilmės dainininkas Radži Aleksandrovičius gimė ir pirmuosius savo gyvenimo metus praleido Panevėžio pataisos namuose, kur kalėjo jo motina Raisa. Užaugęs globėjų šeimoje Radži iškopė į šlovės viršūnę, tačiau savo šaknų nepamiršo. Dainininkas karjeros pradžioje Panevėžyje kalinčioms moterims yra surengęs koncertų, bet tapęs labai populiarus kelią pas nuteistąsias apleido. Matyt, gerai uždirbančiam atlikėjui pabodo koncertuoti be honoraro, nes kalėjimuose vyksta tik labdaringi pasirodymai.

Koncertas Pravieniškių 2-uosiuose pataisos namuose dainininkei Irmai Jurgelevičiūtei buvo lemtingas - čia ji sutiko nuteistąjį Rolandą Lavinską. Įsiplieskusi meilė kalinčiam vyrui pasirodė tokia galinga, kad nekreipdama dėmesio į aplinkinių paprotinimus Irma tapo R.Lavinsko žmona. Vestuvės kalėjime, medaus mėnuo skirtingose spygliuotos vielos pusėse - tuo metu mylimųjų nebaidė faktas, kad gyventi jiems teks skirtinguose pasauliuose: I.Jurgelevičiūtei laisvėje, jos sutuoktiniui - už grotų. Žvaigždės ir kalinio meilės istorija buvo plačiai aptarinėjama visuomenėje ir žiniasklaidoje, tačiau pasaka baigėsi, pora išsiskyrė. Atrodo, kad nusikaltimą padariusio buvusio sutuoktinio prakeiksmas I.Jurgelevičiūtę persekioja iki šiol. Dainininkė dabar pati yra įtariamoji vagystės byloje.

Amžinai jauna Džordana Butkutė taip pat neseniai savo dainomis linksmino Pravieniškėse bausmę už didesnius ar mažesnius nusikaltimus atliekančias moteris. Per koncertą ir po jo Džordana liejo pačius šilčiausius jausmus moterims, kurios gyvenimą leidžia už grotų. Dainininkė teigė nesmerkianti gyvenime paslydusių žmonių, o visomis jėgomis stengiasi tokiems padėti. Dž.Butkutės gyvenimo draugas Elegijus Strasevičius puikiai žino, kokia nyki kalinčiojo kasdienybė - vyras Latvijos kalėjime atliko ilgą bausmę už nusikaltimus. Džordanai jis - gyvas pavyzdys, kad ir sunkiai prasikaltęs žmogus gali pakilti naujam gyvenimui bei tapti atrama, užuovėja nuo negandų.

Moterų kalėjime koncertavęs E.Ostapenka pasisėmė pačių geriausių emocijų. / VšĮ "Iš širdies į širdį" nuotrauka

 E.Ostapenka tikino, kad į kalėjimą važiuoti nebijojo. / Alfa.lt nuotrauka

R.Kirilkinas įsitikino, kad filmuose rodoma kalėjimo realybė neatspindi tikrovės.

Italų kilmės dainininkui A.Zappai koncertai įkalinimo įstaigose - ne naujiena. / Alfa.lt nuotrauka

Dabar pačiai I.Jurgelevičiūtei gresia baudžiamoji atsakomybė. / Alfa.lt nuotrauka

Žalingų įpročių atsikračiusi Dž.Butkutė žino, kad nusikaltęs žmogus gali pakilti naujam gyvenimui. / TV3 archyvo nuotrauka

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"