Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

LTV "Giminės po 20 metų". Nešabloniški klausimai. Nešabloniški atsakymai

 
2011 12 03 10:00

Pirmadienį į LTV eterį grįžta 'Giminės po 20 metų'. 'Lietuvos žinių' akiratyje - legendomis apipinto projekto kūrėjai.

1993-iaisiais visuomeninio kanalo eteryje debiutavo "Giminės", vėliau pasirodė serialo tęsiniai "Atžalos" ir "Giminės ir..."; iš viso buvo susuktos 54 serijos. Kovo 6 dieną trilogija virto kvadralogija - LTV ėmė rodyti televizijos sagos tęsinį "Giminės po 20 metų"; žiūrovai išvydo 12 serijų. Dar 8 dalis pamatysite, jei nuo artėjančios savaitės pirmadieniais ir antradieniais vakare įsijungsite LTV.

Serialo režisierius Saulius Vosylius prasitaria apie vienoje naujų serijų ištariamą frazę, suskambėsiančią "Snoro" kracho kontekste, nors filmavimas vyko prieš tris mėnesius, kai šis bankas dar nebuvo prisiviręs košės. "Giminių po 20 metų" aktorius Gediminas Girdvainis paaiškina, kodėl nei jam, nei šiuolaikiniam jaunimui visiškai neįdomios muilo operos. Kitas projekto veidas Dalius Mertinas sako, kad yra daug blogesnių serialų nei šis LTV gaminys. Didžiojo ir mažojo ekrano legenda Vaiva Mainelytė neslepia, kad mūsų aktoriai nuo Holivudo žvaigždžių atsilikę šimtmečiu, o jos kolegė Redita Dominaitytė įsitikinusi, kad po 200 metų "Gimines" rodys muziejuose.

S.Vosylius: "Pas mus beveik nėra sekso"

- Gegužės 27 dieną Vilniaus kongresų rūmuose įvyko Lietuvos kino ir TV kino apdovanojimai "Sidabrinė gervė 2011". Geriausiu metų TV filmu pripažintos LTV "Giminės po 20 metų", įveikusios TV3 "Gedimino 11" ir "Pasmerktus". Ar galima sakyti, kad Jūsų serialas visa galva aukštesnis už įveiktus konkurentus?

- (Juokiasi.) Teisę vertinti atiduodu žiūrovams. Nenoriu lyginti šių projektų, nes jie visiškai skirtingi. Atspirties taškas yra scenarijus. Jų scenarijai absoliučiai skirtingi.

- Kokių temų vengia "Giminių" kūrėjai?

- (Mąsto.) Stengiamės nepolitikuoti. Kodėl? Todėl, kad viešojoje erdvėje tiek daug to politikavimo. Politikavimas kiekvieną vakarą įsijungus televizorių. Žiūrovai išsiilgę dvasinių dalykų.

Stengiamės užfiksuoti laikotarpio specifiką. Mums tai labai svarbu. Vienoje iš naujų serijų Antano Šurnos personažas sako: "Šiais laikais net bankais negalima pasitikėti." Filmavome prieš tris mėnesius, bet pastarųjų dienų kontekste ši frazė tikrai suskambės (šypsosi).

"Giminėse" vengiame intymumo. Pas mus beveik nėra sekso (juokiasi). Kad vakare prie televizoriaus susėdę močiutė su anūku galėtų ramiai žiūrėti, kad močiutei nereikėtų raudonuoti.

- Jei būtų intymių scenų, gal serialą žiūrėtų daugiau jaunimo?

- Šito pakanka kituose serialuose. Kas nori sekso, gali įsijungti juos. Bet "Giminėse" žiūrovai gali atrasti jausmų, miestelių ir kaimo gyvenimo.

G.Girdvainis: "Iš "Giminių" liko pigus šampanas"

- Kas yra "Giminės": ūkinis muilas, "šlapiankė" ar prabangus šampanas?

- Pirmosios "Giminės" buvo prabangus šampanas. Buvome mažiau išpaikinti, žmonių santykiuose viskas buvo nauja, filmas atitiko laiko dvasią. Šiandien iš "Giminių" liko pigus šampanas. Lietuvoje viskas pasistūmėjo į priekį, ypač serialų gamyba.

- Sakote "pasistūmėjo į priekį". Bet kokybės atžvilgiu, kiek suprantu, serialai pasistūmėjo atgal...

- Taip, taip, taip. Paprastai teisinamasi krize ar mažu biudžetu, bet pasaulinė praktika rodo, kad kartais sukuriamas labai geras mažo biudžeto filmas, o išpūsto biudžeto filmas - šiaip sau.

- Ar šiuolaikinis jaunimas žiūri "Gimines"?

- Labai abejoju, kad šiuolaikinis jaunimas turi laiko žiūrėti lietuviškus serialus. Jis turi priėjimą prie žinių, filmų ir muzikos. Jaunimas atsirenka. Problema ne jauni žmonės, o serialai. Viskas užtęsta, išgalvota, niekas nejaudina - jaunimui neįdomu. Jauni žmonės neturi laiko sėdėti ir laukti, kol išlemenama kažkokia frazė.

Aš irgi nežiūriu serialų. Man irgi neįdomu. Jei yra gera medžiaga, gerai režisieriaus užmaišyta košė, žiūri ir džiaugiesi, net jei siužetas šlubuoja. O dabar viskas eteryje - greitojo maitinimo restoranas. Užėjai, užmokėjai ir išeini nepavalgęs. Kažką turėjai burnoje, bet...

D.Mertinas: "Žodis "giminės" nėra blogas, bet mes jį nuvalkiojome"

- Kurios visuomenės grupės atstovai yra didžiausi "Giminių" gerbėjai: Seimo nariai, pensininkai ar namų šeimininkės?

- Pensininkai. Manau, kad jie sudaro 60 proc. "Giminių" žiūrovų. Likusieji yra vidutinio amžiaus žmonės, vienas kitas Seimo narys.

Norėtųsi sakyti, kad šis serialas skirtas išsilavinusiai auditorijai. Yra daug blogesnių serialų. Nesakau, kad "Giminės" blogos; tai - vienas geresnių serialų.

- Filmavotės įvairiausio žanro serialuose - pradedant prieš 10 metų TV3 rodytais humoristiniais "Grybauskais" ir baigiant praėjusiais metais LNK suktu "Mano mylimas prieše". Ar yra muilo opera, kurios tęsinyje nenorėtumėte vaidinti?

- Nenorėčiau vaidinti "Brolių" (taip vadinosi 2008-aisiais TV3 eteryje debiutavęs serialas, eteryje išsilaikęs sezoną - aut.) tęsinyje. Išėjo prastas produktas. Deja, buvo pažiūrėta pro pirštus - neradome bendros kalbos, nesisekė su scenarijumi. Mes, aktoriai, stengėmės kažką iš jo iškrapštyti - kiekvieną rytą patys ir taisėme, ir rašėme...

- Projekto prodiuseris Kristupas Krivickas gyrėsi, kad šis gaminys puikus...

- Deja, ne. Sakau atvirai: nepavyko.

- Ar tiesa, kad Lietuva - giminių kraštas?

- Žodis "giminės" nėra blogas, bet mes jį nuvalkiojome ir suteikėme jam neigiamą atspalvį. Atsirado pašaipa šiam žodžiui. Norėčiau, kad būtų daugiau bendraujančių giminių, kad žmonės mažiau pyktųsi ir vienas ant kito piltų mažiau purvo.

- Esate sulaukęs pagalbos iš amžinąjį atilsį savo uošvio Algirdo Brazausko?

- Žinoma, taip. Nepaisant to, kaip jį atsimena kai kurie žmonės, A.Brazauskas buvo labai šiltas ir charizmatiškas. Niekada nesimėtydavo tuščiais žodžiais. Šeima jam buvo numeris 1. Jis buvo jos siela. Dažnai dviese pasikalbėdavome vyriškai. Jis man buvo net ne giminė, o tarsi tėvas.

V.Mainelytė: "Neduok Dieve, kas nors pavadintų mane žvaigžde"

- Jei penki pagrindiniai "Giminių" aktoriai kandidatuotų į Seimą, kiek iš jų klesteltų į parlamentarų kėdutes?

- Du tikrai patektų. Prieš šią Seimo kadenciją į parlamentą būtų patekę visi penki. Bet kolegos labai pagadino reikalą (juokiasi). Antanas Šurna galėtų eiti į Seimą. Jis labai principingas, turi savo nuomonę ir gali už ją pakovoti.

- Kiek minučių galite žiūrėti lietuvišką serialą nenusikeikdama?

- Kadangi pati tame dalyvauju, nedrįstu spjauti į lizdą, kuriame sėdžiu. Diplomatiškai išsisuku nuo atsakymo.

- Paprastai sakoma, kad lietuviai turėtų lygiuotis į holivudiškus serialus...

- ...Žinot, mes nuo jų atsilikę 100 metų. Užsienio artistai kur kas geresni, bet mūsų tokios gyvenimo sąlygos, kad net nepadoru lygintis. Kaip gali lygintis su amerikiečių aktoriais, kurie turi finansinę nepriklausomybę? Esame elgetos.

Neduok Dieve, kas nors pavadintų mane žvaigžde. Esu labai santūri, bet sviesčiau, ką turėčiau po ranka. Man šis žodis kaip keiksmažodis, kurį išgirdus nupurto. Kai prisižiūri, kiek turime tų žvaigždžių... Ekrane tik pasirodo kokia moteris - jau žvaigždė!

- Dubliuotos meksikietiškai "Giminės" galėtų išpopuliarėti Meksikoje?

- Galėtų. Vaizdo kalba universali. Kokiais 1985-aisiais Vietname teko atstovauti lietuviškam kinui. Vietnamiečiai labai teigiamai priėmė mūsų "Vasara baigiasi rudenį" (legendinį režisieriaus Gyčio Lukšo filmą - aut.). Buvo tokios ovacijos - oi (juokiasi)...

R.Dominaitytė: "Tai nėra šimtaprocentinis menas"

- Ar bus "Giminės po 40 metų"?

- Galėtų būti, bet duodu tik 10 proc. tikimybės. Temos ir laikas bus pakitę. Be to, režisierius ir scenaristas lemia 50 proc. serialo sėkmės. Po tiek metų jų ("Giminių" režisieriaus S.Vosyliaus ir scenaristo Broniaus Bušmos - aut.) greičiausiai jau nebus šioje žemėje arba jie neužsiiminės šiuo darbu.

- "Giminės" yra meno kūrinys?

- Priklauso nuo požiūrio į meną. Klausi manęs, kaip žiūriu į "Gimines"? Kiek man tai yra menas?.. Tai nėra šimtaprocentinis menas. Tai nėra visiška komercija. Tai - tarpinis laiptelis tarp kino ir serialo, tarp meno ir komercijos. Galbūt nuskambės drąsiai, bet, mano nuomone, meno šiame seriale yra maždaug 70 procentų.

- Po 200 metų "Gimines" rodys muziejuose?

- Net neabejoju, kad rodys. Nebūtinai kaip meno kūrinį - "Gimines" galės rodyti kaip ženklią lietuviškos televizijos istorijos dalį.

- Iš torentų tinklalapio "LinkoManija.net" galima parsisiųsti 12 "Giminės po 20 metų" serijų. Mažiausiai internautų susidomėjimo sulaukusi serija parsisiųsta 1 261 kartą, sulaukusi didžiausio populiarumo - 2 084 kartus. Kodėl tokie maži šie skaičiai?

- Pradėkime nuo to, kas naudojasi internetu. Jauni didmiesčio žmonės. Kai kurie jų žiūri lietuviškus serialus, bet šis skaičius nėra didelis. Labiausiai "Giminių" tęsinį žiūri provincija. Žiūri tie, kurie matė jas prieš 20 metų. Galbūt netyčia prisėda jų vaikai. Bet mažai tikėtina, kad jie sėdės šalia tėvų ir žiūrės tą serialą. Abejoju, ar mūsų jaunimas žiūri lietuviškus serialus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"