Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

LTV "Labas rytas": 23 metai eterio

 
2010 12 04 0:00
G.Pečiulytę tėtis atkalbinėjo nuo darbo LTV "Labame ryte". O I.Krupavičius vaikystėje svajojo dirbti vairuotoju.<br>LTV archyvo nuotrauka
G.Pečiulytę tėtis atkalbinėjo nuo darbo LTV "Labame ryte". O I.Krupavičius vaikystėje svajojo dirbti vairuotoju.
LTV archyvo nuotrauka

LTV 'Labas rytas' ryto šviesą išvydo 1987 metų lapkričio 30 dieną. Per 23 metus pasikeitė beveik pusšimtis laidos vedėjų. Dabartiniai jos veidai - prieš penkerius metus rytiniame eteryje debiutavęs Ignas Krupavičius ir trečius metus ekrane plušanti Guoda Pečiulytė.

"Laidos "Labas rytas" kūrėjai kviečia žiūrovus kartu kurti laidą, - rašoma praėjusios savaitės penktadienį išplatintame LTV pranešime žiniasklaidai. - Atrinkti žiūrovai bus informuoti asmeniškai ir pakviesti kartu kurti laidą. Beje, tokias laidas kartu ves ir Guoda Pečiulytė, ir Ignas Krupavičius - iki šiol "labarytį" jie vesdavo po vieną." Tai - visiška nesąmonė, nes rytinės laidos gerbėjai galėjo užsiregistruoti ir antradienį stebėti transliaciją studijoje, o ne kurti kartu. Kas savaitę vienas kitą keičiantys I.Krupavičius ir G.Pečiulytė antradieninį "Labą rytą" vedė kartu, tačiau daugiau laidų duetu neves. Bet mes ne apie tai. Mes apie Igno karjerą, keliones, apie Guodos režimą, dar nesugadintą sveikatą ir kitus dalykus.

I.Krupavičius: "Šokių projekte žeminami žmonės"

- Antradienį 23-iojo "Labo ryto" gimtadienio proga studijoje buvo ir el. paštu užsiregistravusių laidos mėgėjų. Ar dėl to kilo sumaišties?

- Jie daugiau praskaidrino dieną nei sukėlė sumaišties - gautos emocijos numalšino nedidelį chaosą, buvo daugiau ritmikos ir dinamikos. Viskas kiek kitaip nei tada, kai vedi laidą vienas ir kalbi į kamerą žinodamas, kad kai kas žiūri, kai kas žiovauja. Tačiau negalėtume sau leisti kviestis žiūrovus į studiją kiekvieną dieną. Tai atima daug energijos - kai "Labame ryte" turi laisvą minutę, gali pasiruošti, o kai yra žiūrovų, dėmesį reikia skirti jiems.

- Rytinėje LTV laidoje savo karjerą pradėjo Gražina Sviderskytė, Edita Mildažytė, Henrikas Vaitiekūnas, Jogaila Morkūnas ir kiti. Ar tau "Labas rytas" taip pat - pereinamasis etapas?

- Žinojimas, kad nemažai žmonių didžiąją savo karjerą pradėjo šioje laidoje, padrąsina. Ne kiekvienas žurnalistas turi galimybę patirti, ką reiškia trys valandos tiesioginiame eteryje. Bet niekada nemąstau pernelyg toli į ateitį. Jei dirbu kokį nors darbą, stengiuosi iš jo pasiimti kuo daugiau naudos. Nesėdžiu laukdamas kitų darbo pasiūlymų - esu ten, kur galiu ką nors duoti ir kai ką gauti. Kai kurie manęs klausia, ar neužsisėdėjau, bet aš neskaičiuoju sezonų. Nejaučiu rutinos, nes kiekviena "Labo ryto" diena kitokia. O kodėl negali būti, kad čia sulauksiu senatvės (šypsosi)?.. Darbas LTV man yra prestižo reikalas, esu lojalus.

- Tu ir tavo kolegė G.Pečiulytė dalyvaujate kūrybiniame "Labo ryto" procese. Tuo tarpu LNK KK2 veidas Ugnė Skonsmanaitė, TV3 "Gyvenimas yra gražus" gražuoliukas Vytautas Rumšas ir kai kurios kitos komercinių kanalų garsenybės yra paprasčiausios kalbančios lėlės, prieš kamerą skaitančios joms parašytus tekstus. Galėtum dirbti vedėju lėle?

- (Mąsto.) Neįsivaizduoju - dar nebuvau atsidūręs žmogaus, kuris turi tik perskaityti gautą tekstą, kailyje. Manau, kad tekstinę medžiagą gaunantys laidų vedėjai prideda ką nors savo - juk jie tą informaciją turi perleisti per save. Tiesa, daugelis mano, kad ir mes su Guoda ateiname tiktai paskaityti paruoštų tekstų.

- Rengdamas rytais rodytus reportažus iš užsienio aplankei daugiau nei 20 šalių - pradedant Nyderlandais ir baigiant Mauricijumi. Kur kaip žurnalistas buvai sutiktas itin plačiai išskėstomis rankomis?

- Man atrodo, taip būčiau sutiktas kokiame nors mažesniame Lietuvos rajone arba kaime. Šalyse, kuriose filmavau, žurnalistai - įprastas dalykas.

Daryti reportažą kiek sudėtingiau ten, kur yra kalbos barjeras. Nyderlanduose gatvės praeiviams pakalbinti pakanka pusvalandžio. Prancūzijoje galiu užtrukti valandą, nes nekalbu prancūziškai.

Daug kas piktinasi tuo, kad šalyje krizė, o visuomeninio kanalo žurnalistai užsienyje daro linksmus reportažus. Bet šioms kelionėms LTV praktiškai neskiria nė lito - jas finansuoja ambasados ir fondai.

- Visuomeninės televizijos vadas Rimvydas Paleckis yra leptelėjęs, kad jam būtų gėda "vadovauti kanalui, rodančiam tokius projektus kaip LNK "Kitas!". Tau būtų gėda vesti šį vasarinį kaimiečių pasimatymų šou?

- Renkantis laidą viskas priklauso nuo prioritetų. Nebūtina net žiūrėti visos tavo paminėtos laidos. Su visa pagarba Smoriginui (Jurijui - aut.) kaip menininkui sakau: užtenka pasiklausyti kai kurių jo komentarų viename šokių projekte (TV3 "Šok su manimi" - aut.) ir išgirsi, kaip akivaizdžiai žeminami žmonės. Klausantis nešvankių kalbų apie intymius dalykus ir aną galą man darosi gėda. Taip neturėtų būti. Tikrai neičiau vesti tokių šou. Tai - ne man.

- Skaičiau, kad vaikystėje svajojai tapti vairuotoju. Kiek suprantu, svajonė neišsipildė...

- Neišsipildė. Nuo mažų dienų vienas važinėdavau į šokių repeticijas. Bendraudavau su autobuso vairuotoju. Jo profesija man, vaikui, atrodė labai įdomi. Savaitgaliais namuose žaisdavau, kad esu vairuotojas. Vėliau išaugau (šypsosi).

G.Pečiulytė: "Yra manančiųjų, kad "Labas rytas" netiesioginis"

- Antradienį "Labą rytą" vedei su I.Krupavičiumi, nors įprastai dirbate atskirai. I.Krupavičius labai tau trukdė?

- (Juokiasi.) Netrukdė - kartais kaip tik padėdavo. Aišku, buvo neįprasta. Bet vedant laidą dviese porininkas gali tave ištempti. Nežinau, kas ką labiau tempė - susilaikau nuo tokių komentarų (šypsosi). Man patiko, kai kažkas sakė, kad mes vienas kitą papildėme.

Seniau "Labą rytą" vesdavo du vedėjai, bet maždaug prieš 10 metų kanalas atsisakė šios idėjos. Matyt, taupumo sumetimais. Kita vertus, taip tausojami vedėjai - keisdamiesi kas savaitę jie turi laiko atsipūsti.

- Grimo sluoksnis dažnai slepia nuo miego trūkumo pajuodusius paakius?

- Taip - kartais grimuotojos pasikeikia (juokiasi). Kartais iš tikrųjų aplanko nuovargis...

- Darbo dienomis rodomą rytinę LTV laidą vedi kas antrą savaitę. Vadinasi, penkias dienas iš eilės keliesi 4.20 val., o vėliau devynias dienas gali miegoti, kiek nori. Ar toks režimas labai išbalansuoja organizmą?

- Nejaučiu rimtų to pasekmių. Iš tiesų reikia tam tikro ritmo. Jei žinau, kad kitą dieną dirbu, tikrai "nebaliavosiu" iki paryčių, negersiu jokios kavos, stengsiuosi anksčiau nueiti miegoti. Ėmus skambėti žadintuvui nenustatinėju jo vėlesniam laikui. Tai - pavojinga, nes nuspaudus ne tą mygtuką gali nepabusti visa Lietuva (juokiasi). Kai nuskamba žadintuvas, keikiuosi - būna, kad riebiai (šypsosi). Kartais sakau sau, kad niekur neisiu, bet tada imu mąstyti apie tai, kas būtų, jei nepasirodyčiau darbe. Keliesi, eini ir darai. Galima save išdresuoti.

- Prieš aštuonerius metus šiandien jau neegzistuojančiam žurnalui "TV klubas" tuometė "Labo ryto" vedėja Neringa Skrudupaitė sakė štai ką: "Visi mano kolegos vyrai ilgainiui pradėdavo skųstis pašlijusia sveikata. Su manimi dirbusios merginos taip pat neištverdavo alinančio krūvio, net alpdavo darbe." Kada nors teko alpti dėl darbinio krūvio?

- Tikrai ne. Tikiuosi, kad ir neteks. Gyvenime nesu apalpusi.

Dėl darbo tikrai neaukočiau sveikatos. Aišku, kai kurie medikai mano, kad ją aukoju. "Labame ryte" galima susigadinti sveikatą, jei neprotingai gyveni arba jei organizmas netoleruoja tokio nestabilaus režimo. Bet aš savo organizmą įpratinau ir neįsigijau sveikatos problemų. Viską reikia daryti su protu.

- 2008 metų spalį TV1 ėmė rodyti rytinės tavo vedamos laidos analogą "Pabusk su TV1", o šių metų birželį BTV programų tinklelyje išniro kitas tokio formato projektas "Rytas su BTV". Abu eksperimentai nepateisino lūkesčių, todėl netrukus dingo iš eterio. Tai reiškia, kad LTV "Labo ryto" neįmanoma nukonkuruoti?

- Lietuviai yra inertiška tauta. Mes prisijaukinome savo žiūrovus, kurie įpratę prie mūsų balsų ir vinječių. Su "Labu rytu" galima konkuruoti, bet tai sudėtinga. Reikėtų ieškoti visiškai naujų idėjų, o ne skelbtis, kad bus sukurta kur kas geresnė laida, ir sukurti tokį patį arba net prastesnį produktą.

Kai TV1 ir BTV paskelbė apie savo rytines laidas, pamaniau, kad turėsime konkurentų. Sužinojusi, jog "Pabusk su TV1" ir "Rytas su BTV" netiesioginės, nusiraminau. Netiesioginis eteris - viena priežasčių, dėl kurių žmonės nežiūrėjo šių laidų. Žiūrovams patinka žinoti, kad "Labo ryto" vedėjas ar vedėja atsikėlė anksčiau ir juos žadina, o ne įrašė laidą vakare. Tiesa, yra žmonių, manančių, kad LTV laida netiesioginė. Manęs neseniai klausė, ar laidos įrašą darome vakare.

- Tavo tėtis TV kritikas, Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto direktorius Žygintas Pečiulis dažnai svaidosi kritikos žaibais?

- Jis daugiau kalba apie patį "Labą rytą", jo koncepciją - apie tai, kas gerai ir ką galima tobulinti. Man pačiai jau kliūva mažiau. Atsimenu, tėtis atkalbinėjo mane nuo šios veiklos - sakė, kad darbas bus sunkus, atsakingas, kad techniniam personalui padarius klaidą eteryje kvailai galiu atrodyti aš. Juokinga, nes kai kurie įsitikinę, kad tai jis įkišo mane į LTV. Bet, ko gero, dabar tėtis mano, kad šis darbas - ne prasčiausias mano pasirinkimas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"