Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

TV mesijai, televizija ir viešumo ginklas

 
2012 04 28 9:14

Kai kam šios publikacijos herojai yra tikrų tikriausi televizijos mesijai, nes gina eilinius tautiečius, nagrinėja aštrias problemas ir skalbia didelius ponus.

LŽ kalbina LNK "Abipus sienos" rimtuolį Giedrių Leškevičių, "24 valandų" veidą Egidijų Knispelį, BTV "Lietuvos žinių" tyrimo" vedėją Raigardą Musnicką ir TV3 "Paskutinės instancijos" smegenis Rūtą Janutienę. Žurnalistas žeria klausimus apie jų darbo specifiką, televiziją gaubiančią problemų sprendėjos aurą ir viešumo poveikį.

G.Leškevičius: "Ne pati laida yra ginklas - ginklas yra viešumas"

Ištrauka iš www.LNK.lt pateikiamo "Abipus sienos" aprašymo: "Abipus sienos" žurnalistai paprastai imasi labai aštrių ir skandalingų temų. Jos išskirtinis bruožas - profesionaliai analizuojamos organizuoto nusikalstamumo problemos." Paklaustas, ar aštrių ir skandalingų temų imasi dėl reitingų, projekto veidas ir žurnalistas G.Leškevičius to neneigia. "Tokia televizijos publicistikos prigimtis. Socialinė publicistika nagrinėja buitines temas - konfliktus tarp kaimynų ir pan. Mes imamės kriminosocialinės publicistikos, - dėsto vyrukas. - Balansuojame tarp juodo kriminalo ir to, kas artima ir įdomu žmogui."

Temas, anot pašnekovo, projekto kūrėjams kužda šaltiniai. "Pagrindinis šaltinis yra žmonės. Būkim biedni, bet teisingi - jie mato ir žino daugiau už bet kurį teisėsaugininką ar žurnalistą", - sako G.Leškevičius. LŽ žurnalistas domisi, ar televizija nesukuria iliuzijos, kad ji yra tikroji problemų sprendėja. Pasirodo, ne. "Nemanau, kad televizija kuria iliuziją. Žiūrintiems televizorių kartais gali susidaryti toks įspūdis, nes į mus dažnai kreipiasi žmonės, kuriems, kaip jie patys sako, nelieka kitos išeities, - teigia LNK rimtuolis. - Televizija suteikia viešumo. Viešumas yra didelis ginklas ir galinga jėga. Ne pati laida yra ginklas – ginklas yra viešumas."

"Abipus sienos" komanda palaiko kontaktus su buvusiais temų herojais. "Stengiuosi nenusigręžti nuo savo reportažų herojų. Nepaliekame jų likimo valiai, nepraleidžiame pro akis informacijos apie juos, - teigia Giedrius. - Pavyzdžiui, prieš penkerius metus Utenoje lenktyniavę automobiliai partrenkė dviratininkus. Du iš jų žuvo, vienas iki šiol bando atsigauti, o kitas labai sunkios būklės. Pirmadienį kalbėjau su sunkesnėje būklėje esančio dviratininko Normanto Katino mama Saule Katiniene. Kalbėjomės apie tai, kuo galime jam pagelbėti. Draudimas nenori finansuoti jo gydymo - draudikai nori "atsifutbolinti"."

G.Leškevičius įsitikinęs, kad jo laida keičia eilinių žmonių ir pareigūnų požiūrį. Būna, kad sulaukus "Abipus sienos" žurnalisto skambučio iš mirties taško pajuda įsisenėjusios bylos.

E.Knispelis: "Televizija yra viena problemų sprendėjų"

www.LNK.lt galite rasti tokį "24 valandų" aprašymą: "Laidos kūrybinei grupei iškelti aukšti reikalavimai - ne tik kalbėti apie problemas, bet ir keisti pačią padėtį, būti įvykių centre ir kovoti už teisingumą." "Tokie lozungai rašomi sezono pradžioje. Šioje citatoje yra pompastikos, bet yra ir tiesos. Mūsų komandos merginos, kurios važinėja po visą Lietuvą, visada įvykių sūkuryje ir atkakliai bando spręsti problemas. "24 valandos" yra laida, skirta padėti eiliniam žmogui, - teigia jos veidas E.Knispelis. - Tik mūsų projekte nėra žurnalistikos. Teisingiausia būtų priskirti mus infošou, nes mes atitinkame šio žanro reikalavimus."

Vyras pabrėžia, kad jo vedama laida daro gerus darbus. "Mes padarom daug gerų darbų, nes fiksuojame tam tikrus gyvenimo įvykius ir reiškinius. Suteikiame žinių apie tam tikrą gyvenimo būdą, apie žmones, patekusius į tam tikras situacijas, - pasakoja E.Knispelis. - Tikrai nebūčiau laidoje, jei ji nepadarytų nieko gero. Mūsų gerų darbų sąrašas ilgas. Mūsų pagalbos prašo tie, kurie yra patekę į keblią padėtį ir neišsprendžia savo santykių kitais būdais." LNK garsenybė sutinka, kad labiau išsilavinę žmonės lengviau išsprendžia savo problemas patys. "Niekada nemaniau, kad televizija sukuria iliuziją, jog ji yra tikroji problemų sprendėja. Tačiau televizija yra viena problemų sprendėjų. Jos įsikišimas gali būti labai veiksmingas, - teigia Egidijus. - Viešumo poveikis tikrai didelis. Kai reikalai susiję su valdiškais reikalais, jie greičiau pajuda, jei problema ima domėtis televizija. Jei reikalai susiję su žmonių santykiais, taip pat atsiranda viešumo baimė. Tokiu atveju dažnai randamas sprendimas."

Paklaustas, ar "24 valandos" orientuotos į žemesnį socialinį sluoksnį, pašnekovas pasuka temą kitu kampu – jis niekada neskirsto žmonių į sluoksnius: "Man tai atrodo amoralu. Tai neteisinga. Jei dėl krizės socialinės gradacijos prasme smuktelėjai žemyn, ar dėl to turėjo sumenkėti tavo savivertė?.. Nieko panašaus!" Tiesa, E.Knispelis sutinka su LŽ žurnalisto pastaba, kad jo projektas orientuotas į ne itin išsilavinusią auditoriją. "Yra tiesos. Dažnai rodomi žmonių, kuriems trūksta elementarų žinių, konfliktai. Jie nežino įstatymų ir turi bendravimo problemų", - sako vyras.

R.Musnickas: "Televizijos labai bijo valdininkai"

BTV "Lietuvos žinių" tyrimo" vedėjas ir žurnalistas R.Musnickas pabrėžia nesijaučiantis esantis mesijus - jis tik vyrukas, kuris dirba savo darbą.

"Kai svarbiausiu žurnalistų darbo kriterijumi tampa greitis, "Lietuvos žinių" tyrimo" komanda ragina nepamiršti, kad dėl to neturi nukentėti darbo kokybė, - rašoma www.BTV.lt. - Jokių nepatikrintų faktų ar neatsakytų klausimų - kiekviena tema bus nagrinėjama tiek, kiek reikės. Aktualios, aštrios, svarbios Lietuvos žmonėms temos ir jokio paviršutiniškumo." Jūsų skaitomo teksto autorius stebisi: "Ar tikrai projekto komanda turi tiek pajėgų ir laiko, kad kiekvienai temai skirtų marias laiko ir pabėgtų nuo paviršutiniško jos nagrinėjimo?.."

"Stengiamės. Jei žiūri publicistikos laidas a la Krivicko stiliumi, pastebi, kad valandą trunka vienas reportažas, kuriame būna du ar trys šnekėtojai. Mūsų laidoje būna mažiausiai du "reportai", - pabrėžia R.Musnickas. - Kiekviename siužete - mažiausiai keturi pašnekovai; pasitaiko, kad jų net aštuoni. Mūsų siekiamybė - pakalbinti kuo daugiau šaltinių, pateikti kuo daugiau pozicijų. Įdedame daug darbo." Ko gero, "Lietuvos žinių" tyrimo" veidas pašaipiai žiūri į TV3 "Akistatą", kuriai vadovauja Kristupas Krivickas ir kuri nepasižymi šaltinių pertekliumi. "Kaip čia pasakyti... - išgirdęs repliką rankomis skėsteli pašnekovas. - Ką nors kritiškai atsiliepti apie Krivicką nebūtų kolegiška. Kiekvienas daro taip, kaip supranta. Be to, kitos laidos pasižymi subjektyvumu. Tokiu atveju pašnekovų skaičius ne toks svarbus." Anot vyro, dabartiniai publicistikos žurnalistai nepretenduoja į objektyvumą.

Straipsnio herojaus nuomone, TV dėžė turi galią. "Kai televizija ima kalbėti apie problemas, jos pradeda spręstis. Televizijos labai bijo valdininkai, kurie daro kažką negero. Jei problema paviešinama, jie žino, kad mes grįšime klausdami, ar ji kaip nors sprendžiama, - sako R.Musnickas. - Pokyčiai yra. Viskas žiauriai keičiasi. Jei žurnalistai nedarytų savo darbo, mes būtume dešimt kartų labiau apiplėšti, nuskalpuoti mokesčiais, o "reketyrai" iki šiol spaustų verslą."

R.Janutienė: "Ačiū Dievui, nesu valdžios žmonių aplinkos dalis"

"Aš - ne "Paskutinės instancijos" veidas, o smegenys", - juokiasi R.Janutienė. Moteris sako, kad jos vedama laida gina viešąjį interesą ir paprastą žmogų, kuris neturi kaip apsiginti. R.Janutienė įsitikinusi, kad reportažams išėjus į eterį "viskas keičiasi iš esmės". "Protingas žiūrovas niekada nepagalvos, kad televizija kuria iliuziją, jog ji yra problemų sprendėja. Tokia iliuzija gali susidaryti tik asocialiems žmonėms, - mesteli TV3 žurnalistė. - Tačiau kai kuriais atvejais problemos paviešinimas gali daug ką pakeisti."

Anot "Paskutinės instancijos" smegenų, jos laidos populiarumo rodikliai išlieka pastovūs. "Žiūrimumas išlieka vienodas. Ačiū Dievui, turiu žiūrovą, kuris su manimi vaikšo po kanalus (2010-aisiais projektas perėjo į TV3, tačiau gimė ir įsitvirtino LNK - aut.), - šypteli R.Janutienė. - TV3 eteryje žiūrėti "Paskutinę instanciją" ėmė ir jaunimas. Tai - TV3 nuopelnas. Kanalas turi jaunąją auditoriją, su kuria man reikėjo išmokti susikalbėti. Jaunosios auditorijos prasme mes visada laimime prieš LNK."

Ar krizė turi įtakos publicistinių laidų žiūrimumui? "Ką aš žinau... Mes pasakojame apie didelius ponus nepatogiose situacijose, - skėsteli rankomis moteris. - Krizės metu žmonės labiau domisi tuo, kas vyksta aplinkui. Jie visuomeniškesni, juos labiau domina viešojo intereso reikalai. Bet būna tokios bangos, kai žmonės pavargsta nuo problemų, kai jiems norisi ko nors lengvesnio, o ne sunkiasvorių temų."

Žurnalistė juokiasi paklausta apie susidūrimą su savo laidų antiherojais realybėje. "Ačiū Dievui, nesu valdžios žmonių aplinkos dalis. Mano aplinkos žmonės visai iš kitos srities. Juos galima vadinti kultūros elitu, - šypteli Rūta. - Be abejo, kartais keliai susikerta ir su ponais. Jie reaguoja įvairiai. Anksčiau jautriai reaguodavau į jų pareiškimus, kad daugiau su manimi nebendraus. Bet praeina kiek laiko ir mes vėl bendraujam filmuodami siužetus."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"