Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

„Radiocentro" balsai iš arčiau

 
2010 10 09 0:00
Akivaizdu - rytinis radijo balsas V.Sinkevičius turi plieninę valią. Į darbą jis keliasi 5 val. 25 min.<br>RC archyvo nuotrauka
Akivaizdu - rytinis radijo balsas V.Sinkevičius turi plieninę valią. Į darbą jis keliasi 5 val. 25 min.
RC archyvo nuotrauka

1991 metų sausio 31 dieną radijo bangose įsisuko 'Radiocentro' (RC) šaukiniai. Jūsų skaitomo straipsnio herojai - eterio žmonės, stovintys po vienos seniausių komercinių lietuviškų stočių vėliava.

"Lietuvos žinios" kalbina Vytenį SINKEVIČIŲ, Saulių JANSONĄ, Joną NORKEVIČIŲ, Giedrę ATAITĘ ir Vytautą BERTASIŲ. Šių veikėjų balsai gerai pažįstami tūkstantinei RC mėgėjų miniai. Radijo žvawsigždūnai žarsto nenuginčijamas tiesas, juokelius ir įžvalgas. Perskaitę straipsnį sužinosite, koks efektyviausias būdas įveikti rytinį miegą, kaip žaibiškai suerzinti tautietį, kuo radijo imtuvas pranašesnis už televizorių ir ko ieško klausantieji RC.

A.Chošnau tris kartus neatėjo į laidą

Kiekvieną rudenį TV kanalai paskęsta savireklaminių blizgučių jūroje ir visa gerkle klykia apie naujuosius sezonus. Ar sezonus turi radijo stotys? "Neturi, - atsako Vytenis Sinkevičius. - Bet radijas turi keistis. Pokyčius lemia klausytojai ir rinkos tyrimai.

"Nuo pirmadienio iki penktadienio įsivažiuoti rytais jums padeda šio vyruko vedama "Atsibusk su Vyteniu", kuri prasideda 7 val. Anot V.Sinkevičiaus, anksti pradedamas darbas turi savų pranašumų: "Diena būna labai ilga. Gali prisigalvoti visokios veiklos (pašnekovas jos prisigalvojęs: "Lietuvos ryto televizijoje" veda žaidimus "Kas tu toks?" ir "Seimų dvikova - "Akropolio" turnyras", - aut.)." Anot Vytenio, vienintelis efektyviausias būdas atsikelti anksti -savitaiga. Sio veikėjo savitaiga turėtų būti plieninė, nes jis keliasi 5 val. 25 min. "Visokie "pamiegosiu dar penkias minutes" yra savęs apgaudinėjimas. Jei tuo užsiimčiau, neatsikelčiau išvis", -šypteli rytinis "Radiocentro" balsas.

Rugsėjo 17 dieną "Atsibusk su Vyteniu" svečiavosi Andrius Mamontovas. Nieko keista, jei ne vienas įdomus faktas: prieš pusantrų metų kilo skandalas, kai "YouTube" pasirodė vaizdelis, kuriame nufilmuota, kaip į Nerį išmetamas "Apdo 2009" - A.Mamontovui RC įteiktas metų dainininko apdovanojimas. "Stotis šios istorijos netraktuoja kaip nepagarbos. Mamontovas gavo statulėlę. Tai, ką su ja daro, - ne mūsų reikalas", - dėsto V.Sinkevičius. Jis pabrėžia nesipykstantis su jokiomis lietuviškomis muzikos personomis ir negriežiantis danties net ant Alano Chošnau, kuris tris kartus pažadėjo, bet taip ir neatėjo į "Atsibusk su Vyteniu".

Nepataisomas „gerietis" tampa bjaurus

Darbo dienomis transliuojama Sauliaus Jansono laida vadinasi "Su šypsena!" "Kiekvieną kartą žvilgtelėjęs į saulę išsiviepiu. Refleksas, - šypteli radijo balsas. - Jei oras blogas, šypseną sukelia malonūs prisiminimai. Gali padėti gera komedija ar pokalbis su bičiuliu prie kavos puodelio." Anot S.Jansono, šypseną jūsų veiduose gali nupiešti ir geras maistas. "Ką tik apsipirkau ekologiškų prekių turgelyje: šviežiai rauginti agurkėliai, rūkyta šoninė, naminė duona. Fantastika! - šaukia vyrukas. - Tai praskaidrina kasdienybę. Dievinu gerą maistą ir vyną. Gyvenimui jie suteikia džiaugsmo."

Sauliaus nuomone, šypsena nėra lietuviams būdingas bruožas: "Jei nori suerzinti tautietį, nusišypsok. Lietuviai labai linksmi žmonės - draugų kompanijoje jie šypsosi irjuokauja. Bet viešumoje mes priešiški vienas kitam. Gali tai pastebėti vairuodamas automobilį. Įsėdusieji į mašiną pasikeičia ir tampa karingi." Vaikinas neslepia, kad pradėjęs vairuoti pats tampa bjaurus ir nervingas. Keista, nes klausantis jo eteryje susidaro įspūdis, kad šis RC veikėjas - nepataisomas "gerietis".

Pašnekovas įsitikinęs, kad šypseną įmanoma perteikti radijo klausytojams. "Kai šypsaisi, tavęs klausantys žmonės tai jaučia. Jie viską jaučia, tavo nuotaikos svyravimus - taip pat", - sako S.Jansonas. Jei nuotaika prasta, į studiją įžengęs "Su šypsena!" šeimininkas sako persijungiantis ir tampantis vyruku, kurio nuotaika gera. "Žmonės keikia ekonominę situaciją ir valdžią. Mūsų eteryje nėra politikos, mes padedame užsimiršti, atsipalaiduoti", - pabrėžia S.Jansonas.

Televizorius -depresijos draugas

Kiekvieną "Su šypsena!" RC programų tinklelyje keičia "Sauni dienelė" su Jonu Norkevičiumi priešakyje. "Kartais pabudęs ryte negali sau paaiškinti, kodėl nesijauti šauniai, kodėl nėra nuotaikos. Pasitaiko, kad per mėnesį nebūna nei vienos tokios dienos, pasitaiko, kad būna kelios nekokios dienos, - pasakoja "radiocentristas". -Tačiau klausytojai tikrai nejaučia, kai neturiu nuotaikos. "Sauni dienelė" yra tam, kad kiekvienas gerai leistų

laiką."

Vakarų valstybėse įprasta, jog kultines radijo laidas veda vyresnio amžiaus, jau pliktelėję dėdės. Ar gali būti, kad J.Norkevičius bus eteryje ir sulaukęs 50-ies? "Gali. Gal tikrai būtų smagu visą gyvenimą dirbti šioje srityje, sukaupti daug patirties?.. -svarsto RC persona. - Savo ateitį sieju su radijo stotimi. Antra vertus, nežinai, kaip gali pakrypti gyvenimas... "

Nors radijo eteryje muzika liejasi per kraštus, Jonas tikina, kad ji niekada nelenda per gerklę: "Nesugebėčiau gyventi be muzikos. Tai - dalis manęs nuo pat mažų dienų. Kūriniai niekada netrukdo - klausydamasis galiu miegoti, valgyti, skaityti ar praustis duše."

Muzikos mėgėjas įsitikinęs, kad radijo imtuvo pranašumai prieš televizorių yra ne tokia erzinanti reklama ir galimybė pašnekesių bei muzikos klausytis vairuojant automobilį. "Sveikatai radijas naudingesnis nei televizija, - netikėtą sakinį mesteli "Šaunios dienelės" vadas. - Skaičiau straipsnį, kuriame rašoma, kad televizorius -depresijos draugas."

Ar vaizdas gali nužudyti radijo žvaigždę?

Darbo dienomis į RC eterį įžengiančią "Po ketvirtos" veda Simo Stankaus ir Giedrės Ataitės tandemas. Jūsų skaitomo straipsnio autorius domisi, kada pastarąjį kartą šis duetas susipjovė išjungęs mikrofonus. "Niekada nesipjauname. Draugiškai pasikapo-jame, bet tik juoko forma, - kikena G.Ataitė. - Neprisimenu, kada pastarąjį kartą gyvenime įsivėliau į konfliktą. Vadinasi, tikrai nesu konfliktiška."

Giedrė yra vienintelė RC eteryje dirbanti mergina, išskyrus stoties žinias skaitančią Ireną Maksimovą. Kvepia diskriminacija... "Nesiskundžiu. Diskriminacijos tikrai nėra", - juokiasi repliką išgirdusi "Po ketvirtos" vedėja. Ji neįsivaizduoja, kodėl didžioji dalis radijo eterio žmonių yra vyriškosios lyties atstovai.

Ko gero, kai kuriems darbas radijo eteryje atrodo vienas lengviausių pasaulyje: atėjai, palaidei liežuvį ir susi-žėrei pinigų. Pašnekovė nesutinka su tokiu požiūriu. "Yra posakis: "Susirask mėgstamą darbą ir tau nereikės dirbti." Bet tam, kad laidos būtų įdomesnės, reikia įdėti pastangų. Reikalingas pasiruošimas, - pabrėžia Giedrė. - Radijo laidų vedėjas turi būti žmogus, kuris nuolat kuo nors domisi, kai kuriuos dalykus sužino pirmiau už kitus."

Prieš 30 metų su hitu "Video Kil-led The Radio Star" sprogo britų grupė "The Buggles". Ar vaizdas gali nužudyti radijo žvaigždę? "Stoties tink-lalapyje (www.RC.lt, - aut.) yra vedėjų nuotraukos. Nežinau, ar vaizdas turi įtakos klausytojui, kai šis pamato, kaip atrodo radijo balsas... - svarsto RC mergina. - Viskas priklauso nuo to, ko žmogus ieško. Jei jis klausosi radijo, ko gero, ieško ne viršelio, o turinio."

„Kietas", nes remontuoja kriaukles ir čiaupus

Vakarinis pirmadienio-penktadienio RC eteris priklauso "Vakaro driftui", prie jo šturvalo stovi Vytautas Bertašius. "Driftu" slystu tik eterio bangomis, - sako jis, bet netrukus prisimena, kad praėjusią žiemą "driftino" ir kelyje. -Susirinko keletas draugų, jie žiūrėjo, kaip kas moka išvairuoti šonu slystantį automobilį. Aplinkui nebuvo žmonių, todėl niekam nekėlėme pavojaus."

Klausantis komercinių radijo stočių susidaro įspūdis, kad laidų vedėjai gali nesustodami malti liežuviu. V.Ber-tašiaus liežuvis "driftina" ne tik eteryje, bet ir per jo vedamus renginius. "Aš ir gyvenime esu plepus. Atrodo, pasibaigus renginiui esi pavargęs ir išsišnekėjęs, bet atsiduri kokioje geroje kompanijoje ir vėl mali liežuviu, - šypsosi pašnekovas. - Būna - nesinori kalbėti, pavargstu nuo savęs. Bet netrukus grįžtu į savo natūralią būseną ir vėl pilu žodžius." Vytautas teigia, kad realybėje jis kiek kitoks nei RC studijoje, kai įjungtas mikrofonas: "Šią akimirką negalėčiau įvardyti skirtumų, bet jų yra. Kai kalbi visai Lietuvai, o ne draugų kompanijoje, viskas šiek tiek kitaip. Juk eteryje žmonėms norisi suteikti tam tikros informacijos."

Prieš keliolika metų komercinių radijo stočių vedėjai neabejotinai buvo pirmo ryškumo žvaigždės. Šiandienių radijo balsų savininkų 'Vakaro drifto" vairuotojas nelinkęs vadinti žvaigždėmis. "Mes - žmonės, dirbantys savo darbą. Vieni dirba santechnikais, kiti -rašytojais, treti - radijo laidų vedėjais, - gyvenimo tiesas dėsto V.Bertašius. -Neišskiriu savęs. Nesakau, kad esu "kietas" dėl to, jog mano balsą girdi daug žmonių. Juk kas nors gali sakyti esantis "kietas", nes remontuoja kriaukles ir čiaupus, o kiti to nesugeba. Kiekvienas turi savo pranašumų."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"