Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

S.Siparis per skustagalvius eina kiaurai

 
2011 05 14 0:00
S.Sipario teigimu, tarp aktorių labai daug pavydo. "Už nugaros vyksta negražūs dalykai", - sako pašnekovas.<br>Petro Malūko nuotrauka
S.Sipario teigimu, tarp aktorių labai daug pavydo. "Už nugaros vyksta negražūs dalykai", - sako pašnekovas.
Petro Malūko nuotrauka

LNK serialo 'Pavogta laimė' aktorius, 'Lietuvos ryto televizijos' laidos 'Bušido LT' vedėjas Saulius Siparis - ne iš tų, kurie rūpinasi nuglaistytu savo įvaizdžiu. Todėl interviu nenuobodus.

S.Siparis nesako, kad bulvarinės žiniasklaidos pamėgtos Natalija Zvonkė ir Vilija Pilibaitytė-Mia yra nieko vertos pamaivos. Bet perskaitę retorinį pašnekovo klausimą, kuriame minimos šios viešumo mėgėjos, suprasite, kas yra kas. Gūdžiais sovietiniais laikais savo karjerą pradėjęs vyras teigia, kad tada niekas nekonkuravo dėl pinigų, o šlamantieji gadina santykius. Alkoholis ir aktorius nėra neįprastas derinys, bet Saulius pabrėžia, kad ne visiems galima gerti. Balandžio 1-ąją TV3 "Auksiniuose svogūnuose" promilėmis sužibėjęs Vytautas Šapranauskas, anot jo, negali, bet nori gerti. Interviu herojus neapsimeta šventuoliu ir pasakoja apie tai, kaip jaunystėje pats scenoje pasirodė įkalęs ir nutraukė spektaklį. Prisiminęs vestus TV3 "Detektyvus" jis neslepia: laidos kūrėjai rodė išgalvotas nesąmones ir mulkino žiūrovus. Tačiau skaitydamas interviu raukysis ne tik detektyvinius TV paistalus prodiusavęs Kristupas Krivickas. Nepatenkintas bus ir savikritika nepasižymintis Rolandas Skaisgirys - pagrindinis lietuviško TV muilo prodiuseris, į eterį paleidęs LNK "Nekviestą meilę", kuri TV3 programų tinklelyje buvo virtusi "Amžinais jausmais", TV3 "Naisių vasarą", "Pasmerktus" ir kitus serialus. Interneto komentatoriai taip pat pasius, nes jų pomėgis taškytis virtualiais žodžiais Sauliui Sipariui atrodo apgailėtinas.

- Perfrazuoju prancūzų menininką Pierre'ą Bismuthą: "Kiekvienas yra aktorius, bet tik aktoriai tai žino." Ar šioje sparnuotoje frazėje yra tiesos?

- Be abejo, yra. Galiu pasakyti dar geresnę frazę. Buvo toks fantastiškas lietuvių aktorius Stepas Jukna, kurio jaunoji karta jau nebežino. 1980-ųjų epizodas: bufete sėdi "šnapso" įkalęs S.Jukna; netoli jo - keli jauni aktoriai, kurių vardų neminėsiu, nes šie įsižeis. Stepas klausia: "O kas jūs tokie?" Vienas jų atsako: "Aš - artistas." Stepo reakcija: "Aaaa... Tokiu atveju kas esu aš?.." Jei šiandien Zvonkė, Mia ir kitos keistos mergaitės yra žvaigždės, kas yra Valentinas Masalskis ir Eglė Gabrėnaitė?.. Šiais laikais vadinamųjų artistų daug - juos kepa ir kepa...

- 1981 metais Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kuri tuomet vadinosi Lietuvos valstybine konservatorija, įgijote aktoriaus specialybę. Kokia atmosfera tvyrojo akademijoje tais laikais, kai žiniasklaida buvo cenzūruojama, o visuomenė - kompleksuota ir neturinti žodžio laisvės?

- Tai nebuvo blogi laikai. Valdžia bruko mums ideologiją, bet mes ja negyvenome. Nekreipdavome dėmesio į cenzūrą. Siekiant ją apeiti buvo žaidžiami kodiniai žaidimai su paslėptomis prasmėmis. "Činovnikai", kurie prieš spektaklio premjerą tikrindavo, ar darbą galima leisti į sceną, nepasižymėjo išsilavinimu. Šie veikėjai nesuprasdavo, kad jiems ant ausų kabinami makaronai. Gimdavo tikrai gražūs kūriniai - tų laikų režisieriai pastatydavo fantastiškus spektaklius.

Nomenklatūra, bazių viršininkai, "bufetavos" buvo turtingesni, bet likusieji materialine prasme buvo lygūs. Todėl žmonių santykiai buvo geresni, buvo bendravimo ir mąstymo laisvė. Konkurencija nebuvo grįsta pinigais. O šiais laikais tavęs klausia: "Kiek uždirbi?" Kiek? Anksčiau nebuvo tokio klausimo. Visi turėjo tam tikro dydžio "stavkes", bet niekas nekonkuravo dėl pinigų, niekas dėl jų nesiekė tavęs apgauti. Pinigai kenkia santykiams.

- 2009-ųjų sausio 24-ąją "LŽ gide" publikuotame interviu Vytautas Šapranauskas mestelėjo: "Negeriantis aktorius - nonsensas. Aš suprantu, kad daug gerti nesveika, žalinga, bet tai - tik teorija." Negeriantis aktorius yra nonsensas?

- Turbūt. Matome pavyzdžių... Alkoholis - savotiškas dopingas; man jis patinka. Bet viskas priklauso nuo to, kiek geri. Kai kurie gali gerti, kai kurie - ne. Vytas negali, bet nori. Jis - geras mano draugas, su kuriuo kartu mokėmės. "Priskaldė fintų", nors sakiau jam, kad reikia mąstyti, ką darai...

Aktoriaus profesija stresinė. Kad ir koks profesionalas būtum, įtampos neišvengsi. Reikia atsipalaiduoti, bet imi ir neapskaičiuoji... Kartą jaunystėje peržengiau tą ribą. Maždaug 1984-aisiais važiavau su teatru į gastroles - rodėme spektaklius šalies rajonuose. Kai kiekvieną mėnesio dieną "varai" tą patį vaidmenį, gali išeiti iš proto. Vaidinau Friedricho von Schillerio dramoje "Klasta ir meilė". Vieną dieną kažkokiame miestelyje su scenos darbininkais pradėjau gerti vyną, vėliau gėrėme dar kažką... Atėjus laikui vaidinti supratau, kad bus nekas... Palikau sceną ir nutraukiau spektaklį. Kilo skandalas... Žmonės buvo nusipirkę bilietus, todėl spektaklį kartojome kitą dieną. Salė lūžo nuo žiūrovų - visi ėjo pažiūrėti, kas čia bus. Viskas buvo gerai. Tai - gera pamoka, kurią išmokau. Po darbo gali gerti kiek nori, bet ne prieš darbą.

- Tarp Jūsų draugų yra naujos kartos aktorių?

- Tokie talentingi žmonės kaip aš neturi draugų. Kalbėdamas apie savo talentą, kaip visada, juokauju. Aktoriaus profesija sudėtinga, geri jos atstovų santykiai - taip pat. Tarp mūsų labai daug pavydo, visokiausių niuansų ir intrigų, už nugaros vyksta negražūs dalykai. Viskas susiję su konkurencija ir pinigais.

Mano kolega, kurio vardo neminėsiu, vieno serialo kūrėjams sakė: "Jūs ką, juokaujate - dirbsite su Sipariu? Jis brangus. Geriau vietoje jo paimkit tris kitus aktorius." Kalbėdamas apie tuos tris omenyje turėjo ir save. Kokybė niekam neįdomi, nes galima daryti pigiai ir greitai.

- 2008-aisiais vedėte TV3 "Detektyvus", kuriuose buvo pasakojamos, švelniai tariant, nerealios istorijos. Ar šiandien, kai projektas seniausiai pasibaigęs, galite pasakyti, kad laidos siužetai buvo išgalvoti?

- Tai buvo absoliutus "briedas". Amerikietį apgausi vieną kartą, lietuvį gali mulkinti begalę kartų. Tam reikia turėti talentą. Kiek gali žmogaus fantazija? Kiek gali mulkinti žmones?..

- Projekto prodiuseris K.Krivickas išvertęs akis aiškino, kad TV3 "Detektyvų" istorijos tikros...

- Toks formatas: rodyti nesąmones, mulkinti žiūrovus ir aiškinti, kad tai - rimta. Buvo siužetas, apie kurį iš pradžių sakiau, kad jo neįmanoma įgarsinti. Istorija apie tai, kad kažkoks tipas Londone gamina kažkokį skystį. Jį geriančio vyro lytinis organas per mėnesį padidėja trimis centimetrais, bet ant subinės pradeda augti plaukai. Įdomiausia tai, kad žmonės patikėjo - atsirado žiūrovų, norinčių užsisakyti šio preparato. Jei nori būti mulkinamas, tave ir mulkins.

- Pristatydamas tokį siužetą nesijautėte "durniaus" vietoje?

- Iš principo taip ir jaučiausi... Kartą gatvėje prie manęs priėjo inteligentiška moterytė: "Žinot, aš Jus taip gerbiau, taip mylėjau kaip aktorių... Bet po "Detektyvų"... Daugiau nebegaliu!" Taip ir likau stovėti...

Gali būti, kad vesdamas šią laidą padariau klaidą. Jei būtų kuriamas projekto tęsinys, nesifilmuočiau.

- Vienuose "Detektyvuose" su pareigūnais Jūs plikomis rankomis gaudėte nusikaltėlius!

- Buvo, buvo - vidury laukų suėmėme "banditus"... Neturėjau jokio ginklo. Supermenai! Holivudas! Tam siužetui net buvo nusamdytas sraigtasparnis... Kad ir kaip būtų keista, "Detektyvai" turėjo milžiniškus reitingus. Niekaip šito nesupratau.

- Vaidinate LNK "Pavogtoje laimėje". Lietuviškos muilo operos Jums nekvepia pigiu ūkiniu muilu?

- Tikriausiai... Džiaugiuosi, kad serialų kokybė auga. Antradienį baigėme filmuoti pirmąjį LNK "Pavogtos laimės" sezoną. Jį rodys iki rudens; vėliau, kiek suprantu, bus tęsinys. Susirinko "faina" "VRSininkų" komanda (serialą kuria "VRS grupė", aktyviai veikianti reklamos rinkoje - aut.), turinti atsakomybės jausmą ir norą padaryti geriau. Šie žmonės kūrybingi, jie dorai dirba savo darbą.

Nekalbu apie R.Skaisgirio reikalus - jis daro greitą, pigų "muilą". Man "chebra" pasakojo, jog R.Skaisgirys savo kūrybinei komandai rėkė norintis, kad ši dirbtų taip kaip dirba VRS. Žmonės nežiūri naujausio jo serialo - TV3 "Kas nori nužudyti Mią?" Smūgis žemiau juostos. Rinkoje prasidės persiskirstymas - muštynės vyksta toliau.

Ta idiotiška televizijų konkurencija... Reitingus turi tik du "telikai", visi kiti - už borto. Bet jei vienas jų rodo serialą, kitas būtinai tokiu pačiu metu daro tą patį. Šis karas man atrodo kvailai. Labiausiai nukenčia žiūrovai, kuriems ir kuriami projektai.

- Ar gyvenime teko atsidurti situacijoje, kurioje pravertė gruboka Jūsų išvaizda?

- Būna - senamiestyje išeini iš "kabako", šalia stovi skustagalvių vyrukų "chebra". Aiškiai matosi, ko jie čia susirinkę. Niekada neapeinu tokių kompanijų - einu kiaurai. Visiškai nebijau, kad mane užkabins. Jie kaip šunys, kurie jaučia baimę. Pajutę, kad bijai, šie vyrukai drąsūs. Jei nebijai, jie pasimeta.

Gyvenime yra tekę užvažiuoti į snukį. Nejaučiu baimės jausmo. Todėl ir sutikau vesti "Lietuvos ryto televizijos" "Bušido LT" (laida debiutavo praėjusį mėnesį - aut.). Man patinka tokio sporto atstovai, man patinka jų mąstymas. Pats ilgai užsiiminėjau dziudo. Žinau, ką reiškia išeiti į ringą ir kautis. Žiūrėti iš šalies yra viena, kovoti - visai kas kita. Kai krenta smūgį gavęs bušido kovotojas, šalia ringo esančius žiūrovus jis aptaško prakaitu ir krauju. Reikia tai pamatyti. Bušido reikia žiūrėti ne per "teliką" - tokiu būdu negausi tikrojo pojūčio. Visi sako, kad tai - baisu, bet man patinka.

Nekenčiu žmogeliukų, kurie tyliai sėdi prie "kompo" ir rašo komentarus, kad viskas yra š... Kad ir ką darytum, jiems viskas blogai. Tai tu ateik ir pasakyk tiesiai į akis, kad Siparis - š... Gausi į galvą. Arba gausiu aš. Nebūtina muštis - galime kalbėtis. Bet komentarų rašymas man atrodo apgailėtinas. Žemas lygis. Tokie rašinėtojai negerbia patys savęs.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"