Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

Smagios garsenybių Velykos

 
2012 04 08 8:33

'Pakabinsim, pakabinsim ant velykinės eglutės...' Ne, tai ne klaida cituojant populiarios dainos žodžius. Iš tiesų Lietuvoje buvo Velykų eglutės, dabar dažniau vadinamos Velykų medžiu, tradicija. Ką apie tai žino ir apskritai kokių šventinių tradicijų laikosi, klausėme žinomų ir populiarių žmonių. 

Garsus juokas, ilga pauzė, sumišimas - taip garsūs pašnekovai reagavo į klausimą, ar per Velykas puoš eglutę. Vėliau, paaiškėjus, kad čia ne pokštas, kalbėjome ir apie kitas velykines tradicijas: įprastas, kaip kiaušinių marginimas ar bažnyčios lankymas, neįprastas, kaip medelių sodinimas ar noras pasirinkti silpniausio lukšto kiaušinį. Apie tai šnekėjomės su pramogų pasaulio atstovu Rimu Šapausku, Mama Rock'n'Roll vadinama Laima Tamulyte-Stonče, humoristu Vitalijumi Cololo, aktoriumi Gintaru Mikalausku, etnologe Gražina Kadžyte.    

Ilgai juokėsi

Populiaraus šou pasaulio atstovo Rimo Šapausko pirmiausia pasiteiravau, ar per Velykas puoš eglutę. Po ilgokos pauzės jis pradėjo kvatoti. "Taip ir parašyk - ilgai juokėsi, - pasakė Rimas, o tada pridūrė: - Greičiausiai ne." Paklaususi, kodėl, vietoj atsakymo vėl išgirdau juoką. Ką gi, teko paaiškinti, kad tokia pokalbio pradžia - ne pokštas. Pasidomėjus, ar R.Šapauskas yra ką nors girdėjęs apie Velykų medį, šiek tiek "pasikapstęs" po atmintį "šoumenas" patvirtino žinąs šį tą apie papuošimus. Tačiau savo akimis nėra matęs - tik žurnalų nuotraukose. Taigi šios šeimos namuose savitos puošmenos nebus.

Nors ir nestatys Velykų eglutės, ant kurios neretai kabinami margučiai, R.Šapauskas kiaušinius dažys. Kaip teigė vyras, pagrindinis šios meno akcijos organizatorius šiemet bus jis. Rimas pasakojo turįs vieno prekybos centro tinklo reklaminį leidinį, kuriame yra rekomendacijų, kaip marginti kiaušinius natūraliomis priemonėmis. Siūloma naudoti burokėlių sultis ir kitas medžiagas. Tereikia turėti kiaušinių. O šie gerokai pabrangę. Kur R.Šapauskas ketina jų įsigyti? "Manau, šįkart kiaušinius pirksiu turgelyje, - sakė jis. - Jei ten ir ne pigesni, bent galima pasiderėti." Vyras patikino, kad prekybos centre niekada nėra pirkęs jau dažytų kiaušinių, net minčių tokių neturėjęs. "Pačiam marginti smagiau, - paaiškino jis. - Įdomu pasiterlioti."

Anksčiau Šapauskų šeima kiaušinius dažydavo įvairiai - ir dažais, ir svogūnų lukštais. Pora norėtų sužinoti apie įvairesnius marginimo būdus, todėl šiais metais išbandys naujus. Pernai R.Šapausko bičiulis iš Baltarusijos atvežė stačiatikių lipdukų kiaušiniams, tad jais ir papuošė. "Įdomiai išėjo", - patikino pašnekovas. Katalikų tradicijų kiaušiniai su stačiatikių lipdukais gerai derėjo, nes praėjusiais metais skirtingų krikščionių konfesijų Velykos buvo švenčiamos tuo pačiu metu. "Obščije", - pajuokavo "šoumenas", rusiškai pavartojęs žodį "bendros".

Kokių dar velykinių tradicijų laikosi Šapauskų šeima? "Pirmiausia Velykos yra krikščioniška šventė, - surimtėjęs paaiškino vyras. - Būna velyknakčio pamaldos, paskui - Velykų dienos mišios. Jei galime, einame į bažnyčią."

R.Šapauskas sakė, kad šiais metais šventinis stalas bus dengiamas jo namuose. Susirinks artimieji - tėvai, žmonos Linos sesuo. Kokie bus velykiniai patiekalai, jis dar svarsto. "Turiu viziją, kad reikia ką nors padaryti iš gerbiamo avino, - šypsojosi R.Šapauskas. - Norėčiau skaniai paruošti avieną." Iš vyro kalbos susidarė įspūdis, kad jis yra atsakingas už visą šeimos šiųmetę Velykų šventę. "Taip", - patvirtino R.Šapauskas.

Šventinė dekoracija

Populiariosios scenos žvaigždutė, renginių vedėja, Mama Rock'n'Roll vadinama Laima Tamulytė-Stončė, išgirdusi klausimą apie Velykų eglutę, ilgokai tylėjo. Tikriausiai svarstė, gal žurnalistė šaiposi. "Kaip, kaip? - net perklausė, o tada susizgribusi pasakė: - Žinau, kad būna toks kiaušinių medis." Kai išsiaiškinome, jog šią velykinę puošmeną galima vadinti ir taip, iš Laimos sužinojome įdomių dalykų apie jos šeimos šventines tradicijas.

"Mūsų namuose Velykų medis dažniausiai būdavo puošiamas, tai - šeimos tradicija. Kiaušinius išpūsdavome, išmargindavome ir jais pagražindavome medelį", - pasakojo pašnekovė. Laimos tėvas iš miško parnešdavo žilvičio šakų su "kačiukais" arba beržo - su išsprogusiais pumpurais.

"Nesusimąstydavau, kad tai vadinama eglute. Man tai yra tarsi šventinė dekoracija, puošmena - kaip ir velykinė žolė", - nuoširdžiai paaiškino moteris. Taigi Mamos Rock'n'Roll šeima šios tradicijos laikosi.

Auksarankių moterų būrys

Kaip apskritai Laima su artimaisiais švenčia Velykas? Moteris su sutuoktiniu Gediminu Stončiumi per didžiąsias šventes važiuoja pas jos arba vyro tėvus - kaip kuriais metais. Artimųjų namai jau būna išpuošti. O kiaušinius tradiciškai margina visi drauge. Kaip pasakojo L.Tamulytė-Stončė, jos šeimoje yra net šešios dailiosios lyties atstovės: mama, seserys ir jų dukros - Laimos dukterėčios. Toks būrelis greitai ir entuziastingai pasiruošia šventėms. "Esu atsakinga už kiaušinių dažymą. Didįjį penktadienį grįžę iš bažnyčios vakare visada dažome margučius, - kalbėjo ji. - Naudojame svogūnų lukštus, moteriškas pėdkelnes. Dar priklijuojame įvairių lapelių. Viena sesuo moka gražiai raižyti margučius."   

Laimos mama mėgsta prigaminti žaislinių viščiukų arba primegzti kiaušinių dėkliukų. Tokios smulkmenėlės - smagios šventinės puošmenos. "Ant kiaušinių dedamas gaubtas su vištyte. Tada žiūrime, kam koks margutis kliuvo, - išsamiai pasakojo Laima. - Visos esame auksarankės darbininkės. Man įstrigo, kad praėjusiais metais sesuo kiaušinius pagražino suvertais karoliukais. Tie raštai, kurie būna išpiešti arba išskutinėti, sesers buvo suverti karoliukais. Kiaušiniai atrodė tarsi apvilkti karoliukų tinkleliu."

Giesmės bažnyčioje

Didelės šeimos stalui, suprantama, reikia daug margučių. "Pridažome kokių 30 kiaušinių, - tvirtino Laima. - Ką manau apie tai, kad šiais metais jie labai pabrango? Jei vyras perka cigarečių pakelį už 9 litus, tad 10 kiaušinių tikrai gali negailėti 6 litų. Nereikia varyti Dievo į medį. Ir neverta dėl to verkti. Jei stengiesi - užsidirbi."

Per Velykas visa šeima eina į bažnyčią. Ši tradicija labai svarbi. "Būna procesija - trys ratai aplink bažnyčią su dūdų orkestru, - sakė moteris. - Tai didžiausias malonumas. Pati kadaise bažnyčios chore giedojau 9 metus, o mama - jau apie 30 metų, nuo tada, kai atvažiavo į Joniškį."

Grįžusi namo šeimyna paruošia stalą. "Kai tiek daug merginų, viską padaryti pavyksta labai greitai, - patikino Laima. - Galiausiai susėdame ir mušame kiaušinius, ieškome, kieno stipriausias. Labiausiai sekasi mano mamai. O vyro šeimai patinka švęsti gamtoje. Einama į mišką, ten kepama mėsa, ridenami margučiai."

Kai jos šeima turėjo vištų, kiaušinių pirkti nereikėjo. Šiais metais jų įsigis parduotuvėje. Ką Laima mano apie galimybę prekybos centruose nusipirkti jau nudažytų kiaušinių? "Tokių pastebėjau prieš trejus ar ketverius metus. Iš pradžių maniau, kad tai - tinginystė, - prisiminė ji. - Tačiau dabar galiu pasakyti - "faina". Na, jeigu žmogeliukas dirba pamainomis ar net paromis, galimybė prekybos centre nusipirkti dažytų kiaušinių yra pagalba. Tai geriau, negu dėl laiko trūkumo likti visai be margučių. Man atrodo baisiau, kai kiaušinius dažo flomasteriais arba klijuoja ant jų lipdukus."    

Puošdavo šakas

Humoristas, renginių ir laidų vedėjas, pedagogas Vitalijus Cololo - vienas iš nedaugelio pašnekovų, kuris nenustebo išgirdęs klausimą apie Velykų eglutę. "Ji dar likusi nuo praėjusių metų, - pareiškė vyras. - Tai kalėdinė-velykinė eglutė."   

Patikslinus, kad kalbama apie Velykų medį, anksčiau vadintą eglute, V.Cololo papasakojo: "Mes darome taip: eglutės forma sudedame margučius. Manau, tai galima vadinti eglute. O Velykų medžiu vadinamos tuščiais margučiais papuoštos šakos. Žinau, nes septynerius metus dirbau vaikų dailės galerijoje. Švęsdavome ir Velykas, ir Atvelykį. Su vaikais padarydavome velykinių viščiukų ir kabindavome juos ant šakų."

V.Cololo prisipažino apskritai mėgstantis kiaušinius, ypač margintus. Humoristo šeima laikosi velykinių tradicijų. "Kadangi švenčiame su mano tėvais, pas juos renkamės visa šeima. Išvakarėse dažome kiaušinius. Dažniausiai naudojame vašką. Dar svogūnų lukštus, žemuogių lapus, ryškių spalvų lenkiškus dažus ir t. t. Naudojame ir kiaušinių įmautes. Daugiausia primargina mano mama, žmona ir dukra.  Mūsų šeimos moterys tai daro gražiausiai. Mudu su tėvu pakvailiojame dažydami kiaušinius, aš numarginu kokius du", - pasakojo Vitalijus.

Margučių mūšis

Į klausimą, ar kada pirko jau dažytų kiaušinių, kurių velykinių švenčių laikotarpiu galima rasti prekybos centruose, V.Cololo atsakė: "Ne, ne, ne..." Apskritai jis pirmenybę teikia kaimiškiems, o ne pirktiems parduotuvėse.  

Humoristas teigė, esą kiaušinis jam - subtilus dalykas. Ir, regis, sakė tai rimtai. "Maloniau valgyti, kai pats jį nudažai, - paaiškino. - Ir margini su šeima."     

V.Cololo artimieji mėgsta Velykas, jiems patinka žaisti su margučiais. Tada, pasak pašnekovo, užverda tikri mūšiai. "Visi esame "kiaušiniečiai", - šypsojosi humoristas. - Ant šventinio stalo sudedame daugybę margučių. Dar patinka įvairiausi padažai, garstyčios, krienai, majonezas... Būna ir batono, sviesto, druskos, agurkų..."

V.Cololo teigė, jog su margučiais vyksta tokios kovos, kokias net sunku įsivaizduoti. Jo tėvas moka pasirinkti kiaušinį - stiprumą patikrina stuktelėdamas į dantį. Kadangi V.Cololo nori ne laimėti margučių mūšį, o greičiau suvalgyti kiaušinį, stengiasi pasirinkti didesnį ir silpnesnio lukšto. Tačiau kartais atsitinka priešingai - margutis nedūžta, nors tu ką, ir nesvarbu, kad jis visai nesiekia pergalės. "Būna, man nesiseka pralaimėti, - juokėsi humoristas. - O pagal mūsų taisykles į stalą kiaušinio sudaužyti negalima. Valgo tik tas, kurio margutį pribaigia priešininkas."

Po šio žaidimo rengiamos kitos varžybos - ridenimo. Ta proga iš rūsio atnešamas lovelis. "Dukra visus verčia su ja kovoti", - apie 10 metų Evitą sakė tėvelis V.Cololo. Vėliau mergaitė su kitais vaikais margučius ridena kieme. Dar viena šios šeimos tradicija - pavalgius ir pažaidus visiems kartu eiti pasivaikščioti.

Klausiamas, ar laukia Velykų, televizijos veidas V.Cololo kalbėjo: "Tris dienas iki balandžio 7-osios bus filmuojama, tada kuo greičiau lėksiu namo. Ir esu labai patenkintas, kad pirmadienį, antrą Velykų dieną, nebus filmavimo. Labai tuo džiaugiuosi."

Tradicija - sodinti

Aktorius, televizijos laidų ir renginių vedėjas Gintaras Mikalauskas sukluso, kai pasiteiravau apie Velykų eglutę. "Ne, eglutės nestatysime, - pasakė po nedidelės pauzės. - Tokios tradicijos nesilaikome, turime kitokių. Kalėdas švenčiame su mano mama, o per Velykas svečiuojamės pas uošvius - žmonos Jūratės tėvus Palangoje. Ir tuo metu visada ką nors sodiname savo sklype šiame pajūrio mieste. Tokia tradicija - pakilę nuo Velykų stalo gražiname aplinką. Sodinukus būname numatę iš anksto. Tarkime, šiais metais medeliais ir krūmais apsodinsime mažą baseiną."       

Aktorius prisiminė, kad pirmais metais, kai pradėjo tradiciją per Velykas puošti sklypą, uošviai abejojo, ar derėtų taip daryti. Esą aplinkiniai gali nesuprasti. Tačiau G.Mikalauskas patikino, jog tai - ne darbas, o malonumas, laisvalaikio leidimo būdas.

"Kiek galima suvalgyti?"

Pajuokavęs, kad "artistas" kilęs iš žodžio "arti", G.Mikalauskas teigė, jog sodinti labai smagu. Jam neužtenka vien pasėdėjimo prie stalo ir tradicinių margučių. "Ne, kiek galima suvalgyti kiaušinių?" - klausė vyras.

Tačiau marginimo tradicijos Gintaro ir Jūratės šeima laikosi, ypač ją mėgsta poros dukros. Tiesa, šiais metais per Velykas bus tik viena iš jų - Dovilė, kuri parskris iš Londono. O Augusta jau dveji metai, kai apsistojusi Amerikoje, iš ten sudėtingiau trumpam grįžti.

"Kai buvo gyva mano močiutė, ji būdavo pagrindinė menininkė dažant kiaušinius. Ir laiko turėdavo daugiau negu mes, - pasakojo G.Mikalauskas. - Dabar stalas būna sudėtinis - uošvė savo technika primargina kiaušinių, mes taip pat pridažome."

Prekybos centruose parduodami margučiai aktoriaus nedomina. Pasak jo, pačių dažytais kiaušiniais smagiau puošti velykinį stalą, net jeigu jie paprastai nuspalvinti. G.Mikalausko nestebina padidėjusios jų kainos. "Nurodykite nors vieną sritį, kurioje nebūtų tokių "stebuklų". Šuo ir kariamas pripranta, - priminė patarlę pašnekovas. - Kai kam užėjo noras pasipelnyti. Juk supranta, kad per Velykas ne morkas valgysime, žmonės vis vien pirks kiaušinius, nors ir mažiau."      

Apie Velykų medį aktorius tvirtino girdėjęs, esą kažkas pasakojo, bet dabar negalįs atiminti. G.Mikalausko šeima tokio nepuošia. O pavasario ir velykines nuotaikas jis jau jaučia. "Visada juokiuosi, kad mano darbas - kaip šventė, - sakė aktorius. - Nes pats esi šventės pranašas. Apskritai pavasaris yra gerai. Štai jau sloga prasidėjo... Kadangi praėjusią žiemą sniego buvo pakankamai, norisi žolės. O kai ji sužaliuos, vėl bus darbo - pjauti."   

Populiaru mieste

Etnologė Gražina Kadžytė aiškino, kad šakų puošyba kiaušiniais - miestiečių tradicija. Kaimui tai buvo nebūdinga. "Be to, ši tradicija vėlyva, - dėstė pašnekovė. - Miestuose nebūdavo galimybės pakabinti sūpynių, sunkiau rasti vietos ridinėjimo loveliams ir kitiems žaidimams, todėl žmonės daugiau dėmesio sutelkdavo į puošybos elementus namie. Kai stalas jau turtingas, dar žiūrima, kaip jį papuošti. Norint pagražinti medelį ar eglutės šakas, reikia turėti nemažai kiaušinių."

Vis dėlto kai kur margučiais, susuktais lizdais ir kitokiais atributais puošiami prie namų augantys medžiai. Tokia tradicija populiarėja šiais laikais. Etnologė tuo nesistebėjo. "Žmonės yra kūrybingi, ką nors pamato pas vieną, užsinori antras, trečias..."  - kaip atsiranda ir kinta tradicijos, pasakojo ji.  

G.Kadžytė Velykų medžio nepuošia. Etnologė teigė, jog toks tinka namams, kuriuose yra vaikų. "Kaip sakiau, kaime šios tradicijos nebuvo, - priminė G.Kadžytė. - Todėl jos nebuvo ir mano vaikystėje. O dabar taip pat ne, nes neturiu vaikų."

Užtenka vieno kiaušinio

Kai ruošiasi Velykoms, kiaušinius G.Kadžytė dažo svogūnų lukštais, po žiemos likusiomis įvairiomis žolelėmis. Ji sakė, kad labiausiai mėgsta skutinėti margučius. "Jei svogūnų lukštų daug, kiaušiniams jie suteikia sodriausią spalvą, - aiškino etnologė. - Tada galima labai gerai išskusti." Jai patinka ir tradicija ridinėti margučius.

Ką G.Kadžytė mano apie galimybę prekybos centruose šventėms nusipirkti jau dažytų kiaušinių? Gal nereikėtų atsisakyti smagaus užsiėmimo - patiems juos marginti? "Velykos bus prasmingesnės, jei žmonės nusipirks dažytų kiaušinių, nueis į Velykų ryto prisikėlimo pamaldas ir supras tos šventės esmę, - įsitikinusi etnologė. - O jeigu šventus dalykus praleis dažydami kiaušinius, kepdami pyragus ir visa tai valgydami, nebus gerai - Velykos nėra vien šventinis stalas." Pasak pašnekovės, užstalė - tai tik palydimasis šventės akcentas. Nederėtų pamiršti apeigų. Svarbiausia yra pašventinti ugnį, vandenį, atnaujinti krikšto pažadus, sulaukti Velykų ryto ir parnešti prisikėlimo žinią namo.    

Moteris neima į galvą, kad šiais metais kiaušiniai pastebimai pabrango. "Žmonės turi per daug pinigų ir nori pernelyg plačiai gyventi, - mano G.Kadžytė. - Margučių nebūtinai turi būti daug. Galima grįžti prie mūsų protėvių papročių, kai ant Velykų pusryčių stalo būdavo vienas kiaušinis ir visi šeimos nariai jį pasidalydavo. Juk nuo to ir prasidėjo. Anksčiau žmonės neturėdavo tiek maisto, kiek dabar mes. Kas iš to, kad primargina gausybę kiaušinių, o vėliau daug jų išmeta."

Todėl, galima sakyti, nėra to blogo, kuris neišeitų į gerą. Gal po šių Velykų švenčių šiukšlių konteineriuose bus mažiau valgyti nebetinkamų margučių. "Kiaušinių reikia dažyti tiek, kiek realiai jų suvalgysime ar padovanosime, - įsitikinusi G.Kadžytė. - Šventė gali būti turint ir vieną margutį, o jau šimtą - ne."        

Kokia ta eglutė?

Anksčiau vadinamoji Velykų eglutė arba medis buvo svarbus šventės akcentas. Tradiciškai prie medžio šakos pritaisomos eglišakės ir padaromas eglutės formos medelis. Jis puošiamas susuktais lizdeliais, į kuriuos paskui sudedami kiaušiniai, arba margučiai kabinami ant šakelių. Eglutės formos medelis gali būti puošiamas ir pavasarį išsprogusiais žilvičio "kačiukais", popieriniais paukščiukais, gėlytėmis, sausainiais, dažniausiai paukščių formos, ir t. t.    

Nuo seno tikėta, kad kiaušiniai, kabinami ant Velykų eglutės, lemia žmogui laimę. Taip pat manyta, kad jų marginimas turi magiškos galios. Ruošiantis dažyti kiaušinius būdavo svarstoma, kokias spalvas rinktis, nes raudona simbolizavo gyvybę, žalia - bundančią augmeniją, geltona - prinokusius javus, juoda - žemę, mėlyna - dangų. Dažniausi margučių puošybos būdai - skutinėjimas saulučių, žvaigždučių, žalčiukų, įvairios augmenijos raštais, marginimas vašku.  

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"