Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

Nesuredaguotas Algis Greitai

 
2010 11 27 0:00
"Aš neišsižadu nei kioskininko, nei jokio kito darbo, - sako A.Greitai. - Galų gale anksčiau ar vėliau apskritai lieki niekam nereikalingas ir galop kandi dulkes bedante karpio burna."<br>LNK archyvo nuotrauka
"Aš neišsižadu nei kioskininko, nei jokio kito darbo, - sako A.Greitai. - Galų gale anksčiau ar vėliau apskritai lieki niekam nereikalingas ir galop kandi dulkes bedante karpio burna."
LNK archyvo nuotrauka

Algirdas Ramanauskas, tautiečiams geriau žinomas kaip Algis Greitai, sutinka duoti interviu raštu. Bet iškelia sąlygą - prie jo atsiųsto teksto nagų nekiš nei klausimų autorius, nei stilistės.

"Lietuvos žinių" žurnalistas sutinka su šiuo tradiciniu LNK žvaigždūno reikalavimu. Tai reiškia, kad tekste sutiksite tokių sąvokų kaip "nepagūglinti", "nulinis redagavimas" ir "užsišatapinti". Tai reiškia, jog atsakymuose žodžiai rašomi kursyvu tik tuo atveju, jei juos taip parašė A.Greitai, o kai kurie šedevriukai nerašomi kabutėse tik todėl, kad kabučių nenaudojo pašnekovas. Nesuredaguotas Algis svaido replikas nekvapnų reikalą malantiems žurnalistams, nemąstantiems lietuvių verslininkams ir savo kritikams.

- "Na, bet iš tiesų, visgi iš tikrųjų, tikrai, vat Jūs esate žinomas žmogus, žvaigždė, neslėpkim, turit ir savo gerbėjų ratelį. Tai pasakykit, kaip sakant, mūsų skaitytojams, ką veikiat laisvalaikiu vis dėlto tiesą pasakius?.." Maždaug taip savo pirmąjį klausimą suformuluotų "Radioshow" laikų personažas žurnalistas Filadelfijus. Ar filadelfijų daugėja?

- Filadelfijai niekur nedingsta, bet ar jų padaugėjo, nežinau. Aš nevedu statistikos ir neskaičiuoju procentų. Tik pastebėjau, kad jie tapo įžūlesni; čia - apie naujus filadelfijus. Koks nors smulkus šūdžius prirašo apie tave prasimanymų įžeidžiančia maniera ir po to per Facebook lenda į draugus. Nesuprantu aš jų.

Tipinis mūsų žurnalistas niekada nepagūglins pasitikrinti nepažįstamo žodžio, nors laptopas su internetu guli panosėj. Holokaustą rašys iš mažosios, nes taip liepė beraščiai VLKK (Valstybinės lietuvių kalbos komisijos - red.) pusgalviai, neturintys, pasirodo, žalio supratimo apie bendrinius ir tikrinius daiktavardžius. Paprašytas duoti žodį netaisyti tavo kalbos tą žodį lengvai duos, o kai pamatysi kažkokio kalbajobo išmėsinėtas tavo mintis ir stilių, jis sakys, kad čia jau "redaktoriai padarė". Nors tardamasis dėl interviu puikiai suvokė, kad kalbėjote apie nulinį redagavimą, apie tai, kad joks redaktorius ar velniai žino kas nelies tavo atsiųsto teksto, išskyrus gramatiką ir skyrybą. Ir taip toliau.

Ačiū Dievui, yra ir normalių, sąžiningų, išprususių žurnalistų.

- Interviu duodi tik raštu. Kai pirmadienį dėl jo tarėmės, netgi norėjai pasirašyti sutartį, kurioje, įtariu, būtum tradiciškai reikalavęs visiškai neredaguoti tavo kalbos. Ką pridirbo žurnalistai, kad griebiesi tokių priemonių?

- Maždaug tik kas dešimtas tekstas būna nepaliestas. Žurnalistai dažnai net nesuvokia, kaip galima reikalauti, kad kalba nebūtų taisoma. "Bet juk čia - mūsų leidinio straipsnis!"

Ta baisi liga kursyvinti neva nelietuviškus žodžius yra masinis išdurnėjimas. Kursyvo paskirtis yra kita; kiekvienas, nuo vaikystės skaitęs knygas, tai žino. Bet kalbajobas nusprendžia, kad tas ar kitas žodis yra "nelietuviškas", todėl kursyvintinas. Aš jau nekalbu apie kabutinimą.

Neminėsiu konkrečių atvejų su vardais - atrodys kaip kerštas ar kažką - velniai nematė.

- Prieš keliolika metų muzikologas Viktoras Gerulaitis apie tave ir kitą "Radioshow" ideologą Rimą Šapauską leptelėjo: "Šie vaikinai sėja velnio sėklą." Kalbant apie nepilnamečius, kurie mėgsta tai, kas maištinga, nelabai moka atsirinkti ir dažnai tiesiog atkartoja savo dievukų manieras... Galbūt jūsų kurti personažai vis dėlto darė ir žalingą poveikį?..

- Aišku, kad kiekvienas reiškinys turi kažkiek šalutinio poveikio. Bet tai - tema, kurią gvildenti yra tas pats, kas diskutuoti su idiotu, kuris tave po truputį nusitempia žemyn iki savo lygio, o jau ten sutriuškina patirtimi.

Viskas čia aišku. Milžinišką žalą darė ir tas amžinas Čarlio Čaplino (Charlie Chaplino - red.) valkatėlė, nes visi vaikai matė, koks jis idiotas, ir, aišku, visi be išimties stengėsi tapti panašiais į jį. Kai kurie ir tapo. Bet ar Čaplinas dėl to kaltas?

Žinoma, yra dalykų, kurių neturi girdėti vaikai, mano sūnus (ketverių su puse metų amžiaus Adomas - red.) - taip pat; dėl to ir turime įvairių apsaugos mechanizmų, įskaitant ir sveiko proto jausmą. Aš nežinau, kiek metų sulaukęs Adomas galėtų išgirsti kai kuriuos Radioshow įrašus. Bus matyt iš jo brendimo apsukų.

- Ne kartą į šuns dienas esi išdėjęs rašytoją Juliją Beniuševičiūtę-Žymantienę, kuri geriau žinoma Žemaitės pseudonimu. Ar eisi aiškintis su pedagogais, jei po kelerių metų tavo berniukas grįš iš mokyklos ir sakys nenorintis skaityti šios rašytojos kūrinių, įtrauktų į vidurinės programą?

- Taip, eisiu. Bet manau, kad to neprireiks. Jis neis į tokią mokyklą, kur dėstomi niekiniai, nereikalingi, beverčiai dalykai.

- Esi Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, o video humoro portale "CTV.LT" siautėjantis Alikas ir kiti pašlemėkai, kuriuos įkūniji, švaistosi keiksmažodžiais. Suprantu, kad realus asmuo nėra personažas, bet ar kostiumuotas sostinės valdžios žmogus ir juodojo humoro nepraustaburnis - suderinami dalykai? Juk tai - tas pats kas vidurinės mokytojas ir pankas anarchistas!

- Demagogija. Pankas anarchistas yra dvasinė asmens būsena ir tam tikras, kaip taisyklė, asocialus elgesys, todėl vargu ar toks asmuo galėtų dirbti vidurinės mokytoju.

Mano gi pašlemėkiniai personažai yra fikciniai veikėjai fikcinėse filmuotose istorijose. Ar gali Švarcas (Arnoldas Schwarzeneggeris - red.) dirbti gubernatorium, jei jis šaudė iš vinčesterio lėkdamas motociklu miesto gatvėmis? Kodėl veli mane į absurdišką diskusiją su klaidingom pradinėm nuostatom? Kaip iš neteisės negimsta teisė, taip iš nesąmonių negali gimti logika paremtas sutarimas apie dalykus ir reiškinius.

- 2007-ųjų lapkritį Baltijos šalių MTV kanalai, kurie tuo metu dar transliavo, pradėjo rodyti tavo ir R.Šapausko kurtą juodojo humoro šou "Baltish". Pristatydamas laidą sakei, kad tau nusibodo "kitų Lietuvos televizijų brukamos deformuoto skonio laidos, kuriamos draugiškai Lietuvos šeimynai". Tokiu atveju ar tavęs neužknisa draugiškai Lietuvos šeimynai kuriama "Lietuvos daina"?

- "Lietuvos daina", būkim teisingi, nėra blogas projektas.

Priimta laikyti, kad dėl apgailėtinos komercinių kanalų produkcijos kokybės yra kalti žiūrovai ar televizijų vadovybė. Ne. Kaltas kaimietiškas lietuviškas verslas, kuris plaukdamas į Gotlandą savo jachta kelionėn pasiima lašinius ir duonutę.

Tie žmonės savo bendrovių produkto vadybininkais samdo jaunuolėlius, kurie išsamiai surašytas reitingų ataskaitas perskaito tik iki antros grafos. Jie pamato reitingo kiekybę ir jiems jau nusispjauti į to reitingo kokybę. Jie referuoja savo bosui apie 25 procentus žmonių, kurie žiūri durnių laidą durniams durninti. Po to jie bėga tekini žiūrėti į suspaustus sustorėjusius krepšininkus kokiam nors bare, kurio vadovybei nusispjauti, kad jų telikai rodo su neteisingai nustatytu aspect ratio. Tuos vadybininkėlius vienija alus, pergalės ir chaltūra, o jų bosai meta produkto reklamai skirtus tūkstančius į balą, nes normalūs, įperkantys žmonės tos laidos tiesiog nežiūri. Šitaip televizijos skatinamos toliau gaminti ir rodyti šūdą, nes kaimietiškas Lietuvos verslas į tą šūdą kiša savo pinigus, visiškai tuščiai, be jokios naudos.

- 2007-ųjų vasarą LNK suko nestandartinę būsimojo sezono reklamos akciją - kanalo veidai dirbo įvairius kasdieniškus darbus. Persirengęs Broniumi kioske Vilniaus centre pardavinėjai spaudą ir transporto bilietus. Yra darbų, kurių iš principo nedirbtum net neturėdamas ką valgyti?

- Banaliai skamba, bet aš manau, kad kiekvienas darbas yra garbingas. Dievas mato - niekada nesu pažeminęs nė vienos valytojos ar žemesnio rango techninio darbuotojo, ko nepasakyčiau apie pervertintus chaltūrinančius "prodiuserius".

Aš neišsižadu nei kioskininko, nei jokio kito darbo; galų gale anksčiau ar vėliau apskritai lieki niekam nereikalingas ir galop kandi dulkes bedante karpio burna.

O kol kas aš moku daug ką. Jo, aš moku daug ką.

- Neseniai "Facebook" sukūrei grupę "Pagauti Solomoną", prie kurios jau prisijungė daugiau nei 5000 "facebook'iečių". Tikslas - pričiupti grafiti mėgėją Solomon, savo pseudonimą tepliojantį ant Vilniaus pastatų. Jei vyrukas bus sugautas, kažkas perims estafetę. Ar šios gaudynės nėra beprasmiškos?

- Žmonės, mane kritikuojantys dėl šio vajaus, kaip argumentus meta kelis absurdukus. Iš eilės apie kiekvieną, su komentarais.

1. "Tai niekada neišnyks, kaip terliojo, taip ir terlios." Tatai ir arkliui aišku. Kalbam apie kiek įmanoma daugiau sumažintą vandalų veiksnį. Ir dar apie tai, kad jie pagaliau turės atsakyti už savo veiksmus pagal įstatymą ir, jei nukentėjusieji pageidaus, atlyginti žalą. Supraskit, niekas iš esmės jais dar nebuvo užsiėmęs.

2. "Ramanauskas pats yra labai blogas, todėl kodėl jis gaudo tą Solomoną." Jeigu aš blogas, tegul mane paduoda į teismą. O kol nesu pripažintas kaltu dėl Radioshow ar teisybės sakymo apie žemaites ir salomėjas, prašau už-si-šat-ap-inti ir netrukdyti daryti gerus darbus.

3. "Ramanauskas darosi sau reklamą, nes eina į rinkimus." Niekur aš neinu.

4. "Kovoja su vaikais". Anokie ten vaikai. 23-25metų amžiaus ir vyresni, dažnai ginkluoti. Anokie ten vaikai.

5. "Tai - ne vandalai, čia - menas", "Linčo teismas", "Dar labiau paišys"... Gal pakaks, nes vėl jaučiuosi idioto tempiamas į idioto lygį, kur idiotas sutriuškins savo patirtimi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"